Connect with us

Društvo

ZNA LI MINISTARKA KOLIKO SU TORBE TEŠKE? Za narednu školsku godinu u planu 44 NOVA UDŽBENIKA?!

Zavod za udžbenike i nastavna sredstva za narednu školsku godinu planira 44 nova udžbenika za osnovne i srednje škole zbog izmijenjenih nastavnih planova i programa, rekao je Srni vršilac dužnosti direktora Zavoda Predrag Spasojević.

Spasojević je napomenuo da su raspisani konkursi za nove udžbenike koji će biti otvoreni do kraja marta, a planirano je 17 novih udžbenika za osnovnu školu i 27 za srednje škole.

– Kada kažemo 17 novih udžbenika, to nisu novi predmeti, već izmijenjeni nastavni planovi i programi koji po obimu izmijenjenog nastavnog sadržaja zahtijevaju i nove udžbenike – pojasnio je Spasojević i dodao da je jedini novi predmet Digitalni svijet za peti razred.

Prema njegovim riječima, novi udžbenici u razrednoj nastavi potrebni su za Muzičku kulturu dva i tri, Moju okolinu tri i Digitalni svijet pet. Spasojević je naveo da se u predmetnoj nastavi u šestom razredu traže novi udžbenici za Geografiju, Tehničko obrazovanje, Likovnu i Muzičku kulturu, te Ruski jezik, u sedmom razredu za Muzičku kulturu, u osmom za Istoriju i Hemiju, a u devetom za Biologiju i Hemiju, Osnove informatike i Likovnu kulturu.

On je dodao da je potrebno obezbijediti i zbirku zadataka za Srpski jezik od šestog do devetog razreda kao dodatno nastavno sredstvo. Kada je riječ o udžbenicima za srednje stručne škole, Spasojević je naveo da ranije nisu imali mnogo pristiglih ponuda na konkurse koje su raspisivali, ali da sada imaju pozitivan trend i sve više izdatih srednjoškolskih udžbenika. Spasojević je rekao da će udžbenici za narednu školsku godinu biti spremni na vrijeme.

Što se tiče digitalizacije, Spasojević je naveo da se ovaj proces odvija ustaljenim tempom, te da su do sada digitalizovali kompletne udžbenike za razrednu nastavu.

– Imamo digitalizovano 36 nastavnih sadržaja i to je jedan kontinuiran proces. Kako se mijenjaju nastavni planovi i programi tako se prilagođavaju i digitalni sadržaji. Zavod prati i zahtjeve Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske i promjene u nastavnom programu, kao i nove trendove – rekao je Spasojević.

Kada je riječ o poslovanju, Spasojević je naveo da će finansijski i poslovni rezultat Zavoda biti pozitivan, te da redovno servisiraju sve obaveze.

Spasojević je istakao da je Zavod na sajmovima u Banjaluci i Beogradu predstavio izdavačku djelatnost i imao zapaženu ulogu.

– Na sajmu u Beogradu, koji je najveći i najvažniji za sve izlagače Jugoistočne Evrope, imali smo veliki broj posjetilaca i zadovoljni smo našim izlaganjem i utiscima čitalaca o našoj izdavačkoj djelatnosti – rekao je Spasojević.

On je naveo da Zavod ima milionske tiraže udžbenika za osnovne i srednje škole, univerzitetskih udžbenika, lektira, beletristike i dječijeg izdavaštva.

– Imamo široku izdavačku djelatnost koju godinama razvijamo i u tom segmentu smo ispunili plan – rekao je Spasojević i dodao da planiraju i nove projekte sa izdavačima iz Srbije.

Spasojević je naveo da je Zavod za udžbenike i nastavna sredstva, kao najveća izdavačka kuća u Republici Srpskoj, raspisao 12. konkurs za nagradu “Zlatna sova” za najbolji neobjavljeni roman i “Sovica” za najbolju neobjavljenu knjigu za djecu. On je napomenuo da je usvojen Plan poslovanja za 2025. godinu, koji predviđa rast prometa, kako u maloprodajnim objektima, tako i u veleprodaji.

Spasojević je istakao da im je u planu dalje učešće na sajmovima, kao i kupovina zemljišta u Bijeljini za izgradnju poslovnog centra Zavoda za udžbenike.

– Bićemo posvećeni razvoju asortimana i ponude u maloprodajnoj mreži – rekao je Spasojević i dodao da očekuje da i 2025. godine posluju pozitivno.

On je istakao da je 2024. godina bila uspješna za Zavod, budući da su ispunili sve planove.

Nezavisne

Društvo

OVO ĆE VAS OSTAVITI BEZ TEKSTA! Evo koliko su porodice u BiH trošile na hranu u bivšoj Jugoslaviji

Prosječna porodica u BiH poslije svakog odlaska u sedmičnu nabavku hrane ostane u šoku. Neshvatljivo je kako je hrana toliko skupa imajući u vidu standard i mjesečna primanja radnika.

