Connect with us

Politika

ZAŠTO JE DODIK U VRIJEME najveće krize odlučio da POVEĆA PLATE POLICIJI!

Zašto vlast baš sad, u vrijeme političke krize povećava platu policiji, šta tim želi postići?

Radnicima u javnom sektoru Republike Srpske povećana je plata za 10 odsto, dok je pripadnicima Ministarstva unutrašnjih poslova pored ovog povećanja, plata uvećana za dodatni 30 odsto, kao dodatak za teške uslove rada.

Odluku o povećanju plata željno su dočekali u svakom sektoru, ali nepravedna raspodjela izazvala je u javnosti brojna pitanja.

Zašto vlast baš sad, u vrijeme političke krize povećava platu policiji, šta tim želi postići? Ulaganje u policiju u posljednjih mjesec dana intenzivnije je nego ikad.

U totalitarnim sistemima uvijek se ulaže više u mjere odbrane, odnosno vojsku i policiju, i to radi odbrane vlasti.
Republika Srpska je demokratski uređena zemlja, ali se redovno usvajaju zakoni koji podrivaju demokratiju i narušavaju sistem vrijednosti, što se posebno primjećuje po neravnopravnoj kvalifikaciji radnika, jer je policiji plata drastično više povećana, u odnosu na ostale sektore. Pretvara li se demokratski u totalitarni sisitem?

„To ukazuje na neku poruku da građani trebaju da se osjećaju nesigurno, jer kada drastično povećavate plate snagama bezbjednosti, a to ne radite sektoru zdravstva ili prosvjete, to je jedna loša poruka za građane i stiče se utisak da je vlast razmišljala prije svega o sebi, a ne o građanima.

Sama činjenica da imamo situaciju da čak i od ljekara imaju veće plate policijski službenici, to najbolje govori šta je prioritet postojećoj vlasti.

Da zdravlje i obrazovanje nisu prioritet, već da j ebezbjednost funkcija postojećih predstavnika vlasti, za njih prioritet“, kaže poslanik Kluba PDP-a u Narodnoj skupštini Bojan Kresojević.

U decembru je usvoje budžet Vlade Republike Srpske i tada povećanje plata nije bilo prioritet. Iako su sindikati tražili veće plate, žaleći se na loš položaj, premijer je rekao da nema novca za povećanje.

Šta se desilo u međuvremenu i odakle sredstva od preko 200 miliona maraka za novi obračun plata? Čini se da je ovaj korak Vlade bio hitan.

„Poziv Vlade da pripadnici SIPE daju otkaz u toj državnoj agenciji i da pređu da rade u Ministarstvo unutrašnjih poslova, gdje ih čeka posao je jedan od razloga, jer potrebno je MUP učiniti atraktivnim, približiti te uslove sa aspekta plate, onim koje su u SIPI.

A sa druge strane u uslovima ovakve političke krize, pa čak i bezbjedonosne, ukoliko bi došlo do hapšenja prvog čpvjeka u Republici Srpskoj, kreatora cijelog ovog haosa u koji je nastao BiH, ko bi stao u njegovu odbranu nego pripadnici MUP-a.

Samim tim se postavlja pitanje šta je čijena tog povećanja plata, je li možžda glava“, upitala je narodni poslanik Mirjana Orašanin.

Da su plate pravedno raspoređene, nisu sigurni ni u Sindikatu prosvjete. Ističu da i prosvjetni radnici imaju otežane uslove rada.

U narednom periodu analiziraće sve zakone o platama za korisnike budžeta. Istog stava su i u Sindikatu zdravstva. Upozoravaju da povećanje od 10 odsto neće zaustaviti odlazak medicinskih radnika.

U članu osam, Zakona o platama zaposlenih u Ministarstvu unutrašnjih poslova, koji nije toliko poznat u javnosti, Vlada se ograđuje od ovog zakona.

Član kaže ukoliko bude sredstava, biće i povećanja, odnosno ukoliko pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova ne budu bili potrebni za odbranu prvog čovjeka Srpske, pitanje je da li će povećanja plata uopšte biti, upozoravaju naši sagovornici.

(BN) Foto: BN

Politika

DODIK OPTUŽIO BRITANCI ODBACILI: “Tvrdnje o likvidaciji su besmislene”

Ambasada Velike Britanije u BiH odbacila je tvrdnje predsjednika RS Milorada Dodika da je ova država, putem specijalne jedinice, planirala njegovu likvidaciju.

Iz Ambasade su poručili da su ovakve optužbe “zbunjujuće i neosnovane”, te ih ocijenili kao “bizaran pokušaj odvraćanja pažnje sa većih problema”.

