Connect with us

Politika

PROGUTALI ŽABU, OPET! Zašto je vlast u Srpskoj odustala od donošenja zakona o “STRANIM AGENTIMA”

Prijedlog zakona o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija, u javnosti poznatiji kao zakon o “stranim agentima” povučen je iz skupštinske procedure na zahtjev ministra pravde Republike Srpske Miloša Bukejlovića.

Navedeno zakonsko rješenje, koje je prethodnih mjeseci predstavljalo povod za žestoke polemike između vlasti, opozicije i nevladinog sektora u Srpskoj, sa prekjučerašnjeg dnevnog reda Narodne skupštine Republike Srpske povučeno je bez ikakvog obrazloženja.

Nakon povlačenja predloženog zakona, javnosti se preko društvenih mreža obratio predsjednik Srpske, Milorad Dodik, navodeći da je dogovoreno sa Vladom Republike Srpske i poslanicima vladajuće koalicije da se zakon povuče kako bi, prema njegovim riječima, bio “dodatno usaglašen sa zakonima koje imaju i primjenjuju pojedine evropske zemlje”, te, kako je naveo, “bio usklađen s evropskom pravnom praksom”.

– Prijedlog je povučen na dodatno usaglašavanje i u dogledno vrijeme će biti vraćen u ponovnu proceduru – objavio je Dodik na društvenim mrežama.

Inače, zanimljivo je da je lider SNSD i aktuelni predsjednik Srpske usvajanje pomenutog zakona najavljivao još od 2022. godine, navodeći da skoro identičan zakon već postoji u SAD. Nakon toga je Narodna skupština Republike Srpske 28. septembra prošle godine usvojila nacrt ovog zakona, poslije čega je došlo do brojnih osuda tog zakona od nevladinog sektora, predstavnika međunarodne zajednice, kao i opozicionara u Srpskoj.

Štazi i KGB
Zakonom se, inače, predviđala posebna prismotra i mogućnost zabrane rada za NVO koje se finansiraju iz inostranstva, zabrana njihovih političkih aktivnosti, te isticala potreba za dodatnom registracijom i slanjem finansijskih izvještaja tih organizacija. Kao “agenti stranog uticaja” definisane su neprofitne organizacije koje pomažu strani subjekti, a koje se bave političkim djelovanjem ili političkim aktivnostima, uticajem na javno mnjenje, kao i one koje “narušavaju integritet i Ustav Republike Srpske”.

Zbog čega je aktuelna vlast u Srpskoj naprasno odustala od usvajanja navedenog zakona pitali smo za mišljenje predstavnike opozicije, kao i čelnike pojedinih NVO koje godinama djeluju na području Republike Srpske.

Poslanik Liste Za pravdu i red u Narodnoj skupštini RS, Đorđe Vučinić, za Srpskainfo kaže da sam postupak ministra pravde Miloša Bukejlovića, koji je bez obrazloženja povukao zakon na kojem se mjesecima gradila kampanja vladajuće koalicije, dovoljno govori o čitavom prijedlogu tog zakona.

– Vjerujem da ni sam ministar nema pojma zašto je predložen taj zakon, kao ni zašto je obustavljen – kaže Vučinić za naš portal.

Smatra da na ovakvu odluku veliki uticaj ima međunarodna zajednica jer je, kako tvrdi, očigledno pređena “crvena linija” koja to nije smjela da bude.

– Ono što smo vidjeli od Dodika koji najavljuje neke dopune tog zakona i da navodno nije bio dovoljno dobar, plašim se da ima uzročno-posljedičnu vezu s našim prijedlogom kada smo na satiričan način ukazali na devijantnost tog rješenja, odnosno kada smo mi iz Liste Za pravdu i red predložili naš zakon o stranim agentima, gdje smo dodali da taj krug ne treba da obuhvati samo NVO, već i fizička lica, lokalnu samoupravu, Vladu Republike Srpske, javne službe i preduzeća – kaže Vučinić.

Tim prijedlogom, kako dodaje, predviđeno je formiranje jedne agencije koja bi vodila računa o stranim agentima i koja bi funkcionisala kao “Štazi” iz nekadašnje Istočne Njemačke ili sovjetski KGB.

– Tako da se plašim da će Dodik otići u tom pravcu. Šalu na stranu, mislim da je sve ovo dio plana i zavrtanja ušiju od strane stranaca, zbog čega vlast nije smjela da ide dalje s tim prijedlogom – ističe Vučinić za naš portal.

Vladari iz sjenke
Izvršni direktor Helsinškog odbora za ljudska prava u Republici Srpskoj, Branko Todorović, takođe smatra da je “neko vrlo moćan” uticao na vlast u Republici Srpskoj da prolongira donošenje navedenog zakona.

