Društvo
AJVAR DUPLO SKUPLJI: Kilogram paprika dvije do tri marke, kao i paradajz
Interesovanje građana za kupovinu povrćaza pravljenje ziminice je opalo u odnosu na prošlu godinu. Glavnirazlog su veće cijene povrća. Tako su na tržnici paprike, paradajz, krastavci, skuplji za 50 odsto nego prošle godine. Kada se doda i cijena ulja sada 5 KM, a lani je bila dvije, sve manje građana se odlučuje za nabavku povrća i pravljenja zimice.
Oni koji će da prave zimnicu, to prije svega rade od povrća iz svoje bašte itako mogu da prođu nešto jeftinije. Za sveostale riješenje j eu marketima, ali i tu će morati da izdvoje znatno više novca nego prošle godine.
Cijene tegle ajvara,miješane salate se kreću od 5 KM pa nadalje, zavisno od pakovanja. Prošle godine su se za pet KM mogle kupii dvije tegle salate.
Ljiljana Mitrović iz Šamca, ističe za „Novosti“ da kao i svake godine, tako i ove zimnicu pravi iz domaćeg uzgoja. Kako navodi, nisu u pitanju samo cene koje svakodnevno rastu, nego i sam kvalitet povrća.
–Volim da u svojoj kući imam domaće proizvode jer su zdraviji, ukusniji i znaš šta jedeš. Sada je sve skuplje ali mislim da se mnogo više isplati zimnicu od proizvoda iz vlastitog izgoja. Mislim da se ćemo narednih godina vraćati tradicionalnim receptima – govori Mitrovićeva.
Istog mišljenja je i Stojanka Srdić iz Banjaluke, koja svake godine ubire plodove vlastitog rada.
–To je naša porodična tradicija koja se prenosi sa koljena na koljeno, pa umesto da potražim na tržnici sve što mi je potrebno za pripremu zimnice, ja odem u svoju baštu – izjavila je naša sagovornica.
Katarina Božić iz Trna kaže da su tek počeli da prave zimnicu, ali u manjim količinama nego prije. Ajvar prave od svog domaćeg povrća jer je isplativije, a i ukusnije.
Ipak, uprkos rastu cijena, pojedini građani prinuđeni su da posete gradske tržnice kako bi prikupili potrebne sastojke. Jedna od njih je domaćica Jovana Mijić iz Doboja, koja je sa nama podijelila recept za vrhunski ajvar.
–Kako bismo napravili dobar ajvar najbitnije je kvalitet povrća, patlidžana i crvenih roga paprika. Ne pitamo za cijenu, jer kvalitet je bitan presudan za dobru salatu, ili za ajvar koga mnogi vole da jedu. Posebno biserno mjesto uzimnici je kupus, biser naše kuhinje i zauzima važno mjesto u našem jelovniku. Možemo ga pripremati kao podvarak, sarmu, kupus čorbu,čuveni kiseli kupus je vitaminski bomba i skladište „c“ vitamina – otkrila je Mijićeva za „Novosti“ i dodaje:
–Septembar mesec je vreme je za zimnicu, to je najljepši i najbogatiji mjesec u godini kada ubiremo plodove višemesečnog truda i rada. Ono što nemamo u bašti naći ćemo na tržnici. Ne pitamo koliko košta ni patlidžan ni crvene roge za ajvar.
Prema riječima prodavaca, poskupljenja su gotovo svakodnevna, što je, kako dodaju, dovelo do pada prodaje pojedinih proizvoda.
–Ljudima se ne isplati da kupuju gajbicu parpika, više odlučuju za kupovinu kupusa. Paprike su poskupijele,pa sada kilogram paprika košta između dve i tri KM, koliko je i paradajz. Cijena kupusa se kreće, u zavisnosti od kvaliteta, između 1,5 i tri KM, dok je kilogram krastavaca oko dve marke – ističu trgovci.
Predsjednik Udruženja potrošača „Don“ Prijedor Murisa Marić istakla je da ukoliko uzmemo u obzir da su cijene tegli niže od cena povrća, uprkos rodnoj godini, predstavlja izuzetno veliki udar na džepove potrošača.
