Connect with us

Region

NIKOG NIJE BRIGA! Miruju suđenja za ratne zločine nad Srbima

Srpsko narodno vijeće (SNV) ukazalo je na gotovo potpuni zastoj u suđenjima za ratne zločine počinjene protiv Srba u gradovima, tokom i nakon vojnih akcija hrvatskih vojske i policije, kao i na sve očitiju stigmatizaciju.

SNV ističe da je izostanak pravde za porodice žrtava ratnih zločina, posebno tokom vojnih operacija, jedan od indikatora da društvo sve manje ima moralne snage za održavanje javne svijesti o teškim stradanjima srpskog naroda.

Povodom 29 godina od hrvatske akcije “Oluja”, SNV naglašava da su ta stradanja doživjeli hrvatski sugrađani srpske nacionalnosti na ratnim područjima ili su tada u velikim gradovima iz dana u dan podnosili otvoreno nasilje i zlokobne pritiske, često i gubitke imovine i života.

Napomenuto je da gotovo potpuni zastoj u suđenjima za ratne zločine počinjene protiv Srba u gradovima, tokom i nakon vojnih akcija hrvatskih vojske i policije, jača uvjerenje počinilaca tih zločina da su iznad zakona, a slabi društveni osjećaj odgovornosti zbog njihova počinjenja.

SNV saosjeća sa svim civilnim žrtvama rata, sa onima koji su već prve godine rata prognani iz svojih domova ili su preživjeli zlostavljanja, izgubili svoje bližnje i krov nad glavom, kao i sa onima koji su 1995. godine napustili svoje domove i zavičaje.

“Saosjaćemo i sa svima onima koji nisu dočekali pravdu, bilo kao najbliži srodnici žrtava bilo kao žrtve ratnih zločina”, navodi SNV u izjavi koju potpisuje predsjednik Milorad Pupovac.

Na ovaj način ukazano je na nemjerljivu štetnost doktrine instrumentalizovanja žrtava i slavljenja rata i ratnih okolnosti koja slabi kulturu mira i kulturu dijaloga.

Takva doktrina, dodaju, ne trpi razgovor o civilnom iskustvu, nezavisno o nacionalnoj ili vjerskoj pripadnosti iz koje to iskustvo polazi.

“Ona ne trpi ni mirovne aktivnosti ni individualne odluke odbijanja ratovanja, kao ni bilo kakvu ljudsku potrebu preispitivanja upotrebe prekomjerne sile tokom i nakon ratnih aktivnosti. Zato zagovaramo što je moguće više prostora za kulturu mira i pomirenja te kulturu dijaloga i tolerancije”, navodi SNV.

Nasuprot dominantnoj doktrini nacionalističke zloupotrebe ljudskih gubitaka i proslavljanja rata, kao pripadnici jedne od najranjivijih grupa u društvu, SNV ukazuje na to da su ranjivost i stigmatizacija samo očitije i bolnije.

“Ranjivost je očita već s prvim pogledom na sredine opustošene vojnim akcijama, koje je napustilo autohtono stanovništvo. Odlaskom tih ljudi nestalo je i znanje, ali i ljubav za različite dalmatinske, ličke, banijske i kordunske predjele, nerijetko veoma zahtjevne, pa i grube za život”, naglašavaju iz SNV-a.

Centralna komemoraciju za žrtve “Oluje” ove godine održava se u Strmici kod Knina, selu u koje je poslje granatiranja krajem jula i odlaska većine stanovnika, Hrvatska vojska ušla nedugo poslije početka pogroma.

Uz ubistva i i zlostavljanja civila, podsjeća SNV, zabilježena su paljenja i pljačke, ali, nažalost, i u narednim godinama 1996. i 1997. nasilje protiv onih koje nisu otjerala ni najteža iskustva.

Prema dostupnim podacima, u Strmici je avgusta 1995. ubijeno deset civila od kojih se jedan još vodi kao nestala osoba.

“Formalna kvalifikacija ratnog zločina je izostala, pa su samim tim izostali istražne radnje i sudski procesi kojima bi se preuzela institucionalna odgovornost za počinjena zlodjela”, naglašavaju iz SNV-a.

Ukazano je na potrebu da se istraže okolnosti zločina, sudi počiniocima, zaštite svjedoci i članove porodica, ali i obrazuje društvo o strahotama rata, gradi uslovi rasta i razvoja u miru.

“Insistiramo na jačanju kulture mira, na podršci zajednicama sjećanja, na obnovi mjesta uništenih ratom, na svakoj inicijativi koja teži suočavanju s preostalim dužnostima u odnosu na porodice žrtava i, konačno, na odgovornom i institucionalnom preuzimanju tih dužnosti”, zaključili su iz SNV-a.

Zločinačka vojno-policijska akcija “Oluja” počela je 4. avgusta 1995. godine ofanzivom hrvatske vojske i policije, te jedinica HVO na području Banije, Like, Korduna i sjeverne Dalmacije.

Dan kasnije, 5. avgusta, hrvatska vojska je ušla u gotovo napušten Knin i istakla zastavu Hrvatske, dok su kolone izbjeglica preko srpskih teritorija u BiH krenule ka Srbiji.

Prema podacima “Veritasa”, tokom “Oluje” iz domova je protjerano više od 220.000 krajiških Srba, a na evidenciji se nalaze imena 1.893 poginulih i nestalih Srba iz ove akcije i poslije nje, od čega 1.236 ili 65 odsto civila, od kojih su oko tri četvrtine bili stariji od 60 godina.

Međunarodni sud pravde je u presudi iz februara 2015. godine “Oluju” okvalifikovao kao etničko čišćenje, ali ne i kao genocid, mada svjetski eksperti za tu oblast tvrde da je ta operacija imala sve karakteristike genocida.

