Banjaluka
NAJAVLJENO NOVO POVEĆANJE SUBVENCIJA do kraja godine, poznat i iznos!

Na radost brojnih roditelja čija djeca pohađaju privatne predškolske ustanove od decembra će uslijediti novo povećanje subvencija, a potom i potpuno izjednačavanje cijena javnih i privatnih vrtića.
Ovo je poručio gradonačelnik Draško Stanivuković, prilikom dodjele rješenja o povećanju subvencija za privatne vrtiće, za koje, kako je kazao, grad izdvaja pet miliona maraka.
– Veliki dan za roditelje, naše porodice, a samim tim veličanstven dan za našu Banjaluku. Krenuli smo od nule, odnosno uveli smo subvencije za privatne vrtiće, koje ranije nisu postojale. Počeli smo od 60 KM, julsku smo podigli na 100, a već od avgusta subvencija za vrtiće iznosiće 150 maraka – istakao je Stanivuković.
Ukoliko dvoje djece pohađa vrtić, kako navodi, subvencija će iznositi 350 KM, što znači da će jedna porodica dobiti 4.200 KM podrške od grada.
– Već od decembra subvencije ćemo povećati na 220 KM, nakon čega ćemo u potpunosti izjednačiti cijene – rekao je Stanivuković.
Kako je istakao gradonačelnik, osim povećanih subvencija, Banjaluka je i prvi grad koji je uveo “kartice za zdravo djetinjstvo” uz koje će roditelji moći ostvariti značajne popuste u kupovini.
– Već je veliki broj roditelja predao zahtjeve za izdavanje ovih kartica, uz koje će na primjer moći kolica umjesto 1.000 KM platiti 700 KM, sjedalicu za automobil umjesto 400 KM – 250 KM, ali i ostvariti popuste na pelene, hranu i sve druge bebi i dječije proizvode – pojasnio je Stanivuković.
Dodao je da će ove kartice moći dobiti i samohrani roditelji, kao i roditelji djece sa poteškoćama u razvoju.
– Kartice će naši roditelji moći koristiti u 25 prodajnih objekata na području grada, što je tek početak, jer očekujemo da će nam se pridružiti još privrednih subjekata – rekao je Stanivuković, koji je najavio da će prve kartice već biti uručene za petnaestak dana.
Mnogobrojni roditelji koji su prisustvovali ceremoniji dodjele rješenja nisu krili zadovoljstvo. Marija Perović, majka dvije djevojčice, ističe da je, s obzirom na sveopštu skupoću, svaka ušteda važna.
– Kao roditelj male djece svakodnevno se suočavam sa velikim troškovima, a cijene dječijih potrepština ne prestaju da rastu. Ova podrška će nam pomoći da lakše podnesemo povećane cijene u vrtićima – kazala je Perovićeva.
Prijava
Kako ističu iz Gradske uprave, da bi dobili “kartice za zdravo djetinjstvo”, roditelji djece uzrasta do sedam godina, kao i trudnice, treba da ispune zahtjev za izdavanje kartice i predaju ga u Gradsku upravu u kancelarije Odjeljenja za društvene djelatnosti, broj 23 i 24 od 8.30 do 15 časova.
– Zahtjev se može uzeti ispred prijemne kancelarije, a porodica podnosi jedan zahtjev, bez obzira na broj djece, te je potrebno još priložiti uvjerenje o prebivalištu, ukoliko dijete ne ide u vrtić – naveli su iz grada.
Pojašnjavaju da roditelji korisnici usluga JU “Centar za predškolsko vaspitanje i obrazovanje” Banjaluka i subvencija grada Banjaluka za privatne predškolske ustanove ne dostavljaju uvjerenja o prebivalištu, već samo zahtjev.
Banjaluka
JOŠ JEDNA POBJEDA! Banjaluci vraćeno vlasništvo nad Sokolskim domom

Nakon višegodišnje pravne borbe, Grad Banjaluka je 15. aprila 2025. godine i zvanično postao vlasnik Sokolskog doma i pripadajućeg dvorišta, čime je završena još jedna pravna bitka u korist građana.
– Nakon dugog pravnog postupka stiže nam još jedna dobra vijest! U potpunosti smo uknjižili Sokolsku dom i dvorište kao vlasništvo Grada Banjaluke – 1/1! – izjavio je gradonačelnik Draško Stanivuković, ističući kako se radi o velikoj pobjedi pravnog tima Gradske uprave.
Ovim potezom stvoreni su uslovi za naredne korake ka osnivanju prve sportske gimnazije u Banjaluci, upravo na prostoru Sokolskog doma.
– Branimo, štitimo i vraćamo ono što pripada našem gradu. Nastavljamo još jače, jer Banjaluka ne staje – poručio je Stanivuković.
Banjaluka
STANIVUKOVIĆ ČESTITAO “BANJALUČANKAMA”! “Iz Banjaluke se čuje najljepša pjesma”

