Connect with us

Banjaluka

POČELI RADOVI NA NOVOM HOTELU “PALAS”! Obećano-ispunjeno!

Počeli su radovi na izgradnji hotela Palas, koji će uskoro postati nova razglednica našeg grada, saopšteno je iz Gradske uprave Banjaluka.

Radove na ovoj lokaciji obišao je i gradonačelnik Draško Stanivuković, koji je istakao da je riječ o investiciji vrijednoj 100 miliona KM.

– Počinjemo posao na koji se čekalo gotovo pola vijeka i ostvarujemo san koji je sanjan gotovo pola vijeka. Sa ovim projektom Banja Luka i Republika Srpska dobijaju svoju najveću investiciju koja iznosi preko 100 miliona KM i ovo je zasigurno najveći posao koji se radi u našoj zemlji– poručio je gradonačelnik.

Dodao je da će ovo biti jedan monumentalan objekat koji će dosezati visinu oko 100 metara i koji će se prostirati na gotovo 40.000 metara kvadratnih.

– Ovaj hotel imaće i brojne sadržaje poput spa centra, kongresne dvorane, šoping zone i preko 200 smještajnih jedinica i 200 parking mjesta. S obzirom na svoju visinu ovaj hotel će imati i svoj vidikovac sa kojeg će protezati nevjerovatan pogled na naš grad  Hotel „Palas“ će u svakom smislu biti novi simbol Banjaluke“. – kazao je Stanivuković.

Kako je rekao, polaganje kamena temeljca za ovaj objekat polaganje je kamena temeljca za jednu novu Banjaluku, Banjaluku koja ide u budućnost.

Ovaj hotel donijeće i nova radna mjesta, jer će prije svega radove u velikoj mjeri izvoditi domaći izvođači, a potom će i novi hotel ponuditi brojna radna mjesta – naglasio je Stanivuković.

On je podsjetio da je ostvarenje sna  započelo rušenjem nedovršenog dijala hotela još prije godinu dana.

Gotovo tri godine radilo se na pripremama projekta rušenja, za koje je bilo neophodno riješiti brojna pitanja. Riječ je o obimnoj dokumentaciji, a sama potvrda kompleksnosti projekta je činjenica da je reviziju projekta radila svjetski priznata kompanija iz ove oblasti – istakao je on.

Predstavnik kompanije „Cepter“ Đorđe Rašić istakao je da je ovo važan trenutak za ovu kompaniju koja će izgraditi najviši i najljepši objekat u Banjaluci.

-Početak ovog projekta za našu kompaniju je ostvarenje sna koji čekamo više od 15 godina. Riječ je o ozbiljnoj investiciji, a od svega je najvažnije da će na ovaj način kompanija „Cepter“ dati Banjaluci nešto što će ostati i budućim generacijama. Uvijek idemo korak ispred vremena, i uvjeren sam da će nas Banjalučani nakon završetka projekta razumjeti i reći da je ovo nešto što je vrijedilo čekati više od 40 godina – rekao je Rašić.

U ime kompanije „Ruting“ Nikola Dmitrović istakao je da je ova kompanija bila nosilac izrade projektne dokumentacije za hotel „Palas“.

Za ovaj projekat bilo je neophodno izdvojiti mnogo ljubavi, truda i znanja, kako bi jedan ovakav objekat, koji do sada nije viđen na ovom prostoru. Danas postavljamo temelje za izgradnju objekta, čija će kula dosezati visinu do čeka 100 metara. Riječ je o objektu koji predviđa čak 200 smještajnih jedinica. Pored hotelskih sadržaja, objekat će imati i velnes, konferencijske sale, manje sale za sastanke, dvije kuhinje, restoran koji će se nalaziti u dijelu koji lebdi nad starim dijelom hotela Palas – istakao je on.

Dmitrović je pohvalio sve kolege koji su učestvovali i dali svoj doprinos za ovaj kompleksan projekat, koji je dobio i pozitivan revizorski izvještaj od strane poznate svjetske kompanije „Arup“.

Banjaluka

Ševo odgovorio Zeljkoviću “LIJEPO JE BRANITI UJKU, ALI PONEKAD JE BOLJE ĆUTATI”

Nakon što je odbornik u Skupštini grada Banjaluka, Marko Zeljković, iznio niz kritika na račun aktuelne gradske vlasti, uslijedio je brz i oštar odgovor iz PDP-a. Ovlašćeni potpisnik u Odjeljenju za opštu upravu, Miroslav Ševo, reagovao je na izjave mladog odbornika koje je, kako navodi, očigledno dao u svrhu odbrane svog bliskog rođaka – „velikog ujke“.

