Connect with us

Društvo

Sajam komunalne opreme i prateće industrije „EXPO PRIJEDOR 2024“ 6. juna na AERODROMU „URIJE“

Udruženje komunalnih i uslužnih djelatnosti Republike Srpske, Privredna komora RS i „Komunalne usluge“ a. d. Prijedor po treći put organizuju Sajam komunlne opreme i prateće industrije , pod nazivom „EXPO PRIJEDOR 2024. Sajam će se održati 6. juna na Sportskom aerodromu „Urije“ u Prijedoru, sa početkom u 11 časova i trajaće jedan dan. Sajam ima i međunarodni karakter , jer u goste dolazi i najveći organizator tog sajma komunalne opreme u Italiji „Ecomondo“ iz Riminija, koji će na sajmu imati svoj štand. Pored gostiju iz Italije stižu i gosti – Baštenska udruženja komunalnih preduzeća iz Sjeverne Makedonije, Crne Gore, Srbije, kao i direktori komunalnih preduzeća iz Republike Srpske i FBiH.Prijedor će 6. juna ugostiti više od 60 direktora iz cijelog regiona. Po riječima Dalibora Grabeža, direktora preduzeća „Komunalne usluge“ a. d. Prijedor, očekuje se preko 20 izlagača komunalne opreme i prateće industrije. Biće ovo prilika da se na jednom mjestu razmijene mišljenja i iskustva, te da direktori komunalnih preduzeća na licu mjesta razgovaraju sa proizvođačima komunalne opreme i distributerima radnih mašina, rezervnih dijelova, HTZ opreme i drugog.

„Grad Prijedor će po treći put biti domaćin tog sajma. Smatram da grad Prijedor zaslužuje jednu takvu sajamsku manifestaciju i ovo bi trebalo da bude tradicija i da se grad Prijedor uvrsti u listu sajmova u Republici Srpskoj i BiH.Pored ovih izlagača komunalne opreme mi ćemo upriličiti da se na sajmu predstave i naši domaći proizvođači rakije, sokova, naša „Potkozarska kuća“, Turistička organizacija Prijedor, gdje je svakako prilika da grad Prijedor predstavi svoje turističke i privredne potencijale. Isto tako želim da istaknem da ove godine imamo saradnju sa Područnom privrednom komorom ovdje u Prijedoru, koja će takođe da pomogne , da pozove i svoje članice , privredne subjekte iz grada Prijedora , a evo koristim takođe priliku da pozovem sve privrednike , naše građane da posjete sajam. Ulaz na sajam će biti besplatan“, naveo je Dalibor Grabež, direktor preduzeća „Komunalne usluge“ a. d. Prijedor.

Gordana Kaurin

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Vraćaju se vrućine

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH (FBiH) se očekuje promjenljivo vrijeme uz smjenu sunčanih i oblačnih perioda, a ponegdje je moguća prolazna kiša ili pljusakovi sa grmljavinom.

U prvom dijela dana preovladavaće oblačno vrijeme uz sunčane periode, ponegdje na istoku i sjeveroistoku sa prolaznom kišom, dok će mjestimično uz rijeke i po kotlinama biti magle, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Na jugu tokom većeg dijela dana biće pretežno sunčano, lokalno je moguća prolazna kiša ili pljusak.

Duvaće slab do umjeren vjetar, povremeno i pojačan promjenljivih smjerova.

Nastavi čitati

Društvo

SNAŽNO NEVRIJEME POGODILO SARAJEVO! Bez struje ostao i Parlament BiH

Jako nevrijeme pogodilo je Sarajevo oko 13 časova kada su jaka kiša, olujni vjetar i grad zahvatili veće područje grada.

Saobraćaj se odvija otežano.

Grad je prekrio rubne dijelove grada i bašte te oštetio usjeve.
Kako javlja N1, u zgradi Parlamenta Bosne i Hercegovine je nestalo struje pa je aktiviran agregat.

Saobraćajnice su poplavljene.

Nastavi čitati

Društvo

KATASTROFALNA GODINA ZA PČELARE! Meda nema ni za pčele ni za kupce

Iako Republika Srpska ima izuzetne potencijale za bavljenje pčelarstvom, rizičnom i nimalo jeftinom proizvodnjom, mnogi pčelari, naročito na jugu, primorani su da prodaju kompletna društva jer više ne mogu zaraditi dovoljno da bi prehranili porodicu.

Prošla godina je za pčelare bila izuzetno teška, dok će ova za mnoge, kažu, biti još teža, jer su pčele, posebno u nižim predjelima, uz sve ostale probleme, na ivici gladi pošto paše skoro da nema.

Dugogodišnji pčelar iz Trebinja Radivoje Maksimović istakao je za “Glas Srpske” da su sve oči Hercegovaca uprte u planinsku pašu, jer, kako sada stvari stoje, proizvođači ove godine neće dobiti ni teglu meda.

– Proljećna paša je bila dobro krenula. Međutim, uslijedilo je loše vrijeme, zbog čega su prinosi izostali, dok ima predjela gdje su ljudi primorani da prihranjuju pčele – kazao je Maksimović.

Dodao je da pčele sada prebacuju u planine koje je, takođe, proteklih dana zahvatio grad. Pčelari kažu da više ne znaju šta da rade, jer sve poskupljuje, dok se cijena meda ne mijenja.

– Uvijek se upoređivao kilogram kvalitetnog kajmaka iz mješine koji se kreće oko 40 maraka sa teglom meda koja sada košta uglavnom 25 maraka. Svi troškovi iz dana u dan skaču, a cijena meda se ne mijenja. Ako bismo je dizali, tek onda ništa ne bismo prodali s obzirom na to da je tržište preplavljeno jeftinijim proizvodima iz uvoza – kazao je Maksimović.

Upravo je to, istakao je on, razlog zbog kojeg mnogi dugogodišnji pčelari odustaju od ovog posla i prelaze na nešto drugo, od čega će moći da prehrane porodicu.

I na području potkozarske regije, prema riječima Đure Kunića, ova djelatnost pretrpana je problemima.

– Podrška koju pčelari imaju je veoma mala, dok je kupovna moć stanovništva sve lošija. Primjera radi, tegla meda kod nas je posljednjih godina 20 maraka, a ništa drugo nije zadržalo staru cijenu – rekao je Kunić i dodao da je sada važno očuvati samo zdravlje pčela, koje su izuzetno važni oprašivači za cvijeće, voće i povrće.

Predsjednik Saveza udruženja pčelara RS Damir Barašin istakao je da su prve paše, prije svega bagremova, završene, dok se privode kraju lipa i kesten.

– Imajući u vidu promjene koje su nas zadesile, pojedini pčelari su već prebacili pčele u planine. Kako stvari stoje, jedino smo livadskom pašom zadovoljni, koja za sada dosta dobro ide – kazao je Barašin.

Prema njegovim riječima, stariji pčelari lagano odustaju, jer je sve teže pčelariti na jednom mjestu i samim tim mukotrpnije doći do ozbiljnijih prinosa koji bi mogli da pokriju troškove.

CIKLUSI
Pčelar iz Bileće Blažo Vujović kazao je da meda neće biti te da su samo lani, gledano u proteklih pet – šest godina, imali malo prinosa.

– Jedina mi je sada briga da pčele imaju šta da jedu, jer se proizvodnja uvijek kretala po ciklusima. Zareda se po nekoliko dobrih godina, zatim loših i sve tako ukrug – rekao je Vujović.

Nastavi čitati

Aktuelno