Prema istraživanjima BiH je najsiromašnija zemlja u Evropi, broj nezaposlenih se približava broju zaposlenih, penzioneri i mnogi radnici preživljavaju na minimalcu, ali bez obzira na to građani za hranu i bezalkoholna pića izdvajaju više nego u mnogi zemljama koje su članice Evropske Unije.

Prema posljednjim statističkim podacima (januar) prosječna plata u Bosni i Hercegovini iznosi 1.508 maraka, broj zaposlenih je 860.041, i preko 50 odsto zaposlenih prima platu manju od prosječne!
U istom mjesecu, januaru, sindikalna potrošačka korpa koju je Savez samostalnih sindikata Bosne i Hercegovine izračunao iznosila je 3.149,80 KM i od prosječne plate je veća za 1641.8 KM.

Samo na prehranu, navodi Sindikat, izdvaja se 44,49 odsto!

Poređenja radi prije 15 godina- 2009. godine prosječna plata je prema podacima Agencije za statistiku BiH bila 790 KM dok je u istom tom periodu potrošačka korpa bila 1.396 KM. To znači da je do januara ove godine plata porasla za 718 KM, a potrošačka korpa za čak 1753.8 KM!

Zanimljive podatke za Hrvatsku i EU objavio je portal Index.hr.

Kako navode u Hrvatskoj se više troši na hranu nego u ostatku EU.

Tačnije u bogatijim državama se više troši na hranu, ali ona čini manji dio ukupnih troškova.

Index.hr je dao i zanimljiv pregled izdvajanja novca za hranu u bivšoj zajedničkoj državi.
Linker
Došli su do zaključka da iz usporedbe današnjeg udjela troškova hrane u ukupnim troškovima kućanstava i prijašnjih decenija, može zaključiti da je danas standard u Hrvatskoj veći nego što je bio ikada u istoriji (kao i u većini svijeta), pa se isto može zaključiti i za Bosnu i Hercegovinu.

Sa sigurnošću se može tvrditi, navode, da to vrijedi za devedesete. Ali prijašnje decenije je teže odrediti jer Eurostat vodi podatke Hrvatske tek od 1995.

Iako nije savršeno usporedivo, zbog razlike u metodologiji izračuna i prikupljanja podataka, mogu poslužiti podaci Statističkog godišnjaka Jugoslavije 1918. – 1987.

Prema podacima Saveznog zavoda za statistiku Jugoslavije, 1963. je domaćinstvima na prostoru Hrvatske 45.1 odsto troškova otpadalo na prehranu (originalno “ishrana”), a podaci za Bosnu i Hercegovu kažu da je gotovo 50 odsto troškova, preciznije 49,6 odsto otpadalo na ishranu. I dok je ekonomski uzlet Jugoslavije 60-ih vidljiv za Hrvatsku gdje su domaćinstva 1973. za ishranu izdvajala 37.2 odsto, za BiH to i nije toliko vidljivo, obzirom da su izdvajanja za hranu i dallje visoka- 43,3 odsto.

Isto tako je vidljiva realna stagnacija druge polovine 70-ih i kriza prvih godina 80-ih (82. je Jugoslavija de facto bankrotirala) jer je udio prehrane u ukupnim troškovima puno sporije padao, pa je 1983. godine domaćinstvo u Hrvatskoj izdvajalo na ishranu 36,4 odsto, a domaćinstvo u BiH 42,04 odsto.

Cijele osamdesete je trajala kriza, pa je do 1987. u Hrvstskoj udio čak narastao na 37.3 odsto, a u BiH na 44,7 odsto.

Navedimo na kraju da se na hranu od BiH više izdvajalo samo u Crnoj Gori i SAP Kosovo.

Nastavi čitati

Društvo

VASKRŠNJI I PRVOMAJSKI PRAZNICI! Ovo su neradni dani u Srpskoj

Povodom obilježavanja Vaskrsa neradni dani u Republici Srpskoj biće Veliki petak i Vaskršnji ponedjeljak.

Neradni dani povodom proslave Vaskrsa su 18. i 21. april 2025. godine.

Povodom obilježavanja 1. maja neradni dani biće 1. i 2. maj.
Povodom obilježavanja Dana pobjede nad fašizmom neradni dan u Srpskoj biže 9. maj.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Proljeće u punom sjaju

U Bosni i Hercegovini sunčano uz malu do umjerenu oblačnost. Tokom dana, postupni porast oblačnosti. Tokom noći u većem dijelu Bosne je moguća slaba kiša. Vjetar slab do umjeren zapadni i sjeverozapadni. Jutarnja temperatura vazduha od 2 do 8, na jugu do 10, a dnevna od 14 do 20, na sjeverozapadu Bosne do 23 stepena.

Nastavi čitati

Aktuelno