Connect with us

Politika

“ZAŠTO SAMO BANJALUKA I BIJELJINA?” Stanivuković poručio da nastvljaju borbu!

Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković, stigao je pred Narodnu skupštinu RS, gdje su okupljeni građani skandirali njegovo ime.

Stanivuković je poručio da sastanak koji je prethodno održan u zgradi Vlade RS, nije urodio plodom, na šta su građani počeli uzvikivati “lopovi”.

Sanivukovića je, na okupljanju podržao gradonačelnik Bijeljine Ljubiša Petrović.

– Zašto samo Bijeljina i Banjaluka? Hajde da pomognemo nerazvijenim opštinama. Neka 1/3 da predsjednik, 1/3 Vlada, 1/3 Banjaluka i Bijeljina – kaže Stanivuković.

Iz Saveza opština i gradova to, ističe, nisu prihvatili.

– Ne damo ni marke – nadovezuju se okupljeni.

Sutra će, kaže Stanivuković, biti nastavljena borba.

-Sutra će doći građani iz drugih gradova. Ja sam neko ko ima veliku odgovornost. Volim Banjaluku i Republiku Srpsku. Kada su bile poplave, pomagali smo, davali smo automobile, sportsku opremu… Banjaluku i Bijeljinu treba uvažiti – kaže on.

Kaže da je jasno da se uzima od Banjaluke i Bijeljine, jer je, u tim gradovima, opozicija na vlasti.

-Kažu da ova dva grada imaju najviše. Imamo najviše prihoda, ali i troškova. Mi smo ponudili kompromis, spremni smo da pomognemo svima, ali da daju i predsjednik i Vlada i drugi gradovi – kaže Stanivuković.

Stanivuković da je tražio da se obrati na Skupštini, ali da mu to nije dozvoljeno.

Načelnik opštine Śamac Đorđe Miličević kaže da nas je ovo preko noći zadesilo i da nema potrebe da se novac oduzima od drugih gradova.

-Koliki je samo budžet predsjednika! Milion KM ide za savjetnike, za koje niko ne zna šta su. Mi ne želimo nemire, ovo je naša Vlada, naša NSRS. Očekujem podršku narodnih poslanika – kaže on.

Gradonačelnik Bijeljine Ljubiša Petrović zahvalio se okupljenima na odlučnosti, volji, podršci.

-Republika Srpska je zarobljena sa svojim institucijama, jer su na vlasti lopovi. Pokušali smo, na sjednici Saveza opština i gradova, da dogovorimo da svi pomognemo nerazvijenim opštinama. Te opštine su nerazvijene već više od dvije decenije, jer ih režim pljačka, pa su smislili ovaj zakon – kaže Petrović.

Politika

KRESOJEVIĆ O NAJAVI NOVOG POREZA! “To je udar na privredu i SIGNAL INVESTITORIMA DA BJEŽE IZ SRPSKE!”

Narodni poslanik Bojan Kresojević žestoko je reagovao na najavu predsjednika Vlade Republike Srpske o uvođenju poreza na dividendu, ocjenjujući da bi takva mjera direktno pogodila privredu i otjerala investitore iz Republike Srpske.

Kako ističe, prijedlog da se oporezuje dobit akcionara “nije ništa drugo do pokušaja da se pokriju rupe u budžetu, nastale godinama neodgovornog trošenja”.

„Kada je Republika Srpska prezadužena, a budžet potrošen, cijenu uvijek plaćaju građani i privreda. Uvođenje poreza na dividendu bio bi direktan udar na kompanije koje stvaraju novu vrijednost, kao i signal da se od ulaganja u Srpsku treba okrenuti ili pobjeći“, poručio je Kresojević, koji je i član Sigurne Srpske.

On upozorava da bi novi porez mogao dovesti do premještanja stranih investitora u Federaciju BiH, gdje je poslovno okruženje trenutno povoljnije, dok bi domaća privreda, kako kaže, bila izložena dodatnom finansijskom pritisku.

„Pozivam Uniju udruženja poslodavaca, Privrednu komoru i cijelu poslovnu zajednicu da se jasno usprotive ovakvom nametu. Privreda više ne može podnijeti teret loših odluka vlasti“, rekao je on.

Kresojević je dodao da se nada da će Vlada ovoga puta odustati od najavljene mjere, „kao što je odustala i od izgradnje termoelektrana i od 100 obećanih referenduma“.

Prema njegovim riječima, uvođenje poreza na dividendu bilo bi „još jedan dokaz da vlast finansijske probleme ne rješava reformama, već nametima koji guše ekonomiju i odbijaju investicije“.

Nastavi čitati

Uncategorized

HERCEGOVINA PUSTA! Svaki šesti čovjek radi u Dubrovniku

„Profesore Blanuša, zamolio bih vas samo jedno kada budete na svojim tribinama u Semberiji, na Romaniji i u Banjoj Luci, a to je da prenesete jednu poruku o tome kako se živi u Hercegovini“, izjavio je Saša Borjan, član Predsjedništva Narodnog fronta na skupu podrške Branku Blanuši, koji je sinoć održan u Trebinju.

