Connect with us

Društvo

ŠUME SRPSKE U GUBITKU! Direktor tvrdi da je sve zbog LOŠEG VREMENA?

Gubitak “Šuma Republike Srpske” na kraju šestog mjeseca ove godine iznosio je 5,1 milion maraka, a okidač za ovakav rezultat su, prije svega, nepovoljne vremenske prilike, rekao je u intervjuu “Glasu Srpske” direktor “Šuma RS” Slaven Gojković.

Naveo je da su od 32 organizaciona dijela, 22 završila prvo polugodište u minusu.

– Najveći gubitak iskazala su šumska gazdinstva iz Banjaluke, Doboja i Kotor Varoša, a najbolji dva iz istočnog dijela Srpske – kazao je Gojković koji se nada da bi ovo javno preduzeće u drugom dijelu godine moglo popraviti loš rezultat s početka 2023. godine, odnosno polugodišta.

GLAS: Kako su poslovale “Šume RS” u prvom polugodištu?

GOJKOVIĆ: Nažalost, prva polovina ove godine je u suštoj suprotnosti sa istim periodom lani, kada smo imali mnogo bolje rezultate. Na kraju juna ove godine na nivou javnog preduzeća iskazan je gubitak od 5,1 milion maraka. Nismo zadovoljni. Ima subjektivnih razloga zašto je tako, ali, realno, mnogo je i objektivnih zašto smo došli u ovakvu situaciju. Prvi kvartal zbog zime uvijek je problematičan i ne možemo ostvariti proizvodnju. Uvijek se nadamo da će drugi kvartal popraviti situaciju. Međutim, ove godine imali smo jako loš i drugi kvartal, pogotovo peti i šesti mjesec, kada bi proizvodnja trebalo da ide većim intenzitetom. Bilo je mnogo kišnih dana u maju i junu, pa se ni u tim mjesecima nije mogla postići proizvodnja kako smo planirali.

GLAS: U kojem procentu je realizovan zacrtani plan proizvodnje?

GOJKOVIĆ: Plan proizvodnje realizovan je u procentu od 78 odsto, što znači da je podbačen za 22 procenta. Sve je to rezultiralo krajnjim gubitkom, koji definitivno ne bi bio takav da su nam vremenske prilike išle naruku. Takođe, ove godine u padu je potražnja i za drvim sortimentima, za razliku od prethodnih. Tako da je i to uticalo na loš rezultat.

GLAS: Koliko je organizacionih dijelova iskazalo minus?

GOJKOVIĆ: Od 32 organizaciona dijela, njih 22 iskazalo je negativan rezultat. Imamo pojedina šumska gazdinstva koja su u jako teškoj situaciji i neizvjesno je da li uopšte do kraja godine može tu da se popravi finansijska slika. Očekujem da će veći broj gazdinstava uspjeti da u drugoj polovini godine podigne proizvodnju na nekakav optimalan nivo kako bi na kraju iskazali pozitivan rezultat.

GLAS: Koja gazdinstva su imala najveći gubitak?

GOJKOVIĆ: Najveći gubitak iskazala su šumska gazdinstva iz Banjaluke, Doboja te “Vrbanja” iz Kotor Varoša. Najbolji rezultat, s druge strane, imala su ŠG “Romanija” Sokolac i “Jahorina” Pale. Za gazdinstvo u Doboju imamo loše projekcije i do kraja godine, dok se, s druge strane, “Vrbanja” pomjera nabolje, ali ni tu ne polažemo neke velike nade. Za Banjaluku se nadamo i mislimo da idu u nekom pozitivnom pravcu i da će do kraja devetog mjeseca biti dobri i na samom kraju ove godine iskazati pozitivan rezultat.

GLAS: Kakva su očekivanja na nivou preduzeća za drugo polugodište?

GOJKOVIĆ: S obzirom na to da nam je proljeće bilo loše, pouzdaćemo se da će jesen biti dobra. Već posljednjih par godina imamo dobre pokazatelje u posljednja četiri mjeseca. Lani smo imali rekordan oktobar o pitanju izvršenja plana proizvodnje. Avgust nam je definitivno najbolji mjesec u ovoj godini do sada. Imamo pozitivne pomake, ali vidjećemo koliko ćemo do kraja godine uspjeti sanirati loš rezultat iz prvog polugodišta. Očekujemo da septembar i oktobar budu udarni mjeseci. Sve u velikoj mjeri zavisi od dobavljača i izvođača radova, odnosno u kakvoj će oni mogućnosti biti da izvrše preostale radove, ali i od vremenskih uslova. Ako nam sve bude išlo u našu korist, popravićemo stanje iz prvog polugodišta.

Smjene

GLAS: Hoće li biti promjena na čelu gazdinstava koja su ostvarila negativan rezultat?

GOJKOVIĆ: Imali smo promjenu na čelu gazdinstva u Driniću, gdje je smijenjen Sretko Stanković, a imenovana Slađana Banjac za vršioca dužnosti direktora.  Vidjećemo šta sve možemo uraditi da preduprijedimo proizvodnju i saniramo loš rezultat iz prvog polugodišta što je više moguće.

Društvo

CIJENE GORIVA U BIH U PADU: Poslije dizela jeftiniji i benzin

Cijene dizela na pumpama u BiH u proteklih nekoliko dana pale su za oko 0,15 KM po litru, dok se u narednom periodu očekuje da se trend pada cijena “preseli” i na benzin, ističu naši sagovornici iz ove oblasti.

