Svijet
ZASTRAŠUJUĆE PRIZNANJE! Hrvat i Makedonac NAMJERAVALI POBITI LJUDE na koncertu Tejlor Svift
Generalni direktor javne bezbjednosti Franc Ruf rekao je da je glavni osumnjičeni za planiranje terorističkog napada na koncertu američke pop zvijezde Tejlor Svift u Beču sve priznao te je opširno opisao planove za napad.
Ruf je rekao da su informaciju o napadima dobili od tajne službe.
U srijedu su uhapsili 19-godišnjaka u Ternicu u Donjoj Austriji. Navodno se radi o mladiću koji je rođen u Austriji, ali je porijeklom sa Balkana, navodno iz Sjeverne Makedonije, prenosi 24sata.
Među osumnjičenima je i sedamnaestogodišnjak sa hrvatskim i turskim korijenima, koji je već bio poznat policiji, i petnaestogodišnji Austrijanac turskog porijekla, dodaje 24sata.
Kako je rekao Ruf, osumnjičeni je radio na planovima za napad od jula, nakon što je dao otkaz na poslu. Kako su neki austrijski mediji ranije objavili, on je radio u jednoj firmi sa hemijskim tvarima.
Policija je duže vrijeme pratila mladića za kojeg su otkrili i kako se prije nekoliko sedmica zakleo na vjernost Islamskoj državi. Sa još jednom osobom, koja je takođe uhapšena, putem interneta povezao se s teroristima Islamske države, radikalizovali su se i počeli planirati teroristički napad u Beču.
Policija je tokom pretresa njegove kuće našla hemijske tvari za izradu bombe te propagandni materijal terorističke organizacije Islamske države.
Zaplijenili su i predmete, među kojima su hemikalije koje je navodno ukrao sa radnog mjesta. Osumnjičeni je navodno radio za tvrtku koja se bavi preradom metala.
Ukradene hemikalije htio je iskoristiti kako bi izradio eksplozivnu napravu, a koju je planirao upotrijebiti na koncertu kako bi “ubio što više ljudi”, piše “Krone Zeitung”.
“Planirao je ubiti sebe i velik broj drugih mačetama i eksplozivom”, rekao je šef Uprave za državnu bezbjednost i obavještajne poslove Omar Haijavi-Pirhner, koji je potvrdio da je drugi uhapšeni 17-godišnjak, takođe iz Ternica te da je nedavno prekinuo sa djevojkom.
Njega su pronašli na stadionu “Ernst Happel” na kojem je Tejlor Svift trebala imati tri koncerta.
Prijatelj mladića (19) osumnjičenog za planiranje terorističkog napada IS na koncertu Tejlor Svift u Beču navodno je bio zaposlen kao zaštitar, piše “Mirror”.
“Operacija u Ternicu bila je usmjerena protiv islamističkih osumnjičenika za terorizam”, rekli su Ruf i šef bečke policije Gerhard Purstl.
Kako su istaknuli iz policije, uhapšeni su komunicirali putem enkriptiranih aplikacija za dopisivanje. Purstl je još jednom pozvao da se strože nadziru takve aplikacije.
Dodali su da su na nišanu imali jedan od koncerata Tejlor Svift.
“Situacija oko planiranog terorističkog napada u Beču bila je veoma ozbiljna”, istakao je Karl Nehamer, austrijski kancelar, na platformi X.
Dodao je da je opasnost na vrijeme identifikovana zahvaljujući intenzivnoj saradnji austrijske policije sa stranim službama i proširenih nadležnosti tajne službe, te da je spriječena velika tragedija.
“Živimo u vremenu u kojem se koriste nasilna sredstva za napad na naš zapadni način života. Islamistički terorizam ugrožava sigurnost i slobodu u mnogim zapadnim zemljama. Upravo zbog toga nećemo odustati od svojih vrijednosti kao što su sloboda i demokratija, već ćemo ih još žešće braniti. Ove vrijednosti su temelj našeg društva i čine nas otpornima na ekstremizam i terorizam. Važno je ostati na oprezu, ostati zajedno i preduzeti odlučne mjere protiv islamizma”, napisao je on.
Zbog policijske drame u Ternicu nedaleko Nojnkirhena evakuisali su desetine stanovnika iz bezbjedonosnih razloga.
Tejlor Svift je trebala nastupati tri večeri u nizu – od 8. do 10. avgusta. Koncerti su bili rasprodani u rekordnom roku, a za svaku veče prodano je 65.000 karata. Njezini fanovi su neutješni, a brojni su godinama čekali priliku da dođu na njen koncert.
Međutim, na savjet austrijskih vlasti, organizator je odlučio otkazati sva tri koncerta zbog opasnosti od terorističkog napada.
Svijet
GLOBALNO ZAGRIJAVANJE DONOSI NOVU OPASNOST: Stručnjaci upozoravaju na sve razornije vremenske nepogode
Klimatske promjene i globalno zagrijavanje mogli bi da dovedu do češće pojave krupnog grada, upozoravaju naučnici, navodeći da bi posljedice po infrastrukturu, vozila i usjeve mogle biti sve ozbiljnije.
