Connect with us

Društvo

SVI GA KORISTIMO! Da li znate koliko vas košta minus na tekućem računu?

Minusi po tekućem računu se odobravaju na osnovu redovnih mjesečnih primanja, najčešće zavise od visine mjesečne zarade.

Zavisno od paketa koje nude banke, moguće su i varijante dozvoljenog prekoračenja u visini dvije, tri, pa i šest plata.

Ovo je definitivno najskuplji vid kreditiranja građana, te je neophodno da ako ga koristite, činite to sa velikom opreznošću i sa dobrim poznavanjem troškova ovakvog načina kreditiranja.

Većina banaka odobrava minuse po tekućem računu “po automatizmu”, nakon prve primljene plate, a ne naplaćuju jednokratnu naknadu za odobrenje dozvoljenog prekoračenja. Ovo je jedna od stavki na koje je potrebno obratiti pažnju, posebno na njenu cijenu, ako je banka primjenjuje.

Prvo pitanje koje treba postaviti službenicima banke je da li se plaća naknada za odobravanje dozvoljenog minusa.

Dozvoljeni minus se obično odobrava u vremenskom periodu od maksimalno 12 mjeseci. Nakon isteka odobrenog minusa u tom vremenskom periodu, klijent banke je dužan da obezbijedi pozitivan saldo na računu bar jedan dan, kako bi ostvario pravo na obnovu ovog vida kreditiranja u istom vremenskom periodu.

Takođe, detaljno se raspitajte u svojoj banci o efektivnoj kamatnoj stopi na korišćenje minusa po tekućem računu i ne ustručavajte se da promijenite banku ukoliko je efektivna kamatna stopa za korišćenje minusa niža u drugim bankama.

Imajte u vidu da se kamata na korišćeni dozvoljeni minus obračunava na dnevnom nivou i da vam je u interesu da što kraće koristite minus. Svaki svoj prihod koristite za pokrivanje iskorišćenog dozvoljenog minusa, jer ćete značajno smanjiti troškove kamate.

Trudite se da nikada ne koristite maksimalno odobreni iznos dozvoljenog minusa. Vrlo lako se može desiti da pri mjesečnom obračunu kamate nemate dovoljno sredstava da bar djelimično pokrijete iskorišćeni minus. U tom slučaju ulazite u takozvani “nedozvoljeni minus”, koji sa sobom vuče efektivne kamatne stope i preko 100 odsto na godišnjem nivou. Ako uđete u zonu nedozvoljenog minusa, može se desiti da vam banka u trenutku kada treba obnoviti pravo na dozvoljeni minus, isti ne odobri.

Kada i kako koristiti dozvoljeni minus?

Dozvoljeni minus po tekućem računu koristite samo kada vam je to zaista neophodno. Nikada dozvoljeni minus nemojte koristiti kao dugoročni vid kreditiranja. On služi premošćavanju kratkotrajnom nedostatku novca (nekoliko dana). U tom smislu, vrlo je koristan u slučajevima kada kasni isplata zarade, kod vanrednih troškova koji se moraju odmah platiti i sl.

Vrlo je bitno da obratite pažnju i na sledeće: često će vam službenici banke reći ili ekran bankomata prikazati „raspoloživo stanje na računu”. Ovo stanje predstavlja zbir vašeg pozitivnog stanja na računu i dozvoljenog minusa. Zbog toga vodite računa da ne uđete u dozvoljeni minus misleći da samo trošite pozitivan saldo vašeg računa.

Nikako ne zaboravite, kada god ste u mogućnosti, da svojim prihodima podmirite djelimično ili u potpunosti iskorišćeni dozvoljeni minus, kako biste plaćali što nižu kamatu za korišćenje istog. Kamata se obračunava dnevno.

Prednosti dozvoljenog minusa nad ostalim vrstama kreditiranja

Za razliku od klasičnih kredita, ovo je dinamični model kreditiranja. On je uvijek raspoloživ i uvijek ga je moguće podmiriti, bez naknada prijevremenih otplata i posebnih procedura odobravanja.

U odnosu na kreditne i platne kartice, minus po tekućem računu vas ne obavezuje da svakog mjeseca isplatite dio duga, ali vas i ne ograničava da ne možete podmiriti veći dio duga od pripadajućeg za taj mjesec.

