Connect with us

Društvo

ZNA LI MINISTARKA KOLIKO SU TORBE TEŠKE? Za narednu školsku godinu u planu 44 NOVA UDŽBENIKA?!

Zavod za udžbenike i nastavna sredstva za narednu školsku godinu planira 44 nova udžbenika za osnovne i srednje škole zbog izmijenjenih nastavnih planova i programa, rekao je Srni vršilac dužnosti direktora Zavoda Predrag Spasojević.

Spasojević je napomenuo da su raspisani konkursi za nove udžbenike koji će biti otvoreni do kraja marta, a planirano je 17 novih udžbenika za osnovnu školu i 27 za srednje škole.

– Kada kažemo 17 novih udžbenika, to nisu novi predmeti, već izmijenjeni nastavni planovi i programi koji po obimu izmijenjenog nastavnog sadržaja zahtijevaju i nove udžbenike – pojasnio je Spasojević i dodao da je jedini novi predmet Digitalni svijet za peti razred.

Prema njegovim riječima, novi udžbenici u razrednoj nastavi potrebni su za Muzičku kulturu dva i tri, Moju okolinu tri i Digitalni svijet pet. Spasojević je naveo da se u predmetnoj nastavi u šestom razredu traže novi udžbenici za Geografiju, Tehničko obrazovanje, Likovnu i Muzičku kulturu, te Ruski jezik, u sedmom razredu za Muzičku kulturu, u osmom za Istoriju i Hemiju, a u devetom za Biologiju i Hemiju, Osnove informatike i Likovnu kulturu.

On je dodao da je potrebno obezbijediti i zbirku zadataka za Srpski jezik od šestog do devetog razreda kao dodatno nastavno sredstvo. Kada je riječ o udžbenicima za srednje stručne škole, Spasojević je naveo da ranije nisu imali mnogo pristiglih ponuda na konkurse koje su raspisivali, ali da sada imaju pozitivan trend i sve više izdatih srednjoškolskih udžbenika. Spasojević je rekao da će udžbenici za narednu školsku godinu biti spremni na vrijeme.

Što se tiče digitalizacije, Spasojević je naveo da se ovaj proces odvija ustaljenim tempom, te da su do sada digitalizovali kompletne udžbenike za razrednu nastavu.

– Imamo digitalizovano 36 nastavnih sadržaja i to je jedan kontinuiran proces. Kako se mijenjaju nastavni planovi i programi tako se prilagođavaju i digitalni sadržaji. Zavod prati i zahtjeve Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske i promjene u nastavnom programu, kao i nove trendove – rekao je Spasojević.

Kada je riječ o poslovanju, Spasojević je naveo da će finansijski i poslovni rezultat Zavoda biti pozitivan, te da redovno servisiraju sve obaveze.

Spasojević je istakao da je Zavod na sajmovima u Banjaluci i Beogradu predstavio izdavačku djelatnost i imao zapaženu ulogu.

– Na sajmu u Beogradu, koji je najveći i najvažniji za sve izlagače Jugoistočne Evrope, imali smo veliki broj posjetilaca i zadovoljni smo našim izlaganjem i utiscima čitalaca o našoj izdavačkoj djelatnosti – rekao je Spasojević.

On je naveo da Zavod ima milionske tiraže udžbenika za osnovne i srednje škole, univerzitetskih udžbenika, lektira, beletristike i dječijeg izdavaštva.

– Imamo široku izdavačku djelatnost koju godinama razvijamo i u tom segmentu smo ispunili plan – rekao je Spasojević i dodao da planiraju i nove projekte sa izdavačima iz Srbije.

Spasojević je naveo da je Zavod za udžbenike i nastavna sredstva, kao najveća izdavačka kuća u Republici Srpskoj, raspisao 12. konkurs za nagradu “Zlatna sova” za najbolji neobjavljeni roman i “Sovica” za najbolju neobjavljenu knjigu za djecu. On je napomenuo da je usvojen Plan poslovanja za 2025. godinu, koji predviđa rast prometa, kako u maloprodajnim objektima, tako i u veleprodaji.

Spasojević je istakao da im je u planu dalje učešće na sajmovima, kao i kupovina zemljišta u Bijeljini za izgradnju poslovnog centra Zavoda za udžbenike.

– Bićemo posvećeni razvoju asortimana i ponude u maloprodajnoj mreži – rekao je Spasojević i dodao da očekuje da i 2025. godine posluju pozitivno.

On je istakao da je 2024. godina bila uspješna za Zavod, budući da su ispunili sve planove.

Nezavisne

Društvo

CIJENE DIVLJAJU! Sokovi poskupjeli 30%, hrana 8%, građani jedva preživljavaju, a tek stiže jesen!

Prosječne potrošačke cijene u Republici Srpskoj u junu su porasle za 4,7% na godišnjem nivou, nakon što su u maju porasle za 4,1 posto.

Prema podacima Zavoda za statistiku RS, najviše je poskupjelo bezalkoholno piće i to u prosjeku za 30,2 odsto.

I cijene hrane ne prestaju da rastu, a u šestom mjesecu je hrana skuplja u prosjeku za 8,2 odsto u odnosu na juni prethodne godine.