–Mislim da ovo nije dobro ako pričamo o tržniciama. Kada je riječ o marketima, oni imaju malo drugačiji ugovor sa nabavljačima, pa samim tim i drugačije cijene kada se radi o ovakvoj vrsti robe. Ovo što se dešava na pijacama mislim da definitivno ne ide u korist potrošača. Posebno kada je reč o paprikama, čije cene su drastično porasle u odnosu na prethodnu godinu – zaključila je Marićeva za „Novosti“.
Novosti
Društvo
“GULJENJE KOŽE SA LEĐA” GRAĐANIMA SE NASTAVLJA! Poskupljuje participacija u domovima zdravlja u Srpskoj
Građani Republike Srpske od 1. januara naredne godine plaćaće skuplju participaciju za preglede kod doktora porodične medicine.
Naime, Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Repubublike Srpske, na inicijativu Aktiva direktora javnih zdravstvenih ustanova domova zdravlja RS spremilo je prijedlog novog cjenovnika.
Ubuduće, kod prvog i kontrolnog pregleda doktora porodične medicine participacija će se plaćati 1,5 KM umjesto dosadašnjih jednu KM.
Kod prvog pregled doktora specijaliste porodične medicine sa 1,5 KM cijena participacije ide na dvije marke.
U resornom ministarstvu poskupljenje pravdaju činjenicom da se participacija nije mijenjala u zadnjih dvadeset godina, dok su, kako dodaju, cijene pregleda značajno povećane. Računaju i da će se ovom odlukom smanjiti i neopravdane posjete.
Kažu da ovo povećanje neće uticati na osjetljive kategorije stanovništva kao što su djeca do 18 godina, stariji od 65 godina, trudnice, oboljeli od malignih oboljenja, kao i porodice poginulih boraca i RVI za koje participaciju plaća Ministarstvo rada i boračko invalidske zaštite.
– Isti su po Zakonu o obaveznom zdravstvenom osiguranju oslobođeni od plaćanja participacije, a pretpostavka je da će doći i do smanjenja neopravdanih posjeta timovima porodične medicine – obrazlaže se u prijedlogu odluke, prenosi CAPITAL.
Društvo
OČEKUJE NAS PRAVA MEĆAVA! Evo kada, gdje i koliki tačno stiže snijeg u BiH ovih dana (FOTO)
Oblaci, padavine i hladniji vazduh zahvataju Bosnu i Hercegovinu.
U narednim satima, u brdsko-planinskim krajevima većeg dijela zemlje snijeg, uz formiranje, a na višim planinama povećanje visine snježnog pokrivača u prosjeku 5-20 centimetara.
U nizinama uglavnom kiša, pri izmaku padavina prolazno susnježica do mokar snijeg, uz dekorativni snjezni pokrivač lokalno, objavljeno je na Fejsbuk stranici BHmeteo.
Društvo
“EGZODUS SE NASTAVLJA”! Zadržavanje kadra najveći izazov bolnica u Srpskoj
Većina bolnica u Srpskoj u narednoj godini ne planira nabavku skupe opreme niti uvođenje novih usluga zbog teške ekonomske situacije, a prioritet će, kažu njihovi rukovodioci, biti zadržavanje medicinskog kadra kako bi održali sadašnji nivo zaštite pacijenata.
Dosadašnji finansijski problemi, tvrde oni, nisu imali uticaja na rad sa pacijentima, ponajviše zbog maksimalnog zalaganja i razumijevanja zaposlenih, posebno dežurnih ljekara čija je dnevnica, ističu, 120 maraka.
Direktor Bolnice Gradiška Rajko Dodik istakao je za “Glas Srpske” da su troškovi mnogo veći u odnosu na stopu izdvajanja u zdravstvu.
– Ova godina je, u proteklih pet, za našu zdravstvenu ustanovu bila najteža, zbog samog načina finansiranja. Dobili smo sredstava dovoljno da samo u posljednjih sedam mjeseci isplaćujemo plate radnicima, dok obaveze prema dobavljačima i bilo kakve investicije nisu dolazile u obzir – kaže Dodik.
Dodao je da bi ovoj zdravstvenoj ustanovi, koja je prošle godine od Vlade RS dobila grant od milion maraka, za održavanje tekućih troškova mjesečno trebalo do 400.000 maraka.
