Connect with us

Društvo

REAGOVAO I STANIVUKOVIĆ! Članovima ANIP “Veselin Masleša” iz Banjaluke zabranili isticanje ZASTAVE SRPSKE na festivalu u Turskoj

Ansambl narodnih igara i pjesama “Veselin Masleša” Banjaluka saopštio je na svojoj zvaničnoj Facebook stranici da im je na defileu 25. festivala kulture i umjetnosti Istanbul – Bujukčekmeče u Turskoj, onemogućeno isticanje zastave Republike Srpske, uz zastavu Bosne i Hercegovine.

Kako su istakli u saopštenju, to se dogodilo sinoć u sklopu međunarodnog predstavljanja grada Banjaluke, Republike Srpske i Bosne i Hercegovine.

“Iako se u ovakvim prilikama uglavnom javljamo lijepim povodima, da prenesemo bogatstvo upoznavanja drugih kultura i tradicija Evrope i svijeta, te putem cijenjenih saradnika iz brojnih medija, bar djelimično upoznamo naše sugrađane o našim aktivnostima na samom festivalu, ovog puta se, nažalost, javljamo povodom skandalozne situacije koja nas je zadesila već treći dan festivala. Ansambl ‘Masleša’ već decenijama promoviše tradiciju ovih prostora, uključujući sva tri konstitutivna naroda, te u sklopu svojih aktivnosti, sasvim logično nosi i obilježja Republike Srpske uz, naglašavamo, i jasna obilježja Bosne i Hercegovine kako propozicije svjetske organizacije folklornih festivala (CIOFF) i nalažu i nikada se ni na koji način nismo ogriješili niti smo omalovažili kako zastavu Republike Srpske, tako ni zastavu Bosne i Hercegovine, poštujući sve dobre ljude koje u njoj žive, bez obzira na vjeru, naciju ili ime i prezime”, navode iz “Masleše”.
Ističu da je od prvog poslijeratnog međunarodnog predstavljanja do danas, ansambl “Masleša” nastupio na desetine svjetskih folklornih festivala, od Brisela, Soluna, Lisabona, Bolonje, Kaira, Aleksandrije, Ankare, Moskve, Geteborga, Varšave, Amsterdama, Abu Dabija, Dubaija, do Maribora, Ljubljane, Sarajeva, Skoplja, Beograda, Niša.

“Na svakom od ovih festivala u sklopu defilea ulicama svjetskih i regionalnih gradova i metropola, smo uredno nosili kako zastavu BiH, tako i zastavu Republike Srpske, kao sastavnog dijela dejtonske BiH, jednu uz drugu, bez razdvajanja i noigdje nismo doživjeli da nam se zabrani korištenje zastave Republike Srpske, osim na pomenutom festivalu na kojem trenutno učestvujemo”, objašnjavaju oni.
Napominju da su prva dva dana proveli aktivnosti pod zastavom BiH, koju su im organizatori dodijelili iako imaju svoje reprezentativne zastave, te uprkos napomeni, na sinoć održanom defileu kroz Bujukčekmeče, onemogućeno im je isticanje zastave Republike Srpske uz zastavu Bosne i Hercegovine.

“Iako smo najljubaznije objasnili da se radi o formalnoj stvari, zvaničnim obilježjima našeg entiteta, koji putem lokalnih, ali i republičkih institucija sufinansira naš rad, dok BiH to ne čini, te smo dužni podnositi i određene izvještaje nakon realizacije gostovanja, organizatori, uključujući i političke aktere, su tražili da im se preda zastava Republike Srpske koja će nam biti vraćena po povratku u hotel u kojem smo smješteni”, kažu iz “Masleše” i dodaju da zastavu nisu predali uprkos pritiscima i insistiranjima.

“Direktor našeg Ansambla u znak protesta, udaljio se sa događaja uprkos najavljenim sankcijama, dok će naši članovi zbog kolega iz drugih zemalja, ali i imena Ansambla ‘Veselin Masleša’, grada Banjaluke, Republike Srpske, ali i Bosne i Hercegovine prošetati predviđenom rutom, bez sviranja i pjesme”, objašnjavaju oni.

