Connect with us

Društvo

ŽALOSNO, BACAMO OGROMNE KOLIČINE HRANE: Zbog isteka roka i truljenja povučeno i uništeno 600 kg hrane

Oko 600 kg neispravne hrane u ovoj godini je povučeno iz prometa u Republici Srpskoj, i to po nalogu inspekcije.

Potvrđeno je ovo “Nezavisnim novinama” iz Inspektorata Republike Srpske, odakle navode da na dnevnom nivou kontrolišu hranu koja se nalazi u prometu, a u slučajevima kada se utvrdi da namirnice ne ispunjavaju propisane uslove bezbjednosti i kvaliteta, nalažu njihovo povlačenje iz prometa, te uništavanje.

“U unutrašnjem prometu hrana se najčešće povlači zbog nedostataka na deklaraciji, truljenja i proteklog roka upotrebe. U pravilu je riječ o pojedinačnim slučajevima u kojima inspektori zatiču po nekoliko pakovanja hrane kojoj je istekao rok upotrebe, a najčešće je riječ o proizvodima koji po svojoj prirodi imaju kraći rok trajanja, kao što su mliječni i mesni proizvodi, osvježavajuća pića, konditorski proizvodi i slično. U ovoj godini, po tom osnovu, po nalogu Republičke inspekcije za hranu iz prometa je povučeno oko 600 kilograma hrane”, navode iz Inspektorata RS.

Kako kažu, u praksi, inspekcija u prometu ne zatiče veće količine neprikladne hrane, jer trgovci sami povlače takve namirnice, s obzirom na to da na osnovu uredne dokumentacije o otpisu mogu vratiti dio plaćenog poreza.

No, posebne postupke podrazumijeva kontrola po obavještenjima koja dostavlja Agencija za bezbjednost hrane BiH, o povlačenju proizvoda određene serije i lota sa evropskog tržišta, a za koje postoji mogućnost da su plasirani na tržište BiH. Pomoću ovog sistema zemlje članice razmjenjuju informacije u slučajevima kada postoji rizik za ljudsko zdravlje, a zbog kojeg su pokrenute određene mjere poput povlačenja ili zabrane prodaje određenih proizvoda. Ako postoji potencijalni rizik da je na bh. tržištu distribuisana sporna hrana, Agencija obavještava nadležne inspekcije entiteta i Brčko distrikta o potrebi pojačanog nadzora i povlačenju proizvoda ukoliko se on pronađe u prometu.

“U ovim slučajevima postupak podrazumijeva da se kontrola vrši kod uvoznika ili distributera za Republiku Srpsku, gdje se uvidom u dokumentaciju i lager-liste provjerava da li je uvezena sporna serija i lot proizvoda čije povlačenje se vrši. Važno je naglasiti da je u ovim slučajevima riječ o tačno određenim serijama i lotovima proizvoda, sa tačno određenim rokovima trajanja, odnosno da nije riječ generalno o povlačenju svih proizvoda te vrste i tog brenda”, dodaju iz Inspektorata RS.

Ističu da, ako se utvrdi da je sporni proizvod plasiran na tržište, nalaže se uvozniku, odnosno distributeru da sistemom sljedivosti povuku proizvode od kupaca.

Inače, u ovoj godini Agencija je inspekcijskim organima dostavljala različita obavještenja radi provjere, kao što su povlačenje mliječne čokolade porijeklom iz Poljske u kojoj su pronađeni komadići plastike, raženog brašna porijeklom iz Litvanije zbog prekoračenja maksimalno dozvoljene količine ohratoksina A, krekera porijeklom iz Italije zbog neadekvatnog deklarisanja potencijalnih alergena, tjestenine porijeklom iz Rumunije zbog nedozvoljenih količina mikotoksina, te izvorske vode porijeklom iz Hrvatske zbog organoleptičkih promjena.

Iz Agencije za bezbjednost hrane BiH za “Nezavisne novine” navode da su subjekti koji obavljaju djelatnosti povezane s hranom u svim fazama proizvodnje, prerade, obrade i distribucije dužni osigurati da hrana zadovoljava odredbe propisa o hrani relevantnih za njihove djelatnosti i nadzirati poštivanje propisa.

“Povlačenje i opoziv hrane koja predstavlja potencijalni rizik po zdravlje potrošača zakonska je obaveza i odgovornost subjekata u poslovanju s hranom, a navedeni postupci sprovode se pod nadzorom mjerodavnih inspekcijskih tijela, koja su u sastavu entitetskih, kantonalnih, gradskih i opštinskih uprava i službi za inspekcijske poslove”, naveli su iz Agencije.

