Connect with us

Društvo

Krediti stanovništvu porasli za MILIJARDU KM

Krediti stanovništvu u Bosni i Hercegovini su za godinu dana porasli milijardu KM, pokazuju zvanični podaci Centralne banke BiH.

Kako se navodi u ovim podacima, godišnji rast kredita registrovan je kod sektora stanovništva za 1,02 milijarde KM (9,1 odsto).

“Godišnja stopa rasta ukupnih kredita u maju ove godine iznosila je 9,4 odsto, a ukupno 2,11 milijardi KM. Kod privatnih preduzeća rasli su za 956,5 miliona KM (10,2 odsto), kod vladinih institucija za 55,6 miliona KM (10,7 odsto), kod nefinansijskih javnih preduzeća za 4,5 miliona KM (0,8 odsto) i kod ostalih domaćih sektora za 72,6 miliona KM (39,7 odsto)”, piše u ovim podacima.

Dodaje se da su devizne rezerve Centralne banke Bosne i Hercegovine (CB BiH) na kraju maja ove godine iznosile 15,77 milijardi KM i na godišnjem nivou su povećane za 239 miliona KM, odnosno 1,5 odsto.

“Ukupni krediti domaćim sektorima na kraju maja iznosili su 24,53 milijarde KM i u odnosu na prethodni mjesec zabilježeno je povećanje kredita od 260,2 miliona KM (1,1 odsto). Kreditni rast registrovan je kod sektora stanovništva za 129,7 miliona KM (1,1 odsto), kod privatnih preduzeća za 109,2 miliona KM (1,1 odsto), kod vladinih institucija za 19 miliona KM (1,7 odsto) i kod ostalih domaćih sektora za 2,6 miliona KM (1 odsto). Smanjenje kreditnog rasta je zabilježeno kod nefinansijskih javnih preduzeća za 0,3 miliona KM (0,1 odsto)”, navodi se u podacima Centralne banke BiH.

Predrag Mlinarević, profesor na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Istočnom Sarajevu, rekao je za “Nezavisne novine” da je jedan od uzroka povećane kreditne aktivnosti vezan za tržište nekretnina. “Naime, u vrijeme visoke inflacije investiciono isplativo je bilo investirati u nekretnine čija je cijena na tržištu rasla. To je vodilo većoj vrijednosti odobrenih kredita. Takođe rast zarada u javnom sektoru i djelimično u privatnom je podigao kreditnu sposobnost stanovništva i podstakao dio kreditne ekspanzije. Uz revolving kreditiranje koje je prisutno u našoj privredi očuvana je baza, a prethodno navedeni faktori su predstavljali nadgradnju kreditne aktivnosti koja je vodila kreditnoj ekspanziji”, naveo je Mlinarević.

Ekonomista Slaviša Raković istakao je da je povećanje kredita konstanta u Bosni i Hercegovini i sigurno pokazuje da se rast potrošnje finansira i kreditima stanovništvu.

“To je sasvim sigurno i posljedica rasta inflacije i rasta, prije svega, maloprodajnih cijena. Mada ne treba praviti dramu oko ovog povećanja jer je to dio decenijskog trenda”, kazao je Raković.

Društvo

OVO ĆE VAS OSTAVITI BEZ TEKSTA! Evo koliko su porodice u BiH trošile na hranu u bivšoj Jugoslaviji

Prosječna porodica u BiH poslije svakog odlaska u sedmičnu nabavku hrane ostane u šoku. Neshvatljivo je kako je hrana toliko skupa imajući u vidu standard i mjesečna primanja radnika.

Prema istraživanjima BiH je najsiromašnija zemlja u Evropi, broj nezaposlenih se približava broju zaposlenih, penzioneri i mnogi radnici preživljavaju na minimalcu, ali bez obzira na to građani za hranu i bezalkoholna pića izdvajaju više nego u mnogi zemljama koje su članice Evropske Unije.

Prema posljednjim statističkim podacima (januar) prosječna plata u Bosni i Hercegovini iznosi 1.508 maraka, broj zaposlenih je 860.041, i preko 50 odsto zaposlenih prima platu manju od prosječne!
U istom mjesecu, januaru, sindikalna potrošačka korpa koju je Savez samostalnih sindikata Bosne i Hercegovine izračunao iznosila je 3.149,80 KM i od prosječne plate je veća za 1641.8 KM.

