Connect with us

Svijet

ZAŠTO IRAN I IZRAEL RATUJU: Ovo su sve ključne tačke sukoba dva moćna suparnika

Rat koji se godinama odvija između Irana i Izraela oblikovao je Bliski istok.

I ako je Iran često ratovao tiho i preko posrednika, višemjesečne borbe između Izraela i palestinske grupe Hamas bile su okidač dovoljan za Iran da svoje prijetnje pretvori u djela i napadne Izrael bespilotnim letjelicama.

Ipak, pored tajnog rata sa Izraelom koji traje već godinama, Iran je od početka sukoba u Pojasu Gaze podržao palestinsku grupu Hamas, a sada je rat u sjenci ušao u novu, najopasniju fazu.

Zašto su Iran i Izrael neprijatelji?
Nakon islamske revolucije 1979. godine novi lideri Irana zauzeli su snažan antiizraelski stav.

Iran podržava Hamas i Hezbolah.

Izrael smatra potencijal Irana da napravi nuklearno oružje prijetnjom svom postojanju.

1) Liban
Ovo je bio najstariji front u bici koja se vodila indirektno.

Kao reakcija na izraelsku invaziju na jug zemlje 1982. godine, libanski muslimani koji pripadaju šiitskom ogranku islama, koji dominira u Iranu, formirali su miliciju koja je postala Hezbolah.

Njihova grupa je u izvjesnoj mjeri postala zastupnik za glavne bezbjednosne snage Irana, Korpus garde islamske revolucije. Izrael i Hezbolah su se više puta borili, uključujući i rat 2006. godine.

Od 7. oktobra, Hezbolah je izrazio solidarnost sa Hamasom ispaljivanjem projektila, minobacača i raketa na Izrael skoro svakodnevno, što je navelo Izrael da odgovori sopstvenom vatrom.

2) Sirija
Tokom građanskog rata u Siriji, Iran je izgradio vojno prisustvo u zemlji kako bi podržao svog saveznika, predsjednika Bašara al-Asada, i olakšao kopneni transfer oružja namijenjenog Hezbolahu iz Irana u Liban preko Iraka i Sirije.

U nastojanju da zaustavi dotok oružja i da se suprotstavi ovom drugom neprijateljskom prisustvu na svojoj sjevernoj granici, Izrael je do sada izveo stotine napada unutar Sirije protiv pošiljki oružja i drugih ciljeva za koje kaže da su povezani sa Iranom i njegovim saveznicima, u nekim slučajevima ubijajući Irance.

Poslije 7. oktobra, Izrael je pojačao udare protiv milicija koje podržava Iran u Siriji nakon što su se približile izraelskoj granici. Iran je 25. decembra saopštio da je u izraelskom vazdušnom udaru u Damasku ubijen visoki komandant Revolucionarne garde.

3) Irak
Iran je rekao da je njegov napad od 15. januara na, kako je nazvao, izraelski “štab špijuna” u iračkom autonomnom regionu Kurdistana odmazda za taj napad. Iran je pokrenuo više napada na Kurdistan od kraja 2022. godine.

Optužuje separatističke kurdske grupe u regionu da protiv njega sarađuju sa stranim bezbjednosnim službama. Izrael je u prošlosti koristio objekte u sjevernom Iraku za prikupljanje obavještajnih podataka o Iranu, prema brojnim izvještajima.

4) Na moru

Napadi na komercijalne brodove počeli su 2019. godine.

Napadi na tankere u Crvenom moru
FOTO: @TRTWORLD/YOUTUBE/SCREENSHOT

Iako ni Izrael ni Iran nisu prihvatili odgovornost za udare na brodove povezane sa rivalom, smatra se da oni stoje iza njih. Gubitak života je bio rijedak, ali u julu 2021. godine po jedan britanski i rumunski član posade su poginuli kada je brod kojim upravljaju Izraelci u Omanskom zalivu pogođen dronom u napadu koji su američki zvaničnici povezivali sa Iranom.

Šta je sa napadima unutar dvije zemlje?

Iako je Iran uglavnom apsorbovao izraelske udare na svoje interese u Siriji, njegove tamošnje snage su 2018. godine ispalile salvu projektila prema izraelskim položajima na Golanskoj visoravni koju je Izrael zauzeo od Sirije u ratu 1967. godine i kasnije anektirao. Izrael je odgovorio mnogo većom demonstracijom sile.

Smatra se da Izrael stoji iza atentata na pet iranskih nuklearnih naučnika u Teheranu od 2010. godine i nekoliko napada na nuklearna mesta u Iranu. Iran je u aprilu 2021. godine okrivio Izrael i obećao osvetu za eksploziju u njegovom najvećem postrojenju za obogaćivanje uranijuma u ​​Natanzu, za koju je rekao da je izazvala značajnu štetu.

