Connect with us

Društvo

ŠTA JE POSKUPJELO, A ŠTA POJEFTINILO u protekla tri mjeseca u Srpskoj?

Svaki odlazak u kupovinu, bilo da se radi o osnovnim životnim namirnicama ili drugim proizvodima za široku potrošnju i svakodnevnu upotrebu, građani dočekuju sa pitanjima kakve će ih cijene sačekati na rafovima, da li će imati dovoljno novca da kupe sve što im je potrebno ili će se morati odreći nečega…

Želeći da bar djelimično odgovore na ova pitanja, predstavnici Udruženja za zaštitu potrošača zašli su među trgovačke police, a u razgovoru za “Nezavisne novine” otkrivaju šta su saznali u prethodna tri mjeseca, koliko su aktivno pratili cijene pedesetak proizvoda u Republici Srpskoj (period od 10. marta do 10. juna 2024).

Počinjemo sa onim što građane najviše zanima: hljeb, jaja, mlijeko, meso, gorivo…

U istraživanju su kao primjer uzete tri vrste hljeba, onaj od 400 g, 600 g i kilogram.

Podaci/cijene govore da nijedna od ovih vrsta nije pojeftinila ni fening.

Tako je 10. marta za 400 g hljeba kupac morao da izdvoji 1,50 KM, za onaj od 600 g 1,90 KM, dok je kilogram koštao 2,30 KM. Identične cijene dočekale su građane i tri mjeseca kasnije. Iako je činjenica da u pomenutom periodu nije došlo do poskupljenja hljeba, jasno je da građani ne mogu biti zadovoljni, jer se već mjesecima traži pojeftinjenje pekarskih proizvoda, u prvom redu hljeba.

Slična je priča i kada su u pitanju jaja. Školjka (pakovanje od 30 komada) u martu je koštala 10 konvertibilnih maraka, a isto toliko i u junu, tvrde potrošači.

Zbog toga je diskutabilna i nedavna izjava Denisa Šulića, ministra trgovine i turizma Republike Srpske, koji je kazao da je zahvaljujući Uredbi o ograničenju marže došlo do pojeftinjenja jaja u prosjeku za oko 60 feninga na pakovanju od 30 komada. Ali, sve i da je Šulićeva izjava tačnija od podataka udruženja, potrošačima to ne znači ništa, jer se jaje sada prodaje za oko 50 feninga po komadu, dok je kuvano jaje u marketima čak i 70 feninga. Prema tome, potrošači nisu dobili ništa.

Mliječni proizvodi, s druge strane, bilježe određeno pojeftinjenje u prethodna tri mjeseca. Za litar mlijeka od 2,8 odsto masti u junu je potrebno izdvojiti oko 2,10 KM, što je u odnosu na mart jeftinije za 20 feninga. Kilogram kajmaka potrošači su 10. marta plaćali 21 marku, a 10. juna 20 KM. Ali, zato je sir gauda sa martovskih 15 KM, došao na junskih 17 maraka po kilogramu.

Nešto bolja situacija je pri kupovini brašna. Bijelo brašno T600 od kg, sa 1,90 palo je na 1,80 KM, dok je T400 u količini od pet kg, sa 10 maraka pojeftinilo na 5,7 KM.

Pojeftinjenje, istina mizerno, odnosi se i na suncokretovo ulje, koje je u martu koštalo 2,60 KM, a u junu 2,50 KM. Za deset feninga pala je i cijena šećera (sa 2,10 na dvije KM), kao i integralne riže u pakovanju od pola kilograma – sa 5,8 KM na 5,7 KM.

Što se tiče daljeg pojeftinjenja, ono je zabilježeno najviše u cijenama povrća: mladi kupus (sa 1,8 KM na 0,50 KM), bijeli krompir (sa 1,7 KM na 1,3 KM), paprika crvena roga (sa 7,6 maraka na 6,7 maraka), paradajz (sa četiri na dvije KM), patlidžan sa šest KM na 4,60 KM, a mladi luk sa 6 KM na 2,50 KM. Pojeftinile su i jagode, lubenice…

Najviše oscilacija, kada su u pitanju poskupljenja, opet bilježe voće i povrće.

