Politika
ZAROBLJEN PREMIJER, ZAROBLJENA PRIVREDA: Koliko nas košta Viškovićevo sjedenje u Banjaluci

Dok premijer Federacije BiH Nermin Nikšić dolazi u Banjaluku s porukom da „bira rad, a ne blokade“, premijer Republike Srpske Radovan Višković, gotovo da i ne izlazi iz nje.
Juče je, podsjetimo, u Banjaluci održana sjednica Skupštine akcionara kompanije „Elektroprenos/ Elektroprijenos BiH“. Prisustvovao je premijer FBiH, prisustvovao i premijer Srpske. Izjava za medije, nije bilo.
Ipak, prije same sjednice, Nikšić je poručio da je Višković i dalje premijer Republike Srpske i akcionar u skupštini “Elektroprenosa”, iako je za njim raspisana potjernica.
–Bez njegovog učešća nema Skupštine, nema važnih odluka koje čekaju usvajanje finansijskog plana i plana investicija. Bez dileme dajem punu podršku pravosudnim institucijama, ali ako biram između toga hoću li iskazivati tu podršku tako što neću učestvovati u radu, ja biram da radim svoj posao, jer smatram da je vrlo važno da Skupština ne blokira rad ovako bitne kompanije – rekao je Nikšić.
Nermin Nikšić je, da ponovimo, došao u Banjaluku. Radovan Višković, sve i da hoće, teško da može da uzvrati posjetu, jer bi to “putovanje” moglo da završi pritvorom.
Za njim je, baš kao i za predsjednikom Srpske Miloradom Dodikom i predsjednikom Narodne skupštine Nenadom Stevandićem, raspisana centralna potjernica.
Iako je Višković, u više navrata, govorio da se ne plaši potjernice, jednom prilikom je, ipak, pokazao da bi kršio i zakone Narodne skupštine, samo kada bi tužioci došli u Banjaluku da ga saslušaju.
Ali, kada predsjednik Vlade ne može slobodno da putuje, postavlja se pitanje – da li je to samo politički problem ili, možda, i više od toga – direktni udar na privredu!?
“Preskupa kafa”
Ekonomistkinja Svetlana Cenić za Srpskainfo kaže da bi privreda Srpske mogla i te kako da trpi zbog ograničenog kretanja premijera, ali i “onog, koji se za sve, pita”.
-Ovdje je, baš kao i premijeru, ograničeno kretanje i onom koji, zapravo, odlučuje o svemu. Naravno da će, zbog toga, trpjeti privreda. Nikakvi sporazumi i dogovori sa nečim što se zove civilizovani svijet, u tom slučaju, ne dolaze u obzir – kaže Cenićeva.
Privreda bi, dodaje, po pravilu i mogla da funkcioniše, “kada joj politika ne bi disala za vratom“.
-Višković se ni do sada nije nešto pitao. I s Viškovićem i bez Viškovića, po blagoslov i amin se ide kod Dodika. Ali, evo, ne može ni on baš da se kreće. Ali nije ni do zabrane kretanja, odnosno, poziva, pa pokušaja privođenja, on nije uživao baš neki ugled ni ranije, nisu se radovali da ga vide. Dodik pije kafu u Banjaluci sa Stevandićem i Viškovićem, a čuvaju ga duge cijevi! Skupo nas dođe ta kafa! Čega se plaše u Banjaluci, među svojim ljudima – rekla je Cenićeva.
Cenićeva kaže da vlast zanemaruje privredu i da, već duže vrijeme, kreira loš imidž Republici Srpskoj.
-Kada treba pomoći privredu, nigdje ih nema. Nema grantova, nema pomoći, pogledajte kakvo je stanje sa drvnom industrijom, na izdisaju je, “Šume” su u minusu – navodi ona.
Ekonimista Predrag Mlinarević je, ipak, drugačijeg mišljenja.
-U kontekstu članstva u odgovarajućim upravnim tijelima, koja su na zajedničkom nivou, obično je struktura takva da je u njima više članova iz entiteta i da je za odluke potreban glas bar jednog člana. Najčešće, po tom osnovu, nema nekih konkretnih posljedica, jer Republika Srpska ima ili drugog člana ili se bez saglasnosti bar jednog, nikakva odluka ne može donijeti – rekao je Mlinarević.
Politika
SUDSKA FARSA ILI POLITIČKI DIL? Trojac iz Srpske se pojavio u Sarajevu, a sad na slobodi bez ograničenja!

