Connect with us

Društvo

Velik broj zaposlenih u opštinama u Srpskoj najveća kočnica

Ukupna ocjena razvijenosti lokalnih zajednica u Srpskoj je nezadovoljavajuća, jer se veći dio opština i to čak njih 55,56 odsto nalazi u kategoriji nerazvijenih i izrazito nerazvijenih.

U nacrtu strateške platforme za razvoj lokalne samouprave u RS za period od 2022. do 2028. godine, koji je skrojilo Ministarstvo uprave i lokalne samouprave RS, navedeno je da je skoro jedna trećina, tačnije 31,75 odsto opština smješteno u kategoriji izrazito nerazvijenih.

Na kraju kada se sve podvuče ostaje da od 64 lokalne zajednice u Srpskoj svega 44,44 odsto zauzima mjesto u kategorijama razvijenih i srednje razvijenih.

U istom dokumentu navedena su četiri goruća problema koji opterećuju funkcionisanje gradova i opština. Na prvom mjestu nalazi se veliki broj zaposlenih u gradskim i opštinskim upravama, a na drugom neslaganja na relaciji skupština i gradonačelnik, odnosno načelnik opštine.

Osim toga naglašeno je i da je posljedice na rad jedinica lokalne samouprave ostavila i pandemija virusa korona, ali i da je loše i nikakvo upravljanje nekretninama u samim opštinama i gradovima.

Zbog svih tih problema jedinicima lokalne samouprave predloženi su strateški ciljevi kojima treba da se posvete u idućem periodu, a na prvom mjestu je unapređenje položaja i obim ostvarivanja nadležnosti lokalne samouprave u sistemu vlasti u Republici Srpskoj.

Nerazvijene: Bratunac, Višegrad, Vlasenica, Donji Žabar, Kostajnica, Ljubinje, Nevesinje, Novi Grad, Petrovac, Petrovo, Ribnik, Rogatica, Han Pijesak, Šamac i Šipovo

Izrazito nerazvijene: Berkovići, Vukosavlje, Istočni Drvar, Istočni Mostar, Istočni Stari Grad, Jezero, Kalinovik, Kneževo, Krupa na Uni, Kupres, Lopare, Novo Goražde, Osmaci, Oštra Luka, Pelagićevo, Rudo, Srebrenica, Trnovo, Čajniče i Šekovići

Takođe opštine i gradovi na putu razvoja treba da unaprijede i sistem finansiranja lokalne samouprave, ali i poboljšaju upravljanje, organizaciju i kapacitete lokalnih uprava, preduzeća i ustanova u njihovoj nadležnosti. Takođe kvalitet i dostupnost usluga u nadležnosti samih gradova i opština treba da bude daleko bolji nego što je to u današnje vrijeme. Predsjednik Saveza opština i gradova u RS Ljubiša Ćosić rekao je da je potrebno domaćinski upravljati gradovima i opštinama u Srpskoj.

– Na takav način sve lokalne zajednice biće na putu razvoja. Pored toga treba da prate i donose mjere iz pronatalitetne i demografske politike, jer na taj način pospješuju svoj razvoj. Naravno da je sa druge strane potrebna i pomoć nadležnih institucija Srpske – rekao je Ćosić i dodao da je pandemija virusa korona poljuljala planove svim lokalnim zajednicama u Srpskoj, ali da je većina problema stavljena pod kontrolu.

Podvukao je da su opštine i gradovi u Srpskoj sada opterećeni novim problemima zbog dešavanja u svijetu pa se tako dešavalo prethodnih mjeseci da se na tendere koje raspisuju lokalne zajednice malo ko od firmi prijavi zbog rasta cijena građevinskog materijala i neizvjesnosti na tržištu.

– Investicioni ciklus je usporen, a pojedine projekte gradske i opštinske vlasti odgađaju – rekao je Ćosić i dodao da je sa druge strane inflacija pogurala prihode u budžetima lokalnih zajednica.

U skladu sa tim Ćosić je podvukao da će odmah nakon oktobarskih izbora ponovo na dnevni red staviti pitanje raspodjele prihoda od PDV-a lokalnim zajednicama, jer smatraju da posebno manje opštine treba da dobiju više novca od tog poreza.

Društvo

BOLOVANJA SVE MANJE, TROŠKOVI SVE VEĆI! Fond zdravstva grca u dugovima

U Republici Srpskoj u 2023. godini zabilježeno je manje slučajeva bolovanja nego 2022. godine, ali su troškovi koje je plaćao Fond zdravstvenog osiguranja (FZO) Republike Srpske bili višestruko veći.

Brojke ćemo početi podatkom da je u prošloj godini u Srpskoj evidentirano više od 211.000 slučajeva bolovanja, što je prosječno oko 17.590 na mjesečnom nivou, odnosno nešto više od 570 slučajeva dnevno.

Ali, kao što smo i rekli, ove brojke su manje u odnosu na 2022. godinu, prema kojima je tada mjesečni prosjek bio 21.300, ili nešto više od 700 na dnevnom nivou.
Međutim, ovdje je bitno napomenuti da se svaka prijava za bolovanje računa posebno, pa primjera radi, jedan radnik u toku mjeseca može da otvori bolovanje i dva puta, i to se evidentira kao dva slučaja.

U prevodu, brojka od 17.590 slučajeva mjesečno ne znači da je na bolovanju tada striktno bilo toliko radnika.

