Connect with us

Politika

Zločinci na slobodi, šteta nepopravljiva

Sa zakašnjenjem od gotovo dvije i po godine prva sjednica Nadzornog tijela za praćenje sprovođenja Revidirane strategije za rad na predmetima ratnih zločina trebalo bi da bude održana danas, a iz Republike Srpske poručuju da je i više nego pod znakom pitanja može li načinjena šteta, usljed svjesnih opstrukcija, uopšte i biti popravljena.

BiH je 2008. usvojila Strategiju za rad na predmetima ratnih zločina koja je predviđala da na nivou BiH budu procesuirani najsloženiji predmeti u roku od sedam godina, a ostali prebačeni na entitetski nivo i završeni do 2023. Imajući u vidu da su rokovi istekli, a najsloženiji predmeti ostali, Savjet ministara u aprilu 2017. je formirao radnu grupu koja je u maju iduće godine dostavila prijedlog revidirane strategije.

Ta strategija je, nakon dvogodišnje blokade Bošnjaka, usvojena u septembru 2020, u Savjetu ministara BiH, a u toj priči su učestvovali i predstavnici EU. Usaglašeno je još tada da će, između ostalog, Ministarstvo pravde BiH, i to u roku od 30 dana dostaviti odluku o formiranju nadzornog tijela za praćenje sprovođenja strategije.

To tijelo, naime, prema propisima, ima povećanu kontrolu i mogućnost čak i disciplinskog kažnjavanja nosilaca pravosudne vlasti ako ne rade posao kako bi trebalo te da prati na koji način se predmeti rješavaju. Ipak ono nije na vrijeme formirano, između ostalog, zbog protivljenja bošnjačkih udruženja, koje se prelilo na njihove ministre u Savjetu ministara, ranije predloženom kadru iz Republike Srpske za člana nadzornog tijela iako se radilo o tadašnjem direktoru Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih Miloradu Kojiću, koji je, s druge strane, učestvovao u izradi same Revidirane strategije.

Nakon nekoliko propalih pokušaja Savjet ministara formirao je 29. marta nadzorno tijelo koje će moći predlagati uputstva radi bolje primjene same strategije, a mjesta u njemu ima za po šest članova i zamjenika te dva člana bez prava glasa.

U ime Srpske član je vršilac dužnosti direktora Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih Viktor Nuždić. Za “Glas” je potvrdio da je za danas zakazana prva sjednica nadzornog tijela.

– Revidirana strategija je usvojena krajem septembra 2020, a mi se nalazimo na kraju maja 2023. godine. Evidentno je da su bespovratno izgubljene dvije i po godine koje su mogle kvalitetno biti utrošene. Na neki način sve ovo postoje apsurdno, jer se nizom odgađanja dovelo u situaciju da u posljednjih šest mjeseci važenja strategije, kada je ona trebalo da bude realizovana, još nemamo ni formirano nadzorno tijelo. To sve govori – istakao je Nuždić.

Suština je, ističe, da je zbog silnih opstrukcija došlo i do kraja rokova koji su predviđeni Revidiranom strategijom za rad na predmetima ratnih zločina. I iz Tužilaštva BiH su nedavno potvrdili da svi ciljevi iz Revidirane strategije za rad na predmetima ratnih zločina neće biti ispunjeni u roku, ali je najavljeno da će tužioci disciplinski odgovarati ukoliko do kraja godine ne završe najteže slučajeve koje imaju u svojim ladicama. Glavni tužilac Tužilaštva BiH Milanko Kajganić rekao je krajem marta da u radu imaju 280 predmeta ratnih zločina, od čega su u 102 nedostupna lica, jer su van BiH i nije ih moguće procesuirati te da je izuzetno značajna regionalna saradnja.

Sastav

* Članovi

Halil Lagumdžija – (Visoki sudski i tužilački savjet)

Željko Bogut – (Ministarstvo pravde BiH)

Damir Šapina – (Federalno ministarstvo pravde)

Viktor Nuždić – (Ministarstva pravde Republike Srpske)

Zekerija Mujkanović – (Pravosudna komisija Brčko distrikta BiH)

Lejla Čopelj – (Ministarstvo bezbjednosti BiH)

* Zamjenski članovi

Saša Sarajlić – (VSTV BiH)

Renata Kapetanović – (Ministarstvo pravde BiH)

Semir Huremović – (Federalno ministarstvo pravde)

Dario Novković – (Ministarstvo pravde RS)

Dejan Đurović – (Pravosudna komisija Brčko distrikta BiH)

Mevludin Mujezinović – (Ministarstvo bezbjednosti BiH).

* bez prava glasa

Minka Kreho (Sud BiH) – Ivan Matešić (Tužilaštvo BiH)

Glas Srpske

Politika

GRADONAČELNIK SA VUČEVIĆEM OBIŠAO OŠ “Kosovo i Metohija”! Neraskidivi BRATSKI ODNOSI (FOTO)

Gradonačelnik Draško Stanivuković zajedno sa potpredsjednikom Vlade Srbije, ministrom odbrane i mandatarom za sastav nove Vlade, Milošem Vučevićem, gradonačelnikom Novog Sada, Milanom Đurićem i predsjednikom Vlade Republike Srpske, Radovanom Viškovićem posjetio je novoizgrađenu školu „Kosovo i Metohija“ u naselju Ada.