Đorđe Savić, predsjedavajući Grupacije za promet naftom i naftnim derivatima Privredne komore Srpske, kazao je u razgovoru za “Nezavisne novine” da je u proteklim danima došlo do pada cijene dizela za oko 15 feninga po litru u Srpskoj.

“Dizel sada košta oko 2,60 KM, barem što se tiče Banjaluke, dok su cijene benzina i dalje 2,69-2,70 KM, dok se u narednim danima očekuje da će doći do pada i cijene benzina”, kazao je Savić.

Dodao je da su u posljednja dva mjeseca na berzi cijene benzina imale rast veći od cijena dizela, jer kako kaže Savić, došlo je do pada zaliha benzina na tržištu.

“Ali ako je cijena dizela pala na pumpama do 15 feninga, realno je da i cijene benzina padnu do 10 feninga”, kazao je Savić.

Naime, kako je za “Nezavisne novine” rekao Almir Bečarević, bh. stručnjak za energetiku, i u Federaciji BiH je na benzinskim pumpama došlo do nižih cijena goriva, te da dizel košta od 2,60 do 2,70 KM po litru.

“Budući da je na svjetskim berzama došlo do pada cijene barela nafte, našim naftašima treba vremena da se usklade sa padom na svjetskom tržištu, tako da vjerujem da će u narednim danima doći i do pada cijene benzina za pet do 10 feninga po litru”, kazao je Bečarević i istakao da sadašnje cijene benzina na nekim pumpama iznose od 2,89 do tri KM zavisno od vrste.

“Budući da je cijena nafte u proteklom periodu rasla konstantno, te je bila dostigla cifru preko 90 dolara, ali sada je na nivou oko 82-83 dolara po barelu, tako da je normalan tok da cijene padaju na domaćem tržištu”, kazao je Bečarević.

Dodao je da sadašnje cijene nikako ne odgovaraju proizvođačima nafte, jer kako kaže, njima je ovo niska cijena, oni žele da to bude preko 90 dolara.

“Tako da vidjećemo u narednim danima da li će ovo biti kratkoročno pojeftinjenje zbog slabije potražnje na tržištu”, kazao je Bečarević i istiakao da ostaje da se vidi da li će se opet ići sa smanjivanjem kvota proizvodnje i da se vještački pumpa cijena barela nafte ili će doći do veće potražnje.

“Mislim da sa aspekta proizvođača ovo nije realna cijena, oni žele da to bude malo više”, ističe Bečarević i dodaje da bi lično volio da sadašnje cijene ostanu na ovom nivoa, te kako kaže, u ovom periodu je to zaista konkretna cijena.

Nedeljka Neška Ilijić, izvršna direktorica Udruženje građana “Oaza” Trebinje, istakla je da cijene goriva se mijenjaju stalno, te uglavnom više rastu nego što padaju.

“Iako bi po nekoj logici trebalo kad dođe do pada cijene goriva da dođe i do nižih cijena osnovnih životnih namirnica, ali ne smatramo da će doći do toga, jer je ranije dolazilo do nižih cijena pa nisu smanjivali ostale cijena”, kazala je Ilijićeva.

Podsjetimo, cijene nafte u srijedu su bile u blagom padu jer su umanjena očekivanja od veće potražnje zbog pada vrijednosti američkog dolara i izvještaja u kojem se navodi da su zalihe sirove nafte i benzina u SAD u padu.

U Londonu je cijena sirove nafte brent iz Sjevernog mora manja za pet centi i sada je 82,33 dolara po barelu.

U Njujorku je cijena svijetle sirove nafte pala za cent i iznosi 78,01 dolar po barelu.

Zalihe sirove nafte u Americi pale su za 3,104 miliona barela, dok su zalihe benzina umanjene za 1,269 miliona barela, što ukazuje na rast potražnje za ovim energentima.

Nastavi čitati

Društvo

JAKO NEVRIJEME ZAHVATILO NOVI GRAD: Ogromna šteta u naselju Ravnice

U naselju Ravnice, kod Novog Grada, nevrijeme je pričinilo ogromnu štetu na stambenim i pomoćnim objektima, usjevima i putevima.

Pogođena su i sela Vodičevo i Dobrljin, a dio opštine ostao je i bez struje.

Vjetar je skinuo crijep sa više stambenih i pomoćnih objekata, te lomio i čupao drveće.

Civilna zaštita je na terenu, a očekuje se i dolazak načelnika opštine Miroslava Drljače.

Nastavi čitati

Društvo

SNAŽNO NEVRIJEME pogodilo dijelove BiH, USJEVI UNIŠTENI ZA PAR MINUTA (FOTO)

Snažno nevrijeme praćeno grmljavinom, jakim vjetrom i gradom pogodilo je okolinu Mrkonjić Grada, Kneževa, Bugojna i Viteza.

Prema najavama, nevrijeme se kreće prema istoku, sjeveru i sjeveroistoku Bosne.
Iz Bugojna dolaze fotografije na kojima se može vidjeti grad koji je padao, ali i usjevi koji su uništeni za pet minuta.

Prema prognozi Federalnog meteorološkog zavoda, u BiH se sutra očekuje umjereno do pretežno oblačno vrijeme sa sunčanim periodima.
Tokom dana će biti takođe nestabilno vrijeme sa pljuskovima i grmljavinom, a lokalno je moguća i pojava grada.

Jutarnja temperatura zraka biće od 14 do 20 stepeni, a najviša dnevna od 22 do 28, na jugu i sjeveroistoku Bosne do 30 stepeni, prenosi Klix.

Nastavi čitati

Aktuelno