– Želio bih da se ne ponovi 2024. godina, jer sredstva koja smo dobili ne mogu pokriti tekuće troškove ni za tri mjeseca. Nadam se da će se u idućoj godini iznaći neka rješenja, jer ono novca što dobijamo je samo kap u moru dugovanja – kazao je Dodik.
Bez dodatnih sredstava ruke menadžmenta su, kaže on, vezane, jer sve redukcije koje su mogli uveli su, što ni blizu nije dalo željene rezultate.
– Postoje zaposleni u ovoj zdravstvenoj ustanovi koji rade i više nego što to standardi propisuju da pacijenti ne bi osjetili krizu. Takođe, aparate koji se pokvare pokušavamo da repariramo ili pozajmimo, jer novca za nove nemamo – naglasio je Dodik.
Sa finansijskim poteškoćama bore se i u prijedorskoj bolnici “Dr Mladen Stojanović”, a vršilac dužnosti direktora ove zdravstvene ustanove Miroslav Bijelić kazao je da nedostatak novca puno toga uslovljava, između ostalog, obnavljanje medicinske opreme koja se konstantno unapređuje.
– Naravno to utiče i na servisiranje drugih obaveza, jer mi nismo komercijalno preduzeće, a pri tome naši su troškovi visoki, počevši od lijekova pa sve do objekta koji sam po sebi košta – kazao je Bijelić.
Direktor Bolnice Zvornik i predsjednik Aktiva direktora zdravstvenih ustanova koje ostvaruju bolničku zdravstvenu zaštitu RS Ivan Popović kazao je da postoji veliko nezadovoljstvo među zaposlenima u smislu plata.
– Prvi put osjećam veliko nezadovoljstvo i tenziju među zaposlenima zbog plata. Jedno dežurstvo ljekara specijaliste, koje traje 24 časa, u bolnici se plaća 120 maraka. S druge strane, dnevnica konobara kreće se između 120 i 150 maraka – kazao je Popović.
Dodao je da je krajnje vrijeme da se sjedne i razgovara sa zdravstvenim radnicima i sindikatima, kako bi se iznašlo rješenje i povećale plate zaposlenima u zdravstvu.
Dubrovnik
Prema riječima direktora trebinjske bolnice Nedeljka Lambete, od januara ovu zdravstvenu ustanovu nije napustio nijedan ljekar, iako dobijaju dobre ponude iz Dubrovnika, gdje su veće plate.
– Šta će biti poslije Nove godine, vidjećemo. Mi se trudimo da, koliko god je u našoj moći, stvorimo što bolje uslove rada. Iduće godine bi trebalo da uselimo u novi objekat, koji će biti najsavremeniji u BiH – rekao je Lambeta.
-
Politika3 dana ago
SNSD SMISLIO KAKO DA FINANCIJSKI “SAMELJE” BANJALUKU! Strah od Stanivukovića veći od brige za narod
-
Politika3 dana ago
ADŽIĆEV OBRAČUN SA DODIKOVIM LOJALISTIMA! Šulić “Ti si politički patuljak” (VIDEO)
-
Politika3 dana ago
KAKVA FARSA! Košarac pita “ODKUD BANDIT KURTI U SARAJEVU”, a SNSD ambasador mu izdao vizu!
-
Politika3 dana ago
“NIJE KUM DUGME” ZA ZGRADU UIO IPAK 100 MILIONA! Odbijena deklaracija o zaustavljanju kupovine
-
Politika2 dana ago
SELAK NE ZNA ELEMENTARNE STVARI! Odbornik i predsjednik partije ne poznaje ni PROCEDURE NI NADLEŽNOSTI (VIDEO)
-
Politika21 sat ago
I ŠTA ĆEMO SAD? Banke ugasile račune firmama PRIJE NAJNOVIJIH SANKCIJA SAD-a
-
Politika2 dana ago
STANIVUKOVIĆ “Igor Dodik nije kompetentan da se bavi politikom, ALI AKO ŽELI BORBU- DOBIĆE JE”
-
Banjaluka3 dana ago
PALAČKOVIĆ poručila, “Blokade SNSD-a nisu politika, već OSVETA građanima”