– Svima je jasno da je vrh vlasti u Republici Srpskoj ucijenjen i da im je neko rekao: “Ako vi donesete ovo, onda ćemo mi uraditi ono”. Pokazalo se da vlast u Srpskoj nema svoju autonomiju ni ozbiljnost i da postoji neprimjerena improvizacija u institucijama Republike Srpske – kaže Todorović za Srpskainfo.

Podsjeća da je vlast, praktično sve do juče, više nego ostrašćeno i beskompromisno poručivala da tim zakonom žele da uvedu red u djelovanje nevladinog sektora, a sada je, prema njegovim riječima, pogazila sve što je pričala posljednjih godinu dana.

– Time se pokazalo da neko iz sjenke upravlja mnogim procesima u Republici Srpskoj i da neko nad njima ima moć. To je još gore saznanje za obične građane nego što je postojanje autokratske vlasti – ističe Todorović.

Između ostalog, on ocjenjuje da sve ljude u Republici Srpskoj “treba da brine nepredvidivo i nelogično ponašanje vlasti u procesu donošenja različitih odluka”.

– Prvo, bilo je nelogično i nenormalno da vlast uopšte donosi takav zakon jer nikad u zadnjih 20 ili 30 godina nije se desio slučaj da je bilo koja NVO, posebno one koje se finansiraju međunarodnim novcem i koje moraju ispunjavati visoke standarde transparentnosti i funkcionisanja, ogriješile o bilo koji zakon Republike Srpske i BiH. Samim tim, bilo je nevjerovatno da je nekome u vlasti palo na pamet da donosi takav zakon – kaže Todorović.

Takođe, kako dodaje, bilo je nelogično i nerazumno da se takav zakon predlaže i donosi jer, kako tvrdi, nanosi ogromnu štetu Republici Srpskoj, legitimišući je kao entitet autokratije, samovlašća, odusustva demokratije i kršenja ljudskih i građanskih prava.

– Kad je već došlo do toga da je takav zakon predložen, da je prošao javnu raspravu i ušao u Narodnu skupštinu, onda se pokazala neprimjerena neozbiljnost poslanika vladajuće koalicije, neozbiljnost same Narodne skupštine, kao i Vlade Republike Srpske. Treba da se stide toga da već godinu dana troše ogromnu energiju, resurse i vrijeme, te da se pokreće čitava medijska mašinerija da bi takav zakon bio donijet, a onda se pokazalo kako funkcionišu institucije Republike Srpske – zaključuje Todorović.

Politika

LIČNI RAZLOZI: Radislav Jovičić podnio ostavku na sve funkcije u DNS-u

Radislav Jovičić, potpredsjednik Demokratskog narodnog saveza (DNS), podnio je ostavku na sve funkcije u ovoj stranci, saznaju “Nezavisne novine”.

Kako je naveo Jovičić, ostavku je podnio iz ličnih razloga.

On je u ostavci istakao da razlozi za ovakvu odluku nisu doneseni ishitreno niti na prečac.

-Duže vrijeme se gomilaju i više ne vidim način da se nosim s tim nagomilanim razlozima za ovakvu odluku. Odluku donosim lično, razlozi su lične prirode i ne bih o njima polemisao da ne bih doveo sebe u situaciju da bilo koga bilo čime povrijedim, ali iskreno – ni da budem povrijeđen. Svim članovima DNS-a želim uspjeh u daljem radu i u provođenju njihovih ideja. Najviše što vam svima želim jeste zdravlje, sreća i uspjeh na svim poljima na kojima se nalazite – naveo je Jovičić u ostavci koju je podnio vrhu stranke.

Kako je rekao, u miru je došao u ovu stranku i u miru iz nje želi da ode.

Podsjećamo, Jovičić je 2022. godine, nakon veoma lošeg izbornog rezultata koji je ova stranka ostvarila, bio vidno razočaran i ukupnim rezultatom DNS-a, kao i svojim ličnim rezultatom na izborima za predsjednika Republike Srpske.

-Da smo bili disciplinovani i korektni prema stranci, napravili bismo mnogo bolji rezultat. Ovako, ponizili smo i urušili stranku, ponizili ste i ukaljali moj ugled, ili bar svjesno ili nesvjesno ste to pokušali. Ja sam spreman na svaku vrstu odgovornosti, ali bih zaista volio da svako od vas pogleda sebe, pogleda glasove na svojoj izbornoj jedinici i uporedi koliko su za koga radili – rekao je tada Jovičić na prvoj postizbornoj sjednici Predsjedništva DNS-a, prenose Nezavisne.

