Connect with us

Politika

ZNAJU ŠTA IM JE BITNO! Savjet ministara BiH IZDVAJA 15 puta više para za SLUŽBENA VOZILA nego za sufinansiranje sporta

Savjet ministara BiH na prijedlog Ministarstva civilnih poslova ove godine za sufinansiranje sportskih manifestacija planira izdvojiti 1.342.000 KM.

Precizira se ovo u odluci o kriterijima za raspored sredstava namijenjenih za tekući grant “Sufinansiranje sportskih manifestacija”.

Koliko političari mare za sport najbolje pokazuju podaci da su institucije BiH prošle godine za nabavku službenih vozila dale 15 puta više sredstava ili 18 i po miliona maraka, piše Capital.ba.

Prema odluci o “Sufinansiranje sportskih manifestacija” koja je upućena na javne konsultacije, Olimpijskom komitetu BiH, Paraolimpijskom komitetu BiH, Specijalnoj olimpijadi u BiH, sportskim savezima i sportskim savezima osoba s invaliditetom u BiH planirano je 800.000 KM.

– Sportskim klubovima koji organizuju ili sudjeluju na međunarodnim sportskim manifestacijama planirana su sredstva u iznosu od 542.000 KM – navodi se u odluci, piše Capital.

Minimalni iznos sredstava koji se može dodijeliti iz ovog granta je 3.000 KM, a maksimalni 150.000 KM.

– Za maksimalan iznos mogu aplicirati Olimpijski komitet, Paraolimpijski komitet i Specijalna olimpijada u BiH. Sportski savezi i sportski savezi osoba s invaliditetom registrovani u skladu sa Zakonom o sportu u BiH mogu aplicirati za iznos od 5.000 KM do 50.000 KM, a sportski savezi i sportski savezi osoba s invaliditetom registrovani u skladu sa Zakonom o udruženjima i fondacijama mogu aplicirati za iznos od 5.000 KM do 30.000 KM – precizira se ovom odlukom.

Sportski savezi registrovani u entitetskim ministarstvima, kaže se dalje, mogu aplicirati za iznos od 5.000 KM do 15.000, a sportski klub koji organizuje sportsku manifestaciju međunarodnog karaktera u BiH ili sudjeluju na istim izvan BiH može aplicirati za iznos od 3.000 KM do 10.000 KM.

– Sportski savezi i sportski savezi osoba s invaliditetom čija reprezentacija ostvari normu za učešće na Ljetnim olimpijskim i paraolimpijskim igrama Pariz 2024, ostvaruju pravo na iznos od minimalno 10.000 KM, a sportski klub u individualnom sportu čiji sportista ostvari normu za učešće na Ljetnim olimpijskim i paraolimpijskim igrama Pariz 2024, ostvaruje pravo na iznos od 10.000 KM – kaže se ovom odlukom.

Svi korisnici su dužni Ministarstvu civilnih poslova da dostave izvještaj o utrošku sredstava, a korisnik kojem je dodijeljeno 10.000 KM i više, precizira se odlukom, dužan je da angažuje nezavisnu reviziju i da njen Izvještaj o utrošku sredstava dostavi ministarstvu.

Capital.ba

Politika

BORENOVIĆ “Vrijeme je da Republika Srpska izađe iz političke i ekonomske izolacije koju je stvorio Dodikov režim”

Deset političkih subjekata iz Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine potpisalo je dokument o evropskoj budućnosti BiH, čime je otvoren put ka normalizaciji političkih odnosa, jačanju institucija i ubrzanju evropskih integracija.

Među potpisnicima je i opozicija iz Republike Srpske, koja je, kako navode, preuzela odgovornost da zastupa interese svih građana, a posebno onih koji žive u Srpskoj, suočenoj sa ozbiljnom političkom i ekonomskom izolacijom.

Branislav Borenović, poslanik PDP-a u Parlamentarnoj skupštini BiH, istakao je da je ovo važan korak za budućnost svih naroda i građana:

– Opozicija iz Republike Srpske, kao inicijator ovog dokumenta, pokazuje odgovorno ponašanje štiteći interes cijelog društva u kojem živimo, a posebno interes ljudi i mog naroda u Republici Srpskoj koja se nalazi u ozbiljnoj političkoj i ekonomskoj izolaciji zbog katastrofalnog i destruktivnog djelovanja Dodikovog režima. Vidim da se Dodik i par njegovih poltrončića utrkuju u bezočnim napadima na potpisnike političke platforme koja za cilj ima mir, sigurnost, ekonomski napredak i evropsku budućnost. Dodikovom režimu odgovara samo tenzija, samo izolacija i, ne daj Bože, bilo kakvi konflikti na koje i javno pozivaju.

