Connect with us

Društvo

“ZLATNI SEPTEMBAR”: Djeci oboljeloj od karcinoma NAJBITNIJA PODRŠKA

Svake godine u BiH oko 90 djece oboli od karcinoma, a tokom “Zlatnog septembra” roditelji i članovi udruženja se trude da istaknu koliko je bitno kada se na vrijeme otkrije ova bolest.

Iako nema zvaničnog registra djece oboljele od karcinoma, prema podacima zdravstvenih ustanova, oko 30 djece svake godine oboli u Republici Srpskoj, a u Federaciji BiH njih između 55 i 60.

Milan Berić, predsjednik Udruženja roditelja djece oboljele od malignih bolesti “Iskra” Banjaluka, za “Nezavisne” kaže da su prethodno u Doboju dijelili letke o značaju ranog otkrivanja raka u dječjoj dobi, a isto će raditi i u Banjaluci 9. septembra.

“Informacije koje dobijemo iz UKC RS pokazuju da otprilike 30 djece svake godine oboli od raka. Kroz našu Roditeljsku kuću je za sedam godina prošlo više od 180 djece sa roditeljima, pratiocima. Njima mnogo znači podrška, a dodatno im daje snagu i vjetar u leđa što ne moraju da budu na odjeljenju. Tu i porodica može da im dođe, provode dane zajedno i ne osjećaju da su sami”, istakao je Berić.

Kako kaže, svi oni imaju stručnu, ali i podršku onih koji su prošli kroz to, tu mogu da razmjenjuju iskustva, da se igraju, te idu u školu u Roditeljskoj kući.

U Banjaluci će, pojašnjava on, u petak obilježiti sedam godina od početka rada Roditeljske kuće, dok će u subotu na Trgu Krajine, zajedno sa mladicama, upoznavati Banjalučane o značaju ranog otkrivanja raka kod djece.

“Tada ćemo imati radionicu u Banjaluci, a u Sokocu će predstavnici Udruženja dijeliti promotivni materijal. Naveče ćemo zlatnom bojom osvijetliti zgradu Gradske uprave i Banski dvor u Banjaluci, dok ćemo 16. septembra u dvorištu Roditeljske kuće imati radionicu gdje će umjetnice oslikavati platna”, rekao je Berić.

Atifa Buldić Bešić, PR Udruženja “Srce za djecu oboljelu od raka” iz Sarajeva, ističe da je ovo za njih najbitniji mjesec u godini, kada koriste priliku da javnosti približe s kakvim se problemima i poteškoćama susreću djeca oboljela od karcinoma, te njihovi roditelji.

“Mi tokom cijele godine radimo na podizanju svijesti, ali u septembru sve to intenziviramo, kako bismo došli do naših sugrađana. Počeli smo sa obilježavanjem 1. septembra, gdje smo zajedno sa mladicama, grupom mladih izliječenih od raka, imali informativni štand, razgovarali sa sugrađanima o malignim bolestima, te s kojim se problemima susreću roditelji djece”, rekla je Buldić Bešićeva.

Kako kaže, nažalost, BiH nema zvanični registar oboljele djece, međutim, prema podacima kojima raspolaže sa hemato-onkoloških odjela u Sarajevu i Tuzli, taj broj varira iz godine u godinu i kreće se između 55 i 60 novooboljelih u FBiH.

Ističe da su početkom septembra osvijetlili znamenitosti u zlatno, i to Akademiju likovnih umjetnosti u Sarajevu i Stari most u Mostaru.

“Centralni događaj je humanitarna šetnja u Visokom, koja će se održati 10. septembra, a čiji je inicijator Afan Habibović, momak koji se sa 13 godina počeo liječiti od tumora na mozgu, a koji je sada, hvala Bogu, dobro”, istakla je ona.

Tom prilikom će građani minimalnom donacijom moći podržati djecu oboljelu od raka i njihove porodice.

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Sunce prži, ali stižu i pljuskovi

U petak, 4. jula 2025. godine, građane Bosne i Hercegovine očekuje pretežno sunčano i vrlo toplo vrijeme tokom većeg dijela dana. Ipak, u poslijepodnevnim i večernjim satima, naročito u Bosni, dolazi do pogoršanja vremenskih prilika.

