Hronika
POSTALI SMO DRUŠTVO IMUNO NA SKANDALE: Afere koje tresu pravosuđe i policijske agencije u BiH

Postali smo društvo imuno na velike afere, glasi jedan od zaključaka koji bi se mogao izvući nakon što je status osumnjičenog dobio i Zoran Galić, drugi čovjek Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), te se tako pridružio nekoliko visokorangiranih funkcionera u policijskom i pravosudnom miljeu koji su se ranije našli na meti istrage.
Tužilaštvo BiH je, podsjetimo, u utorak objavilo da je Galić, nekadašnji direktor Granične policije BiH i trenutni zamjenik direktora SIPA, pobjegao u Hrvatsku, a ima status osumnjičenog u akciji “Kings”, ali ovaj slučaj nije usamljen.
Još je, naime, aktivna i istraga protiv hapšenog i suspendovanog predsjednika Suda BiH Ranka Debevca i Osmana Mehmedagića Osmice, bivšeg direktora Obavještajno-bezbjednosne agencije (OBA), a u spisak afera koje su zabilježene u proteklo vrijeme spada i hapšenje Nedeljka Lubure, bivšeg načelnika Uprave za borbu protiv terorizma MUP-a Srpske, koji je u međuvremenu i osuđen.
Damjan Ožegović, viši istraživač i saradnik za pravne poslove u “Transparency Internationalu BiH”, kaže da je svako nevin dok se ne dokaže suprotno.
On, međutim, dodaje da je Visoki sudski i tužilački savjet (VSTS) BiH nedavno donio zaključke prema kojima su sudovi i tužilaštva dužni da prioritetno rješavaju predmete koji se vode protiv nosilaca pravosudnih funkcija, što znači da se to u ovom momentu ne odnosi na pripadnike policijskih agencija.
“Dakle, VSTS je svjestan manjka povjerenja građana u pravosuđe po pitanju procesuiranja njihovih kolega i upravo zato su doneseni ovi zaključci. Naravno, njih bi trebalo proširiti na način da se to odnosi i na visokorangirane zvaničnike iz izvršne vlasti, u smislu da se i takvi predmeti prioritetno rješavaju”, rekao je Ožegović.
On dodaje da je ovakvih afera bilo više, ali smo, izgleda, na to oguglali kao društvo.
“Mnogi nosioci visokih funkcija su se u javnosti dovodili u vezu sa određenim aferama, a nikada nisu procesuirani, ali i kada jesu, najčešće je dolazilo do oslobađajućih presuda. Javnost je ‘navikla’ da nema adekvatnog optužujućeg ishoda”, rekao je Ožegović za “Nezavisne novine”.
Aleksandar Žolja iz Helsinškog parlamenta građana Banjaluka smatra da je pravosudnom sistemu i policijskim agencijama hitno potreban reset, baš kao i opšti reset u državi.
“Nivo korupcije u našoj državi je jako visok. Ono što je porazno jeste to što nama kao ‘običnim građanima’, kada apliciramo za neki posao, traže sve živo, da nismo osuđivani, pa skoro i krvnu sliku, a kada su u pitanju najviše političke funkcije u državi, onda prolazi sve”, rekao je Žolja za “Nezavisne novine”.
Novinar iz Banjaluke Nebojša Tomašević kaže da je istraga protiv visokorangiranih službenika raznih policijskih agencija pokazatelj koliko nam je društvo ogrezlo u korupciju i koliko se oni koji imaju bar malo vlasti ne boje kazni.
“Osim toga, ovakve stvari dodatno utiču na razgrađivanje morala i običnih građana, jer kada vide da oni koji treba da sprečavaju kriminal i korupciju uzimaju novac, svakako će da posumnjaju da svi na vlasti to rade, pa onda što i oni nekada ne bi zaobišli zakonske norme kako bi olakšali sebi. Takođe, ovakve skandale možemo pripisati i veoma lošem i neefikasnom pravosuđu, koje koruptivna djela ne procesuira na adekvatan način. Uglavnom se za tu vrstu kriminala izriču novčane ili uslovne osude, a ako neko i dobije zatvor, dobije taman toliko da može da ga kupi”, navodi Tomašević.
Takođe, sistem oduzimanja imovinske koristi u BiH je, ocjenjuje Tomašević, loš.
“Loš je toliko da je dovoljno da neko ko je nelegalno stekao imovinu prepiše je na nekog poznanika ili rođaka, te da je tako sačuva”, kaže Tomašević za “Nezavisne novine”.
Podsjetimo, u akciji “Kings”, izvedenoj u utorak, a usmjerenoj na šverc cigareta i akcizne robe, uhapšeni su Blagoje Milović, pomoćnik komandira Jedinice granične policije Trebinje, i Ivica Bago, a akcijom je obuhvaćen i Zoran Galić, zamjenik direktora SIPA, koji je nakon dojave o istrazi ilegalno prešao granicu, te pobjegao u Hrvatsku.
Hronika
DETALJI TUČE U ZENICI! Policija identifikovala preminulog, osumnjičeni u bjekstvu