Samo na prehranu, navodi Sindikat, izdvaja se 44,49 odsto!

Poređenja radi prije 15 godina- 2009. godine prosječna plata je prema podacima Agencije za statistiku BiH bila 790 KM dok je u istom tom periodu potrošačka korpa bila 1.396 KM. To znači da je do januara ove godine plata porasla za 718 KM, a potrošačka korpa za čak 1753.8 KM!

Zanimljive podatke za Hrvatsku i EU objavio je portal Index.hr.

Kako navode u Hrvatskoj se više troši na hranu nego u ostatku EU.

Tačnije u bogatijim državama se više troši na hranu, ali ona čini manji dio ukupnih troškova.

Index.hr je dao i zanimljiv pregled izdvajanja novca za hranu u bivšoj zajedničkoj državi.
Linker
Došli su do zaključka da iz usporedbe današnjeg udjela troškova hrane u ukupnim troškovima kućanstava i prijašnjih decenija, može zaključiti da je danas standard u Hrvatskoj veći nego što je bio ikada u istoriji (kao i u većini svijeta), pa se isto može zaključiti i za Bosnu i Hercegovinu.

Sa sigurnošću se može tvrditi, navode, da to vrijedi za devedesete. Ali prijašnje decenije je teže odrediti jer Eurostat vodi podatke Hrvatske tek od 1995.

Iako nije savršeno usporedivo, zbog razlike u metodologiji izračuna i prikupljanja podataka, mogu poslužiti podaci Statističkog godišnjaka Jugoslavije 1918. – 1987.

Prema podacima Saveznog zavoda za statistiku Jugoslavije, 1963. je domaćinstvima na prostoru Hrvatske 45.1 odsto troškova otpadalo na prehranu (originalno “ishrana”), a podaci za Bosnu i Hercegovu kažu da je gotovo 50 odsto troškova, preciznije 49,6 odsto otpadalo na ishranu. I dok je ekonomski uzlet Jugoslavije 60-ih vidljiv za Hrvatsku gdje su domaćinstva 1973. za ishranu izdvajala 37.2 odsto, za BiH to i nije toliko vidljivo, obzirom da su izdvajanja za hranu i dallje visoka- 43,3 odsto.

Isto tako je vidljiva realna stagnacija druge polovine 70-ih i kriza prvih godina 80-ih (82. je Jugoslavija de facto bankrotirala) jer je udio prehrane u ukupnim troškovima puno sporije padao, pa je 1983. godine domaćinstvo u Hrvatskoj izdvajalo na ishranu 36,4 odsto, a domaćinstvo u BiH 42,04 odsto.

Cijele osamdesete je trajala kriza, pa je do 1987. u Hrvstskoj udio čak narastao na 37.3 odsto, a u BiH na 44,7 odsto.

Navedimo na kraju da se na hranu od BiH više izdvajalo samo u Crnoj Gori i SAP Kosovo.

Nastavi čitati

Društvo

VASKRŠNJI I PRVOMAJSKI PRAZNICI! Ovo su neradni dani u Srpskoj

Povodom obilježavanja Vaskrsa neradni dani u Republici Srpskoj biće Veliki petak i Vaskršnji ponedjeljak.

Neradni dani povodom proslave Vaskrsa su 18. i 21. april 2025. godine.

Povodom obilježavanja 1. maja neradni dani biće 1. i 2. maj.
Povodom obilježavanja Dana pobjede nad fašizmom neradni dan u Srpskoj biže 9. maj.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Proljeće u punom sjaju

U Bosni i Hercegovini sunčano uz malu do umjerenu oblačnost. Tokom dana, postupni porast oblačnosti. Tokom noći u većem dijelu Bosne je moguća slaba kiša. Vjetar slab do umjeren zapadni i sjeverozapadni. Jutarnja temperatura vazduha od 2 do 8, na jugu do 10, a dnevna od 14 do 20, na sjeverozapadu Bosne do 23 stepena.

Nastavi čitati

Aktuelno