Bio je to drugi put za manje od godinu dana da je lokaciju pogodila sumnjiva eksplozija. Izrael nije ni potvrdio ni demantovao da je odgovoran ni za jedan napad. U oktobru 2021. godine, iranski general je rekao da Izrael vjerovatno stoji iza sajber napada koji je paralisao benzinske pumpe širom Irana, piše Blic.

Svijet

SUDAR AUTOBUSA U ATINI! Povrijeđeno 47 ljudi, među njima i DJECA, VOZAČU POZLILO, UDARIO AUTOBUS PUN MLADIH!

​Najmanje 47 osoba je danas povrijeđeno, od kojih tri teže, u sudaru dva autobusa u južnom predgrađu Atine, Vuli, prenijeli su grčki mediji.

Kako se navodi, među povrijeđenima ima i djece, prenio je “Katimerini”.

Povrijeđeni su prebačeni u tri lokalne bolnice, a ministar zdravlja Grčke, Adonis Georgijadis, saopštio je da niko od njih nije životno ugrožen, iako su tri osobe zadobile teže povrede.

Prema prvim informacijama, do sudara je došlo tako što je jedan autobus udario u drugi koji je stajao, nakon što je vozaču pozlilo i nije uspio da na vrijeme zakoči, prenosi Tanjug.

Na lice mjesta stiglo je 11 ambulantnih vozila.

Predsjednik lokalne uprave opštine Vula, Grigoris Konstantelos, izjavio je da su mahom povrijeđeni mladi ljudi koji su krenuli na plažu.

Saobraćajna uprava Atine (OASA) saopštila je da je otvorena interna istraga o okolnostima nezgode, koja se dogodila u blizini plaže u Vuli.

Kako se dodaje, formiran je njihov tim stručnjaka koji će, u saradnji sa nadležnim vlastima, prikupiti sve neophodne informacije.

Iz Saobraćajne uprave Atine takođe je saopšteno da su spremni da pomognu povrijeđenima i njihovim porodicama.

Oba autobusa koja su učestvovala u nesreći puštena su u saobraćaj u oktobru 2024. godine, napominje grčki list

Nastavi čitati

Svijet

TRAMP UDARA NOVIM CARINAMA! Od 1. avgusta haos u svetskoj trgovini, TAKSE I DO 70%! EU, Kina i Japan na čekanju!

Američki predsjednik Donald Tramp najavio je danas da će njegova administracija početi da šalje zvanična obavještenja trgovinskim partnerima o uvođenju novih carina koje će stupiti na snagu 1. avgusta i kretati se u rasponu od 10 do 70 odsto, u zavisnosti od zemlje i kategorije proizvoda.

U obraćanju novinarima, Tramp je naveo će najkasnije do 9. jula verovatno doneti sve odluke o carinama, prenosi Blumberg.

Novi carinski režim dio je ranije najavljenog plana iz aprila, koji je bio privremeno odložen za 90 dana kako bi se otvorio prostor za trgovinske pregovore, prenosi Tanjug.

Taj rok ističe 9. jula, a američki predsjednik je nagovijestio da neće biti dodatnog produženja.

U međuvremenu, Sjedinjene Američke Države su postigle tri trgovinska dogovora – sa Vijetnamom (ozvaničen u sredu), kao i okvirne sporazume sa Kinom i Velikom Britanijom.

Bijela kuća i dalje pregovara o carinama sa ključnim partnerima poput Evropske unije, Japana, Indije i Južne Koreje.

Nastavi čitati

Svijet

PRAG U MRAKU! Masovni nestanak struje paralisao grad, METRO STAO, TRAMVAJI NE RADE, HAOS U JAVNOM PREVOZU!

Delovi Češke, uključujući i delove Praga ostali su danas bez struje, što je dovelo do zastoja u javnom prevozu i železničkom saobraćaju, saopštili su zvaničnici.

Cela mreža metroa u Pragu bila je van funkcije počev od podneva, saopštila je gradska uprava za saobraćaj. Ipak, linije A i C ponovo su uspostavljene nakon oko 15 minuta, dok je linija B počela da radi posle otprilike 30 minuta.

Premijer Petr Fijala rekao je u objavi na mreži X da je nestanak struje zahvatio i druge delove zemlje i da nadležni organi rade na rešavanju problema. Operater elektrodistributivne mreže CEPS priznao je da je došlo do problema u severnim i istočnim delovima Češke.

Većina tramvaja na desnoj obali reke Vltave u Pragu bila je zaustavljena, dok leva obala nije bila pogođena. Neki vozovi u blizini Praga i u drugim regionima nisu mogli da saobraćaju.

Za sada nema izveštaja da je Međunarodni aerodrom Vaclav Havel u Pragu bio pogođen nestankom struje.

Još uvek nije jasno šta je izazvalo problem, ali su zvaničnici isključili mogućnost sajber napada.

Nastavi čitati

Aktuelno