Connect with us

Svijet

ZUBAR IZ MARSEJA zaradio milione popravljajući ZDRAVE ZUBE pacijentima, dobio 8 godina zatvora

Stomatolog multimilioner u Francuskoj je u zatvoru zbog namjernog sakaćenja pacijenata iz naselja u Marseju u kojem žive građani s nižim prihodima, u šemi zarade u kojoj je obavio hiljade nepotrebnih zahvata.

Lionel Guedj, 41, dobio je osam godina zatvora, a njegov otac, Carnot Guedj, 70, koji je radio na pola radnog vremena za njega, dobio je pet godina nakon što je sud saslušao mučne izjave pacijenata koji su zakazali pregled zbog manjih problema, kao što su kao karijes ili labava krunica, a na kraju je uklonjeno mnoštvo zdravih zuba bez medicinskog razloga.

Tim državnog tužilaštva opisao je kako je Lionel Guedj namjerno ozlijedio zdrave pacijente iz sjevernih kvartova Marseillea kako bi prevario sistem socijalnog osiguranja.

Nastojao je ostvariti maksimalnu zaradu prisiljavajući pacijente da se podvrgnu nepotrebnim intervencijama, pokazujući “potpuni prezir” prema njihovom zdravlju, a zatim uzimajući isplate od socijalnog osiguranja.

U jednom primjeru, između 2006. i 2012. Guedj je optužen da je uradio 3.900 korijenskih kanala na 327 pacijenata koji nisu imali medicinsku potrebu za intervencijom, jednostavno zato što je želio da ugradi mostove koji bi mu donijeli zaradu.

Zubarske zahvate koji inače traju od 45 minuta do sat vremena Guedj je obavljao za oko 10 minuta što je često dovodilo do infekcija, komplikacija ili trajnih oštećenja.

Takav je bio Guedjov “industrijski” pristup, koji je maksimalan broj intervencija skupljao u minimalno vrijeme, tako da je 2010. postao najbogatiji stomatološki hirurg u Francuskoj, sa honorarom do 2,9 miliona eura. Novac je koristio za kupovinu imovine, slika i luksuznih automobila.

Svijet

NEGATIVNI EFEKTI VIDLJIVI! Totalni haos na berzi nakon Trampovih carina

Njujorška berza otvorena je u 15.30 po našem vremenu, a već u prvim minutama trgovanja zabeleženi su značajni minusi u bankarskom sektoru.

Berzanski indeks S&P beleži pad od 2,5 odsto, dok je tehnološki indeks Nasdak u minusu 2,7 odsto.

JP Morgan Čejs pao je za 5 odsto, Bank of Amerika za 4,3 odsto, a Vels Fargo je izgubio 3,5 odsto vrednosti.

Berzanski indeksi u poslovnom svetu smatraju se vodećim pokazateljem – signalom koji investitori koriste kako bi procenili buduće izglede kompanija čijim se akcijama trguje.

A trenutna poruka s tržišta je jasna: nije dobro. Razlog su carine koje donose novi trošak – a neko taj trošak mora da plati. Ako ga kompanija sama apsorbuje, trpi profit. Ako ga prebaci na potrošače, preti joj pad prodaje. A pad prodaje usporava poslovanje – i na kraju pogađa širu ekonomiju.

Budući da su Trampove carine istovremeno visoke i odnose se na ogroman broj zemalja, investitori procenjuju da će se negativni efekti osetiti u raznim sektorima ekonomije, i to veoma brzo, prenosi Kurir.

Nastavi čitati

Svijet

STIŽE NOVA ČLANICA! Potpisan zakon o pridruživanju Jermenije EU

Predsjednik Jermenije Vahan Kačaturjan potpisao je zakon kojim se postavlja pravna osnova da ova zemlja sa južnog Kavkaza krene ka pridruživanju EU.

Jermenski mediji javili su da je Kačaturjan potpisao zakon koji je parlament usvojio prošlog mjeseca.

Premijer Nikol Pašinjan, koji je zemlju približio Zapadu nakon preuzimanja vlasti 2018. godine, više puta je naglasio da prijedlog zakona ne predstavlja prijavu za pridruživanje EU, već početak šireg procesa integracija.

On je rekao da javnost ne treba da očekuje brzi prijem nekadašnje sovjetske republike u EU i da bi to, u svakom slučaju, zahtijevalo odobrenje na referendumu.

Zakon je usvojen uoči opštih izbora naredne godine, kao i mogućeg referenduma o promjeni Ustava koju zahtijeva Azerbejdžan, dugogodišnji rival Jermenije, kao dio mirovnog sporazuma o okončanju gotovo četrdesetogodišnjeg sukoba dvije zemlje, prenosi Srna.

Jermenija je planinska zemlja bez izlaza na more, sa 2,7 miliona stanovnika, i nema granicu sa EU.

Nastavi čitati

Svijet

POTOP: U SAD u martu ukinuto više od 275.000 radnih mjesta

Američki poslodavci su u martu ukinuli 275.240 radnih mjesta, što je najveća brojka od maja 2020. godine i treća najveća u istoriji mjerenja, objavila je agencija Čelindžer, Grej i Krismas.

U poređenju sa februarom, broj najavljenih rezova je porastao za 60 odsto, a u odnosu na mart 2024. za čak 205 odsto.

“Najavama otkaza prošlog mjeseca dominirali su planovi Odjeljenja za vladinu efikasnost (DOGE) da eliminiše pozicije u saveznoj vladi”, prokomenarisao je predstavnik agencije Endrju Čelindžer.

Najviše najava otpuštanja, 216.215, zabilježeno je u vladinom sektoru, konkretno u federalnim agencijama.

Od početka godine su poslodavci u SAD ukinuli 497.052 radna mjesta, što je najviše od prvog kvartala 2009. godine, dodaje se u izvještaju.

U poređenju sa prvim kvartalom 2024. je broj najavljenih ukidanja radnih mjesta porastao za 93 odsto međugodišnje, a u poređenju sa prethodnim tromjesečjem za 227 odsto, objavljeno je na veb stranici agencije Čelindžer, Grej i Krismas, prenosi Tanjug.

Nastavi čitati

Aktuelno