Connect with us

Svijet

Predsjednik Bugarske odbio da potpiše deklaraciju o članstvu Ukrajine u NATO

Predsjednik Bugarske Rumen Radev je odbio da potpiše cjelokupan tekst deklaracije devet zemalja Istočne Evrope zbog člana u kome se daje podrška ulasku Ukrajine u NATO, saopštila je pres služba bugarskog predsjednika.
Dokument su 2. oktobra potpisali predsjednici Rumunije, Češke, Estonije, Letonije, Litvanije, Sjeverne Makedonije, Crne Gore, Slovačke i Poljske.

– Rumen Radev nije saglasan sa cjelokupnim tekstom deklaracije, koji su usvojile neke zemlje Istočne Evrope na temu članstva Ukrajine u NATO. Predsjednik podržava druge pozicije koje se nalaze u dokumentu – navodi se u izjavi koju je objavila agencija BTA.

Iako je Bugarska potpisala deklaraciju o budućm članstvu Ukrajine na NATO samitu u Bukureštu 2008. godine, to se tada dešavalo u sasvim drugačijoj bezbjednosnoj situaciji.

Radev smatra da odluku o članstvu Ukrajine u NATO treba usvojiti tek nakon što Rusija i Ukrajina, kao strane u sukobu, razrade, prihvate i realizuju jasne parametre mirnog rješenja.

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski je ranije izjavio da Ukrajina podnosi zahtjev za ubrzano pridruživanje NATO-u. Postupak prihvatanja Ukrajine u NATO je preuranjen, izjavio je kasnije pomoćnik predsjednika SAD za nacionalnu bezjbednost DŽejk Salivan.

Generalni sekretar NATO-a Јens Stoltenberg je, komentarišući izjavu Zelenskog, priznao je nepromjenljiv stav Alijanse o pravu svake zemlje da odredi svoj put i politiku “otvorenih vrata“. On je naglasio da će se NATO potruditi da pruži pomoć Kijevu da se zaštiti.

Svijet

Kineski odgovor na dodatne američke carine: Na snazi drastične mjere i zabrane za kompanije

Kineske carine na američku robu stupile su na snagu.

Kineske carine na sav američki uvoz u iznosu od 84 odsto stupile su jutros na snagu, znatno veće od ranije najavljenih 34 odsto. Peking je juče najavio mjere, ali su one stupile na snagu u ponoć po lokalnom vremenu.

To je odgovor na američke carine od 125 odsto koje je Trampova administracija ranije nametnula na kinesku robu. Trgovinski rat između dvije najveće svetske ekonomije ne pokazuje znake jenjavanja. Peking kaže da će se “boriti do kraja”, dok Vašington takođe najavljuje da neće popustiti.

Osim carina, Kina je uvela i niz ograničenja za više od deset američkih kompanija. Između ostalog, njihovim direktorima je zabranjen ulazak u zemlju, a same kompanije više ne mogu da ulažu na kinesko tržište.

Kina i Evropska unija razmijenile su mišljenja o jačanju ekonomske i trgovinske saradnje kao odgovor na američke carine, saopštilo je kinesko ministarstvo trgovine.

Ministar trgovine Vang Ventao razgovarao je u utorak u video razgovoru sa komesarom EU za trgovinu i ekonomsku bezbjednost Marošem Šefčovičem o ponovnom pokretanju pregovora o podršci trgovini, navodi se u saopštenju kineskog ministarstva.

Tema razgovora bilo je trenutno otvaranje pregovora o minimalnim cenama kineskih električnih vozila, dodaje se u saopštenju.

Kina se pažljivo i dugoročno pripremila za navalu carina iz Vašingtona i ima niz kratkoročnih i dugoročnih kontramera, kaže Dejvid Reni, urednik geopolitike u časopisu Ekonomist.

Govoreći za “BBC”, Reni kaže da su kineski zvaničnici i akademici sa kojima je nedavno razgovarao u Pekingu svjesno očekivali trgovinski sukob tokom Trampove predsedničke kampanje.

“Kina voli da planira. Dugo se i pažljivo pripremala”
“Kina voli da planira. Oni vole petogodišnje planove. Izuzetno im je teško da se nose sa tako hirovitim, transakcijskim američkim predsjednikom”, rekao je Reni.

