Politika
“PLAĆANJE MITA JE REDOVNO”: Amerikanci ocijenili poslovno okruženje u BiH, dotakli se i vlasti u Srpskoj

Američki Stejt Department objavio je izvještaj o investicionoj klimi za BiH u 2024. godini te su naveli prednosti i mane ulaganja u državu u aktuelnoj situaciji.
Usažetku izvještaja, Stejt Department je naveo kako je BiH otvorena za strana ulaganja, ali da postoje brojni izazovi.
– Investitori moraju prevladati značajne izazove uključujući endemsku korupciju, složene zakonske okvire i strukture vlasti, netransparentne poslovne procedure, nedovoljnu zaštitu imovinskih prava i slabo sudstvo. Zemlja nudi liberalan trgovinski režim, a njena pojednostavljena poreska struktura je jedna od najnižih u regiji. Značajna migracija stvorila je izazove u zapošljavanju. Više od 500 preduzeća u državnom vlasništvu i ‘naduvan’ javni sektor istiskuju privatni sektor – navodi se u izvještaju.
Složene institucionalne, političke i teritorijalne strukture BiH komplikuju ekonomski pejzaž zemlje i odvraćaju strane investitore, dodaje se u izvještaju.
– Etničke tenzije su visoke dok se etnonacionalistički politički lideri bore da osiguraju ili zadrže kontrolu nad određenim institucijama. U tom kontekstu, institucije na državnom nivou su napravile mali napredak u sprovođenju neophodnih reformi za jačanje poslovnog okruženja. BiH je postala zemlja kandidat za članstvo u EU 2022. godine, a u martu 2024. godine Evropsko vijeće je odobrilo otvaranje pristupnih pregovora uz uslov da BiH ispuni određene dodatne korake. Odluka je široko priznata kao politička, a ne kao odraz značajnog napretka u neophodnim reformama. BiH nije članica Svjetske trgovinske organizacije (WTO) – saopštili su.
Nakon toga, osvrnuli su se i na vlast u Republici Srpskoj.
– Potezi Republike Srpske da protivustavno preuzme kontrolu nad državnom imovinom i ponovljene i eskalirajuće prijetnje predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika da odvoji Republiku Srpsku od BiH su povećale tenzije. Ove radnje, u kombinaciji sa prijetnjama Republike Srpske da će se povući iz državnih institucija i formirati paralelna entitetska tijela poput Agencije za lijekove i medicinsku opremu Republike Srpske, prijete stvaranjem zakonskih nejasnoća koje dodatno komplikuju poslovno okruženje, narušavaju privredu i ometaju ulaganja – pojašnjavaju.
Kada je riječ o privredi BiH, ona prema izvještaju Stejt Departmenta bilježi niži nivo rasta u odnosu na regiju.
– Prema procjenama Svjetske banke, očekuje se rast realnog BDP od 2,8 odsto u 2024. godini i 3,4 odsto u 2025. godini. Privreda BiH nije doživjela značajnije direktne efekte ruskog agresorskog rata protiv Ukrajine i pokazuje otpornost u teškom okruženju. Ipak, izgledi za njen ekonomski oporavak otežani su pogoršanjem vanjskog okruženja, povišenom inflacijom i pooštrenim uslovima komercijalnog finansiranja – objašnjavaju.
Ističe se i kako BiH ima relativno nizak nivo direktnih stranih ulaganja (FDI).
– Uprkos blizini EU, napretku na njenom putu ka EU i tradicionalnim trgovinskim vezama sa zemljama EU, nivo direktnih stranih investicija je veoma nizak. Kao primarni razlozi ističu se politička trvenja i nestabilnost, slab pravosudni sistem, endemska korupcija, te složen i fragmentovan pravni i regulatorni okvir. Rascjepkana vlast u BiH nema ni kapacitet ni političku volju da se posveti pružanju adekvatnih podsticaja ili dobrog okruženja za investitore – saopštili su iz Stejt Departmenta.
Takođe, naglašeno je kako su američke investicije niske.
– Američke investicije u BiH su niske, a većinu američkih kompanija u BiH predstavljaju male prodajne kancelarije koje su koncentrisane na prodaju američkih roba i usluga, uz minimalna dugoročna ulaganja – ističe se u analizi.
