Connect with us

Društvo

ZATVORI U SRPSKOJ zjape poluprazni!

Iako se iza rešetaka u kazneno-popravnim ustanovama u Republici Srpskoj nalazi 1.338 zatvorenika i pritvorenika, smještajni kapaciteti u ćelijama nisu ni upola popunjeni licima koji su se ogriješili o zakon.

Prema najnovijim podacima Ministarstva pravde RS, najmanje je zatvorenika i pritvorenika u kazneno-popravnoj ustanovi u Trebinju, odnosno njih 86. Smještajni kapaciteti u zatvoru najvećeg grada u Hercegovini popunjeni su svega sa 30 odsto lica koja su na razne načine prekršili zakon.

Na drugom mjestu nalazi se Doboj gdje su kapaciteti tamošnje kazneno-popravne ustanove popunjeni sa 40 odsto, odnosno kod njih je smješteno ukupno 200 zatvorenika i pritvorenika.

Sa nešto boljim procentom može se “pohvaliti” kazneno-popravna ustanova u Istočnom Sarajevu gdje su smještajni kapaciteti u zatvorskim ćelijama popunjeni sa 45 odsto od ukupno raspoloživih mjesta za pritvorenike i zatvorenike. Odnosno na istoku Srpske u zatvoru se nalazi 150 lica koja su na neki način prekršila zakon.

– Smještajni kapaciteti u kazneno-popravnim ustanovama u Bijeljini i Banjaluci popunjeni su u procentima od 49 odsto od ukupno predviđenih mjesta za zatvorenike i pritvorenike. Odnosno u zatvoru Bijeljini se nalazi se 127 lica, odnosno u Banjaluci njih 435 – kazali su “Glasu” u Ministarstvu pravde RS.

Sa najvećim procentom popunjenosti može se “pohvaliti” kazneno-popravna ustanova u Foči, čiji su smještajni kapaciteti tačno upola popunjeni od ukupno predviđenog broja za zatvorenike. Naime, prema najnovijim podacima Ministarstva pravde u tamošnjem zatvoru nalazi se 340 lica koja su osuđena za krivična djela.

Profesor na Fakultetu bezbjednosnih nauka u Banjaluci Duško Vejnović navodi da bi najbolje bilo da su zatvori u potpunosti prazni, ali da je to nemoguće.

– Ovo društvo je i dalje u tranziciji, dakle poslije devedesetih godina nije napravljen sistem koji bi zadovoljio opšte interese svih građana u smislu pravne, demokratske i moderne države. Na tim pitanjima treba raditi regionalno i kod nas – kazao je “Glasu” Vejnović.

Naglasio je da nadležni treba da se zalažu da suzbiju sve društveno štetne i negativne pojave.

– Za one koji su počinioci bilo kojih krivičnih djela treba u skladu sa zakonima efikasnije provoditi istražne radnje i druge pravosudne aktivnosti uključujući i primjene akata o izvršenju sankcija – zaključio je Vojnović, koji je ocijenio i da je bezbjednosna situacija u Srpskoj na zadovoljavajućem nivou.

Samo jedan stranac

Prema evidenciji Ministarstva pravde Republike Srpske u kazneno-popravnim ustanovama u Srpskoj nalazi se samo jedan strani državljanin na izdržavanju kazne zatvora.

– Radi se o licu muškog pola, državljanin je Republike Srbije, a osuđen je zbog krivičnih djela neovlaštena proizvodnja i promet opojnih droga i falsifikovanje isprave – kazali su u Ministarstvu pravde.
Glas Srpske

Društvo

PATRIJARH PORFIRIJE na Vaskrs u Pećkoj patrijaršiji

Njegova svetost patrijarh srpski Porfirije najavio je danas da će Vaskrs proslaviti u Pećkoj patrijaršiji, gdje će se, kako je istakao, moliti za radost i mir u svakom čovjeku i među svim ljudima.

Patrijarh je nakon liturgije u Hramu Svetog Save u Beogradu poručio da sutra ide na Kosovo i Metohiju, saopšteno je iz Informativne službe Srpske pravoslavne crkve /SPC/.

“U Pećkoj patrijaršiji ćemo služiti svetu liturgiju, proslaviti Vaskrsenje Hristovo, proslaviti život, pobedu nad grehom, smrću i najvećim našim neprijateljem – đavolom i moliti se za radost, za mir u svakom čoveku i među svim ljudima” naveo je patrijarh.

