Region
“ZLOČIN KOJI JE OSTAVIO DUBOK TRAG” Godinu dana od masakra na Cetinju

Godina je od tragedije koja je zanijemila Crnu Goru i region, kada je na Cetinju stradalo 11 osoba, a šestoro ranjeno.
“Ovakav zločin ostavio je dubok trag ne samo na prijestonicu, već i na cijelu državu u kojoj je izražena porodična i plemenska povezanost”, kazao je za RTCG Duško Tomić, profesor Univerziteta za bezbjednost i globalne studije Američkog univerziteta u Ujedinjenim Arapskim Emiratima.
Nezapamćeni zločin u naselju Medovina počinio je 34-godišnji Cetinjanin Vuk Borilović, koji je ubijen nakon što je iz vatrenog oružja usmrtio deset sugrađana, među kojima je bilo dvoje djece.
Godinu dana je od nezapamćene tragedije koja je zadesila crnogorsku Prijestonicu, čiji je epilog 10 nevinih žrtava, među kojima dvoje djece, dok je šest građana teško ranjeno. (1/2) pic.twitter.com/ilTPJAvZki
— Prijestonica Cetinje (@cetinjeme) August 11, 2023
Svaka sredina, kaže profesor Tomić, teško podnosi posljedice tregedije ovih razmjera, a posebno sredina kao što je Crna Gora.
“Svaka vrsta medijskog predimenzioniranja zločina podstiče takozvane ‘kopipejst’ varijante i nije ni čudo što su se desili zločini i u drugim sredinama u regionu”, ističe sagovornik Portala Javnog servisa.
Na pitanje o ključnim reakcijama sistema nakon masovnih ubistava, Tomić kaže:
“Ako želite da upravljate bilo kakvom vanrednom situacijom, moraju postojati visokospecijalizovani timovi koji znaju da da reaguju u takvim situacijama, kao i da se otvori portal za informisanje, koji će medijima davati informacije, a sve u cilju bolje interpretacije događaja.”
“Bilo kakvo predimenzioniranje zločina daje određenu vrstu efekta na ostalo stanovništvo i kao takvo se”, ocjenjuje Tomić, “može očekivati i da se pojave druge osobe koje eventualno u ubici pronađu određenu vrstu idola.”
“Odgovornost je na široj društvenoj zajednici, ne možete očekivati da će Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) i policija prevenirati slične događaje. MUP i policija ne mogu bez saradnje sa građanima. Ukoliko javite da neko ima pušku sa opičkim nišanom, informacija je koju će policija dalje razrađivati”, ističe profesor.
Dodaje da nadležni moraju reagovati na bazi dobijenih informacija, te da se ne može očekivati da policija u svakom trenutku ima informacije o potencijalnim napadačima.
“Naš region je područje koje ima toliko naoružanja i koliko god se radi nadzor, promakne naoružanje koje se može iskoristiti za tu vrstu zločina”, ističe Tomić za RTCG.
Apeluje na građane Crne Gore, ali i regiona, da sarađuju sa policijom i prijave nadležnima ukoliko neko ilegalno posjeduje oružje postoje indicije da mogao počiniti zločin.
“Prijavite, za dobrobit svih nas, da ne bismo imali masovne zločine poput onog u Cetinju, ali i Mladenovcu, Beogradu…”
Psihološko-psihijatrijski tretman, nakon tragedije na Cetinju, zatražile su 32 osobe, od čega dvoje djece, saopšteno je Javnom servisu iz cetinjskog Doma zdravlja.
Pacijenti su bili očevici događaja, direktne žrtve, ali i njihove porodice.
Zastave na ulazu u Cetinje i na svim gradskim institucijama spuštene su na pola koplja, povodom godišnjice tragedije.
“U znak sjećanja na nevine žrtve ovog bezumnog zločina, zastave na ulazu u Cetinje i na svim gradskim institucijama spuštene su na pola koplja”, naveli su.
Region
Marko Đurić razgovarao sa Karen Pirs i o KiM

Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić sastao se u Dejtonu sa specijalnom izaslanicom Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Severne Irske za Zapadni Balkan Karen Pirs, a značajan deo razgovora bio je posvećen situaciji na Kosovu i Metohiji.
Đurić je konstatovao da su bilateralni odnosi Srbije i Ujedinjenog Kraljevstva dobri, kao i da postoji značajan prostor za njihov dalji razvoj, što je konstatovano i tokom nedavne posete britanskog šefa diplomatije Dejvida Lamija Beogradu, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova.
Šef srpske diplomatije izrazio je zadovoljstvo zbog zainteresovanosti britanske strane za proširenje formata bilateralnih konsultacija i inicijative da one obuhvate više segmenata saradnje.
Značajan prostor u razgovoru posvećen je situaciji na Kosovu i Metohiji, gde se, kako je konstatovao ministar, svakodnevno pred očima međunarodne javnosti odvija sistematsko kršenje ljudskih prava Srba i u opasnost dovodi stabilnost regiona.
Đurić je sagovornicu detaljno informisao o poslednjem talasu jednostranih akcija Prištine na severu Kosova i Metohije, naglasivši da bezbednost Srba u našoj južnoj pokrajini, kao najugroženije nacionalne zajednice u Evropi, mora biti apsolutni prioritet.
Na sastanku su razmenjena i mišljenja o političko-bezbednosnoj situaciji na Zapadnom Balkanu, a ministar Đurić je i ovom prilikom poručio da je Srbija stub stabilnosti i napretka regiona, te da dosledno sprovodi pozitivnu političku i ekonomsku agendu prema svojim susedima.
Region
VUČIĆ O BLOKADAMA! Studenti i profesori RUŠE ZNANJE – SRBIJA NA UDARU!