S dolaskom oblaka u drugom dijelu dana, lokalni pljuskovi praćeni grmljavinom očekuju se u Krajini, kao i u centralnim i sjevernim dijelovima Bosne. Riječ je o kratkotrajnim, ali intenzivnim padavinama koje bi mogle donijeti kratkotrajne probleme u saobraćaju i svakodnevnim aktivnostima.

Vjetar će biti slab do umjerene jačine – u Bosni će preovladavati sjeverni smjer, dok će u Hercegovini duvati južni i jugozapadni vjetar.

Jutarnje temperature kretaće se uglavnom između 13 i 19 stepeni Celzijusa, dok će na jugu zemlje biti znatno toplije, i do 25 stepeni. Dnevne temperature biće izuzetno visoke – u većem dijelu zemlje između 33 i 38 stepeni, dok će Hercegovina i pojedini krajevi na jugu dostići čak i do 41 stepen.

Građanima se savjetuje oprez, posebno u najtoplijem dijelu dana, uz dovoljan unos tečnosti, zaštitu od sunca i izbjegavanje fizičkih napora. Takođe, preporučuje se praćenje lokalnih vremenskih prognoza zbog mogućnosti iznenadnih pljuskova.

Nastavi čitati

Društvo

U ZNAK SJEĆANJA! Dan žalosti u Republici Srpskoj 5. jula

Vlada Republike Srpske donijela je Zaključak kojim se 5. jul 2025. godine proglašava Danom žalosti u Republici Srpskoj povodom obilježavanja godišnjice Muslimanskog zločina nad Srbima u Srednjem Podrinju i Birču 1992-1995, kao znak sjećanja i solidarnosti sa porodicama nastradalih.

Na dan 5. jula 2025. godine, na svim institucijama Republike Srpske zastave će biti spuštene na pola koplja, sve kulturne manifestacije će biti otkazane, a sportski događaji prilagođeni Danu žalosti, navedeno je u saopštenju Vlade Srpske

Nastavi čitati

Društvo

U RAZBOJU PROMOVISANA MONOGRAFIJA O SELU “Razboj” Dragana Đurđevića

U prepunoj sali Društvenog doma u Razboju Ljevčanskom sinoć je svečano promovisana knjiga „Razboj“, autora Dragana Đurđevića – stručno i sveobuhvatno djelo koje na 512 stranica oslikava istoriju, prirodu i društveni život ovog sela kroz vjekove.

O knjizi su, osim autora, govorili arhimandrit Teofil (Dimitrić), direktor Zavičajnog muzeja Gradiška Bojan Vujčić i profesorica Radana Stanišljević, ističući njen značaj ne samo za Razboj, već i za čitavu regiju koja u ovakvim djelima dobija temelj svog identiteta i sjećanja.

– Knjiga je rezultat višegodišnjeg, predanog rada. Korišćeni su brojni izvori od arhivske građe, starih mapa i fotografija, do usmenih svjedočenja i terenskih istraživanja. Pisana je s ljubavlju i naučnom preciznošću – rekao je Đurđević obraćajući se prisutnima.

Publika je s velikim interesovanjem pratila izlaganja, a promotori su posebno istakli da knjiga obuhvata sve segmente života u Razboju – od geografskih osobina i prirodnih resursa, preko privrednog i društvenog razvoja, do kulturnih i istorijskih mijena koje su obilježile ovo mjesto.

Kroz stranice knjige vodi nas priča o naseljima na ušću Vrbasa u Savu još iz praistorije, zatim o razvoju sela kroz srednji vijek, osmanski i austrougarski period, pa sve do savremenog doba.

Ovo je druga knjiga Dragana Đurđevića, koji je ranije objavio monografiju o svom rodnom selu Kladari. Novo djelo „Razboj“ dočekano je s velikom pažnjom i već sada se smatra kapitalnim doprinosom očuvanju zavičajne istorije i identiteta Lijevča polja.

Nastavi čitati

Aktuelno