Tako je cijena kilograma banana sa 2,80 KM iz marta povećana u prosjeku na tri marke u junu, narandže su sa 2,20 KM poskupjele na 3,50 maraka, a limun sa 1,80 KM na tri konvertibilne marke. Cijena mrkve za tri mjeseca veća je za 40 feninga, a krastavca salatara za pola marke. Zelena salata skuplja je za 80 feninga.

Donekle dobra vijest za građane Republike Srpske u prethodnom tromjesečju jeste činjenica da nije došlo do poskupljenja mesa. Uprkos brojnim praznicima, kada su cijene išle iznad svih prosjeka, sve se, kažu iz Udruženja za zaštitu potrošača “Reakcija” iz Banjaluke, vratilo u martovsko stanje kada su praznici prošli.

Građani su u martu kilogram svinjskog buta plaćali 13 maraka, dok su 10. juna plaćali 12 KM. Jagnjetina je ostala na 28 KM, juneći but bez kosti 23 marke, a teleći but bez kosti 28 maraka. I kilogram pilećeg filea ostao je na 13 maraka, kao i očišćena pastrmka – 14 KM. Ponavljamo da su građani u periodu april-maj, u doba praznika, meso plaćali mnogo skuplje, što se i te kako osjetilo u džepovima građana.

Ono što je dobro, jeste i da nije došlo do poskupljenja struje. Naime, na potrošnju od 500 kWh građani su od marta do juna plaćali po 77,14 KM.

Neizostavan trošak za potrošače naravno da je i gorivo, a podaci koje su nam dostavila udruženja potrošača govore da je cijena dizela 10. marta koštala 2,55 KM, dok je 10. juna to bilo 2,51 KM. Ali, zato je poskupio benzin, i to u prosjeku za 12 feninga – sa 2,51 KM na 2,63 marke.

Dušan Srdić, predsjednik Udruženja za zaštitu potrošača “Reakcija” Banjaluka, kaže za “Nezavisne novine” da je zaključak svega navedenog taj da se s padom cijene nafte na svjetskom tržištu u Srpskoj nije vidio pad cijena osnovnih životnih namirnica.

“A trgovci cijene nafte koriste vrlo često kao osnov za dalja poskupljenja”, navodi on.

Uprkos činjenici da je bilo pojeftinjenja određenih proizvoda, Srdić smatra da to građani ni u kom slučaju nisu bitno osjetili, ali da sa druge strane jesu ova tiha poskupljenja.

Društvo

UVJEK VAS JE ZANIMALO GDJE LJETUJU BOGATAŠI? Ovo su njihove top destinacije

Neke turističke destinacije su postale sinonim za luksuz i zna se ko tu može da ljetuje – samo oni sa mnogo nula na računu.

Mikonos je jedno od najpoznatijih grčkih ostrva upravo po tom mondenskom momentu i cijenama koje su za obične ljude – astronomske.

Cijena prenoćišta u ovom malom bijelom grčkom raju, prema Bukingu, doseže i do nekoliko hiljada evra, a ista situacija i u drugim sličnim evropskim ljetovalištima.

Bijele kućice na Mikonosu

Mikonos pripada grupi ostrva Kiklade i nalazi se 150 kilometara jugoistočno od Atine. Na ovom malom ostrvu načičkane su čuvene bijele kućice kojima su ispunjeni Instagram i Pinterest.

Mikonos sa svojom dužinom od oko 15 kilometara i širinom od 10 kilometara je lokalitet koji su zaposjeli milijarderi kupovinom i izgradnjom nekretnina.

Pored Mikonosa, po luksuznim kompleksima u Grčkoj izdvajaju se Santorini, Krit, Krf, ali i neka mjesta na Halkidikiju.

Ultrabogata klijentela je podigla cijenu smeštaja na Mikonosu, piše Blic.