Kod većine banaka, minus po tekućem računu sem kamate nema dodatnih troškova (kao što su članarina, izrada i sl. kod kartica). U odnosu na sve ostale vidove kreditiranja, uključujući klasične kredite i kartice, minus po tekućem računu zahtijeva najmanju administrativnu proceduru kako kod aktiviranja, tako i kod ukidanja.

Opasnosti kod korišćenja minusa po tekućem računu

Vrlo je bitno da se raspitate kod nekoliko banaka o cijeni korišćenja minusa po tekućem računu i o pratećim naknadama banke. Razlike između pojedinih banaka mogu biti velike, tako da treba izabrati najbolju opciju za vas, bez prenagljivanja i žurbe.

Prije izbora banke u kojoj ćete koristiti dozvoljeno prekoračenje, dobro uporedite troškove koje ćete imati. Jedna od najvećih opasnosti kod korišćenja dozvoljenog prekoračenja je “konstantno korišćenje minusa”.

Najvažnije je da znate da je ovo vid kreditiranja koji se koristi samo u kratkom periodu. Svako duže korišćenje minusa vas može puno koštati.

Nikada ne ulazite u dozvoljeni minus do gornje granice. Ovdje leži opasnost da uđete u zonu nedozvoljenog minusa i plaćate duplo veće kamate.

Ako niste u mogućnosti da izmirite obaveze po dozvoljenom minusu, razmislite o uzimanju kredita za refinansiranje ovakve vrste dugova. Kamate kod ovakvih kredita su drastično niže i ponekad mogu predstavljati najbolje rješenje, prenosi Bankar.me sa portala Mondo.

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Jutro pretežno sunčano uz postepeno naoblačenje sa sjeverozapada

U Republici Srpskoj i FBiH jutro pretežno sunčano uz postepeno naoblačenje sa sjeverozapada.
U kasnim večernjim ćasovima kiša u većem dijelu zemlje, a u višim područjima i na planinama snijeg. Vjetar slab do umjeren južni i jugozapadni. Tokom noću na jugu i jugozapadu zemlje povremeno jaki udari vjetra.
“Jutarnja temperatura vazduha od -8 do -2, na jugu do 2, a dnevna od 0 do 6, na jugu do 10 °C”, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.
Nastavi čitati

Društvo

GUŽVE NA GRANIČNIM PRELAZIMA Kolone vozila čekaju na ulazu u BiH

Kolone vozila čekaju da iz Hrvatske uđu u BiH na graničnim prelazima Gradiška, Gradina, Novi Grad, Kozarska Dubica, Kostajnica, Brod, Velika Kladuša, Svilaj, Šamac, Brčko i Orašje.

Čeka se i na granici sa Srbijom na izlazu iz BiH na graničnom prelazu Šepak, saopšteno je iz Auto-moto saveza (AMS) Republike Srpske.

Zadržavanja na ostalim graničnim prelazima nisu duža od 30 minuta.

Iz AMS-a ističu da jak vjetar mjestimično formira snježne nanose na magistralnim putevima Bihać-Bosanski Petrovac (Ripač-Vrtoče), Bosanski Petrovac-Oštrelj-Drvar, Kupres-Šuica-Tomislavgrad-Kolo i Glamoč-Mlinište.

U nižim predjelima vozi se po pretežno mokrim ili vlažnim kolovozima, dok u višim predjelima i preko prevoja ima snijega na kolovozu, kao i poledice.

Poledica je moguća i u nižim predjelima. Vozačima se savjetuje da voze oprezno i da na put ne kreću bez zimske opreme.

Nastavi čitati

Društvo

IPAK NAS ČEKA BIJELA NOVA GODINA? Stiže nam i do METAR SNIJEGA

U narednoj sedmici spremaju se najveće snježne padavine unazad nekoliko godina, objavio je BHMETEO.
 „Sačekaćemo još malo sa konačnim procjenama visine snijega, ali po svemu sudeći dolazi nam ozbiljna zimska ciklona“, naveo je BHMETEO, odakle su potvrdili da će većeg snijega biti i u Banjaluci.Danas je, podsjećaju, i kalendarski počela zima, a vrijeme u narednom periodu biće pravo zimsko.

Nastavi čitati

Aktuelno