“Pripremali su se veoma pažljivo i veoma dugo. Imali su kratkoročne pripreme specifične za SAD, ali i dugoročne mere da pokušaju da preorijentišu i rebalansiraju svoju cjelokupnu ekonomiju, da smanje zavisnost od izvoza”, dodao je on.

Jedan od najjasnijih primjera kineske strategije je uvođenje carina na američku soju. Reni ističe da ta mjera direktno utiče na Trampovu glasačku bazu na Srednjem zapadu SAD, dodajući da Peking može istovremeno da dobije soju iz Brazila i Argentine.

“Logika u Pekingu ide ovako: šta možemo da uradimo da povrijedimo Trampove glasače, da privučemo njegovu pažnju, da možemo da kupimo negdje drugdje?”, objasnio je Reni.

Nastavi čitati

Svijet

ČLANICE NATO POČELE POMORSKE VJEŽBE u rumunskim vodama Crnog mora

Članice NATO počele su danas pomorske vojne vježbe u rumunskim vodama Crnog mora, prenijeli su američki mediji.

Ove vježbe su najveće organizovane pod komandom Rumunije ove godine i odvijaju se u trenutku dok evropski saveznici razmatraju dugoročnu pouzdanost bezbjednosnih garancija SAD pod predsjednikom Donaldom Trampom, prenosi AP.

Odnosi sa SAD su postali zategnuti od dolaska Trampa na vlast i njegovih pokušaja da uspostavi neposrednije odnose sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom i dogovori se s njim o prekidu rata u Ukrajini.

U dvonedeljnim vojnim manevrima Morski Štit 25 u Rumuniji učestvuje oko 2.300 vojnika iz 12 zemalja, uključujući SAD, koji izvode vježbe na moru, rekama, kopnu, pod vodom i u vazduhu.

Ministarstvo nacionalne odbrane Rumunije demantovalo je vijesti koje je ranije objavila američka mreža NBC da SAD razmatraju povlačenje oko 10.000 američkih vojnika iz istočne Evrope, uključujući i iz Rumunije i Poljske.

Nastavi čitati

Svijet

OGLASIO SE FICO “EU nepravedna prema Srbiji”

Slovački premijer Robert Fico izjavio je da je EU potrebna iskrena diskusija o demokratiji i onome što se dešava u Slovačkoj i Srbiji, ističući da bi Srbija već bila članica da je Unija prema njoj bila pravedna.

Fico je rekao da je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić suveren i da ne podliježe “zapadnom diktatu”.

– Zbog suvereniteta i nepokoravanja zapadnom diktatu, demokratski izabrani predsjednik Aleksandar Vučić suočava se sa gnjevom `zapadnih bogova`. Da je EU pravedna, što nije, Srbija bi postala članica, jer je za to spremna – napisao je Fico na “Instagramu”.

Zbog suverenog stava Vučića, kaže Fico, članstvo u EU postalo je “dobar materijal za ucjene demokratski izabranih političkih predstavnika Srbije.

Fico je izrazio želju da predstavnici vlasti i građani Srbije rješavaju svoje domaće probleme bez miješanja Zapada.

On je ocijenio da organi EU “često pucaju bičem demokratije i drže lekcije”.

– Pritom ignorišu da je Zapad organizovao Majdan protiv vlasti koja je legitimno izabrana u Gruziji, da su u Rumuniji i Francuskoj pod čudnim okolnostima uklonjeni favoriti predsjedničkih izbora. O Slovačkoj ne treba ni da se govori – rekao je Fico.

On je naveo da nevladine organizacije koje se finansiraju sa holandskih računa svake nedjelje iznose razloge za proteste u Slovačkoj.

– Ova tema je bukvalno odjeknula na mojim sastancima sa Savjetom predsjednika Generalne skupštine UN, kao i sa predsjednikom Indije – istakao je premijer Slovačke.

Fico je naveo da je EU prepustila opoziciji u Slovačkoj između 2020. i 2023. da zloupotrijebi kriminalni sistem kako bi eliminisala protivnike.

– Oprostite što govorim o ovome ja, Robert Fico, četiri puta nezakonito optužen za političku aktivnost i blizu smrti zbog suverenih stavova. Aleksandre, izdrži – poručio je slovački predsjednik.

Nastavi čitati

Aktuelno