Connect with us

Politika

Zločinci na slobodi, šteta nepopravljiva

Sa zakašnjenjem od gotovo dvije i po godine prva sjednica Nadzornog tijela za praćenje sprovođenja Revidirane strategije za rad na predmetima ratnih zločina trebalo bi da bude održana danas, a iz Republike Srpske poručuju da je i više nego pod znakom pitanja može li načinjena šteta, usljed svjesnih opstrukcija, uopšte i biti popravljena.

BiH je 2008. usvojila Strategiju za rad na predmetima ratnih zločina koja je predviđala da na nivou BiH budu procesuirani najsloženiji predmeti u roku od sedam godina, a ostali prebačeni na entitetski nivo i završeni do 2023. Imajući u vidu da su rokovi istekli, a najsloženiji predmeti ostali, Savjet ministara u aprilu 2017. je formirao radnu grupu koja je u maju iduće godine dostavila prijedlog revidirane strategije.

Ta strategija je, nakon dvogodišnje blokade Bošnjaka, usvojena u septembru 2020, u Savjetu ministara BiH, a u toj priči su učestvovali i predstavnici EU. Usaglašeno je još tada da će, između ostalog, Ministarstvo pravde BiH, i to u roku od 30 dana dostaviti odluku o formiranju nadzornog tijela za praćenje sprovođenja strategije.

To tijelo, naime, prema propisima, ima povećanu kontrolu i mogućnost čak i disciplinskog kažnjavanja nosilaca pravosudne vlasti ako ne rade posao kako bi trebalo te da prati na koji način se predmeti rješavaju. Ipak ono nije na vrijeme formirano, između ostalog, zbog protivljenja bošnjačkih udruženja, koje se prelilo na njihove ministre u Savjetu ministara, ranije predloženom kadru iz Republike Srpske za člana nadzornog tijela iako se radilo o tadašnjem direktoru Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih Miloradu Kojiću, koji je, s druge strane, učestvovao u izradi same Revidirane strategije.

Nakon nekoliko propalih pokušaja Savjet ministara formirao je 29. marta nadzorno tijelo koje će moći predlagati uputstva radi bolje primjene same strategije, a mjesta u njemu ima za po šest članova i zamjenika te dva člana bez prava glasa.

U ime Srpske član je vršilac dužnosti direktora Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih Viktor Nuždić. Za “Glas” je potvrdio da je za danas zakazana prva sjednica nadzornog tijela.

– Revidirana strategija je usvojena krajem septembra 2020, a mi se nalazimo na kraju maja 2023. godine. Evidentno je da su bespovratno izgubljene dvije i po godine koje su mogle kvalitetno biti utrošene. Na neki način sve ovo postoje apsurdno, jer se nizom odgađanja dovelo u situaciju da u posljednjih šest mjeseci važenja strategije, kada je ona trebalo da bude realizovana, još nemamo ni formirano nadzorno tijelo. To sve govori – istakao je Nuždić.

Suština je, ističe, da je zbog silnih opstrukcija došlo i do kraja rokova koji su predviđeni Revidiranom strategijom za rad na predmetima ratnih zločina. I iz Tužilaštva BiH su nedavno potvrdili da svi ciljevi iz Revidirane strategije za rad na predmetima ratnih zločina neće biti ispunjeni u roku, ali je najavljeno da će tužioci disciplinski odgovarati ukoliko do kraja godine ne završe najteže slučajeve koje imaju u svojim ladicama. Glavni tužilac Tužilaštva BiH Milanko Kajganić rekao je krajem marta da u radu imaju 280 predmeta ratnih zločina, od čega su u 102 nedostupna lica, jer su van BiH i nije ih moguće procesuirati te da je izuzetno značajna regionalna saradnja.

Sastav

* Članovi

Halil Lagumdžija – (Visoki sudski i tužilački savjet)

Željko Bogut – (Ministarstvo pravde BiH)

Damir Šapina – (Federalno ministarstvo pravde)

Viktor Nuždić – (Ministarstva pravde Republike Srpske)

Zekerija Mujkanović – (Pravosudna komisija Brčko distrikta BiH)

Lejla Čopelj – (Ministarstvo bezbjednosti BiH)

* Zamjenski članovi

Saša Sarajlić – (VSTV BiH)

Renata Kapetanović – (Ministarstvo pravde BiH)

Semir Huremović – (Federalno ministarstvo pravde)

Dario Novković – (Ministarstvo pravde RS)

Dejan Đurović – (Pravosudna komisija Brčko distrikta BiH)

Mevludin Mujezinović – (Ministarstvo bezbjednosti BiH).

