Connect with us

Zdravlje

DOBRO JE ZNATI! Piće koje prouzrokuje najgori mamurluk

Postoji nekoliko pića, prema mišljenju somelijea, koja je najbolje izbjegavati ako želite da izbjegnete težak mamurluk.

Na prvom mjestu je šampanjac.

“Ako primijetite da imate strašnu glavobolju nakon čaše ili dvije prošeka, za to možete okriviti mjehuriće”, rekao je somelije Marko Kastelaneli.

On objašnjava da šampanjac inače sadrži ugljen-dioksid (CO2), koji mijenja način na koji alkohol teče kroz krvotok i pomaže tijelu da brže apsorbuje alkohol.

“Kada uđe u krvotok, CO2 se takmiči sa kiseonikom, zbog čega osjećate vrtoglavicu i brzo se napijete, što dovodi do teško podnošljivog mamurluka koji izaziva pulsirajuću glavobolju”, dodao je Kastelaneli.

Ako želite da izbjegnete ili barem smanjite intenzitet glavobolje, popijte čašu vode između dva pića.

Takođe, pijte polako i ne pijte alkohol na prazan želudac, prenosi Indeks.

Zdravlje

Uživajte na godišnjem i zapamtite: PLIVANJE U MORU ima bar 6 benefita za vaše zdravlje

Kupanje u moru može donijeti brojne zdravstvene koristi zahvaljujući kombinaciji fizičke aktivnosti, izlaganja suncu i morskoj vodi.

Evo nekoliko pozitivnih aspekata vezanih za kupanje u moru.

Fizička aktivnost

Plivanje i kretanje u vodi predstavljaju odličan oblik fizičke aktivnosti. Aktiviranje različitih mišićnih grupa pomaže u jačanju mišića, poboljšanju cirkulacije i kardiovaskularnog sistema i jačanju kondicije.

Smanjuje stres

Voda ima smirujući efekat i može pomoći u smanjenju stresa i napetosti. Zvuk talasa i osjećaj vode mogu imati opuštajući efekat na tijelo i um.

Izlaganje suncu

Umjereno izlaganje suncu pomaže tijelu da proizvodi vitamin D, koji je važan za zdrave kosti, imuni sistem i opšte zdravlje.

Koža

Morska voda i so mogu blagotvorno uticati na kožu. So pomaže u pilingu kože, uklanjanju mrtvih ćelija i podstiče obnavljanje kože. Međutim, nakon kupanja, važno je isprati so sa kože kako ne bi izazvala suvoću ili iritaciju.

Disanje i pluća

Plivanje u moru može pomoći u poboljšanju kapaciteta pluća i jačanju respiratornog sistema. Tijelo mora da prilagodi svoje disanje da bi preživjelo u vodi, što može biti od koristi za pluća.

Cirkulacija

Hladna voda može da stimuliše cirkulaciju jer tijelo reaguje na nagle promjene temperature povećanjem protoka krvi na površini tijela. Ovo može poboljšati protok kiseonika i hranljivih materija do ćelija.

Zabava i opuštanje

Aktivnosti na vodi, kao što su plivanje, skakanje talasa ili ronjenje, mogu pružiti osjećaj zabave i avanture, što može doprinjeti emocionalnom blagostanju i opuštanju.

Ko treba da bude pažljiv?

Važno je napomenuti da osobe sa određenim zdravstvenim stanjima ili alergijama mogu biti osjetljive na morsku vodu, so i sunce i treba da se konsultuju sa svojim ljekarom prije nego što se upuste u duže i intenzivnije kupanje u moru. Takođe, važno je poštovati bezbjednosna pravila na plaži i u vodi kako biste izbjegli povrede ili opasnost, prenosi “b92”.

Nastavi čitati

Zdravlje

MNOGI SU ALERGIČNI! Kako pravilno reagovati ukoliko vas ubode stršljen?

Stršljen je vrsta insekata iz roda osa. Po veličini je znatno veći od njih. Pojedine vrste narastu i do 5.5 cm u veličini.

Ukoliko se ne diraju i ne osjete ugroženima neće da napadaju. Kada su napadnute, nanose veoma bolan ubod svojom žaokom.

Njihova žaoka je takva da se vraća u tijelo i ne ostaje na mjestu ujeda, za razliku od ujeda ose ili pčele. Ovo stršljenu omogućava da preživi napad i izvrši više uboda u jednom napadu.

Posebno su opasni onda kada postoji opasnost po gnijezdo, kada mogu da luče feromone koji privlače sve stršljenove iz gnijezda u odbranu.

Otrov koji luče, i koji se ubacuje u organizam tokom uboda, može da dovede do pojave jakog bola i reakcije kože ali i cijelog organizma, pogotovo ako je više uboda.

Tegobe do kojih dolazi nakon uboda stršljena bismo podijelili na fizičke i psihičke.

Fizička reakcija na ujed stršljena zavisi od mesta ujeda.

Ujedi po ekstremitetima su bezopasniji od ujeda u predjelu glave i vrata. Posebno su opasni ujedi koji se jave u predjelu usne duplje.

Stršljeni imaju običaj da izdube voćku kojom se hrane. Ukoliko se ne obrati pažnja, ne vidi se stršljen koji se hrani i zagrize se voćka može da dođe do po život opasnog ujeda u predjelu usne duplje.