Smještaj u hotelu sa tri zvjezdice se na Bukingu ovog jula izdaje za oko 300 evra. To je cijena prenoćišta za dvije odrasle osobe, a navedeno je da je doručak uključen u cijenu. Ko želi u hotel sa jednom zvjezdicom više, moraće da izdvoji i više novca.

Na Bukingu se mogu vidjeti i cifre od kojih se javi blaga vrtoglavica jer cijena noćenja koštaju i preko 1.500 evra i to na akciji.

Svakako jedan od najpoznatijih hotela na Mikonosu je “Santa Marina”, luksuzni rizort, gdje noćenje za dvoje u superior sobi košta oko 2.000 evra, a ima soba koje koštaju oko 3.600 evra.

Azurna obala

Francuska rivijera je izraz koji već sam po sebi nosi dašak glamura u sebi jer su gradovi Kan, Nica i Sen Trope postali omiljeni svetskoj eliti još od 18. vijeka.

Mnogi su širom Azurne obale usidrili svoje luksuzne jahte jer, kako navodi Luxlife, 90% popularnosti lokacije potiče od populacije koja je ljubitelj nautike.

Jedan od najluksuznijih hotela u ovoj regiji je “Four Seasons Grand-Hôtel du Cap-Ferrat”, gdje jedna noć za dvoje košta više od 4.500 evra.

Marbelja se našla na vrhu liste “Najbolja evropska destinacija 2024”, koju je objavila Organizacija za najbolja evropska odredišta EBD. Naime, ovaj španski grad je dobio skoro 50.000 glasova uglavnom engleskih i američkih gostiju.

Objekat koji se izdvaja po svojoj ekskluzivnosti jeste Marbelja Klub hotel. U pitanju je objekat koji je osnovao nemački aristokrata 50-ih godina. Pored smještaja u elegantnim sobama, hotel ima mogućnost iznajmljivanja vila sa 2, 3 i 4 spavaće sobe i privatnih bazena. Cijena noćenja za dve osobe košta oko 2.220 evra.

Zanimljivo je da hotel nudi nudi mnoge aktivnosti, kao što su baštovanstvo i časovi kuvanja. Gosti hotela dobijaju besplatnu naknadu za igranje na živopisnom golf terenu koji se nalazi u Benahavisu, koji pripada klubu Marbelja.

Na top listi i Batumi i Gruziji

Iza Marbelje po popularnosti slijede Monako, Malta, Ženeva i Batumi u Gruziji. Ova odredišta zauzimaju prvih pet mjesta na pomenutoj evropskoj listi.

Izvršni direktor EBD-a je tim povodom naveo da bogati sada teže ka manje poznatim luksuznim destinacijama kao što su Ponca, Porto Vekio, Kap Fere, Sirmione i Farska ostrva za kratkotrajne praznike, precizira on.

Italija takođe ima pregršt mjesta gdje se odmaraju bogataši, a “Carter” izdvaja Siciliju i poznata jezera Komo i Garda. Na mapi imućnih turista izdvajaju se još i Korzika, Španska balearska ostrva i Tunis.

Nastavi čitati

Društvo

DEMOGRAFSKI TONEMO IZ DANA U DAN! Nikad više penzionera, a manje radnika

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

U maju ove godine u Federaciji BiH je evidentirano 447.389 korisnika penzije, dok je omjer zaposlenih i penzionera u ovom entitetu trenutno 1,22 radnika na jednog penzionera. U republici Srpskoj situacija je još gora.

Isplatom penzija za maj u Srpskoj su bila obuhvaćena ukupno 284.722 korisnika prava, od kojih 229.042 penziju prima u Republici Srpskoj, a njih 55.680 izvan RS.

Ukupan broj zaposlenih u Republici Srpskoj, u septembru 2023. godine iznosio je 290.745, što znači da je u Srpskoj, otprilike, broj penzionera i radnika izjednačen.

S obzirom na ovakve proporcije, isplata penzija nije upitna samo zbog činjenice da su penzioni fondovi na budžetu, što osigurava da se penzionerima njihova primanja isplaćuju iz isplaćuju iz kase Federacije BiH, odnosno Republike Srpske.