Njegova svetost je rekao da će se moliti za čitav srpski narod i sve ljude sa kojima Srbi žive gdje god da se nalaze, ali i za čitav svijet.

Povodom Velikog četvrtka, patrijarh Porfirije je rekao da je ovo dan kada je Gospod svim onim što jeste pokazao da je smirenje jedini put koji vodi punoći i smislu, ispunjava čovjeka kao pojedinca, ali i sve kao zajednicu

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Pred nama je prevrtljiv dan

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ će biti promjenljivo oblačno i sunčano, a ponegdje će padati kiša.

Ujutru će biti pretežno vedro, tokom dana u većini predjela mogući su lokalni razvoji oblačnosti uz prolaznu kišu ili pljusak, a uveče se očekuje prestanak padavina i postepeno razvedravanje.

Vjetar će biti slab do umjeren, u Krajini ujutru pojačan uz jake udare, južnih smjerova, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Jutarnja temperatura vazduha biće od osam do 14, a najviša dnevna od 16 do 22 stepena Celzijusova, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.

Nastavi čitati

Društvo

IDE VASKRS, A SVE JE PRESKUPO! “Tanka” prodaja na banjalučkoj Tržnici

Prodavci voća, povrća, mesa i jaja na banjalučkoj Tržnici ovih dana imaju više posla nego obično, a sve zbog priprema za Vaskršnje praznike. Gužve ima, ali oni koji od ranog jutra stoje za tezgama za BL portal kažu da baš i nisu prezadovoljni, a ujedno priznaju da cijene jesu povisoke.

“Generalno je tanka prodaja, ali kao i pred svake praznike ove nedjelje narod kupuje sve vrste povrća. Očekujemo još posla ovih dana”, kaže za BL portal jedan od prodavaca.

Police sa povrćem su pune raznolikih i svježih plodova, a ekipa BL portala provjerila je njihove cijene, pa evo šta vas očekuje u vaskršnjoj kupovini.
Cijena krompira varira u odnosu na vrstu, pa glamočki krompir po kilogramu košta dvije marke, dok je mladi skuplji i potrebno je izdvojiti 3,5 KM po kilogramu. Vreća glamočkog krompira košta 10 maraka, dok vreća kvalitetnijeg krompira košta 13 maraka.

Luk takođe zavisi od kvaliteta i vrste, pa tako cijene idu od 1,5 KM do 3 marke po kilogramu. Za kilogram mrkve je takođe potrebno izdvojiti tri marke.
Cijena kupusa se takođe razlikuje u odnosu na kvalitet, pa tako kilogram ovog povrća košta od 3 do 4 marke.

Nešto skuplje su tikvice, krastavci i paradajz koji koštaju po sedam maraka za kilogram.

Najskuplje su paprike, zelene i crvene, a njihova cijena po kilogramu je osam maraka. Pasulj se takođe razlikuje po vrsti i kvaliteti pa je za kilogram potrebno izdvojiti od 7 do 10 maraka. Kilogram svježih šampinjona košta deset maraka.
Pored povrća, građani ovih dana više nego obično kupuju i meso. Ovo potvrđuju i prodavci u jednoj od mesara na Tržnici.

“Najviše se kupuje svježa i mlada prasetina, mljeveno meso za sarmu i teletina”, kaže u razgovoru za BL portal jedan od prodavaca mesa.

Tako kilogram svježe, mlade prasetine u zavisnosti od dijela košta od 12 do 16 maraka, a za kilogram pečene prasetine trebaće vam 30 maraka.

Kilogram svježe junetine košta od 18 do 22 marke, u zavisnosti koji komad birate. Najskuplja je, kao i uvijek, teletina koja košta od 28 do 35 maraka po kilogramu.

Kao i pred svaki Vaskrs najtraženija su jaja, a njihova cijena po komadu počinje od 35 feninga pa do pola marke, u zavisnosti od veličine, dok su domaća nešto skuplja.

Za one koji ne preskaču ni voće, kilogram jabuka, banana, narandži i jagoda košta između dvije i tri marke.

Srđan Banović, BL portal

Nastavi čitati

Aktuelno