Connect with us

Društvo

USKORO DEMINIRANJE OBALE, ponovo će se ploviti Savom

Nakon tri godine potpunog zastoja, otkočen je proces deminiranja desne obale rijeke Save, pa bi se do kraja godine trebalo početi sa uklanjanjem mina, s tim da će, kako je planirano, u naredne dvije do tri godine Sava ponovo postati plovna.

Inače, Edin Forto, ministar komunikacija i prometa BiH, i Srđan Amidžić, ministar finansija i trezora BiH, potpisali su Supsidijarni sporazum kojim se operacionalizuje osam miliona evra za deminiranje desne obale rijeke Save.

Kako navode iz resornog ministarstva, grant sredstva osigurala je Evropska unija po osnovu sporazuma između BiH i Međunarodne banke za obnovu i razvoj koji je u fazi ratifikacije, s tim da Ministarstvo komunikacija i prometa projekat sprovodi u saradnji sa Centrom za uklanjanje mina BiH, a pod okriljem Svjetske banke.

Trenutno se priprema tenderska dokumentacija za izbor izvođača radova za poslove deminiranja na 79 lokacija u devet opština u BiH, i to šest u Republici Srpskoj, i tri u Federaciji BiH. To su Kozarska Dubica, Gradiška, Srbac, Derventa, Brod, Odžak, Šamac, Domaljevac-Šamac i Orašje.

Kako je za “Nezavisne novine” pojasnio Enis Horozović, vršilac dužnosti direktora BHMAC-a, ovo ne traje tri godine, već 14, koliko se i priča o tom projektu, ali su se uvijek pojavljivali neki problemi.

“No, u zadnje tri godine je poremećaje napravila korona i rat u Ukrajini. No, sad je sve otišlo daleko, i ja sam zadovoljan napretkom u ovom procesu. Ova priča je krenula prošle godine u oktobru, kada su me kontaktirali predstavnici Svjetske banke, kao i Ministarstva komunikacija i prometa. Taj projekat bi trebao da krene do kraja ove godine, gdje treba da se deminira oko 5.290.000 kvadratnih metar miniranog područja, s tim da mi imamo ukupno 79 pripremljenih projekata”, pojasnio je Horozović.

Kako kaže, njihove ekipe su izvršile reizviđanje terena, a kako bi utvrdili da li je došlo do nekih promjena, a projekti su dostavljeni Svjetskoj banci, te Institutu za hidrotehniku, koji će raditi studiju za zaštitu životne sredine.

“Naš Institut će napraviti tu studiju, a finansiraće ga njemačka vlada preko njihovog društva za internacionalnu suradnju. Ovih dana će ljudi sa Instituta početi obilaziti teren kako bi snimili situaciju. Ne znam koliko će trebati za studiju, a oni predviđaju da će to biti gotovo za mjesec i po. No, vidjećemo još da li će se stići tako brzo završiti”, dodaje on.

Horozović kaže da očekuju da će trebati dvije do tri godine da se sve završi, što bi, prema njegovim riječima, zaista bilo značajno za BiH, ali i Hrvatsku, jer bi rijeka Sava ponovo postala plovna.

“Takođe, dosta projekata vezanih za rijeku Savu, koje će finansirati Evropska unija i Svjetska banka, na čekanju su upravo zbog toga što je obala minirana”, ističe Horozović.

Dodaje da se ovaj projekat odnosi samo na obalu, a kada je u pitanju voda, tu su zahtjevi daleko veći, jer BiH nema deminerske organizacije koje su sposobne da deminiraju u vodnom području.

Društvo

IGORU JANKOVIĆU IZ BANJALUKE STIŽE KONTEJNER, ali mu je najpotrebnija hrana

Igor Janković iz Banjaluke, koji živi u izuzetno teškim uslovima, konačno bi ovih dana trebalo da dobije kontejner za stanovanje, ali mu je i dalje najpotrebnije – hrana.

Kako navodi, već duže vrijeme se sam snalazi, ali teško uspijeva da obezbijedi osnovne namirnice.

“Snalazim se, ali to je stvarno nedovoljno. Dajem sve na hranu, ostaju neplaćene obaveze i sve ostalo”, kaže Janković.

Dodaje da je ranije kontaktirao Crveni krst, ali da je pomoć dobio još u decembru prošle godine, te da mu je sada ponovo potrebna pomoć.

“Nekada su davno donijeli, to je bilo polovinom decembra. Sada ništa. Prebacuju me da zovem neke brojeve. Kontaktirao sam, ali ništa konkretno”, kaže on.