Gradonačelnik je iskoristio priliku da zahvali predsjedniku Srbije, Aleksandru Vučiću i ministru Vučeviću na naporima koji su uložili, kako bi Banja Luka nakon više od dvije decenije dobila novu školu, koja nosi naziv „Kosovo i Metohija“.

-Sa budućim premijerom Republike Srbije, gospodinom Milošem Vučevićem, obišli smo ovaj prelijepi objekat. Škola je sagrađena ove godine, a već je postala istorijska. Prvo zbog toga što predstavlja prvu izgrađenu osnovnu školu u Banjoj Luci nakon 22 godine. Drugo što je sagrađena zajedničkim snagama Srpske i Srbije. Treće što nosi naziv srca Srbije – Kosovo i Metohija – kazao je gradonačelnik Stanivuković.

Kako je istakao – ovaj projekat je simbol neraskidivih veza između srpskog naroda i još jedna potvrda da su granice samo linije na mapama i u atlasu.

-U ime Grada Banje Luke, svih građana i u svoje lično ime upućujem iskrenu zahvalnost predsjedniku Republike Srbije, Aleksandru Vučiću i našem bratskom narodu preko Drine na značajnoj donaciji kojom smo realizovali ovaj veliki projekat – poručio je gradonačelnik.

Potpredsjednik Vlade Srbije, ministar odbrane i mandatar za sastav nove Vlade Srbije, Miloš Vučević izrazio je zadovoljstvo što je danas u Banjoj Luci.

-Čestitam 79. godina od oslobođenja naše Banje Luke, jer svi mi bez obzira na to sa koje strane Drine dolazimo doživljavamo Banju Luku kao naš grad. Naravno, ovo je i lep povod da obiđemo ovu novu školu i da se još jednom uverimo da ćemo biti Republika Srbija biti uz Republiku Srpsku i kada je nešto lakše i kada je nešto teže. Nastavićemo i dalje da radimo na projekte koje poboljšavaju kavlitet života gražana Repiblike Srpske – poručio je Vučević.

Kako je kazao, u Banjoj Luci su vidljeve velike promjene i napredak, to je grad u punom smisliu te riječi.

-Ključna poruka jeste da zadržimo ljude ovde. Izazov za sve nas kao društvo jeste da imamo dovoljno dece tj. da imamo još više dece. Ne vredi nam ni infrastruktura, ni škole ako nemamo ljude, ako nemamo decu – kazao je Vučević.

Predsjednik Vlade Republike Srpske, Radovan Višković uz čestitke gradonačeniku i građanima Banje Luke za Dan grada, zahvalio je Republici Srbiji za donaciju.

-Ovakve i slične donacije imamo širom Republike Srpske. Nije bitno finansijski kolika je ta donacija, nego da imate starijeg brata koji će da vam pritekne u pomoć. Svi dobronamjerni koji pogledaju Banju Luku prije deset ili 15 godina i sada, to su dva različita grada i to se ne može ni porediti – kazao je Višković, ističući da je ovom školom i naselje Ada sada dobilo sasvim novu dimenziju.

Najavio je zajedno sa Gradom izgradnju još jedne škole na Paprikovcu.

Podsjećamo, u cilju unapređenja saradnje između gradova Beograda i Banje Luke, a uz podršku Vlade Republike Srbije ranije je potpisan sporazum o finansiranju projekata Grada Banje Luke u vidu jednokratne finansijske pomoći za izgradnju osnovne škole u naselju Ada u vrijednosti od 4 miliona i 300 hiljada KM.

Ukupna korisna površina izgrađenog objekta je nešto više od dvije hiljade metara kvadratnih sa 10 učionica, zbornicom, bibliotekom, kancelarijama, kuhinjom za produženi boravak i nastavno osoblje, a ukupna vrijednost svih izvedenih radova do danas iznosi oko pet i po miliona KM.

Škola u naselju Ada, kao najmodernija i najnovija škola u Republici Srpskoj, predstavlja simbol jednistva i podrške bratske Srbije, a kojoj je Grad neizmjerno zahvalan na podršci.

Nastavi čitati

Politika

SIN MOMIRA TALIĆA “Priznanje Grada dokaz da Srpska ne zaboravlja svog generala”

Mislim da je najviše priznanje grada Banjaluka pokazatelj da srpski narod i Banjaluka ne zaboravljaju svog generala koji je značajan, ne samo za Banjaluku, nego za celu Republiku Srpsku, rekao je Momir Talić, sin generala Momira Talića, komentarišući dodjelu Ključa grada posthumno njegovom ocu povodom Dana grada Banjaluka.

– Veoma mi je drago što 21 godinu nakon njegove smrti on dobija tu nagradu. Znamo da su te nagrade vrednije ako prođu proveru vremena. Očigledno je prošlo dosta vremena i on i dalje ima posebno mesto i među ljudima u Banjaluci, ali i celoj Republici Srpskoj – rekao je Talić.

