Connect with us

Društvo

Imovina sudija i tužilaca i dalje SKRIVENA OD JAVNOSTI

Iako se o imovini sudija i tužilaca u Bosni i Hercegovini govori već više od deset godina, ona je i dalje tajna, a nedavnim izmjenama Zakona o VSTS-u rok za prijavu i provjeru te imovine ponovo je pomjeren, ovaj put do kraja februara 2025. godine.

Podsjećanja radi, izmjenama Zakona o VSTS-u koje su usvojene pod pritiskom Evropske unije kao jedan od uslova za otvaranje pregovora bilo je predviđeno da odjel koji bi provjeravao imovinu sudija i tužilaca bude uspostavljen krajem decembra prošle godine. S obzirom na to da se već tada vidjelo da od toga neće biti ništa, rok, odnosno Zakon o VSTS-u je ponovo mijenjan i rok je pomjeren na 23. mart, a kada je postalo jasno da ni to neće biti moguće, rok je izmjenama Zakona pomjeren na 28. februar 2025. godine. Izmjene i dopune Zakona o VSTS-u kojima se rok pomjera na kraj februara usvojene su na posljednjoj sjednici Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH koja je održana u petak, 19. jula.

“Odjel ima obavezu da vrši formalne provjere, odnosno da li su izvještaji o imovini dostavljeni i u potpunosti popunjeni, zatim redovne provjere te dodatne provjere, kojima se provjerava tačnost podataka. Ovaj odjel je predviđen izmjenama i dopunama zakona, ali zbog nedostatka funkcija još uvijek nije oformljen”, rekao je Damjan Ožegović iz “Transparency Internationala”.

On kaže da je problem u tome što se imovinski kartoni i provjere ne odnose na članove porodica nosilaca pravosudnih funkcija koji ne žive sa njima u istom domaćinstvu, ali i obaveza da se ne prikupljaju podaci o računima iz banaka, već da su banke i druge institucije ove prirode u obavezi da samo potvrde da li stanje računa navedeno u izvještaju odgovara stvarnom stanju računa, ili da li lica obuhvaćena izjavom imaju neprijavljen račun ili drugi finansijski proizvod.

“Odjel za provođenje postupka po izvještajima VSTS-a prvo prikuplja informacije iz elektronskih evidencija, a tek ako to nije moguće sa zahtjevom se obraća pravnom ili fizičkom licu koje posjeduje te podatke”, rekao je Ožegović.

Inače, priča o imovini sudija i tužilaca i neophodnosti da se ona učini dostupnom javnosti počela je prije više od deset godina, međutim do danas na tom polju malo toga je urađeno. Još 2018. godine VSTS usvojio je Pravilnik o podnošenju, provjeri i obradi finansijskih izvještaja sudija i tužilaca. Taj Pravilnik pred Agencijom za zaštitu ličnih podataka “oborilo” je Udruženje sudija. Kasnije VSTS je podnio tužbu protiv tog rješenja Agencije, ali je Sud tužbu odbio. U presudi je navedeno da VSTS “nema zakonski osnov za takvu obradu finansijskih izvještaja”. Sada, kao što je Ožegović rekao, problem je novac, tako da je pitanje da li će do kraja februara odjel koji bi bio nadležan za imovinu sudija i tužilaca profunkcionisati.

Inače, BiH je jedna od rijetkih zemalja u regionu i dobrom dijelu EU u kojoj se imovina sudija i tužilaca ne provjerava niti je dostupna javnosti. Nakon jednog istraživanja iz 2020. godine, Parlamentarna skupština BiH objavila je podatke o pojedinim zemljama, pa tako u Bugarskoj, recimo, sve sudije i tužioci dužni su prijaviti finansijsko stanje i svoju imovinu kao i imovinu supružnika, odnosno vanbračnog partnera i maloljetne djece. Provjera te imovine vrši se u roku od šest mjeseci, a propisane su i kazne za kašnjenje od 300 do 3.000 KM, odnosno 10.000 KM za ponovljeni prekršaj. Za nepodnošenje prijave kazna je od 3.000 do 6.000 KM, a ponovljeni prekršaj takođe 10.000 KM. U Bugarskoj imovina sudija i tužilaca dostupna je javnosti putem veb-stranice.

Takođe, sudije i tužioci i u Hrvatskoj u obavezi su da podnose izvještaje o svojoj imovini, imovini supružnika i životnog partnera kao i maloljetne djece, ali i važnije promjene, odnosno povećanje ili smanjenje imovine u iznosu većem od 25.000 KM. Podaci o imovini sudija i tužilaca su dostupni javnosti, ali je nedostavljanje izvještaja prekršaj, i sudije i tužioci često dobiju samo opomenu.

Obaveza dostavljanja izvještaja o imovini propisana je i u Italiji i Sloveniji, međutim u Italiji nedostavljanje prijava nije uključeno u popis disciplinskih prekršaja i nedostaje snažnija kontrola javnosti. U Sloveniji svi profesionalni zvaničnici, od lokalne zajednice do državnog parlamenta, dužni su prijaviti svoje imovinsko stanje, međutim imovina sudija i tužilaca, za razliku od parlamentaraca, načelnika gradova i opština i članova Vlade ili Ustavnog suda, nije od značajnijeg interesa javnosti, tako da se javno ne objavljuje.