Prema ranijem dogovoru s predstavnicima Grada Banjaluka, privremeni smještaj mu je najprije ponuđen u Stričićima, ali je Janković tu opciju odbio zbog velike udaljenosti.

“To je 35 kilometara daleko, nisam jednostavno to prihvatio. Dogovorio sam da se kontejner privremeno postavi ovdje gdje sam sada, malo bliže putu, da bude pristupačnije”, kaže on.

Kontejner je, kako tvrdi, obezbijeđen, ali se još čeka rješavanje priključaka i drugih tehničkih detalja. Kako kaže, mjesečno prima 350 maraka od Centra za socijalni rad, što je jedva dovoljno za lijekove i ponešto ostane za hranu.

Igor trenutno živi u kući staroj više od 70 godina, koja je u potpuno neuslovnom stanju.

” Samo što se sve nije urušilo”, kratko kaže.

Ovo je još jedan apel humanim ljudima i nadležnim institucijama da se uključe – jer je kontejner samo prvi korak. Igoru je sada najpotrebnije osnovno za život a to je hrana.

Račun za uplatu na koji možete pomoći Igoru je: BBAN 5520301838964945 Addiko bank Banjaluka na ime Igor Janković ili na broj telefona 066/945 – 670.
Nezavisne

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Pretežno oblačno sa povremenim pljuskovima

U većem dijelu zemlje očekuje se umjereno do pretežno oblačno vrijeme, uz lokalne pljuskove koji će povremeno osvježiti atmosferu. Najizraženiji padavinski režim očekuje se u višim predjelima i na zapadu zemlje, dok će južne i sjeverne oblasti imati nešto stabilnije vremenske prilike.

Vjetar će biti slab do umjeren, uglavnom južnog i jugozapadnog smjera, što će doprinositi prijatnijem osjećaju temperature, naročito u popodnevnim satima.

Jutarnje temperature kretale su se između 10 i 16 stepeni Celzijusa, dok se na jugu zemlje očekuju i vrijednosti do 18 stepeni. Najviše dnevne temperature biće u rasponu od 17 do 23 stepena, dok će se na jugu i sjeveru zemlje živa na termometru penjati i do 25 stepeni.

Iako vremenski uslovi neće biti u potpunosti stabilni, građani mogu planirati kraće boravke u prirodi uz oprez zbog mogućih kratkotrajnih pljuskova.

Nastavi čitati

Društvo

NEMA RAZLOGA ZA RADOST! Evo kakve nas vremenske prilike očekuju do kraja maja

Usljed pojačane ciklonske aktivnosti nad Evropom, u Bosni i Hercegovini se u naredne dvije sedmice očekuje nestabilno vrijeme, praćeno čestim padavinama i izraženim oscilacijama temperaturnog režima.

Do petka se očekuje dotok toplije vazdušne mase sa juga, što će usloviti postepeni porast temperature vazduha, uz povremene slabe padavine u obliku pljuskova.

Od 23. do 27. maja prognozira se nova promjena vremena, uz prodor hladnijeg vazduha sa sjevera. U tom periodu očekuju se niže temperature u odnosu na višegodišnji prosjek, kao i obilnije padavine, posebno na sjeveru zemlje. Na jugu zemlje, povremene slabe padavine moguće su do 25. maja, nakon čega se prognozira stabilnije i suvo vrijeme uz pojavu bure, koje bi se moglo zadržati do kraja mjeseca.
Do 23. maja jutra u Bosni sa temperaturama od 7 do 12 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini od 9 do 14 stepeni Celzijusovih. Tokom dana, u Bosni se očekuju temperature od 15 do 20 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini od 19 do 24 stepeni Celzijusovih.

Stiže hladniji period

Hladniji period uz temperature vazduha niže od prosječnih, očekuje se od 23. do 27. maja. U Bosni će minimalne vrijednosti biti od 4 do 9 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini između 6 i 11 stepeni Celzijusovih. Dnevne temperature u Bosni kretaće se od 10 do 15 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini od 16 do 20 stepeni Celzijusovih, prenosi N1.

Porast temperatura

Blagi porast temperatura moguć je od 28. maja, sa vrijednostima tokom jutra u Bosni od 6 do 11 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini između 8 i 13 stepeni Celzijusovih, danju temperature u Bosni kretaće se od 13 do 18 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini od 18 do 23 stepeni Celzijusovih, saopšteno je iz FHMZ BiH.

Nastavi čitati

Aktuelno