Suše, poplave, topljenje glečera… Posljedice klimatskih promjena vidljive su iz godine u godinu, a stručnjaci sada upozoravaju na još jednu koja bi mogla da stvori još veće probleme. Naime, globalno zagrijavanje će vjerovatno dovesti do formiranja većih gradnih zrna koja mogu prouzrokovati štetu na vozilima i infrastrukturi.
Kako ističe Euronews, klimatske promjene izazvane ljudskom aktivnošću, prije svega sagorijevanjem fosilnih goriva, stvaraju nestabilniji vazduh i pogoduju formiranju grada i jakih oluja.
Prema studiji objavljenoj u naučnom časopisu Nature, broj slučajeva grada sa zrnima većim od velikog klikera povećaće se između 38 i 47 procenata do kraja vijeka. Istovremeno, broj oluja koje proizvode manji grad smanjiće se za četiri do osam procenata, javlja Večernji.
“Posljednjih godina viđamo rekordne količine grada. To me izuzetno zabrinjava jer zapravo ne gradimo našu sredinu tako da bude otporna na grad. Na primjer, takvi rizici uglavnom nisu uključeni u standarde projektovanja kuća u SAD, ili u većem dijelu svijeta”, rekao je koautor studije Džon Alen, profesor meteorologije na Centralnom univerzitetu u Mičigenu i dodao:
“U toplijoj atmosferi ima više vodene pare, a to povećava količinu raspoložive energije u atmosferi, pa postoje jače uzlazne struje. To dovodi do više grmljavina sa uzlaznim strujama dovoljno jakim da formiraju grad”, objašnjava Alen.
S druge strane, topliji vazduh može da otopi manje zrna grada, što bi moglo dovesti do manjeg broja gradonosnih oluja u tropskim predijelima.
U Evropi, gradne oluje su među najrazornijim vremenskim pojavama, uzrokujući ekonomske gubitke širom kontinenta. Andreas Prajn, klimatolog sa ETH Ciriha, kaže da manja zrna grada mogu prouzrokovati značajnu štetu usjevima, ali zrna grada veća od oko pet centimetara mogu oštetiti vozila, krovove, solarne panele itd.
Svijet
KRVAVI PIR U AMERICI: Muškarac ubio šest osoba, pa presudio sebi
Šest osoba ubijeno je na više lokacija u Ajovi usljed porodičnog sukoba. Osumnjičeni napadač (52) je nakon ovog višestrukog zločina izvršio samoubistvo, saopštila je lokalna policija.
Šest osoba ubijeno je u nizu pucnjava koje su se u ponedjeljak dogodile u Ajovi u Sjedinjenim Državama, a koje su, prema navodima policije, proizašle iz porodičnog sukoba. Osumnjičeni napadač, identifikovan kao 52-godišnji Rajan Vilis Mekfarland (Ryan Willis McFarland), takođe je pronađen mrtav nakon što je sebi oduzeo život, piše BBC.
Policijska uprava grada Maskatina (Muscatine) saopštila je da su pucnjave zabilježene na više lokacija. Dojava o prvoj pucnjavi stigla je u ponedjeljak nešto poslije podneva. Kada su službenici stigli u jednu kuću, pronašli su četiri osobe sa prostrelnim ranama. Sve četiri žrtve proglašene su mrtvim na licu mjesta.
Osumnjičeni sebi oduzeo život
Mekfarland je napustio mjesto zločinaprije dolaska policije, ali je ubrzo pronađen na stazi uz rijeku, u blizini pješačkog mosta. Imao je prostrelnu ranu koju je sam sebi nanio. Uprkos pruženoj medicinskoj pomoći, preminuo je na licu mjesta.
Još dvije žrtve na drugim lokacijama
Tokom istrage, detektivi su u drugoj kući pronašli tijelo još jednog muškarca, takođe ubijenog iz vatrenog oružja. Potraga je policiju zatim odvela do jednog poslovnog prostora, gdje su otkrili i šestu žrtvu, koja je takođe imala prostrelnu ranu.
„Preliminarni nalazi ukazuju da su pucnjave proizašle iz porodičnog sukoba”, stoji u saopštenju policije. „Vjeruje se da su sve žrtve članovi porodice preminulog osumnjičenog.” Imena i starost žrtava za sada nisu objavljeni, a istraga se nastavlja.
Svijet
PROCURIO TAJNI RAZGOVOR: Tramp psovao Netanjahua i stopirao napad na Bejrut – “Je*eno si lud, svi vas mrze”
Američki predsjednik Donald Tramp žestoko je napao izraelskog premijera Benjamina Netanjahua zbog eskalacije sukoba u Libanu i lično zaustavio planirani napad na Bejrut, saznaje Axios.
Američki predsjednik Donald Tramp žestoko je napao izraelskog premijera Benjamina Netanjahua tokom jučerašnjeg telefonskog razgovora, optužujući ga za opasnu eskalaciju sukoba u Libanu i potpunu nezahvalnost, potvrdila su za portal Axios dva američka zvaničnika i izvor blizak Bijeloj kući.