U Njemačkoj ne postoje posebni zahtjevi, dužnosti ili propisi za sudije, odnosno tužioce i njihovu rodbinu da podnose prijave o imovini, međutim njemačke vlasti ističu da se imenovanje državnog službenika ili sudije, odnosno tužioca u pravilu može uzeti u obzir samo ako su finansije kandidata za tu dužnost uredne. Prije imenovanja kandidat za sudiju, odnosno tužioca mora pružiti informacije u tu svrhu, a opšte je pravilo da se sudije i tužioci mogu baviti plaćenom sporednom djelatnošću samo uz prethodnu dozvolu.

Društvo

“NI ZA FRTALJ KIFLE”: Koliko će iznositi uvećani BORAČKI DODATAK u Srpskoj

Borački dodatak u Republici Srpskoj biće povećan u avgustu ove godine, a isplata povećanja uslijediće od septembra.

Ovo je prije nekoliko dana izjavio predsjednik Vlade Republike Srpske, Radovan Višković, “hvatajući muštuluk” bivšim borcima Vojske RS. Međutim, on nije želio da otkrije koliko će to povećanje iznositi, odnosno da li će biti 5 odsto, kako je to početkom ove godine najavljivao predsjednik Srpske Milorad Dodik, ili će, možda, biti veće ili manje.

– Pozvaćemo ovih dana sve te socijalne i boračke partnere na razgovor o povećanju boračkog dodatka od avgusta mjeseca sa isplatom u septembru. Bilo bi neozbiljno da licitiram koliko će to iznositi, jer onda ne bi ni trebalo da se sastajemo – rekao je Višković.

Ako se ispuni najava predsjednika Srpske i lidera SNSD Milorada Dodika, koji je borcima obećao povećanje mjesečnog dodatka za 5 odsto, to bi, praktično, značilo da će na postojeće 3 KM, koliko iznosi borački dodatak po mjesecu učešća u zoni borbenih dejstava, ratni veterani VRS dobiti dodatnih 15 feninga.

“Velikodušno” obećanje predsjednika Srpske, koji je bivšim borcima najavio povećanje prihoda od kojeg neće moći da kupe ni “frtalj kifle”, tada je, očekivano, izazvalo ogorčenje u najvećem dijelu boračke populacije. Međutim, ne i kod svih “zastupnika” boračkih prava.

Udruženje građana “Veterani Republike Srpske”, koje predvodi Duško Vukotić, zahvalilo je premijeru Radovanu Viškoviću što je, kako se navodi u njihovom saopštenju, javno istakao zalaganje ovog udruženja za povećanje boračkog dodatka, kao i za reviziju Registra boraca Odbrambeno-otadžbinskog rata putem instituta boračke legitimacije.

Iz ovog udruženja, takođe, ogradili su se od “sve češće zloupotrebe njegovog naziva” od, kako su naveli, nekih “neodgovornih pojedinaca koji istupaju u dnevnopolitičke svrhe, a predstavljaju se kao veterani”.

Potpredsjednik Udruženja “Veterani odbrambeno-otadžbinskog rata RS”, Nedeljko Klincov, za Srpskainfo kaže da se iz najave premijera Viškovića o povećanju boračkog dodatka “teško može razabrati šta će se desiti”.

– Milorad Dodik je najavio povećanje boračkog dodatka za 5 odsto, što je mizerno i podcjenjivački. Moguće je da sada Vlada Srpske želi da ispravi tu Dodikovu izjavu i da daju više. Međutim, koliko znam, Ustavni sud ranije je donio odluku da Vlada RS ne može određivati visinu boračkog dodatka – podsjeća Klincov.

Dodaje da u njegovom udruženju posjeduju informacije da je formirana Radna grupa za izradu novog Zakona o pravima boraca, ali da se u njoj, prema njegovim riječima, nalaze samo “odabrana” boračka uduženja.

– Pravno gledano, sva udruženja su registrovana na republičkom nivou, pa tako i naše Udruženje “Veterana odbrambeno-otadžbinskog rata RS”. Međutim, nismo dobili bilo kakav poziv da učestvujemo u aktivnostima te radne grupe – kaže Klincov.

On, takođe, tvrdi da je Vlada za taj posao “svjesno odabrala samo poslušne organizacije i udruženja” s kojima, kako navodi, može lakše da manipuliše.

Što se tiče poruka iz Udruženja “Veterani RS”, gdje se tvrdi da se “neodgovorni pojedinci predstavljaju kao veterani”, Klincov smatra da se te prozivke direktno odnose na “Veterane odbrambeno-otadžbinskog rata RS”.

– Što se tiče priče da smo “lažni veterani”, neka Duško Vukotić javno kaže koliko odbora ima njegovo udruženje u Republici Srpskoj? Radimo svoj posao i ne obaziremo se na njihov rad. Vukotićev je problem to što je postao miljenik vlasti i što je borce prodao za lični interes. Dobro se sjećamo šta je prije desetak godina pričao na protestima u Parku Mladen Stojanović, a onda je odjednom promijenio ploču – kaže Klincov.