Borenović je podsjetio i na štetu koju je Dodikova politika nanijela privredi Republike Srpske, blokirajući ključne investicije:

– Upravo su Dodik i njegova politička struktura najveći krivci za blokadu velikih investicionih projekata u Republici Srpskoj finansiranih od strane Evropske investicione banke i Svjetske banke vrijednosti 240 miliona evra grantova i 360 miliona evra povoljnih kredita. Ukupno do sada je zamrznuto 600 miliona evra investicija iz evropskih i međunarodnih fondova koji se tiču i važne transevropske transportne mreže, komponente Koridora 5c, od čega se jedan odnosi na dio autoputa Rudanka–Vukosavlje, a drugi na novu trasu pruge Doboj–Šamac.

Na kraju, Borenović poručuje da je evropski put jedina realna alternativa i put opstanka za Bosnu i Hercegovinu:

– Naša je obaveza i dužnost da otvorimo perspektive i vratimo Republiku Srpsku i BiH na evropski put i uspostavimo punu vladavinu prava.

Nastavi čitati

Politika

STANIVUKOVIĆ IZ KNINA “Dobrijevići su simbol snage porodice, vjere i ljubavi prema zavičaju”

Predsjednik Partije demokratskog progresa (PDP) Draško Stanivuković boravio je proteklih dana u Lici i Dalmaciji, gdje je zajedno sa članovima udruženja „Baštionik“ posjetio više srpskih porodica koje su se nakon rata vratile na svoja ognjišta.

Jedna od najemotivnijih posjeta bila je u Kninu, gdje su obišli desetočlanu porodicu Dobrijević. Otac porodice, Perica, još 2001. godine vratio se iz izbjeglištva u svoj rodni kraj. Danas, zajedno sa suprugom i osmoro djece, živi i odgaja djecu u duhu zajedništva, tradicije i nepokolebljive vjere.

Stanivuković je u izjavi za medije naglasio važnost ovakvih susreta i potrebu da se institucije i društvo snažnije angažuju na očuvanju povratničkih zajednica:

– U Kninu smo obišli desetočlanu porodicu Dobrijević, oca Pericu, koji se još 2001. godine, nakon izbjeglištva, vratio na svoje ognjište, u svoju rodnu grudu. Danas, sa suprugom i osmoro djece, živi je primjer snage porodice, vjere i ljubavi prema zavičaju. Zajedno sa udruženjem „Baštionik“ završili smo posjetu predivnoj Lici i Dalmaciji upravo ovom pričom, tihom, ali snažnom. Podrška povratku nije samo politička obaveza, već ljudska dužnost. Naš je zadatak da ovakve porodice prepoznamo, uvažimo i podržimo – poručio je Stanivuković.

Ova posjeta, kako ističu organizatori, nosi poruku nade i zajedništva, uz poziv svima da ne zaborave ljude koji, uprkos teškim uslovima, i dalje vjeruju u život na svojim ognjištima.

Stanivuković je zaključio da će PDP i dalje biti glas povratnika i svih koji žele život dostojan čovjeka – bilo u Republici Srpskoj, Srbiji ili povratničkim krajevima širom regiona.

Nastavi čitati

Politika

MILORAD KOJIĆ TVRDI “Dodik i SNSD promovišu mir”

Poslanik SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Milorad Kojić izjavio je danas da SNSD i predsjednik ove stranke Milorad Dodik promovišu ideju potpisanu u Dejtonu, a to je slovo Dejtonskog mirovnog sporazuma, mir, stabilnost, unutrašnji dijalog i prosperitet.

Govoreći o Dodikovom pozivu predstavnicima svih parlamentarnih stranaka na nivou BiH na sastanak u srijedu, 14. maja, Kojić je napomenuo da je potpuno jasno da Dodik u kontinuitetu poziva na razgovor i unutrašnji dijalog.

“Ovaj poziv je jednak onome što smo čuli od nekih koji su značajno osuđivali Republiku Srpsku, a to je da se pitanja rješavaju unutrašnjim dijalogom u okviru Dejtonskog mirovnog sporazuma”, rekao je Kojić Srni.

Prema njegovim riječima, oni koji odbijaju Dodikov poziv potvrđuju da nisu ni za dijalog ni za poštovanje Dejtonskog mirovnog sporazuma, već da su na fonu zajedno sa neimenovanim i neizabranim Kristijanom Šmitom i malim dijelom međunarodne zajednice koji žele da sruše Dejtonski sporazum.

“Sve to što promoviše SNSD upravo ne žele ovi koji odbijaju”, naglasio je Kojić.

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik pozvao je predsjednike svih parlamentarnih stranaka na nivou BiH, i vlasti i opozcije, na sastanak 14. maja u Doboju, shodno porukama poslatim na sjednici Savjeta bezbjednosti UN da izlaz iz ustavno-pravne krize u BiH treba da pronađu domaći političari.

Nastavi čitati

Aktuelno