Ukidanje pritvora Miloradu Dodiku, Radovanu Viškoviću i Nenadu Stevandiću, trojici najviših funkcionera Republike Srpske, dodatno je produbilo sumnje u nezavisnost pravosuđa Bosne i Hercegovine i izazvalo nove političke tenzije u zemlji. Umjesto da smire situaciju, odluke Suda i Tužilaštva BiH podgrijale su bojazan da pravda u BiH nije jednaka za sve.
Prvo zajedničko saopštenje ovih pravosudnih institucija, bez ikakvih dodatnih pojašnjenja i potpuno zatvorenog postupka za javnost, ostavilo je građane i analitičare u nedoumici. Mnogi tvrde da je pravosuđe još jednom pokazalo slabost pred političkim pritiscima.
“Politička pobjeda” ili unaprijed dogovoreni manevar?Nakon što se Dodik 4. jula dobrovoljno pojavio pred Sudom BiH, bez prisustva medija i bez određivanja pritvora, iste mjere su potom izrečene i Viškoviću i Stevandiću. Svim trojici određeno je da se javljaju sudu svakih četrnaest dana, bez drugih ograničenja.
Zvaničnici Republike Srpske ovaj potez doživljavaju kao pravnu i političku pobjedu, dok opozicija i nezavisni analitičari vide unaprijed režirani scenario.
Politička analitičarka Tanja Topić za portal Buka ističe da su pravosudne institucije „poklekle pred političkom silom“.
„Ovaj slučaj pokazuje da su pojedinci iznad zakona. Imamo sistem u kojem osoba može postati – zakon,“ poručila je Topić, ističući da se više ne može govoriti o nezavisnom pravosuđu u BiH.
Vukanović: „Tamo gdje se pravda kupuje, života nema“
Narodni poslanik Nebojša Vukanović upozorava da je BiH već duboko ušla u političku krizu i da su njene institucije zarobljene.
„Političke elite postavljaju svoje ljude u pravosuđe i bezbjednosne agencije, koje potom koriste kao štit. Tako nastaje nepravda“, kaže Vukanović.
Podsjeća da su svi trojica funkcionera ranije najavljivali da neće prihvatiti pozive Suda BiH jer ga ne priznaju.
„A onda su svi pohrlili u Sarajevo. Sad više ništa nije ni neustavno, ni ponižavajuće. To je poraz institucija“ zaključio je dodajući da je trojac ovaj način “kukavički pogazio Narodnu skupštinu” koju inače koriste za donošenje neprovodivih zakona sa kojim onda trguju sa političarima u Federaciji i/ili sa međunarodnom zajedniciom.
Vukanović posebno ističe da se u Republici Srpskoj izbjegavaju saslušanja visokih funkcionera, dok se u Federaciji BiH i zemljama Evropske unije protiv premijera i ministara vode ozbiljni sudski procesi.
“Tamo gdje se pravda može kupiti novcem, tamo života nema”, zaključio je Vukanović.
Radojičić: Presuda Dodiku može prelomiti političku krizu
Igor Radojičić, predsjednik Pokreta „Svojim putem“, smatra da bi drugostepena presuda Miloradu Dodiku mogla prelomiti trenutnu političku krizu.
U podcastu portala Buka naveo je da bi oslobađajuća presuda mogla smiriti tenzije, makar privremeno.
„Time bismo spustili stepenicu krize, iako bi to izazvalo nezadovoljstvo u Sarajevu i dijelu međunarodne zajednice,“ rekao je Radojičić.
S druge strane, ukoliko presuda bude osuđujuća, očekuje da bi mogao uslijediti ozbiljan politički potres, naročito ako Dodik odbije da je prihvati.
„U tom slučaju možemo očekivati blokade institucija, prekid komunikacije sa Sarajevom i dodatno pogoršanje odnosa sa zapadnim centrima moći,“ upozorio je Radojičić.
Crnadak: „Ne rušimo sistem zbog jednog čovjeka“
Potpredsjednik PDP-a Igor Crnadak pozvao je na smirivanje tenzija i očuvanje demokratskih kapaciteta Republike Srpske.
„Ne dozvolimo da nas ubijede da je najveća opasnost u nama samima. Moramo čuvati sistem, nadležnosti i prava Republike Srpske, a ne da zbog jedne osobe trpimo svi,“ poručio je Crnadak.
Naglasio je da, ukoliko presuda Dodiku postane pravosnažna, institucije treba da rade svoj posao, ali da narod mora ostati taj koji bira svoju sudbinu.
„Nepošteno je da jedna politička presuda odlučuje o sudbini cijelog naroda,“ zaključio je on.