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić smatra da je neko smišljeno radio na blokadi obrazovanja blokadom univerziteta i škola, a ceh će da plate i djeca svojim neznanjem kao i roditelji.
Vučić je ocijenio da je cilj blokda da se zaustavi rast znanja u Srbiji, da ima nesposobnu čitavu generaciju.
On je istakao da će odgovornost da snose oni koji su sprovodili obojenu revoluciju, a to su profesori i nastavnici, jer je strašan zločin počinjen protiv Srbije.
– Plaši me da je jedan od razloga blokada što njihove pristalice nisu htjele da dozvole promjenu u obrazovnom sistemu u Srbiji, da dođu strani fakulteti – istakao je Vučić za Televiziju Pink.
O namjerama blokadera da blokiraju Gradsko saobraćajno preduzeće i centar Beograda, Vučić je rekao da narod ne treba da brine i da će država da toleriše do posljednjeg trenutka, a kada dođe vrijeme, reagovaće.
Ukoliko neko bude ugrozio vitalne sisteme, Vučić je istakao da će biti priveden “k poznaniju prava” i odgovarati.
Ponovio je i da ga više ne zanimaju zahtjevi studenata u blokadi i opozicije, te da nije dobio zvanično nikakav zahtjev za vanrednim izborima, kojih će biti kada dođe vrijeme.
Vučić je rekao da je čisti nacizam i nepatvoreni fašizam to što je rekla aktivistkinja NVO Nataša Kandić o Srbima iz Republike Srpske koji borave u Srbiji.
Prema njegovim riječima, to je rasna teorija prema Srbima i Republici Srpskoj, da su oni niža bića koja nemaju šta da traže u Srbiji, čak ni da studiraju.
On je ponovo najavio da će 15. septembra u Srbiji biti održana najveća vojna parada u istoriji ove zemlje, te da će doći i strani gosti da pokažu svoje vojske.
Vučić je rekao da ga evropski zvaničnici poštuju i zato će Srbija da gura svoju evropsku agendu, ali da zna limite i teškoće sa kojima se suočava, te dodao da neće da prizna nezavisno Kosovo i da ne želi da ruši prijateljstvo sa Kinom i Rusijom.
Za 28. jun je najavio otvaranje auto-puta do Požege, te da će uskoro i u Nišu i Beogradu početi izgradnja novih porodilišta, a do sredine 1. jula očekuje se otvaranje pruge Beograd – Subotica.
Kada je riječ o platama, Vučić je rekao da je, uprkos blokadama koje su razorile ekonomiju zemlje, ideja da do 1. januara minimalna zarada bude povećana sa 457 evra na 550 evra, kao i da penzije rastu ne manje od osam odsto.
Plan je da prosječna plata u Srbiji sa 923 evra u decembru bude 1.000 evra, a 1.174 evra do decembra 2026. godine.
Region
STVARI IZMIČU KONTROLI! Svaki četvrti učenik u Sloveniji bio žrtva nasilja

Svaki četvrti učenik u Sloveniji barem jednom je bio žrtva nasilja, svaki šesti je bio nasilnik, a svaki treći posmatrač, pokazali su podaci o vršnjačkom nasilju u okviru projekta “Znanjem protiv nasilja u školama”.
Konačan uzorak studije obuhvatio je 1.652 učenika sedmog i devetog razreda, a istraživači su završili prikupljanje podataka u martu.
RTV Slovenija navodi da je ovo prvo istraživanje te vrste sprovedeno poslije više od 20 godina.
Prema ovoj studiji, 19 odsto učenika se sedmično susreće sa nasiljem, 16 odsto je nasilno, a 32 odsto su prolaznici.
Većina žrtava, tačnije 72 odsto, prijavljuje verbalno nasilje, dok najmanje žrtava, 21 odsto prijavljuje nasilje na internetu.
Polovina žrtava priznaje da i same djeluju kao nasilnici, što znači da igraju dvostruku ulogu.
Među prostorima gdje učenici najčešće doživljavaju nasilje su hodnici i predvorja, a u manjoj mjeri su to učionice.
Predsjednik Udruženja direktora i pomoćnika direktora Slovenije Milena Mihelič rekla je da su školska djeca veoma ograničena propisima i autonomna kada je u pitanju rješavanje vršnjačkog nasilja.
Ona smatra da se učestalost vršnjačkog nasilja može smanjiti samo uz saradnju svih zainteresovanih strana.
-
Politika3 dana ago
NEŠIĆ PROSLAVIO SLOBODU: Simbolično poručio „Ja unutra, a lopovi vani“ (VIDEO)
-
Politika1 dan ago
EVO ŠTA SE DEŠAVALO NA ZASJEDANJU NATO-a! Govor koji je uzburkao javnost u BiH i regionu
-
Politika3 dana ago
DODIK PORUČIO BOŠNJACIMA: Prihvatite legitimno izabrane predstavnike Srba i Hrvata
-
Politika3 dana ago
TVRDE IZVORI: Dodikovi pokušavaju novac prebaciti u KRIPTOVALUTE?
-
Politika2 dana ago
DODIK ŽESTOKO O NON-PEJPERU “Nisu naučili ništa o BiH za 30 godina – produbljuju krizu!”
-
Region2 dana ago
POLICAJAC TKZ. KOSOVA DAVIO SRPSKOG MATURANTA: Spasili ga profesori i građani (VIDEO)
-
Svijet3 dana ago
UKRAJINSKI GENERAL ZALUŽNI: Kijev treba da odustane od granica iz 2022
-
Region1 dan ago
GRLIĆ RADMAN: Intervencionistički eksperimenti neće donijeti dobro za BiH