Tramp je tokom razgovora upotrijebio izuzetno rječnik pun psovki, nazvao Netanjahua „ludim“ i lično naredio hitno zaustavljanje izraelskog plana za bombardovanje Bejruta. Ovaj dramatičan poziv uslijedio je neposredno nakon što je Iran zaprijetio da će prekinuti ključne pregovore sa Sjedinjenim Državama ukoliko Izrael ne obustavi vojne operacije u Libanu.
„Bio bi u zatvoru da nije bilo mene“
Prema izvorima iz Vašingtona, Tramp je bio izrazito bijesan jer smatra da Netanjahuovi jednostrani potezi guraju Izrael u potpunu međunarodnu izolaciju, ali i direktno miniraju diplomatske napore SAD-a.
U jednom trenutku, američki predsjednik je podsjetio Netanjahua na podršku koju mu je pružio tokom suđenja za korupciju u Izraelu, implicirajući da mu je on obezbijedio politički opstanak.
„Je*eno si lud. Bio bi u zatvoru da nije bilo mene. Spasavam ti guzicu. Svi te sada mrze. Svi mrze Izrael zbog ovoga“, glasile su Trampove riječi prema svjedočenju jednog američkog zvaničnika.
Drugi izvor dodaje da je Tramp u nekoliko navrata vikao u slušalicu, pitajući izraelskog premijera: „Koji ku*ac radiš?“*
Tramp protiv taktike rušenja čitavih zgrada
Iako američka administracija priznaje pravo Izraela na odbranu od raketnih napada Hezbolaha, Tramp smatra da je Netanjahu posljednjih dana reagovao potpuno nesrazmjerno. Pored namjere da udari na libansku prijestonicu, Izrael je proširio i kopnenu invaziju na jugu zemlje.
Tramp je navodno izrazio duboku zabrinutost zbog velikog broja stradalih civila u Libanu. Predsjednik SAD-a se oštro usprotivio izraelskoj praksi da se ruše kompletne stambene zgrade kako bi se eliminisao samo jedan komandant Hezbolaha.
Neimenovani izraelski zvaničnik potvrdio je za Axios da je Izrael, nakon ovog poziva, zvanično odustao od planiranih napada na ciljeve u Bejrutu.
Trampov bijes prvenstveno proizilazi iz činjenice da Netanjahu ugrožava pregovore koje Vašington vodi sa Teheranom. SAD i Iran trenutno pregovaraju o sporazumu (memorandumu) koji, između ostalog, predviđa i trajni prekid sukoba u Libanu.
Neposredno nakon što je završio razgovor sa Netanjahuom, Tramp se oglasio na svojoj društvenoj mreži Truth Social, kratko poručivši da se „pregovori sa Iranom nastavljaju ubrzanim tempom“.
Netanjahu jedno priča javnosti, drugo u četiri oka?
U pokušaju da zadrži čvrst stav pred domaćom javnošću, Netanjahu je nakon razgovora objavio zvanično saopštenje u kojem tvrdi da je Trampu jasno stavio do znanja da će Izrael nastaviti operacije na jugu Libana i napasti Bejrut ako Hezbolah ne obustavi vatru. „Naš stav ostaje nepromijenjen“, navodi se u saopštenju kabineta izraelskog premijera.
Međutim, američki zvaničnici tvrde da je realnost iza zatvorenih vrata bila potpuno drugačija i da je Tramp u potpunosti politički slomio Netanjahua.
„Bibi je na kraju samo rekao: ‘U redu, u redu, samo se pobrini da sve bude riješeno’“, zaključio je izvor iz Bijele kuće, opisujući ovo kao jedan od najgorih i najnapetijih razgovora dvojice lidera otkako se Tramp vratio na funkciju predsjednika SAD.
-
Društvo23 sata agoRODITELJIMA KOJI ODBIJU VAKCINACIJU PRIJETI KAZNA DO 1.000 KM: Inspektorat Srpske kontroliše imunizaciju djece
-
Društvo1 dan agoLEGALIZACIJA BESPRAVLJA: Umjesto rušenja, za gradnju uz rijeke plaćaće se naknada?
-
Hronika2 dana agoAUTOMOBIL ZAVRŠIO U RIJECI: Teška nesreća u Banjaluci, ima povrijeđenih
-
Politika1 dan agoHERCEGOVCI SRDAČNO DOČEKALI STANIVUKOVIĆA: Već ga proglasili PREDSJEDNIKOM SRPSKE
-
Banjaluka2 dana agoGRAD DISAO KAO JEDAN: Završen deveti Moto-fest (FOTO)
-
Hronika2 dana agoALARMANTAN PORAST SLUČAJEVA: Sve više djece na meti predatora u Srpskoj
-
Politika2 dana agoAMERIKA PONOVO STEŽE OBRUČ: Dodiku zaprijećeno novim sankcijama!
-
Politika1 dan agoSNSD NOKAUTIRAN U ISTOČNOJ ILIDŽI: Božovićev SDS odnio ubjedljivu pobjedu za MZ!