Dodao je da PDP poštuje institucije, ali neće dozvoliti destabilizaciju.
Šta slijedi?
Zakonski rok za donošenje drugostepene presude Miloradu Dodiku je 30 dana i ističe sutra 12. jula izjavio je Milan Petković, poslanik Ujedinjene Srpske u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, po struci advokat. Iako je riječ o instruktivnom roku, bez direktnih zakonskih sankcija za njegovo probijanje, svaki dan kašnjenja dodatno potkopava ionako krhko povjerenje javnosti u pravosudni sistem.
Ako žalba odbrane bude usvojena, prvostepena presuda može biti poništena i slučaj vraćen na početak. Ako bude potvrđena, slijedi novi talas političkih tenzija, moguće blokade institucija i dalja polarizacija između entiteta i centralne vlasti.
Buka
Politika
KRESOJEVIĆ UDARIO PO UIO “Građani plaćaju za 1 DAN, a oni kasne MJESEC BEZ POSLJEDICA!”

Narodni poslanik PDP-a Bojan Кresojević upozorio je da Uprava za indirektno oporezivanje (UIO) mjesec dana kasni s donošenjem pravilnika koji je neophodan za realizaciju povrata PDV-a na prvu stambenu jedinicu, iako se građani kažnjavaju već za jedan dan kašnjenja u
plaćanju poreza.
– Danas je 11. u mjesecu, a svi preduzetnici, direktori i računovođe znaju šta to znači – dan kazne. Rok za plaćanje PDV-a je 10. u mjesecu i ko danas uplati PDV, već je zakasnio i slijedi mu kazna. Кada treba naplatiti, Uprava za indirektno oporezivanje je brža od svjetlost, ali kada
treba da donese pravilnik kojim bi građani mogli ostvariti povrat PDV-a na prvu stambenu jedinicu, tada važe druga pravila – poručio je Кresojević.
On podsjeća da su dopune Zakona o PDV-u stupile na snagu 12. aprila ove godine, te da je UIO imala zakonski rok od dva mjeseca, do 12. juna, da donese podzakonski akt kojim će regulisati realizaciju ovog prava. Međutim, taj pravilnik do danas nije donesen.
– UIO kasni mjesec dana i nikom’ ništa! Jasno je da vlast na sve načine opstruiše realizaciju ovog prava. Mjesec dana kašnjenja i niko ne snosi odgovornost! – istakao je Кresojević.
Zakon je , kaže on, stupio na snagu 12. aprila i svako ko je kupio/izgradio prvu stambenu jedinicu, poslije tog datuma, će moći ostvariti pravo na povrat PDV-a nakon što se donese pravilnik od strane Uprave za indirektno oporezivanje. Još uvijek nije poznato da li će Uprava za indirektno oporezivanje smanjiti PDV koji se vraća ili će on biti jednak plaćenom PDV-u na kupoprodajnu cijenu.
Politika
“TROJKA” NIJE ZA PROMJENE: Vuković usamljen u “smjeni” Čavare

Nenad Vuković, delegat PDP-a u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH, zatražio je od Darka Babalja (SDS), zamjenika predsjedavajućeg Predstavničkog doma, da pokrene inicijativu za smjenu Marinka Čavare (HDZ), takođe zamjenika predsjedavajućeg Predstavničkog doma, međutim od toga, barem za sada, neće biti ništa jer su predstavnici stranaka “trojke” (SDP, NiP i Naša Stranka) rekli da to neće podržati.
Ideja Vukovića bila je da se izvrši pritisak na HDZ kako bi podržali smjene SNSD-ovih kadrova, ali i imenovali Nebojšu Vukanovića, lidera Liste Za pravdu i red, za ministra bezbjednosti BiH.
Stranke ‘trojke’ juče su rekle da to neće podržati i ta priča je vjerovatno završena i prije nego što je počela. ‘Trojka’ se boji smijeniti Čavaru, prvo zbog vlasti u FBiH, a onda i zbog činjenice da bi mogao biti ugrožen i rad Predstavničkog doma jer postavlja se pitanje ko bi eventualno zamijenio Čavaru”, ispričao je izvor “Nezavisnih” iz Parlamentarne skupštine BiH.
Inače, u slučaju smjene Čavare kao člana Kolegijuma Predstavničkog doma iz reda hrvatskog naroda, na njegovo mjesto trebalo bi imenovati Hrvata, a u Predstavničkom domu osim poslanika koji dolaze iz HDZ-a, jedini Hrvati su Mia Karamehić-Abazović i Vlatko Glavaš. S obzirom na to da je Glavaš član opozicionog DF-a, jedina osoba koja bi mogla eventualno zamijeniti Čavaru je Karamehić-Abazovićeva, međutim i tu bi mogao nastati problem s obzirom na to da ona dolazi iz NiP-a, iste stranke u kojoj je i Denis Zvizdić, u ovom trenutku predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH.