Borjan je ispričao da je, kada je jednom upitao graničnog policajca koliko ljudi iz Hercegovine radi u Dubrovniku, dobio odgovor da radi između 8500 i 9000 ljudi, a koji žive između Trebinja i Čajniča.

Dodaje da, uzimajući u obzir da od Trebinja do Foče ima oko 60000 stanovnika, to znači da praktično svaki šesti čovjek u Hercegovini danas radi u Dubrovniku i da je to upravo pokazatelj kako se živi danas u Hercegovini.

„Kada sam ulazio u ovaj Dom kulture, pažljivo sam obratio pažnju ko sjedi na ovoj tribini i vidio sam čestite ljude, domaćine, koji žive od svog rada i od svojih 10 prstiju, vidio sam narod koji želi promjenu režima u Republici Srpskoj. Među vama nisam vidio nijednog ratnog profitera i ratnog dezertera, jer su svi oni na onoj tamo drugoj strani“, rekao je Borjan.

Ističe da nije, među ljudima koji su prisutni na tribini, vidio niti jednu osobu koja je u ratu dobila nadimak Manjerka, a koja sada obavlja odgovornu funkciju u Gradskoj boračkoj organizaciji Grada Trebinja.

Borjan kaže da takođe nije vidio niti jednog inženjera mašinstva, koji je svoju karijeru započeo u HET-u kao rukovodilac javnih nabavki, a onda je nastavio u Elektroprivredi Republike Srspke kao odgovorno lice, čija imovina sada vrijedi destine miliona KM (stanovi, zgrade, kuće, bazeni, hacijende), te izrazio sumnju da drugi inženjeri mašinstva u HET-u imaju toliku imovinu.

„Kad pobijedite, profesore Blanuša, očekujem da počnete trasirati put, korak po korak, govorim institucionalno, da se upravo taj inženjer mašinstva upita odakle mu tolika imovina, kako ju je stekao“, kazao je Borjan dodajući da među prisutnima nije vidio ni nekoga koga zovu trećina, ko je kupio diplomu na fiktivnom fakultetu ili nekog ko je autolimar i ne zna koji je fakultet završio, a obavlja direktorsku funkciju.

„Sve ovo što sam spomenuo pokazuje kako se živi u Hercegovini, moj profesore Blanuša“, naveo je Borjan, poručujući na kraju:

„Profesore Blanuša, podršku Narodnog fronta imate i to bez ikakavog uslovljavanja. Moj lični stav je da niko ne smije da uslovljava profesora Blanušu i SDS, jer ako neko ucjenjuje onda taj nema dobre namjere prema narodu koji želi promjenu režima u Republici Srpskoj.“

(BN)

Nastavi čitati

Politika

Ko potpisuje nalog za DODIKOVE LETOVE HELIKOPTEROM?

Iako je Milorad Dodik, po slovu zakona i presudama, formalno gledano, lice koje može mirne duše da se prijavi na biro za zapošljavanje, to ga nimalo ne sprečava da se u Bijeljini u manje od mjesec dana pojavi dva puta – ni manje ni više nego helikopterom Vlade Republike Srpske.

Postavlja se pitanje: ako nema funkciju, da li je helikopter sada samo Dodikov privatni taksi, ili je on sam nova, neformalna, ali veoma skupa, republička institucija?

U zvaničnim evidencijama, ispada da je Milorad Dodik trenutno u statusu “Građanin Plus”, ili možda “Građanin VIP”, s obzirom na to da su mu funkcije izmakle, ali mu se luksuz očito i dalje čvrsto drži.

Nakon što je, kako kažu, ostao bez stolice u institucijama, otkrivamo da je on zapravo dobio novu pokretnu stolicu – helikopter.

​Snimci i fotografije koje se pojavljuju sa terena govore nam da Dodik, iako tehnički ne radi ništa zvanično, i dalje redovno leti helikopterom Vlade.

Sama činjenica da letjelica, plaćena novcem poreskih obveznika, slijeće u isti grad dva puta u kratkom roku, uz počasnu pratnju za “lice bez funkcije”, pokreće pitanje: kakav je to tačno tajni kriterijum po kom se odobravaju letovi?

Da li je u pitanju težina obaveze ili prosto težina političkog uticaja?

​Dok obični građani razmišljaju o autobuskim kartama i cijenama goriva, Dodik demonstrira novu lekciju iz ekonomije: kad nemaš funkciju, imaš helikopter.

Nažalost, precizni podaci o ukupnom broju letova, troškovima i korisnicima ovih privilegija bez funkcije nisu javno dostupni.

Ipak, sve je transparentno: mi plaćamo, on leti.

Na kraju još se može reći i to kad Dodik bez funkcije leti republičkim helikopterom, jasno je da u Republici  Srpskoj institucije ne upravljaju sistemom – nego sistem služi jednom čovjeku.

Zanimljivo je da se helikopter ne spušta blizu naseljenih mjesta nego se krije po perferiji i njivama.

(BN)

Nastavi čitati

Aktuelno