Društvo

BACANJE PRAŠINE U OČI! Objavljen plan oko radioaktivnog otpada na granici sa BiH

Iz hrvatskog Fonda za finansiranje razgradnje i zbrinjavanja radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva Nuklearne elektrane “Krško” je objavljeno da je planirano da redovni rad odlagališta nisko i srednje radioaktivnog otpada počne 2051. godine.
Iz Fonda navode da je odabir lokacije za odlagalište dugotrajan proces koji uključuje stručnjake i javnost, te da je planirano da se pripremne aktivnosti pokrenu nakon što se osiguraju uslovi za sigurno dugoročno skladištenje radioaktivnog otpada u centru za zbrinjavanje radioaktivnog otpada na lokaciji Čerkezovac.

– Fond je u skladu sa važećom strategijom i Nacionalnim programom pokrenuo izradu osnove za uspostavljanje odlagališta. Te su aktivnosti podržane prijedlozima i preporukama međunarodne ARTEMIS misije održane u junu 2023. godine. Važna preporuka je potreba ažuriranja kriterijuma za odabir lokacije odlagališta nisko i srednje radioaktivnog otpada, jer su postojeći kriterijumi iz 1992. godine – navode iz Fonda.

Iz Fonda dodaju da je izrada prijedloga smjernica za određivanje lokacije odlagališta u toku, nakon čega će se početi s pripremom programa istraživanja i razvoja za uspostavljanje odlagališta nisko i srednje radioaktivnog otpada u Hrvatskoj, a prijedlog se očekuje početkom 2026. godine.

– Odabir lokacije odlagališta nisko i srednje radioaktivnog otpada provešće se sistematično, u skladu s usvojenim kriterijumima i programom istraživanja i razvoja, preporukama IAEA-e i dobrom praksom drugih zemalja. Za potrebe odabira lokacije odlagališta analiziraće se cijelo područje Hrvatske – navode iz Fonda uz napomenu da će se u postupak donošenja kriterijuma za odabir lokacija odlagališta, kao i u sam proces odabira konačne lokacije biti uključena javnost.

Redovni rad odlagališta nisko i srednje radioaktivnog otpada planira se za 2051. godinu, kada bi počeo prenos rezervoara iz dugoročnog skladišta na Čerkezovcu u buduće odlagalište.

Nakon prenosa svih rezervoara u odlagalište, skladište na Čerkezovcu će se zatvoriti u skladu sa planom razgradnje.

Fond je pokrenuo postupak javne nabavke za uklanjanje dijela objekata na lokaciji bivše kasarne Čerkezovac gdje je planirana izgradnja skladišta radioaktivnog otpada.

Rok za dostavljanje ponuda ili zahtjeva za učešće u postupku je 14. april, a okvirni planirani početak radova 1. maj ove godine.

Hrvatska planira da radioaktivni otpad iz Nukelarne elektrane “Krško” kao i postojeći istitucionalni otpad skladišti na lokaciji Trgovska gora u opštini Dvor, na samoj granici sa BiH.

(Srna)

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Oblačno i suvo, na planinama moguća SUSNJEŽICA

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ će biti pretežno oblačno i malo toplije vrijeme sa maksimalnom temperaturom od 10 do 15 stepeni Celzijusovih.

Na planinama je i dalje moguća susnježica. Tokom dana biće uglavnom suvo uz mogućnost kratkotrajne kiše ponegdje. Na jugu će biti više sunčanih perioda i toplije.
Jutarnja temperatura vazduha iznosiće od pet do devet, a dnevna od 10 do 15, na jugu do 17 stepeni Celzijusovih.

Vjetar će u prvom dijelu dana biti umjeren do pojačan sjeverni, u Hercegovini uz jake udare bure. Poslije podne vjetar će slabiti.

Nastavi čitati

Društvo

EKSTREMNO HLADNO VRIJEME JURI PREMA NAMA! Pogledajte kakav “monstrum” stiše iz Rusije! (VIDEO)

Meteorolozi sa stranice BH Meteoa oglasili su se sa novim informacijama u vezi sa vremenskim uslovima koji nas očekuju u narednim danima.

Prema najavi meteorologa, iz pravca Rusije uskoro dolazi do osjetnog zahlađenja.
“Topli dani za sada su na čekanju”, poručuju meteorolozi.
“U periodu oko 6. aprila sve izvjesniji hladni prodor iz Rusije uz osjetan pad temperatura. Ono što je idalje nepoznanica hoće li zahlađenje proći suvo uz pojavu mraza, ili će biti praćeno padavinama u ovom slučaju snijegom”, najavili su ranije.
Na njihovom Fejsbuk profilu možete pogledati animaciju i prikaz kretanja temperature na 1.500 metara nadmorske visine u narednih 10-ak dana iznad Еvrope.

Nastavi čitati

Aktuelno