Ipak, dok se broj evidentiranih slučajeva bolovanja smanjuje, troškovi FZO RS se povećavaju.
Ukupno su, kažu za “Nezavisne novine”, veći za 15 odsto nego 2022.

“Prvenstveno zbog toga što su Zakonom o obaveznom zdravstvenom osiguranju RS povećane osnovice za isplatu plata za vrijeme bolovanja, poput za trudnice koje se nalaze na bolovanju zbog bolesti ili komplikacija u trudnoći, kao i za maligne bolesti, gdje se sada plata za vrijeme bolovanja isplaćuje 100 odsto, a ta bolovanja zbog prirode bolesti i stanja traju duže”, pojašnjavaju iz Fonda zdravstva.

Naravno, napominjemo da se bolovanja razlikuju i po broju dana koliko je neko izostao s posla, a ovom prilikom pažnju ćemo posvetiti onima koja su bila duža od 30 dana.

S tim u vezi, analize FZO RS pokazuju da su na prvom mjestu bila trudnička bolovanja, zatim povrede i trovanja, kao i maligni tumori.

“Trošak Fonda za bolovanja duža od 30 dana u 2023. godini iznosi oko 33 miliona KM, a u 2022. godini iznosio je 17,3 miliona KM”, naveli su iz ove ustanove.

U daljem, statistika pokazuje da je prosječan broj izgubljenih radnih dana po slučaju bolovanja iznosio 12.

FZO RS podsjeća i na to da su u prethodnom periodu na neki način pooštrili pravila za bolovanje. Posljednja u nizu mjera je stupanje na snagu novog Pravilnika o postupku utvrđivanja privremene spriječenosti za rad, kako bi se dodatno unaprijedila oblast bolovanja i sve eventualne zloupotrebe svele na minimum.

“Poslodavci mogu da zatraže vanrednu ocjenu bolovanja za radnike ukoliko imaju bilo kakvu sumnju u opravdanost toga. Na osnovu zahtjeva poslodavca, prvostepena komisija za bolovanje poziva osiguranika i sprovodi vanrednu ocjenu privremene nesposobnosti. Komisija je obavezna pregledati osiguranika i izvršiti uvid u zdravstveni karton i postojeću medicinsku dokumentaciju.

Osiguranik kada primi poziv za vanrednu ocjenu treba da se javi svom porodičnom ljekaru koji je dužan da mu izda uputnicu. Ishod ove vanredne ocjene može biti ili nastavak bolovanja ili vraćanje na posao narednog dana, ako se analizom i pregledom ustanovi da je radnik sposoban za posao”, pojašnjavaju iz Fonda.

Podsjećaju i na činjenicu da vanredne ocjene bolovanja nije moguće tražiti za radnike koji se trenutno ne nalaze na bolovanju, već su to pravo koristili nekada ranije, a sada već rade.

A pored vanredne ocjene, iz FZO dodaju da postoje i vanredne kontrole, koje vrše kontrolori Fonda, a ne gorepomenute komisije i prilikom kojih se radnici ne pozivaju na pregled, već se gleda medicinska dokumentacija.

“Takođe, kod ove kontrole, provjere opravdanosti bolovanja se mogu sprovesti i za bolovanja koja su završena”, kažu iz Fonda, napominjući i to da radnik u roku od 24 časa ima mogućnost da se i sam obrati prvostepenoj komisiji ukoliko nije zadovoljan ocjenom porodičnog ljekara, kao i da ima mogućnost žalbe FZO RS u slučaju da prvostepena komisija zaključi bolovanje, a da on nije zadovoljan tim rješenjem, prenose “Nezavisne novine“.

Obaveza svih koji su na bolovanju jeste da se svakih 15 dana javljaju porodičnom doktoru, a izuzetak su oni koji se nalaze na bolničkom liječenju.

Prema postojećem Pravilniku Fonda, troškove neto plata radnika koji su na bolovanju do 30 dana snosi poslodavac, a za bolovanja duža od 30 dana FZO RS.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Sunčano i malo toplije

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH (FBiH) će preovladavati sunčano uz malu do umjerenu oblačnost i temperaturu vazduha uglavnom između 23 i 28 stepeni Celzijusovih.

Ujutru će biti vedro, a tokom dana pretežno sunčano uz dnevni razvoj oblačnosti i toplo. Nešto oblačnije biće poslije podne u Hercegovini, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Najniža jutarnja temperatura vazduha iznosiće između osam i 13 stepeni Celzijusovih, na jugu do 16, a najviša dnevna između 23 i 28 stepena Celzijusovih, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.

Vjetar će biti slab do umjeren južnog i jugozapadnog smjera.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Ponovo oblačno sa pljuskovima, POPODNE RAZVEDRAVANJE

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH (FBiH) se u prvom dijelu dana očekuju lokalno slabi pljuskovi, a poslije podne razvedravanje, te sunčano i toplo vrijeme.

Ujutro će biti umjereno do pretežno oblačno, ponegdje je moguća magla ili niska oblačnost, a na zapadu kiša ili pljusak koji će se zatim premiještati ka istoku i slabiti, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

U drugom dijelu dana očekuje se razvedravanje uz manju oblačnost i toplije. Slaba kiša je moguća samo još ponegdje na istoku.

Vjetar će biti slab do umjeren, jugozapadni, na planinama i u Hercegovini pojačan.

Jutarnja temperatura vazduha od 12 do 17 u višim predjelima od devet, a najviša dnevna od 22 do 29, u višim predjelima od 17 stepeni Celzijusovih.

Nastavi čitati

Aktuelno