Zenička policija identifikovala je preminulog nakon sinoćnje tuče koja se, u 23.45, dogodila u ulici Kralja Tvrtka I u tom gradu, potvrdio je Feni portparol Uprave policije Ministarstva unutrašnjih poslova Samir Valentić.
Tuča se dogodila ispred jednog fast fooda, prekoputa Autobuske stanice Zenica.
“Rano je govoriti o pravnoj kvalifikaciji djela, ali je činjenica da je došlo do tuče nakon koje je preminulo lice inicijala O. M (66), iz Zenice. Došli smo do saznanja da je druga osoba koja je sudjelovala u tuči Z. S. (54), također iz Zenice, koji se nalazi u bjekstvu. Za njim je raspisana operativna potraga i intenzivno se traga za njim”, kazao je Valentić.
Kantonalni dežurni tužilac ZDK-a naložio je obdukciju tijela preminulog, nakon čega će biti poznat tačan uzrok smrti.
Nezvanično, nakon tuče je preminuo Omer Muslić, dok policija traga za Zoranom Serdarevićem, drugim učesnikom u tuči.
Hronika
Muškarac poginuo u eksploziji kod Novog Grada

Mušarac D.K.(70) iz Novog Grada poginuo je juče usljed aktiviranja eksplozivne naprave.
Iz Policijske uprave Prijedor kazali su da je juče oko 18.25 prijavljeno da je u blizini porodične kuće u mjestu Donje Vodičevo opština Novi Grad, usljed aktiviranjae ksplozivne naprave, smrtno stradao D.K. iz Novog Grada.
“Pod nadzorom tužioca Okružnog javnog tužilaštva Prijedor preduzimaju se sve potrebne mjere i radnje na utvrđivanju svih okolnosti prijavljenog događaja. Dosadašnjim preduzetim mjerama i radnjama nisu pronađeni tragovi koji bi upućivali na postojanje elemenata krivičnog djela, a o događaju je obavještena
Republička uprava civilne zaštite koja će preduzeti mjere iz svoje nadležnosti”, kazali su iz PU Prijedor.
Hronika
MISTERIJA NESTANKA MLADIĆA IZ BiH! Pojavile se tvrdnje da je u Brazilu

Porodica i prijatelji Admira Bajramovića (28) iz mjesta Suha kod Živinica već mjesecima žive u neizvjesnosti jer ne znaju gdje se Admir nalazi.
Kako je objavljeno, Bajramović je nestao krajem 2024. godine, a od tada mu se gubi svaki trag.
Posljednji kontakt s porodicom imao je krajem decembra, nakon čega je njegov mobilni telefon isključen, a svi pokušaji da se s njim uspostavi veza su – bezuspješni.
Apel za pomoć objavljen je i na portalu GPMaljevac (na istom linku možete vidjeti i snimak koji je navodno poslao iz Brazila, op.pr.).
Nekoliko dana nakon objave apela, pojavile su se prve konkretne informacije. Prema riječima njegovog bivšeg poslodavca Petra, Admir se posljednji put javio 14. novembra 2024. godine, rekavši porukom da se nalazi u Brazilu sa prijateljem.
“Kod mene je radio na farmi goveda. Nije bio stalni radnik, više su mu drugi pomagali. Ostali smo u kontaktu, ali odjednom je nestao, telefon mu je isključen. Rekao je da je u Brazilu, ali kako je tamo otišao – ne znam. Nije imao ni za cigarete”, kazao je Petar.
Postavlja se pitanje kako je mladić bez sredstava uspio otputovati u Brazil i da li se tamo nalazi u problemima. Bivši poslodavac izražava sumnju da je možda završio u pritvoru, što bi mogao biti razlog zbog kojeg se više ne javlja.
Očekuje se da se porodica obrati Ministarstvu inostranih poslova Bosne i Hercegovine, koje može stupiti u kontakt s vlastima Brazila i provjeriti da li je Admir u ovoj zemlji.
Do tada, porodica moli sve koji imaju bilo kakvu informaciju da se jave najbližoj policijskoj stanici ili direktno njima.
“Ne tražimo ništa, samo da znamo da je živ”, poručuju u suzama.
-
Svijet2 dana ago
DORUČAK ŠIROM SVIJETA! Upoznajte raznolikost okusa
-
Društvo20 sati ago
“HOROR EKSKURZIJA! Pokvaren autobus “Halilovića”, isti prevoznik NEDAVNO IMAO STRAŠNU SAOBRAĆAJKU U HRVATSKOJ!
-
Politika2 dana ago
GALIJAŠEVIĆ: Helez gradi Hamas i Hezbolah u okviru ORUŽANIH SNAGA BIH
-
Region2 dana ago
VUČIĆ: “Niš je večeras oslobođen, i tako ćemo osloboditi svaki grad u Srbiji”
-
Region3 dana ago
SPORNIH 7 MINUTA U SLUČAJU NESTANKA DANKE ILIĆ: Novo saslušanje majke danas
-
Svijet3 dana ago
POČELI PREGOVORI UKRAJINE I RUSIJE U ISTAMBULU: Sjeli za sto poslije tri godine
-
Politika3 dana ago
NENAD NEŠIĆ IZLAZI IZ PRITVORA: Tužilaštvo BiH tražilo samo mjere zabrane
-
Politika3 dana ago
VIŠKOVIĆ IMA VEĆU PLATU OD PREMIJERA SRBIJE I CRNE GORE: Evo koliko zarađuju ministri i predsjednici vlada