Nastavi čitati

Društvo

PAKAO NA GRADILIŠTIMA! Radnici rade po +40, inspekcija otkrila HOROR USLOVE!

Prilikom izvođenja radova na otvorenom poreporuka poslodavcima je da prilagode radni proces kako bi zaštitili radnike koji rade izloženi suncu i visokoj temperaturi, rečeno je Srni u Inspektoratu Republike Srpske.

Iz Inspektorata navode da je preporuka poslodavcima da prilagode radni proces s obzirom na to da u ljetnim mjesecima radnici u građevinarstvu ili poljoprivredi koji obavljaju poslove na otvorenom rade u nepovoljnim uslovima.

Poslodavac može organizovati rad u fazama, u jutarnjim i večernjim časovima i primjeniti niz organizacionih mjera kako ne bi došlo do obolijevanja zaposlenih.

Poslodavacu se preporučuje rotacija poslova, izbjegavanje rada radnika u najtoplijem dijelu dana od 11.00 do 15.00 časova, češće pauze uz obezbjeđivanje velikih količina tečnosti, organizovanje rada u smjenama, uvođenje dodatne radne snage kod ekstremnih uslova.

Kada je riječ o izvođenju građevinskih radova u vrijeme vrućina važećim zakonima nije konkretno definisano pri kojoj temperaturi bi poslodavci morali obustaviti radove u određenim djelatnostima.

Svakodnevnim preventivnim radom na terenu inspektori nastoje da pored preduzimanja korektivnih mjera, kroz savjetodavno djelovanje upoznaju poslodavce i radnike sa njihovim pravima, obavezama i načinom na koji mogu zajedno unaprijediti uslove rada u Republici Srpskoj.

“U prethodnom periodu primjećen je napredak u pogledu primjenjivanja preventivnih mjera kod izvođača koji za obavljanje građevinskih poslova moraju posjedovati odgovarajuće licence za građenje izdate od nadležnog ministarstva. Veći rizik trenutno je uočen kod malih izvođača radova koji najčešće obavljaju određene završne radove u građevinarstvu, adaptacije, dogradnje i slično”, pojašnjavaju u Inspektoratu.

Iz Inspektorata podsjećaju da je republička inspekcija rada i zaštite na radu, uključujući i integrisane inspekcijske preglede u 2024. godini i ovoj godini obavila je 2.180 kontrola sprovođenja propisanih mjera zaštite na radu, od čega su u 948 slučajeva utvrđene nepravilnosti, te izrekla kazne u ukupnom iznosu 474.400 KM.

U Inspektoratu naglašavaju da su od ukupnog broja kontrola u oblasti građevinarstva u 2024. i ovoj godini obavljene 102, od čega je 49 bilo sa nepravilnostima.

“U 2024. godini u oblasti zaštite na radu, uključujući i integrisane inspekcijske preglede, izvršeno je više od 1.500 kontrola, od čega je 650 bilo sa utvrđenim propustima. Po tom osnovu izrečene su kazne od 361.650 KM. Od ukupnog broja kontrola, u oblasti građevinarstva izvršeno je 330, od čega je 146 bilo sa nepravilnostima”, navodi se u saopštenju.

Kako je naglašeno, u ovoj godini u oblasti zaštite na radu izvršeno je 680 kontrola, od čega je 298 bilo sa utvrđenim propustima i po tom osnovu izrečene su kazne od 112.750 KM.

Inspekcijske kontrole pokazale su da se najčešće utvrđene nepravilnosti odnose na propuste u pogledu organizacije i sprovođenja mjera zaštite na radu, uređenje gradilišta, osposobljavanje radnika za bezbjedan rad, redovno ispitivanje opreme i sredstava rada.

Kako se navodi, u prošloj godini u oblasti građevinarstva dogodile su se 24 teže povrede na radu i dvije povrede sa smrtnim ishodom, a u ovoj godini 10 težih povreda na radu i jedna sa smrtnim ishodom.

U zavisnosti od utvrđenih nepravilnosti, naglašava se, inspektori preduzimaju korektivne mjere i nalažu otklanjanje uočenih propusta, te ukoliko je riječ o prekršajima izriču i novčane kazne.

Nastavi čitati

Društvo

IMA LI KRAJA POSKUPLJENJIMA? Kafa u Republici Srpskoj za godinu dana skuplja 61,2 odsto

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, cijene pojedinih prehrambenih proizvoda u maju ove godine znatno su porasle u odnosu na isti mjesec prošle godine.

Tako kafa bilježi najveći rast, cijena joj je viša za čak 61,2 odsto. Čokolada je poskupjela 58,8 odsto, dok je kakao skuplji za 30,6 odsto.

Naime , ovi podaci pokazaju na značajan rast cijena proizvoda koji spadaju u kategoriju luksuznih ili poluluksuznih prehrambenih artikala, a razlog za to su, između ostalog, poremećaji na svjetskom tržištu i rast cijena sirovina.

Nastavi čitati

Aktuelno