Sponzorisano

Produženjem životnog vijeka u cijeloj BiH kontinuirano raste i broj penzionera, odnosno korisnika starosne penzije, piše Večernji list BiH.

Prema podacima Populacionog fonda Ujedinjenih nacija, UNFPA u BiH, pretpostavke su kako će do 2031. godine broj penzionera u BiH biti veći za 96.167.

Da bi penzioni sistem optimalno funkcionisao, odnosno da bi se penzije mogle isplaćivati iz doprinosa, potrebno je da na jednog penzionera budu najmanje tri osiguranika, odnosno zaposlena radnika.

Taj je omjer u BiH dostigao istorijski minimum i već neko vrijeme na jednog penzionera dolazi manje od 1,2 radnika.

Kako je za novinsku agenciju Fena kazao portparol Federalnog zavoda MIO/PIO Tomislav Kvesić, od primjene Zakona o penzijsko invalidskom osiguranju iz 2018. godine smanjen je broj zahtjeva za prijevremenu penziju, pa je sve manji broj novih korisnika invalidske penzije.

Takođe, manji je broj i novih korisnika porodične penzije, dok je izražen porast novih korisnika starosnih penzija.

Starosna penzija, prema spomenutom zakonu, u Federaciji BiH se stiče kada osiguranik navrši 65 godina života i najmanje 15 godina staža osiguranja, odnosno najmanje 20 godina penzionog staža, ili kada navrši 40 godina staža osiguranja bez obzira na godine života.

Prema podacima Fonda PIO Republike Srpske pravo na starosnu penziju u tom entitetu ima osiguranik kada navrši 65 godina života i ima najmanje 15 godina staža osiguranja.

– Osiguranik koji nema navršenih 65 godina života ima pravo na starosnu penziju kada navrši 60 godina života i 40 godina penzijskog staža. Osiguranica koja nema navršenih 65 godina života ima pravo na starosnu penziju kada navrši 58 godina života i 35 godina staža osiguranja – navode iz Fonda PIO RS.

Srpskainfo

Nastavi čitati

Društvo

RADOVIĆ IZVISIO? Nadzorni odbor BPŠ imenovao Marka Maksimovića za V.D. predsjednika uprave

Nadzorni odbor Banke Poštanske štedionice imenovao je Marka Maksimovića za vršioca dužnosti predsjednika uprave i Nikolu Milića za vršioca dužnosti člana uprave ove banke.
Maksimović će na čelu BPŠ naslijediti Boška Mekinjića koji nakon 18 godina napušta ovu finansijsku instituciju, dok će Milić naslijediti člana uprave Draganu Vujičić Stefanović.

„Nadzorni odbor BPŠ je na sednici održanoj 27. juna 2024. godine imenovao nove članove uprave banke. Imenovani su dugogodišnji zapaženi i uspješni zaposleni matične banke u Srbiji, Marko Maksimović, diplomirani pravnik iz Beograda, za vršioca dužnosti predsjednika uprave banke i Nikola Milić, diplomirani ekonomista iz Beograda, za vršioca dužnosti člana uprave banke. Dijana Savić, diplomirni pravnik iz Banjaluke, nastavlja sa radom i u novom mandatu, čime se ostvaruje kontinuitet u radu banke u Republici Srpskoj i Bosni i Hercegovini“, navodi se u saopštenju koje je objavljeno na sajtu banke.

Dodaje se da je u skladu sa zakonskom regulativom, pokrenuta procedura pribavljanja prethodne saglasnosti Agencije za bankarstvo RS za nove članove uprave.

„Banka sa stogodišnjim iskustvom, jasno artikulisanim državnim interesom i proaktivnom vizijom bankarskog poslovanja, nastavlja sa kontinuiranim radom i nakon isteka mandata članova uprave banke Boška Mekinjića i Dragane Vujičić-Stefanović“, ističe se u saopštenju.

Banka Poštanska štedionica Beograd, na tržištu Republike Srpske i BiH prisutna je od trenutka akvizicije NLB Komercijalne banke Banjaluka, koja je realizovana u decembru 2021. godine.

CAPITAL

Nastavi čitati

Aktuelno