Nastavi čitati

Politika

DODIK: Slučaj “Kovačević” uništio koncept muslimana u BiH

Dodik je rekao da je potpuno ubijeđen da su Amerikanci administracije nekadašnjeg američkog predsjednika Bila Klintona prvi dan nakon Dejtona prodali ovaj prostor arapskim i islamskim snagama

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da je posljednja presuda Evropskog suda za ljudska prava u slučaju “Kovačević” potpuno uništila koncept muslimana da se u BiH pravi građanska zemlja da principom “jedan čovjek jedan glas” u kojem Srba nema.

“U tom principu nas nema. Ono što moramo da radimo jeste da se okupimo oko naših svetinja i vojske, da je prizivamo i da uvijek računamo da srpski narod ima dovoljno kapaciteta da odbrani svoju slobodu”, rekao je Dodik novinarima u Trebinju.

To, kako je istakao, u današnjem turbulentnom svijetu nije jeres ponoviti, reći da srpski narod mir ali isto tako i da je spreman da ga brani.

Dodik je rekao da je potpuno ubijeđen da su Amerikanci administracije nekadašnjeg američkog predsjednika Bila Klintona prvi dan nakon Dejtona prodali ovaj prostor arapskim i islamskim snagama sa namjerom da ovdje Srbe unište, rasele i stvore osnov za zonu u kojoj bi mogli da naprave svoju državu.

Naveo je da je to vidljivo iz niza razloga, od toga da se je na ovom prostoru tokom rata boravilo 4.500 mudžahedina koji su na najsvirepiji način ubijali srpske civile i vojnike, zatim da je poslije rata napravljen znatan broj naselja oko Sarajeva upravo iz arapskog svijeta, kao i da osam godina trahe borba sa migracijama koje dolaze iz tog dijela svijeta.

Dodik je dodao da je to značajno i iz činjenice da je, osim toga kada je prisutan pritisak Zapada da se ovdje vrate i “parkiraju” migranti, vidljivo da su dugo imali plan da ovdje onesposobe bilo kakav otpor muslimanskoj komponenti u društvu.

Takođe, naglasio je da je to vidljivo i iz činjenice da se rasplamsala politička borba oko BiH koja je trebalo da bude unitarna bez nacionalnog predznaka.

“Mislim da je posljednja presuda Evropskog suda potpuno uništila koncept muslimana da se ovdje pravi građanska zemlja sa principom `jedan čovjek jedan glas`”, zaključio je Dodik.

Nastavi čitati

Politika

DRAGOJEVIĆ STOJIĆ “Vidovdan nas okuplja! Ne zaboravljamo Kosovski zavjet ni herojsku borbu VRS-a!”

Na današnji dan, srpski narod obilježava jedan od najsvetijih i najvažnijih datuma u svojoj istoriji – Vidovdan, dan kosovskih mučenika, heroja Vojske Republike Srpske i svih onih koji su život dali za slobodu i opstanak našeg naroda.

Ovaj praznik nije samo vjerski i istorijski datum, već i duboko usađen zavjet, opomena i podsjetnik na to da sloboda nikada nije bila besplatna, i da ono što imamo danas dugujemo najboljima među nama.

Narodni poslanik Partije demokratskog progresa (PDP), dr Maja Dragićević Stojić, ističe da je Vidovdan dan kada se sa posebnim poštovanjem sjećamo svih srpskih junaka – od Kosova do Krajine, od Gazimestana do Mojmila i Ozrena.

– Vidovdan nas podsjeća da se sloboda ne poklanja – ona se krvlju brani. To je dan kada ne zaboravljamo naše pretke, kada se klanjamo sjenima onih koji su izabrali čast i slobodu, umjesto pokoravanja i ropstva. Nema Republike Srpske bez tih ljudi, bez njihove žrtve, bez njihove ljubavi prema narodu, poručila je Dragićević Stojić.

Dodaje da je naša obaveza da te vrijednosti prenosimo na buduće generacije.

– Naša je dužnost da ne zaboravimo i da nikada ne dozvolimo da se vrijednosti za koje su ginuli obesmisle. Republika Srpska je rođena iz borbe, a opstaje zahvaljujući sjećanju, istini i poštovanju. Vidovdan nas okuplja, podsjeća i opominje – da budemo dostojni onih koji su dali sve, zaključuje ona.

Na Vidovdan, više nego ikada, treba da se prisjetimo da su čast, sloboda i država izbor, ali i obaveza. Zato neka ovaj dan svima bude snaga – da čuvamo ono što su nam ostavili, jer narod bez sjećanja je narod bez budućnosti.

Nastavi čitati

Aktuelno