Connect with us

Politika

SNSD tvrdi da su opozicioni načelnici STRANI PLAĆENICI, ovo je njihov odgovor

Amerikaci su otkrili da deset opština iz Republike Srpske trenutno učestvuje u njihovim investicionim programima i programima lokalne uprave.

Prema mapi koju je Ambasada SAD u BiH objavila na društvenoj mreži X, to su Kotor Varoš, Teslić, Modriča, Brod, Šamac, Bratunac, Ljubinje, Berkovići, Lopare i Istočna Ilidža.

Tvrde da bi broj opština bio i veći da nisu odstale pod pritiskom Milorada Dodika.

-SAD snažno podržavaju lokalnu upravu u BiH. Zbog toga ulažemo 14,1 milion dolara kako bismo pomogli opštinama širom BiH da poboljšaju kvalitet usluga koje pružaju svojim stanovnicima i generišu investicije i radna mjesta koristeći moć bh. dijaspore. “Diaspora Invest” je do sada ostvario 69 miliona dolara investicija i otvorio više od 2.800 radnih mjesta širom BiH. Sve opštine u BiH imaju pravo učešća u našim investicionim programima i programima lokalne uprave, a trenutno u njima učestvuje 30 opština iz FBiH i 10 iz RS. Mnoge opštine kojima je upravljao SNSD su se prijavile i izabrane da učestvuju u ovim programima, ali je Milorad Dodik vršio pritisak na njih da se povuku, pa njihove zajednice sada propuštaju prednosti – radna mjesta, poboljšanu infrastrukturu, investicije i drugo – koje ti programi daju sve nad ovom zemljom – objavila je Ambasada.

Na kraju postavljaju pitanje: „Zašto se gospodin Dodik više bavi bogaćenjem sebe i svoje porodice nego bogaćenjem lokalnih zajednica i poboljšanjem kvaliteta života u opštinama?“

„Ponosni na svoje saradnike“

Gradovi i opštine u Republici Srpskoj nisu pozvani da se prijavljuju na bilo kakve američke programe, tvrdi predsjednik Saveza opština i gradova RS i gradonačelnik Istočnog Sarajeva Ljubiša Ćosić.

Istovremeno, u SNSD tvrde da mapa opština najbolje pokazuje koga Amerikanci podržavaju u Srpskoj. Poslanik te stranke u Predstavničkom domu BiH, Miroslav Vujičić, kaže da su Amerikanci i Ambasada SAD očigledno ponosni na svoje saradnike, pa ih javno objavljuju i reklamiraju.

-Nama iz Republike Srpske još zanimljiviji podatak je kojih se to 10 opština iz RS našlo na tom spisku. Sve osim jedne pod vlašću su perjanica opozicije SDS i PDP. Bratunac je, vjerovatno, stavljen kako naš narod kaže „da se vlasi ne dosjete“, ali ovako nešto je nemoguće prikriti ni sakriti – izjavio je Vujičić za Srnu.

On je istakao da je porazna činjenica da se na spisku američkih plaćenika nalazi i opština Istočna Ilidža koja je dala najveću žrtvu za stvaranje Republike Srpske. Prema njegovim riječima, korist od ovih dolara ima samo uski krug ljudi, na čelu sa načelnikom Marinkom Božovićem (SDS), a “pošto Amerikanci ne bacaju novac uzalud, vrijeme pred nama će pokazati za šta su plaćeni”.

-Neke naznake već vidimo pošto većina napada na institucije Srpske, na zdravstveni sistem, na penzioni sistem… dolazi upravo iz Istočne Ilidže, ali vjerujemo da Majkl Marfi ima spremne još ambicioznije zadatke za Marinka – ocijenio je Vujičić.

Načelnik opštine Istočna Ilidža Marinko Božović odbio je da komentariše navode Vujičića.

Milićević: Vrata su svima otvorena

Istovremeno, načelnik optine Šamac Đorđe Milićević kaže da je, kao prvo, neophodno razgraničiti lokalni i republički nivo vlasti.

-Samo neuk političar i onaj ko ima loše namjere može reći da neko sa lokalnog nivoa može da utiče na određene odluke koje se donose na nivou RS. U prevod, lokalne zajednice sarađuju i treba da sarađuju sa svim međunarodnim organizacijama, ambasadama, ako je na dobrobit zajednice. Opština Šamac je u period od 2022. do 2024. godine, takmičeći se na osnovu rezultata, obezbijedila 3,5 miliona KM bespovratnog novca od Vlade Srbije, od Vlade FBiH, ambasada Švedske, Švajcarske… Naravno da učestvujemo i sa Ambasadom SAD u jednom projektu koji podržava saradnju sa dijasporom – kaže Milićević za Srpskainfo.

Dodaje da će tako da bude i u budućnosti, duboko vjerujući da su ovo lokalne teme.

-Kada vlast ima unutrašnje probleme, onda su joj krive i lokalne zajednice. Dakle, naš zadatak je da obezbijedimo rješevanje lokalnih problema. I mi ćemo to raditi, širom su vrata otvorena svima koji mogu pomoći opštini Šamac. Puno se ne obazirem na takve insinuacije i targetiranja koja već nekoloko godina dolaze od strane vlasti jer moj zadatak je bio i ostao da Šamac učestvuje u što više međunarodnih projekata u čemu smo i uspijeli i obezbijedili značajna finansijska sredstva – poručuje Milićević.