Ukoliko je uboda više za očekivati je da će tegobe i simptomi biti izraženiji. Ujed jednog stršljena je uglavnom bezopasan pogotovo ukoliko nemate ranije zabilježene alergijske reakcije.

Nakon ujeda može da se javi:

Crvenilo i otok na mjestu uboda. Ova reakcija može da se širi po koži i da zahvati i desetak centimetara. Sama po sebi i dalje ne predstavlja alergijsku reakciju već samu reakciju kože na toksin koji je ubodom unesen.

Bol na mjestu uboda je očekivana reakcija. Bol se kreće od blagog bola koji može da potraje i do nekoliko sati i izgubi se sam od sebe do jakog bola koji ponekad pacijenti opisuju „kao da ih je neko pesnicom udario na mjestu ujeda“.

Pečenje na mjestu ujeda može da bude posebno izraženo, najčešće se opisuje kao žarenje koje se, kako vrijeme prolazi pojačava,

Može da se javi malaksalost i vrtoglavica, što je često posledica straha od samog događaja,

Ukoliko dođe do prave alergijske reakcije, dolazi do pojave crvenila i koprivnjače koja se širi po cijelom tijelu, osjećaja gušenja, otoka grla vrata i na kraju gubitka svijesti. Srećom ove reakcije su rijetke.

Nastavi čitati

Zdravlje

FZO SRPSKE uvrstio na listu ŠEST NOVIH LIJEKOVA

Fond zdravstvenog osiguranja (FZO) Republike Srpske uvrstio je na listu šest novih lijekova koji se izdaju na recept i od sutra će biti dostupni osiguranicima.

“Riječ je o lijekovima za liječenje hronične bubrežne bolesti povezane sa dijabetesom tipa dva kod odraslih, za oboljele od ulceroznog kolitisa, od bronhijalne astme, za liječenje neplodnosti, te terapiji za djecu zbog poremećaja uzrokovanog nedovoljnim izlučivanjem hormona rasta, saopštio je FZO RS.

Na Listu A uvodi se novi lijek “somatrogon” za djecu uzrasta od tri do 18 godina koji imaju poremećaj uzrokovan nedovoljnim izlučivanjem hormona rasta, koji se aplikuje jednom sedmično što predstavlja značajnu olakšicu pacijentima.

Na listi lijekova se nalazi još jedan lijek koji reguliše hormon rasta, ali je trenutno njegova globalna nestašica, zbog čega je stručna komisija predložila da se uvede još jedan lijek kako bi se poboljšala dostupnost terapije i omogućilo efikasnije liječenje.

“Napominjemo da će i ovaj lijek Fond u potpunosti finansirati, jer su djeca do 18 godina oslobođena plaćanja participacije”, saopšteno je iz Fonda.

Na Listi B, gdje svi osiguranici bez izuzetka izdvajaju doplatu od 50 odsto, uvode se tri nova lijeka i to za liječenje bronhijalne astme, hronične bubrežne bolesti povezane sa dijabetesom tipa dva kod odraslih, te za liječenje akutnih epizoda i održavanje remisije ulceroznog kolitisa.

“Riječ je o lijekovima koji će značajno doprinijeti efikasnijem liječenju, pa se tako finansiranjem novog lijeka za osiguranike koji imaju astmu /”montekulast film” – tablete/ očekuje da će smanjiti potrebu korištenja simptomatskih lijekova.

“Budući da je ovaj novi lijek jedini u liječenju astme koji je u fiksnoj dozi bez potrebe podešavanja, značajno će olakašati pacijentima primjenu ove terapije”, navedeno je u saopštenju.

Pored Liste A i B, od 1. jula se i na Listu A1, gdje se nalaze neregistrovani lijekovi na tržištu BiH, uvode dva nova lijeka – za liječenje neplodnosti “klomifen” i “cinarizin” za kontrolu vrtoglavice, zujanja u ušima, te osjećaja mučnine i povraćanja izazvanih poremećajima ravnoteže.

“Oba ova lijeka nisu registrovana u BiH, a uvrštavanjem na Listu A 1 omogućiće se njihova dostupnost i značajno unaprijediti kvalitet liječenja”, navode iz Fonda.

Takođe, na prijedlog Saveza za rijetke bolesti Republike Srpske, sva hrana za posebne medicinske namjene koju Fond finansira i koja je do sada na recept propisivana za određene dijagnoze rijetkih bolesti, od sutra će biti dostupna za sve oboljele registrovane u Centru za rijetke bolesti Univerzitetskog kliničkog centra (UKC) Republike Srpske.

“Budući da su osiguranici koji boluju od rijetkih bolesti oslobođeni plaćanja participacije i ovu hranu će, takođe, na recept u potpunosti dobijati o trošku Fonda”, navedeno je u saopštenju.

Iz Fonda su naveli da je finansiranje i uvođenje novih lijekova na liste kontinuirana praksa s ciljem poboljšanja dostupnosti terapija i efikasnijeg liječenja.

Podsjećaju da su početkom godine na Listu lijekova, koji se izdaju na recept, uvrštene nove terapije, što samo potvrđuje opredjeljenje da Fond kada god se stvore finansijske mogućnosti uvrštava nove terapije kako bi osiguranici što manje novca izdvajali za lijekove.

Nastavi čitati

Aktuelno