“Razmatrana je i mogućnost da se pregovara sa DF-om i da Glavaš zamijeni Čavaru, a da se onda ide i na smjenu Savjeta ministara BiH i Borjane Krišto jer je i u Predsjedništvu BiH jedan SDP-ovac i jedan DF-ovac, ali to je samo u teoriji moguće, ali je u praksi nemoguće”, ispričao je isti izvor.
Da bi smjena Čavare uspjela, neophodno bi bilo obezbijediti 22 glasa u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH. Ako uzmemo u obzir da HDZ i SNSD imaju 12 poslanika, neophodno bi bilo da osim opozicije iz Republike Srpske, koja broji pet poslanika, smjenu podrže i stranke “trojke”, ali i SDA i DF-a, što ne bi bio problem, ali pod uslovom da “trojka” glasa za smjenu, a što u ovom trenutku ne želi.
Iako je ova “matematika” bila poznata Vukoviću, on se ipak odlučio da od Babalja traži da pokrene smjenu Čavare. Cilj je prije svega pritisak na HDZ, i to u prvom redu da odobri smjenu Nikole Špirića, predsjedavajućeg Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH, te Srđana Amidžića, ministra finansija i trezora BiH, i Staše Košarca, ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH. Ove smjene već mjesecima nalaze se na dnevnom redu Doma naroda, ali te sjednice se obično prekinu i to uskraćivanjem kvoruma, a nekada to urade delegati HDZ-a, nekada SNSD-a.
“Pozivam člana Kolegijuma iz reda srpskog naroda Darka Babalja da pokrene smjenu člana Kolegijuma iz reda hrvatskog naroda Marinka Čavare. To treba da bude odgovor na narative funkcionera HDZ-a koji uporno ucjenjuju i politički potcjenjuju nas iz opozicije iz Republike Srpske. Ako mogu oni blokirati imenovanje ministra bezbjednosti iz reda srpskog naroda, onda može i HDZ ostati bez člana Kolegijuma Predstavničkog doma. To su jednostavne stvari, što bi Tramp rekao, “recipročne mjere”. Nadam se da će kolege iz HDZ-a shvatiti da oni nisu u poziciji da određuju drugima ko šta može da bude, a da oni pri tome ostaju nedodirljivi” saopštio je u srijedu Vuković, nakon što je uputio zahtjev Babalju.
Ovaj zahtjev Vukovića uslijedio je samo nekoliko dana nakon što je sam Čavara rekao da je opozicija iz Republike Srpske “propustila šansu da uđe u vlast na nivou BiH”.
“Trebalo je usvojiti Izborni zakon, a onda da vidimo možemo li napraviti smjene i promjene”, rekao je tada Čavara, dodajući da je “trojka” iz Republike Srpske (SDS, PDP i Lista Za pravdu i red) nasjela na ono što je htjela SDA, a to je da dokaže da vlast ne funkcioniše
-
Region1 dan ago
STIGLA PORUKA IZ BEOGRADA! Srbi da podnesu tužbe za genocid
-
Politika3 dana ago
STANIVUKOVIĆ PORUČIO JOKANOVIĆU “Ne možete tražiti veće plate, a istovremeno BLOKIRATI PRIHODE GRADA”
-
Politika3 dana ago
STANIVUKOVIĆ ODLUČAN: Prijevremeni izbori nisu rješenje, Republika Srpska čeka redovne izbore! (VIDEO)
-
Svijet3 dana ago
MAKRON NE ODUSTAJE! Evropa nikada neće napustiti Ukrajinu
-
Banjaluka3 dana ago
HUMANITARNA ŠETNJA ZA SRĐANA STOJNIĆA! Pomozimo da iz najvažnije trke izađe kao pobjednik
-
Politika3 dana ago
Savanović poručio doktoru “ĐAJIĆU, SPASAVAJ PACIJENTE, A NE BANJALUKU!”
-
Politika1 dan ago
PO KO ZNA KOJI PUT, NJIHOVI “PIPCI” SEŽU SVUDA! SNSD se miješa u rad Udruženja penzionera Banjaluke?
-
Politika2 dana ago
BOŽO MARIĆ “Sindikalac” sa nožem, alkoholom i vilom – PRAVO LICE SNSD PLAĆENIKA (FOTO)