Ženski kamerni hor „Banjalučanke“ osvojio je zlatnu medalju na prestižnom 19. Internacionalnom horskom takmičenju Budapest Choir Competition, i to u kategoriji tradicionalne muzike!
Pod umjetničkim vođstvom profesora Mladena Matovića, „Banjalučanke“ su još jednom dokazale da se iz Banje Luke čuje najljepša pjesma – i to širom svijeta. U konkurenciji vrhunskih svjetskih horova, predstavnice našeg grada i Republike Srpske zablistale su punim sjajem, ponijevši najviše priznanje koje se može osvojiti.
Povodom ovog izuzetnog uspjeha oglasio se i gradonačelnik Banje Luke Draško Stanivuković:
– Nevjerovatan uspjeh naših „Banjalučanki“! Od srca čestitam na ovom istaknutom priznanju koje je, pored talenta i rada, potvrda da Banja Luka ima čime da se ponosi u svijetu kulture! Nastavite da nosite naš grad u srcu i na svim velikim scenama svijeta!
Zahvaljujući predanom radu, umjetničkoj snazi i emociji koju nose kroz svaki ton, „Banjalučanke“ ne samo da njeguju muzičku tradiciju, već i grade mostove prijateljstva između kultura i naroda.
Banja Luka s ponosom slavi još jednu zlatnu stranicu svoje kulturne scene!
Banjaluka
ŠUKALO “BANJALUKA DIŠE PUNIM PLUĆIMA, mnoštvo aktivnosti u okviru manifestacije “BANJALUČKO PROLJEĆE””

Brojni sadržaji u našem gradu pripremljeni su u okviru tradiconalne manifestacije „Banjalučko proljeće“, koja je i zvanično otvorena proteklog vikenda.
Kako je pojasnila projekt menadžer Grada, brojne manifestacije i aktivnosti u našem gradu u sklopu ove manifestacije trajaće nekoliko mjeseci.
-Nakon Festivala cvijeća, koji je uljepšao turistima i sugrađanima protekli vikend, imali smo i naš proljetni defile sa brojnim sugrađanima, te smo ponovo na taj način poslali još jednu divnu poruku i sliku iz našeg grada. Sa brojnim aktivnostima nastavljamo i tokom ovog vieknda, kada ćemo imati aktivnosti povodovm Vaskrsa, odnosno našu tradicionalnu radionicu farbanja uskršnjih jaja. Kako i svake godine, pridružiće nam se brojni mališani ispred Hrama, gdje ćemo imati divno druženje, radionice, instalacije – istakla je ona.
Poručila je i to kako će kruna u prvom dijelu „Banjalučkog proljeća“ svakako biti i Dan Grada.
-Ove godine navršava se i 80 godina od obilježavanja Banje Luke od oslobođenja – istakla je ona.
Šukalo je naglasila i to kako brojne ekipe već uređuju grad, a u sklopu takođe tradicionalne akcije „Čisto lice grada“.
-Nastavili smo i našu akciju „Čisto lice grada“, u okviru koje idemo sa proljetnim uređenjima. Moram da kažem i to da smo imali određene izazove zbog svih situacija koje su se dogodile u proteklim mjesecima, te smo sa ovom akcijom počeli nešto kasnije nego inače. Na ulicama našeg grada možete da vidite ekipe koje čiste, krpe udarne rupe i slično. Dodatno, počelo je i sa radom reciklažno dvorište. U proteklom periodu nismo uspjeli da se izborimo sa kabastim otpadom, ali kroz reciklažno dvorište mi to omogućavamo našim sugrađanima da urade potpuno besplatno – dodala je ona.
Istakla je to kako je ovo period kada Banja Luka očekuje veliki broj turista.
-Mi smo od pandemije korona virusa imali sjajne statistike, broj turista je samo rastao. Ipak, mart mjesec ove godine je bio period sa velikim brojem otkazivanja dolazaka turista. Ovom prilikom želim da apelujem da nastavimo da radimo svi zajedno kao što to radi Banja Luka, da otvaramo naš grad prema svima, kako bi dolazio što veći broj gostiju. Danas u našem gradu boravi velika grupa ljudi sa Malte, a u narednim mjesecima imaćemo čak 15 grupa takođe sa Malte koji će doći u posjetu našem gradu – kazala je ona.
-
Politika3 dana ago
TEGELTIJA SE OPET OŽENIO! Treća sreća ili ponovo neuspjeh?
-
Region3 dana ago
DA NE BI OMETALI VOĐENJE POSTUPKA! Tačiju i Veseljiju produžen pritvor
-
Politika3 dana ago
NENAD VUKOVIĆ “Republika Srpska će platiti dug „Vijaduktu“, NEMINOVNO I SA KAMATAMA”
-
Hronika3 dana ago
DVIJE DJEVOJKE TEŠKO POVRIJEĐENE U BANJALUCI! Detalji teškog sudara auta i trotineta u Banjaluci
-
Društvo3 dana ago
NE MOŽE NAMA BITI DOBRO! Monstrumi iz sela kod Prijedora BRUTALNO PREBIJALI SVEZANOG KONJA (VIDEO)
-
Politika3 dana ago
I PRNJAVORU OBEĆAO 2 MILIONA! Dodik nastavlja ISTU PRIČU U SVIM GRADOVIMA
-
Svijet2 dana ago
TRAMPU SMETA SI ĐINPING U VIJETNAMU “Njegova posjeta je pokušaj da se naškodi SAD”
-
Hronika2 dana ago
BRUTALNO PRETUKAO RADNICU: Sud potvrdio kaznu poslodavcu koji je teško povrijedio Enisu