Šta je projekat „Dijaspora Invest“

Kako su rekli u jednoj od gorepomenutih opština, u pitanju su sporazumi sa Ambasadom SAD kojim se podržavaju opštine u lokalnom ekonomskom razvoju. Između ostalog, jedna od faza je upravo projekat „Dijaspora Invest“ koji podrazumjeva pomoć firmama sa jednokratnim sredstvima.

Uslov je da su firme novoosnovane, ili da su nastale u posljednje tri godine, da su organizovane kao d.o.o. i da u vlasništvu učestvuje neko iz dijaspore. Pi tom, pod dijasporom se u ovom slučaju podrazumjevaju i okolne zemlje – Srbija, Hrvatska i Crna Gora.

U pitanju je bespovratni novac za nabavku opreme u iznosu do 70.000 KM, od čega polovinu daje Agencija SAD za međunarodni razvoj (USAID), a polovinu lokalna zajednica.

Politika

POTVRĐENO! Dodik dobrovoljno pristupio, ne postoje razlozi za ranije mjere

U zajedničkom saopštenju Suda i Tužilaštva BiH potvrđeni su navodi “Dnevni avaza” da je Milorad Dodik danas dobrovoljno pristupio u Tužilaštvo BiH.

Kako navode, on je pristupio u pratnji advokata, radi ispitivanja u svojstvu osumnjičenog lica povodom istrage zbog postojanja osnovane sumnje da je počinio krivično djelo Napad na ustavni poredak iz člana 156. stav 1. Krivičnog zakona Bosne i Hercegovine (KZ BiH).

Dodik pristupio Tužilaštvu BiH i dao iskaz
– Istog dana, postupajući po prijedlogu Tužilaštva BiH, izveden je pred Sud Bosne i Hercegovine, te je održano ročište na kojem je Sud BiH, donio rješenje kojim je prihvaćen prijedlog Tužilaštva BiH i osumnjičenom Miloradu Dodiku ukinut pritvor, s obzirom da je utvrđeno da više ne postoje razlozi zbog kojih je ranije određen, te istovremeno određene sljedeće mjere zabrane:

– mjera obaveznog povremenog javljanja državnom organu;

Izrečene mjere zabrane po ovom rješenju mogu trajati dok za istim postoji potreba ili do drugačije odluke Suda.

Kontrola opravdanosti trajanja izrečenih mjera zabrane vršit će se po isteku svakih dva (2) mjeseca. Osumnjičeni je posebno upozoren da mu se može odrediti pritvor ukoliko prekrši obaveze iz određenih mjera zabrane – navodi se u zajedničkom saopštenju

 

Nastavi čitati

Politika

DA LI JE MOGUĆE? Dodik saslušan u Sudu BiH: Ukinut mu pritvor!

Predsjednik  Republike Srpske Milorad Dodik danas je u prisustvu svog advokata Gorana Bubića saslušan u Sudu Bosne i Hercegovine.

Postupajući po prijedlogu Tužilaštva BiH izveden je pred Sud BiH na kojem je Sud BiH donio rješenje kojim je prihvaćen prijedlog Tužilaštva BiH te je Dodiku ukinut pritvor.

Kako je navedeno, s obzirom na to da je utvrđeno da ne postoje razlozi zbog kojih je ranije određen te je određena sljedeća mjera zabrane – mjera obaveznog povremenog javljanja državnom organu.

Izrečene mjere zabrane mogu trajati dok za njima postoji potreba ili drugačije odluke Suda Bosne i Hercegovine, prenosi Klix.

Nastavi čitati

Politika

BODIROGA: Nije prvi put da Višković ne govori istinu

Šef Kluba poslanika SDS-a u NSRS Ognjen Bodiroga reagovao je na informaciju da je premijer Višković uhvaćen u laži, odnosno da su “Prijedorputevi” demantovali izlaganje Viškovića u NSRS, te da ovo nije prviput da premijer iznosi neistine.

“Premijer Radovan Višković ne govori istinu! Prijedorputevi odbacuju tvrdnje premijera da su jednostrano raskinuli ugovor koji se tiče izgradnje magistralnog puta Gacko – Tjentište!”, naveo je Bodiroga na društvenoj mreži “X”, dodajući:

“Ugovor do danas nije realizovan iz jednog prostog razloga jer je utvđeno da projekat nije dobro urađen, odnosno zbog nedostataka u projektno-tehničkoj dokumentaciji.

Navedeni nedostaci se odnose na to da smo po projektu kao izvođači radova trebali otpočeti izvođenje radova na dijelu trase na kojoj nisu riješeni imovinsko pravni odnosi.

Zbog toga se navedeni projekat trebao dopuniti, odnosno izmjeniti u smislu promjene trase puta, a što je za posljedicu ima izmjenu UT uslova, lokacijskih uslova i građevinske dozvole na osnovu koje se izvode radovi…”

Dakle, ističe on, prava istina je da projekat nije bio dobar, odnosno da nisu riješeni imovinsko pravni odnosi!

“Radovanu Viškoviću ovo nije prvi put da ne govori istinu, početkom prošle godine se hvalio kako je potpisao memorandum sa kineskom bankom od koje bi Republika Srpska dobila kredit od 100 miliona evra za rekonstrukciju puta Foča – Šćepan Polje, naravno od toga nije bilo ništa!”, istakao je Bodiroga.

(BN)

Nastavi čitati

Aktuelno