Ističu da iako se nikada ne bave političkim temama, ovog puta moraju napomenuti da su organizatori bez problema dopustili isticanje zastave Kosova, a kako napominju, čak iako nijedan KUD iz te regije ne učestvuje na festivalu.

“Na naše pitanje kako se može isticati zastava tzv. Kosova, koje je sastavni dio Republike Srbije, iako mnogi to pokušavaju da ospore, slegali su ramenima i izmicali se u žurbi.Najiskrenije žalimo zbog ove nemile situacije, naročito jer se radi o jednom od najboljih folklornih festivala koji sebi ne bi trebao dopuštati ovakve, najblaže rečeno, propuste, te se zahvaljujemo našim vodičima i drugim saradnicima iz organizacije koji su zaista dali sve od sebe da nam pomognu u ovoj situaciji”, dodaju iz “Masleše”.

Kako su istakli o postupanju u narednim danima festivala donijeće internu odluku, a koriste ovu priliku da zatraže od institucija da reaguju na ovaj, kako su naveli, blago rečeno, kulturno-diplomatski skandal.
Na sve ovo reagovao je i gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković koji je pružio podršku našim predstavnicima.

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Sunčano i toplije, PONEGDJE MOGUĆA KIŠA

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ će biti toplije, na sjeveru pretežno sunčano, a u ostalim predjelima promjenljivo oblačno s prolaznom kišom ili pljuskovima ponegdje.

Ujutro se po kotlinama i dolinama rijeka očekuje magla, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
U Hercegovini će se poslije podne javiti lokalni razvoji oblačnosti koji će usloviti pljuskove s grmljavinom
Uveče uglavnom suvo uz postepeno razvedravanje sa sjeveroistoka.

Duvaće slab do umjeren vjetar, u Semberiji uveče na udare pojačan, sjeveroistočni do istočni.

Jutarnja temperatura vazduha iznosiće od pet u višim predjelima do 11 na jugoistoku, na jugu do 14, a dnevna od 18 do 23, u višim predjelima od 14 stepeni Celzijusovih.

Nastavi čitati

Društvo

DANU SJEĆANJA NA ŽRTVE GENOCIDA u Donjoj Gradini prisustvovalo oko 15.000 GRAĐANA

Danu sjećanja na žrtve genocida nad Srbima, Јevrejima i Romima u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj i 80 godina od proboja logoraša iz koncentracionog logora Јasenovac, koji je obilježen danas u Donjoj Gradini, prisustvovalo je oko 15.000 građana iz svih krajeva Republike Srpske i regiona, rečeno je u Ministarstvu unutrašeih poslova Republike Srpske.
Sjećanju na 500.000 Srba, 40.000 Roma, 33.000 Јevreja i 127.000 antifašista, koji su mučki ubijeni, prisustvovali su zvaničnici Republike Srpske i Republike Srbije, te brojni diplomatski predstavnici, građani, učenici i potomci stradalih, kao i domaće i inostrane medijske ekipe.

Iz MUP-a su istakli da su istorijskom času, koji je jutros održan, prisustvovali i učenici Srednje škole unutrašnjih poslova.

Policijski službenici su od ranih jutarnjih časova bili angažovani kako bi najavljene aktivnosti protekle mirno i dostojanstveno.

– Zahvaljujući planskim mjerama i radnjama koje su preduzimane već danima, a čiji je nosilac bila Policijska uprava Prijedor, oko 200 autobusa i 1.000 putničkih vozila je danas bez ikakvih problema posjetilo i napustilo područje Spomen-područja Donja Gradina – naveli su iz MUP-a.

Nastavi čitati

Društvo

TUŽAN DAN I ZA DERVENTU! Obilježene 33 godine od stradanja Srba naselja Čardak

U Derventi su danas u Spomen-kompleksu “Čardak” obilježene 33 godine od stradanja 37 Srba iz derventskog naselja Čardak.