– Kao što smo mnogo puta ranije objasnili kada su iznošene skoro identične tvrdnje – ovakve izjave predsjednika RS su zbunjujuće i neosnovane. U potpunosti odbacujemo iznesene optužbe koje djeluju kao bizaran pokušaj odvraćanja pažnje sa većih problema. Ujedinjeno Kraljevstvo ostaje prijatelj svih građana BiH i nastaviće raditi širom zemlje za dobrobit svih – naveli su iz Ambasade.

Predsjednik RS Milorad Dodik u nedavnom intervjuu za “Večernje novosti” iznio je tvrdnje da je britanska specijalna jedinica od četrdesetak vojnika bila prebačena u BiH sa zadatkom njegove likvidacije, a ne hapšenja.

– Rekli su mi da je u BiH bila prebačena britanska jedinica uz naređenje, ne da me uhapse, već da me “zveknu” uz priču – “pružao otpor”, očigledno po mafijaškom principu. Čovjek je problem, ako nema čovjeka, nema ni problema. Nisu odustali, ali šute – rekao je Dodik.

On je naveo da su mu takve informacije prenijeli premijer i trojica predsjednika evropskih država, čija imena nije otkrio.

Istakao je da se “ne osjeća izolovano”, da se “normalno kreće” te da “ima podršku naroda”, pozivajući se na navodno istraživanje prema kojem uživa 62 posto podrške, prenosi Avaz.

Nastavi čitati

Politika

NOVI POKUŠAJ ZORE VIDOVIĆ: Konkurs za Nadzorni odbor IRB-a opet na stolu

Ministarka finansija Republike Srpske Zora Vidović raspisala je novi konkurs za izbor i imenovanje Nadzornog odbora Investiciono – razvojne banke (IRB) RS, nakon što je prethodnih nekoliko poništila.

Nadzornom odboru IRB-a mandat je istekao prije devet godina, a Ministarstvo finansija od tada je imalo više propalih pokušaja da izabere nove članove.

Kao i prethodnim, i ovim konkursom od kandidata se, između ostalog, traži da nisu osuđivani za krivično djelo na bezuslovnu kaznu zatvora od najmanje šest mjeseci ili za krivično djelo koje ih čini nepodobnim za obavljanje poslova iz oblasti finansijskog poslovanja te da im pravosnažnom presudom nije izrečena mjera bezbjednosti zabrane vršenja poslova iz nadležnosti nadzornog odbora.

Kandidati ne smiju obavljati dužnost u političkoj stranci, niti učestvovati u političkim aktivnostima, te ne smiju biti članovi organa zakonodavne, izvršne ili sudske vlasti.

Od posebnih uslova traži se samo visoka školska sprema i odgovarajuće profesionalno iskustvo.

Mandat Nadzornog odbora Investiciono – razvojne banke Republike Srpske traje četiri godine, sa mogućnošću ponovnog izbora.

Nadzornom odboru IRB-a, koji čine predsjednik Nada Mirjanić Gluvić te članovi Nebojša Lukić, Ilija J. Džombić, Slaviša Sandić, Mirjana Ostojić i Miloš Vukosavljević, mandat je istekao još 2016. godine.

Ministarstvo je od tada raspisalo, a zatim i poništilo nekoliko konkursa, piše Capital.

Posljednji je poništen početkom prošle godine uz obrazloženje da nije bilo dovoljno kandidata koji ispunjavaju uslove.

Zanimljivo je da su neki konkursi „ležali“ u Ministarstvu i po dvije godine prije nego što su poništeni.

Nastavi čitati

Politika

SAVJET MINISTARA DAO ZELENO SVJETLO! Dug “Vijaduktu” isplatiti iz dobiti Centralne banke BiH

Savjet ministara BIH usvojilo je nacrt budžeta institucija i međunarodnih obaveza BiH za 2025. godinu, kojim je predviđeno da dug iz arbitražnog postupka “Vijadukt protiv BiH” bude plaćen iz dobiti Centralne banke BiH.

Ovakvo rješenje gorućeg problema predložio je ministar finansija Srđan Amidžić.

Za nacrt su u glasali ministri iz SNSD-a i HDZ-a, dok su ministri Elmedin Konaković i Sevlid Hurtić glasali protiv. Inače, za usvajanje zakona bila je potrebna opšta većina.
Predviđeno je da dug slovenačkom “Viaduku” bude isplaćen preraspoređivanjem dobiti Centralne banke BiH u ukupnom iznosu od 200 miliona KM. “Kusur” od ukupnog iznosa bi podijelili entiteti u omjeru dvije trećine za FBiH, a trećina za Republiku Srpsku.

Nakon usvajanja u Savjetu ministara, nacrt budžeta biće proslijeđen Predsjedništvu BiH.

Nastavi čitati

Aktuelno