Sve skuplje su i usluge, a na godišnjem nivou su najviše poskupjele zdravstvene, osim bolničkih usluga, i to u prosjeku za 15,5 odsto. Za 10,8 odsto je skuplje predškolsko obrazovanje, a putni aranžmani su u prosjeku skuplji za 11,7 odsto. Ugostitetljske usluge su skuplje za osam odsto, a usluge prevoza za 6,1 odsto.

Poskupjele su i finansijske usluge i to za 5,1 odsto, a ostale usluge su u prosjeku više za 8,4 odsto.

Prema podacima Saveza sindikata RS, troškovi hrane i komunalnih usluga učestvuju sa oko 70 odsto u potrošačkoj korpi.

Indeks potrošačkih cijen Federacije Bosne i Hercegovine porastao je za godišnjih 4,2% u junu, nakon što je porastao za 3,2% u maju, podaci su Zavoda za statisiku FBiH, prenosi Indikator.

Nastavi čitati

Društvo

KATASTROFA! BiH i Albanija u trci za najsiromašniju zemlju Evrope

Živimo sve lošije, pokazuje i najnovija Eurostatova statistika. U trci smo sa Albanijom za najsiromašniju zemlju Evrope.

Prema najnovijim podacima Eurostata za 2024. godinu, bruto domaći proizvod po stanovniku u BiH iznosi svega 35% prosjeka Evropske unije, dok je u Albaniji nešto više – 37%. Ali zanimljiv zaokret donosi pokazatelj stvarne potrošnje građana, tzv. AIC (actual individual consumption). Tu BiH prestiže Albaniju sa 41% prosjeka EU, dok je Albanija na 38%.

Drugim riječima, Albanija ima nešto veće prihode, ali BiH troši više.

Na vrhu ljestvice nalazi se Luksemburg sa nevjerovatnih 241% EU prosjeka, dok BiH i Albanija ostaju duboko u zoni siromaštva. Sljedeća najlošije plasirana zemlja unutar EU je Bugarska sa 66% prosjeka, gotovo dvostruko više od BiH.

Zemlja BDP po stanovniku (% EU) AIC po stanovniku (% EU)

Luksemburg 241% 142%

Njemačka 102% 100%

Hrvatska 73% 71%

Bugarska 66% 64%

Albanija 37% 38%

BiH 35% 41%

Napomena: Podaci za Albaniju temelje se na preliminarnim procjenama Eurostata.

Kako živimo bolje kad imamo manje?
Veća potrošnja uz niži BDP može biti posljedica veće dijaspore, uvozne pomoći, kreditne potrošnje, sive ekonomije, pa čak i statističkih odstupanja. Jedno je jasno – ni BiH ni Albanija, kao ni zemlje regiona Crna Gora, Srbija, Sjeverna Makedonija, nalaze se daleko ispod evropskog prosjeka.

Bosna i Hercegovina i zemlje regiona imaju znatno niže cijene u odnosu na prosjek EU, što donekle ublažava uticaj nižih prihoda i BDP-a. Ipak, niži troškovi života nisu dovoljni da potpuno kompenzuju niži životni standard i ekonomsku snagu ovih zemalja.

Takođe primjetno je i da se evropske ekonomske sile nastavljaju udaljavati jedna od druge. Luksemburg je i dalje neprikosnoveni lider sa BDP-om po stanovniku koji je 142% iznad prosjeka EU, dok je Irska na drugom mjestu sa 111% iznad prosjeka. Ove dvije zemlje pokazuju neuporedivo visok nivo ekonomskog razvoja i životnog standarda.

Irska, uprkos visokom BDP-u, bilježi znatno nižu stvarnu individualnu potrošnju, što ukazuje na specifičnosti njihove ekonomije – multinacionalne korporacije i intelektualna svojina značajno podižu BDP, ali ne doprinose ujednačenoj raspodjeli bogatstva među stanovništvom.

S druge strane, Bugarska, kao najsiromašnija zemlja EU, ima BDP po stanovniku 34% ispod prosjeka Unije, dok Rumunija, Letonija i Grčka takođe znatno zaostaju. Disperzija između najbogatijih i najsiromašnijih članica EU ostaje velika, iako je tokom posljednjih deset godina blago smanjena – najbogatiji su i dalje oko četiri puta bogatiji od najsiromašnijih.

Ovi podaci jasno pokazuju da unutar Evrope i dalje postoje duboke ekonomske podele koje ugrožavaju socijalnu koheziju i jedinstvenu evropsku tržišnu ekonomiju. Dok bogate zemlje nastavljaju da rastu i jačaju svoj standard, slabije ekonomije ostaju zarobljene u začaranom krugu niskog rasta i nejednakosti, prenosi Buka.

Nastavi čitati

Društvo

Preminuo Novak Kondić, bivši ministar finansija Republike Srpske

Novak Kondić, bivši ministar finansija Republike Srpske, preminuo je juče u 74. godini.

Kondić je rođen 20. juna 1952. godine u Banjaluci.

Bio je univerzitetski profesor, doktor ekonomskih nauka i dekan Ekonomskog fakulteta u Banjaluci.

Sahrana će biti u petak 25. jula 2025. godine u 13 časova na Perduvovom groblju.

Nastavi čitati

Aktuelno