U Crkvi Svetog apostola Tome služena je liturgija, održan parastos i položeni vijenci.

Predsjednik derventskog Udruženja ratnih zarobljenika Drago Knežević istakao je da je većina Srba ubijena na Vaskrs 1992. godine na kućnom pragu, a zločine su počinili pripadnici regularne vojske Hrvatske, potpomognuti paravojnim hrvatsko-bošnjačkim jedinicama iz Dervente.

– Nisu bile pošteđene ni žene, djeca ni starci. Umjesto da se raduju Vaskrsu, brojne porodice su tada zavijene u crno, a stanovništvo odvedeno u logore, iz kojih se jedan broj njih nikada živ nije vratio – rekao je Knežević.

Stradale su čitave porodice – iz kuće Lazarević otac, majka i sin, iz kuće Živković otac, majka i sin, bračni parovi Zorić i Ćudić.

– Zbog onih koji ne znaju da ponovim – na ovom mjestu je bila masovna grobnica, gdje je regularna vojska Hrvatske potpomognuta paravojnim muslimanskim i hrvatskim formacijama ubila 37 mještana Čardaka, od čega je 19 bilo zakopano na ovom mjestu, a druga masovna grobnica je bila na groblju u Modranu sa devet posmrtnih ostataka – rekao je Knežević.

On je dodao da je od nekadašnja 223 logoraša koja su uspjela da dočekaju slobodu i svjedoče brutalnosti koje su proživjeli u logorima danas živo samo njih 90.

– Nema sudskih procesa, imam osjećaj da se čeka da logoraši umru da nema ko da svjedoči. Prošle su 33 godina od stravičnog zločina, a mnogi logoraši nisu dočekali pravdu. Okupljamo se na Mali Vaskrs sa porukom da nećemo odustati od zahtjeva da se procesuiraju odgovorni za zločine – istakao je Knežević.

Veliki broj onih koji nisu uspjeli da se spasu zarobljen je tada i odveden u logore u vojnom skladištu Rabić i bivšem Domu JNA u Derventi, u kojima su izlagani najsurovijim oblicima torture.

Bivši logoraši pričali su da su prvo razdvojili djecu i žene od odraslih muškaraca, da su žene kasnije pustili, ali su ih silovali i maltretirali, dok su muškarci danima bili zatvoreni u ovim logorima.

Zamjenik gradonačelnika Dervente Slaven Gojković rekao je da je danas veoma tužan dan dan za naselje Čardak i Derventu, 33 godine od velikog stradanja naših sugrađana.

– Borimo se da istina izađe na vidjelo. Na nama je da se sjećamo žrtava, pomažemo njihovim porodicama i da nikada ne zaboravimo šta se dogodilo, da njegujemo kulturu sjećanja, da naša pokoljenja znaju šta se dogodilo tokom nesrećnih tanih godina – rekao je novinarima Gojković.

Strahote u logorima tokom 55 dana boravka proživio je Ostoja Šarčević koji je zarobljen 26. aprila 1992. godine i sproveden u logor Dom JNA.

– Iz Doma JNA gdje sam prenoćio, sa drugim logorašima prebačeni smo u logor Rabić, gdje sam proveo 55 dana, nakon čega sam išao na kopanje rovova na Tomasovo brdo odakle sam pobjegao. Sve je strašno, svaki čas imaš osjećaj da ćeš biti strijeljan. Nije bilo hrane, vode – podsjeća Šarčević.

Vijence su položili porodice ubijenih mještana Čardaka, u ime Gradske uprave zamjenik gradonačelnika Slaven Gojković, predsjednik i potpredsjednik Skupštine grada Siniša Jeftić i Tanja Bilić, delegacije Udruženja ratnih zarobljenika, Gradske boračke organizacije, drugih organizacija proisteklih iz Odbrambeno – otadžbinskog rata, predstavnici Policijske stanice Derventa, te predstavnici političkih partija.

Nastavi čitati

Aktuelno