Na pitanje da li je ovo svojevrsno ispravljanje nepravde, jer se toliko dugo čekalo na dodjelu najvišeg priznanja, odgovara:

– Nepravda bi bila da nagradu nije dobio. Možda je moglo pre, ali u svakom slučaju dosta znači i ja sam zaista srećan i zahvalan zbog toga gradskim i republičkim vlastima što su se setili da odaju jedno tako veliko priznanje.

Dugo se predlaže da jedna od gradskih ulica ponese ime po generalu Momiru Taliću, a ovu inicijativu prokomentarisao je i njegov sin.

– Nadam se da će do toga doći. To bi bila velika čast, tako da ako se dogodi, bilo bi sjajno. To je bio čovek svih nas, pa mislim da bi to bilo sasvim zasluženo – poručio je na kraju za portal Banjaluka net.

Podsjećamo, odbornici Skupštine grada odlučili su da najviše priznanje – Ključ grada bude dodijeljen posthumno generalu Momiru Taliću, te aktuelnom mandataru Vlade Srbije Milošu Vučeviću i ministru inostranih poslova u Vladi Srbije Ivici Dačiću.

General Momir Talić rođen je 15. jula 1942. godine u Piskavici.

Prošao je sve vojne škole i komandne dužnosti da bi ga ratna događanja zadesila na teritoriji Republike Srpske.

Talić je 26. jula 1991. godine imenovan na dužnost načelnika štaba Petog korpusa tadašnje ЈNA koji je kasnije prerastao u Prvi krajiški korpus.

Odlikovan je Orednom Nemanjića, najvećim vojnim odlikovanjem Republike Srpske uz posebno isticanje za akciju “Koridor” kojom je probijen koridor kroz Posavinu čime je spojena Krajina sa ostatkom Srpske i Srbijom.

Preminuo je na Vojno-medicinskoj akademiji u Beogradu 28. maja 2003. godine.

Nastavi čitati

Politika

Srpska i Srbija stalne mete specijalnog HIBRIDNOG RATA ZAPADA

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je na Međunarodnom sastanku visokih predstavnika zaduženih za pitanja bezbjednosti u Sankt Peterburgu da su Republika Srpska i Srbija stalne mete specijalnog hibridnog rata Zapada predviđenog SAD s ciljem da porobe i ukinu cijeli srpski narod.

Dodik je istakao da je jedan od prioritetnih zadataka u procesu formiranja policentričnog svjetskog projekta izgradnja novih okvira za međunarodnu i državnu informacionu bezbjednost.

“Republika Srpska prepoznaje važnost tih procesa i spremna je da sve naučene lekcije i kapacitete stavi na raspolagenje partnerima”, istakao je Dodik koji se prvi obratio na Sastanku o bezbjednosti u okviru prve plenarne sjednice “Obezbjeđenje informacione bezbjednosti u uslovima formiranja policentričnog svjetskog poretka: izazovi i mogućnosti”.

On je napomenuo da će to imati direktan uticaj na djecu, stanovništvo privredne subjekte, kritične infrastrukture i same države.

Dodik je istakao da je digitalizacija donijela osjetljivost institucija na ugrožavanje njihovih vitalnih funkcija, te dovelo do nove realnosti zbog čega bi trebalo razmotriti osnovne grupe problema.

On je naveo da je ukazao na primjetan trend upotrebe internet platformi onih država u kojima su njihova sjedišta, istakavši da su globalni servisi Gugl, Amazon, Majkrosoft, Tviter, Instagram ekpresno stavljeni u službu hibridnog rata.

“Ponašanje ovih globalnih prižaoca usluga krši zakone država ne pružajući ni osnovno objašnjenje”, istakao je Dodik, prenosi Srna.

Dodik je istakao da se Republika Srpska i Srbija direktno suočavaju s tim problemom, pojasnivši sa Srbiji otimaju teritoriju Kosova i Metohije, a Republici Srpskoj ustavna prava. Prethodno su to radili sa NATO bombama sa osiromašenim uranijumom, a danas je to vidljivo zloupotrebnom ovih globalnih platformi pogotovo u specijalnoj vojnoj operaciji u Ukrajini gdje se ove platforme koriste protiv Rusije”, istakao je Dodik.

On je naveo da su registri sa sjedištem u SAD ukinuli domene Vlade Srpske i predsjendika Srpske.

“Odogovor na ovaj izazov leži upravo u policentričnoj organizaciji ‘DNS’ klastera koji će kroz međudržavnu saradnju obezbjediti neprekidnost pristupa internetu”, rekao je Dodik.

Sjednicom na kojoj se obratio Dodik predsjedava sekretar Savjeta Bezbjednosti Ruske Federacije Nikolaj Patrušev.

Sa Dodikom na sjednici je i ministar za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje Republike Srpske Željko Budimir.

Međunarodnom sastanku prisustvuju i senator Republike Srpske Aleksandar Vulin i ministar bezbjednosti BiH Nenad Nešić.

Nastavi čitati

Aktuelno