Region

GORI SJEVERNA MAKEDONIJA! Požari stigli do predgrađa Skoplja

U Sjevernoj Makedoniji do danas u podne registrovano je 14 požara, od kojih su četiri aktivna, a vatra je stigla i do predgrađa Skoplja.

Situacija sa aktivnim požarima na otvorenom postaje alarmantna, upozorio je Centar za upravljanje krizama Sjeverne Makedonije.

Požari koji izazivaju najveću zabrinutost prijavljeni su u Nikoliču (Dojran), Pelincu (Staro Nagoričane), Deviču (Makedonski Brod) i na području Skoplja, objavio je portal prv.mk Dva požara su već lokalizovana, a nekoliko je stavljeno pod kontrolu.

Međutim, rizik od novih požara ostaje veoma visok zbog ekstremno visoke temperature, upozoravaju u Centru za upravljanje krizama.

Nastavi čitati

Region

MISTERIOZAN POMOR STOKE U HRVATSKOJ! Za deset dana ostao bez 11 krava

Mještani sela u blizini Vrlike, u Hrvatskoj, uznemireni su nakon što su na pašnjacima planine Svilaje pronađene desetine uginulih krava.

Sumnje i strah od zarazne bolesti ili trovanja sve su veći, dok zvanične institucije još uvijek ne daju konačne odgovore.

Prema informacijama koje su dospjele u javnost, riječ je o stoci sa područja Radinja, na izlazu iz Gornjih Maovica. Zadruga Hrvatski krški pašnjaci objavila je alarmantni apel na društvenim mrežama, navodeći da je pod Svilajom uginulo više desetina grla, navodno čak oko 50 krava. “Ko se ne bi bojao? U posljednjih deset dana ostao sam bez jedanaest krava, dvanaestu smo jutros našli mrtvu. Pet ih je uginulo u jednom danu. Ne znamo šta se dešava. Neki spominju trovanje, drugi ne isključuju neku zaraznu bolest”, kaže stočar Nikola, jedan od pogođenih mještana.

Zabrinjava i to što stoka ne strada samo jednom domaćinstvu, već i na drugim mjestima sa istog područja. Kako tvrdi Nikola, osim njegovih sinova, i drugi čobani ostaju bez stoke gotovo svakodnevno. Kamioni firme “Agroproteinka” redovno dolaze da preuzmu leševe i obave njihovo neškodljivo uklanjanje.

“Bojim se da ćemo ostati bez svega. Veterinari ćute, lovci isto. Dobili smo zabranu prodaje teladi, što je u redu, niko normalan ne bi prodavao životinju bez mišljenja struke. Ali niko ništa konkretno ne preduzima, a krave nam svakodnevno ginu”, apeluje Nikola.

Kontaktirani su i nadležni, ali se Ministarstvo poljoprivrede još se nije oglasilo, a iz Državnog inspektorata stigla je zvanična potvrda da su uzeti uzorci i da su sprovedene analize.

“Veterinarska inspekcija Državnog inspektorata sprovela je nadzor i uzela uzorke uginulih krava radi ispitivanja eventualne zarazne bolesti. Na osnovu rezultata analiza, utvrđeno je da se ne radi o zaraznoj bolesti”, navode iz Inspektorata za 24sata.hr.

Takođe dodaju da su o slučaju obavijestili Ministarstvo unutrašnjih poslova, odnosno nadležnu policijsku upravu.

I dok se čeka više informacija i konkretni koraci nadležnih, stočari iz podnožja Svilaje strahuju da bi bez hitne reakcije mogli ostati bez cjelokupnog stada.

Nastavi čitati

Region

“PREVARENI SMO!” Grlić Radman “Hrvati NE BI POTPISALI DEJTON da su znali da neće biti ravnopravni”

Hrvatski ministar inostranih poslova Gordan Grlić Radman izjavio je da politički lideri u BiH trebaju da izmijene Izborni zakon s ciljem obezbjeđivanja ravnopravnosti Hrvata, naglasivši da bez tog načela hrvatska strana nikada ne bi potpisala Dejtonski sporazum.

Grlić Radman je naveo da je namjera Dejtonskog sporazuma, kojim je okončan rat u BiH, bila da obezbijedi ravnopravnost tri konstitutivna naroda i onemogućiti dominaciju bilo kojeg od njih.

“Da su Hrvati tada znali da se načela Dejtonskog sporazuma neće primjenjivati u praksi, nikada ne bi potpisali taj sporazum zato što sada nisu ravnopravni”, rekao je Grlić Radman na Dubrovnik forumu.
Moderator panela novinar FAZ-a Mihael Martens pitao je Grlić Radmana o koncertu Marka Perkovića Tompsona u Zagrebu sa fokusom na izvođenje pjesme “Bojna Čavoglave” koja sadrži ustaški poklič “Za dom spremni!”.

Grlić Radman je rekao da je potrebno “razlikovati korištenje pokliča zavisno od konteksta”, odnosno da ga treba osuditi u kontekstu Drugog svjetskog rata i ratnih zločina koje je počinila NDH-a, prenose hrvatski mediji.

On tvrdi da je potpuno različito koristiti taj poklič u kontekstu devedesetih godina i proteklog rata, te odbacio teze o fašizmu na koncertu Tompsona kao potpuno suprotstavljene realnosti.
Linker
Hrvatski evroparlamentarac Davor Ivo Stier uporedio je korištenje ustaškog pokliča “Za dom spremni!” u kontekstu proteklog rata sa pokličem “Slava Ukrajini” koji se koristi u Ukrajini tokom rata protiv Rusije

Nastavi čitati

Aktuelno