Posebna pažnja posvećena je i aerodromima.
– Četiri međunarodna aerodroma u zemlji u Sarajevu, Tuzli, Mostaru i Banjaluci i dalje su u državnom vlasništvu i kojima upravlja te su među najlošijim u regionu kada je u pitanju povezanost i broj putnika. Trenutno se raspravlja o mogućim koncesijama za aerodrome, ali im nedostaje neophodna politička podrška – navodi se u izvještaju.
Najveći dio izvještaja posvećen je pitanju korupcije u privredi, piše Klix.
– Previše složen proces registracije preduzeća i licenciranja u BiH posebno je osjetljiv na korupciju. Plaćanje mita za dobijanje potrebnih poslovnih dozvola i građevinskih dozvola, ili jednostavno za ubrzavanje procesa odobravanja, dešava se redovno. Digitalizacija javnih usluga kao što su izdavanje dozvola i registracija preduzeća može pojednostaviti procese i smanjiti dodirne tačke za korupciju, ali je uvođenje digitalnih usluga sporadično i gotovo isključivo finansirano od strane međunarodnih donatora. Strani investitori kritikovali su vladine tendere i tendere za javne nabavke zbog nedostatka otvorenosti i transparentnosti – zaključuje se u izvještaju Stejt Departmenta.
Politika
CRNADAK: Čim spomenemo Dodika, vi nas upozoravate

Igor Crnadak, šef Kluba poslanika PDP-a u Narodnoj skupštini RS, rekao je da predsjedavajuća NS RS Anja Ljubojević stalno drži ruku na tipci kako bi prekinula poslanike opozicije čim spomenu Prointer ili eventualno to što se Milorad Dodik “ušunjao u Sud BiH i dao izjavu”.
“Nemojte to da radite“, naveo je on.
“Da vam je neko prije pet godina rekao da će se Prointer žaliti na vlast ovdje, rekli bi mu da je lud. A evo to se sada dešava“, dodao je Crnadak.
On je istakao da ovo nije lični stav prema Bojanu Vujiću, kao predlagaču.
“Kada smo imali sankcije, ova ekipa izašla je sa presom i rekli da je napad na njih napad na Republiku Srpsku. Tad ste rekli da 95 odsto poslova koje imate, radite sa državom, što je zastrašujuće. Umjesto da se pokrijete ušima vi to tvrdite“, kaazao je Crnadak.
On je potom dodao:
“Evo demantujte me ako nije tako, ali mi smo našli podatke da ste preko 99 odsto poslova koje ste imali, vi bili jedini ponuđač na tenderima. Zato sam želio da napravim uvod ko je ovdje danas došao pred nama. Dakle, radilo se isključivo o izvlačenju budžetskog novca putem jedne firme“.
Politika
RASPRAVA O BANKAMA I CRNOJ LISTI: Pravnim licima oduzeta šansa da posluju, fizičkim osnovno pravo

Bojan Vujić, predsjednik inicijativnog odbora po pitanju dopuna Zakona o unutrašnjem platnom prometu, kojim se traži način da se osobama i firmama koje su stavljene na listu OFAC-a pri Ministarstva finansija SAD, otvore računi u bankama u Srpskoj, kazao je da su prikupili oko 9.000 potpisa za ovo pitanje jer su izostale reakcije Agencije za bankarstvo RS i drugih institucija i tako udareno na osnovna prava tih ljudi.
“Jako dobro znam šta znači dočekati prvi u mjesecu, kako je teško zaraditi svaku marku i obezbijediti platu sebi i porodici”, rekao je Vujić.
Poručio je da je pravnim licima oduzeta šansa da posluju, a fizičkim licima osnovno pravo.
“Bez banaka nema platnog prometa, propisa, niti sistema. Takva samovolja banaka je direktno odgovorna za prestanak rada naše tehnološke grupacije. Banke su onemogućile da se otvore računi čak i ljudima koji su otišli iz sankcionisanih firmi samo zato jer su eto radili u tim firmama”, istakao je on.