* bez prava glasa

Minka Kreho (Sud BiH) – Ivan Matešić (Tužilaštvo BiH)

Glas Srpske

Politika

NEMA GLASANJA! Ništa od imenovanja zamjenika direktora agencije SIPA

Na sjednici Savjeta ministara koja je počela u 11 sati neće se glasati o imenovanju zamjenika direktora SIPA, saznaje Raport. Ova tačka je skinuta ponovo s dnevnog reda.

Tačku je, kako saznajemo na sjednici Kolegija skinuo Elmedin Konaković, ministar spoljnih poslova BiH.

Na listi je samo ime Dragana Andrića, inspektora u SIPA-i koji je bio najbolji kandidat na konkursu koji je Nezavisni odbor PSBiH proveo za ovu poziciju.

Ali, Trojka odbije da se glasa za imenovanje.

Na prošloj sjednici Konaković je oko ove tačke uložio veto.

(Raport)

Nastavi čitati

Politika

SJEDNICA SAVJETA MINISTARA: Hoće li SIPA dobiti zamjenika direktora?

Sjednica Savjeta ministara BiH biće održana danas, a na dnevnom redu naći će se i imenovanje zamjenika direktora Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), međutim pitanje je da li će do toga doći s obzirom na to da je ova tačka na prethodnoj sjednici skinuta sa dnevnog reda.

Podsjećanja radi, Ivica Bošnjak, zamjenik ministra bezbjednosti BiH, u maju je Savjetu ministara BiH uputio rang-listu na kojoj je prvorangirani Dragan Andrić. Ta pozicija zamjenika direktora SIPA upražnjena je gotovo godinu dana, odnosno od kada je Zoran Galić, tadašnji zamjenik direktora SIPA, pobjegao iz BiH u Hrvatsku i na taj način izbjegao hapšenje i krivični proces. Zvanično, Galić je sa dužnosti razriješen u oktobru 2024. godine i to na vlastiti zahtjev.

U međuvremenu, SIPA je ostala i bez direktora jer je Darko Ćulum napustio tu funkciju, ali barem zvanično, Savjet ministara BiH nije ga razriješio sa te funkcije, a situacija u SIPA je sad takva da je trenutno vodi glavni inspektor.

Iz tog razloga Jasmin Emrić, poslanik NES-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, u proceduru je uputio izmjene Zakona o SIPA koje bi se već sljedeće sedmice mogle naći pred poslanicima.

Emrić je naveo da je izmjene Zakona o SIPA u proceduru uputio kako bi se definisalo ko rukovodi Agencijom ako nema direktora ili zamjenika. Kako je rekao, trenutno zakonom je definisano da ako direktor nije u mogućnosti ispunjavati svoju dužnost, to čini zamjenik direktora, ali nije propisano šta ako nema ni zamjenika direktora SIPA, što je sada slučaj.

Ovaj zakon, ukoliko se pojavi pred poslanicima, vrlo lako bi mogao dobiti podršku s obzirom na to da je i SDA rekla da će glasati za njega, ali sve dok se ne usvoji u Domu naroda, od njegovog stupanja na snagu neće biti ništa.

U SDA su rekli da podržavaju sve aktivnosti koje imaju za cilj pronalaženje rješenja, ali da sve te aktivnosti treba posmatrati na način da se javnosti želi prikazati kao da nova većina u Predstavničkom domu nešto radi, iako, kako navode, nijedno pitanje u vezi sa deblokadom rada institucija BiH nisu riješili nakon smjene Nebojše Radmanovića iz SNSD-a sa mjesta člana Kolegijuma Predstavničkog doma u januaru ove godine.

Nastavi čitati

Politika

POSLANICI IMAJU RIJEČ: Nastavljena redovna sjednica parlamenta Srpske

Redovna sjednica Narodne skupštine Republike Srpske nastavljena je danas u Banjaluci razmatranjem Nacrta zakona o predškolskom vaspitanju i obrazovanju.

Pred poslanicima su i Nacrt zakona o zaštiti zdravlja stanovništva od duvanskih i ostalih proizvoda za pušenje, Nacrt zakona o zaštiti potrošača u Republici Srpskoj i Nacrt zakona o obilježavanju Dana žalosti.

Poslanici će razmatrati i Nacrt zakona o dopunama zakona o unutrašnjem platnom prometu – građanska inicijativa.

Skupština je juče po hitnom postupku razmotrila više akata među kojima je Prijedlog zakona o izmjeni i dopunama Zakona o policiji i unutrašnjim poslovima.

Nastavi čitati

Aktuelno