Pozvao se na zakone koji kažu da su banke dužne da otvore račune pravnim licima, ali da nigdje ne piše da ne mogu otvoriti račun bez zakonskog osnova.
“Zato se želimo zaštititi od samovolje banaka. Ovdje ne govorimo o zašititi nekih firmi, već o zaštiti prava na poslovanje, prava na rad firmi i svakog građanima Republike Srpske. Govorimo o tome dali će banke mogu same donijeti odkluku na osnovu inostranih sankcija da ukinu pristup i pravo fizičkim i pravnim licima, da banke donesu odluku da ne otvore račun na osnovu rekla- kazala. Nema suvereniteta ako se naši zuakoni ne primjenjuju, a to su banke uradile, stavile su van snage zakone Republike Srpske. Danas ne odlučujete o jednoj firmi i jednom zakonu, već o zaštiti osnovnih principa, institucija prava”, poručio je Vujić.
Mirjana Orašanin, poslanik u Klubu SDS-a u NS RS, istakla da je da nema ništa protiv ovoga, ali da je očigledno zakon pisan za firme bliske vlasti.
“Treba naći banku koja će obavljati unutrašnji platni promet za sankcionisana lica, i to treba regulisati u članu 10. Tražićemo da Agencija za bankarstvo da svoje mišljenje na ovaj nacrt zakona jer ga u inicijativi nema“, rekla je Orašanin.
Đorđe Vučinić, poslanik u Klubu Za pravdu i red, rekao je da su građanske inicijative uvijek dobrodošle, ali da se iza ovog nacrta krije politika i da nema nekih građanskih pobuda.
“Ovaj zakon se već zove Prointer zakon. Ovim se pokušava zaobići međunarodna intervencija, banke treba da se prisile da rade sa sankcionisanim licima, pa se postavlja pitanje da li je to dobro rješenje. Ovdje su predlagači naružili Agenciju za bankarstvo RS. Imamo situaciju da banke funkcionišu po međunarodnim pravilima i regulatorima i postoji veliki rizik od nekih blokada ako se ovo usvoji, pa se pitam kako mislite da natjerate banke da na ovaj način rade. Banke ovim gube diskrediciono pravo da raskidaju ugovore i rekli ste ako nema presude u BiH, banka mora otvoriti račun ako je Agencija tjera na to što je apsurdno jer onda bilo ko može napraviti neko krivično djelo vani, poput pranja novca negdje u inostranstvu, a da ovdje nema problema da se to riješi. Mislim da su i bankari lobirali da se ovo ne usvoji”, naveo je Vučinić.
Iz PDP su se najviše osvnuli na to da ni Vlada Srpske nije javno podržala nacrt dopuna ovog zakona.
“Imam besplatan savjet za predlagača, da se predloži zakon kojim će biti zabranjeno da se ljudima sa crne liste otvori račun. Jer smo imali situaciju da se nakon bilo kojeg usvojen zakona u NS RS radi suprotno, odnosno da se ne primjenjuju. Da li vi sad želite da se ovdje donese još jedan zakon koji se neće primijeniti?”, pitao je Bojan Kresojević, poslanik u Klubu PDP-a.
Njegov kolega, Slaviša Marković, kazao je da je ovo nastavak loše prakse da se ide u korist pojedincima.
“Sve sam očekivao, ali da se Prointer žali na vlast ovdje, i to firma koja je dosad dobila preko 1.000 ugovora, preko 320 miliona KM, to zaista nisam mislio da ćemo dočekati. Od kad ste se vi iz Prointera povukli, mi nismo imali problema sa IT sistemom ovdje. Da li je normalno da neko ko ima 80 odsto ugovora ovdje sa IT sektorom, nakon sankcija, više nema nijednog poremećaja od kad ste na crnoj listi?”, konstatovao je Marković.
On je upozorio i na mogućnost da banke tuže Srpsku.
“Ako bi usvojili ovaj nacrt dovodimo se u situciju da dođemo pred novu arbitražu, tužbu, pogotovo od strane banaka čije je sjedište van BiH. Tu smo imali primjer iz Hrvatske, gdje su imali želje da zaštite svoje klijente, a francuska banka koja je tužila Hrvatsku dobila je tužbu i preko 30 miliona evra”, rekao je Marković.
Politika
“SAMO BUDALA MOŽE BITI DODIKOV PARTNER!” Konaković poručio da je kraj pravosuđa ako mu se dogovori presuda!

Elmedin Konaković, lider Naroda i pravde i šef bh. diplomatije, u ekskluzivnom razgovoru za portal Raport otvoreno je poručio da ne postoji nikakva šansa da predstavnici Trojke više ikada sjednu za isti sto sa Miloradom Dodikom. Bez obzira na ukidanje pritvora i povlačenje potjernice, Konaković ističe – nema kompromisa s onima koji ruše državu.
– Ako je bilo trgovine u ovom procesu, ako se Dodik s nekim nagađao i davao izjavu s ciljem da mu neko pomogne oko drugostepene presude, to je kraj pravosuđa u Bosni i Hercegovini, to je anarhija, i svi trebamo izaći na ulice – rekao je Konaković.
Naglašava da je Trojka, bez obzira na posljednja dešavanja, jedinstvena i odlučna u svom stavu – nema pregovora s Dodikom!
– To može reći samo neko ko ima skriveni kriminalni interes. Ako presuda bude potvrđena, Dodik je sam sebi suzio manevarski prostor. A ako je sve ovo dogovor, onda više ne postoji pravna država – dodaje Konaković.
Ističe i da je Dodik ponizio sam sebe time što se pojavio pred Sudom BiH, nakon godina pljuvanja po toj instituciji i pokušaja njenog rušenja kroz odluke Narodne skupštine RS.
– Pokazao je pravo lice. Ne prema političkim partnerima, to znamo odavno, već prema svom narodu, ljudima iz SNSD-a, Stevandiću, Viškoviću… Spreman je prodati svakoga za svoju slobodu! Kao što reče Zukan Helez – Dodik bi promijenio i vjeru ako treba, zarad interesa. Zato mu samo budala može biti partner – kategoričan je Konaković.
Na pitanje da li postoji prostor za razgovore sa Željkom Cvijanović, kao potencijalnom nasljednicom Dodika, Konaković odgovara:
– Željka je na momente gora od Dodika. Ne može nam prodati novu “proevropsku” šuplju priču. Oni koji je guraju su iz SDA. Mi u NIP-u smo to davno prozreli. SNSD s Dodikom i Cvijanović za nas nije partner dok iz korijena ne promijeni politiku prema BiH.
Konaković posebno ističe važnost daljeg toka sudskog postupka protiv Dodika i poručuje da građani moraju budno motriti:
– Ako je ovo bio deal koji treba uticati na presudu – to je katastrofa. Ako nije, i ako Dodik bude osuđen, to će biti pobjeda institucija BiH! Ali do tada, svi treba da budemo na oprezu – zaključio je Konaković.
-
Politika3 dana ago
DŽUVO JE BIO “DODIKOVA GARANCIJA”: Šef OBA lično odvezao Dodika do Suda BiH
-
Region3 dana ago
PJEVAO PJESMU O KLANJU SRBA, policija nije reagovala
-
Politika3 dana ago
E MOJI SRBI..: Dan žalosti u Srpskoj počeo žurkom i slavljem u Laktašima
-
Region2 dana ago
SDP O KONCERTU TOMPSONA! “Svjedočili smo svjetskoj sramoti, AKO POSTOJI PAKAO…”
-
Politika2 dana ago
RAMO ISAK “Ja sam jedini pobijedio. DODIK JE OBIČNA KUKAVICA, dao sam mu dvije mogućnosti”
-
Politika2 dana ago
NEVESINJE, SRCE SRPSKOG OTPORA! Stanivuković “Pet hiljada heroja pobijedilo OSAM PUTA JAČEG NEPRIJATELJA”
-
Politika3 dana ago
DARA PREVRŠILA MJERU: Da li je Stevandićevo ponašanje “prelilo čašu” STRPLJENJA opozicije
-
Politika3 dana ago
POGAŽENA NS, BEZVRIJEDNI ZAKONI, PONIŽEN NAROD: Kako je Dodik dogovorio i realizovao pokajnički let pred kadije Suda BiH?