– Kako dirljiva situacija danas na političkoj sceni. Mlađani sestrić brani ‘velikog ujku’. Lijepo je kada se porodica tako slaže i pomaže, radi zajedno i čuvaju se međusobno. Jedan preuzme Fudbalski savez, iako, što bi naš narod rekao, ‘nije šutno mačku s praga’, jer – ima on ujku. Drugi, po direktivi, ulazi kao odbornik u Skupštinu grada Banjaluka, a osnovni zadatak mu je čuvanje lika i nedjela ujke, istakao je Ševo.

On je poručio da nije prvi put da „ujko pljune pa poliže“, te da sestrić sada, u pokušaju da popravi štetu, napada gradonačelnika gledajući sve kroz prizmu stranke kojoj pripada.

– Moram podsjetiti mlađanog odbornika Zeljkovića da Partija demokratskog progresa funkcioniše na principu podjele obaveza i odgovornosti, ne autokratije. Gradonačelnik Banjaluke, a to sam pokušao pojasniti i premijeru Viškoviću, je, kao svaki pravi domaćin, uradio podjelu obaveza, odgovornosti i prava. Umjeće rukovođenja je uspostavljanje sistema koji funkcioniše savršeno bez prvog čovjeka i njegovih direktiva i naredbi. Naravno, Vama, odbornče, to je nepojmljivo jer ste naučili na autokratiju.

Ševo se osvrnuo i na konkretne teme koje je odbornik pomenuo – poput Depota, vrtića, vodosnabdijevanja i saobraćajnih gužvi.

– Pomenuli ste Depot, vrtiće, vodu, saobraćajne gužve. Mladi jeste, ali niste toliko zaboravni da ne znate da su to problemi stari 25 godina, a upravo toliko je ujko na vlasti u Banjaluci, i nešto manje u Republici Srpskoj. Depot su vaši partijski drugovi unakazili jer ništa od planiranog i projektovanog nisu sproveli, a uprava je od osnivanja pod ujkinim patronatom. Pomislili ste da vrtići postoje od juče, a zapravo njima rukovodite decenijama. Saobraćajne gužve nisu novost, a Skupština je bila ta koja je odbijala planove razvoja grada – jer ujku nisu odgovarali.

Posebno je naglasio problem vodovoda, koji je, prema njegovim riječima, opozicija imala priliku da riješi, ali to nije učinila.

– Zamislite, Vi pominjete vodu. Pomislih da ovo prethodno možda ne znate, jer niste imali dovoljno godina, a ujko to nije baš sve prepričao u detalje. Ali, odbornče, prije nešto više od mjesec dana, pa ponovo prije deset dana, lično ste odbili da riješite problem koji su ujkini drugovi ‘proizveli’, a vaši partijski kolege prošle godine – a to je sistem ‘Tunjice 1 i 2’.

Na kraju, Ševo je poručio da je lijepo što odbornik brani porodicu, ali da ponekad treba stati i razmisliti.

– Lijepo je što branite ujku, ali nekada se pokaže da je istinita ona narodna: ‘Pametan ćuti, budala govori!’ A za ovo što se desilo ujki na sudu, narod kaže: ‘Rođaka ni sud ne sudi!’ – zaključio je Miroslav Ševo.

Nastavi čitati

Banjaluka

„ZABRANITE NEPOZNAVANJE ZAKONA!” Maksić PORUČIO odbornicima SNSD da prestanu da se prave ludi oko kladionica kod škola!

Кada se već govori o zabranama, red bi bio da se zabrani nepoznavanje zakona odbornicima.

Izjavio je ovo odbornik PDP u Skupštini Grada Banjaluka, Igor Maksić reagujući na izjave odbornika Žane Grmuše (SNSD) koja je rekla “da bi u krugu škola u potpunosti trebalo zabraniti reklamiranje igara na sreću i navela da povećanje cijene tih reklama, koje predlaže gradonačečnik Banjaluke, neće spriječiti kladionice da se reklamiraju.”

-Narodna skupština Republike Srpske može već sutra da izmjeni Zakon o igrama na sreću i zabrani otvaranje kladionica u blizini škola. Zakonski, to je jedini put. Pa ako je to iskrena namjera, neka se prijedlog uputi u Skupštinu, tamo gdje vaša stranka ima većinu. Grad Banja Luka je već pokušao sve što mu je u nadležnosti. Predložili smo da se kladionicama u blizini škola uvede duplo veća komunalna taksa, prijedlog nije prošao, jer ga vaša skupštinska većina nije podržala. Podsjetimo, upravo ona većina kojoj pripadate – rekao je Maksić.

Zato, prije nego što pozivate Grad da radi ono što nije u njegovoj nadležnosti, kaže Maksić, bolje bi bilo da utičete na one koji to stvarno mogu, na svoje kolege u Narodnoj skupštini.

-Bilo bi krajnje vrijeme da prestanete opravdavati neopravdivo i da bar jednom stanete iza onoga što građani zaista traže. Ako Boriku treba škola, a ne kladionica, onda počnite tako što ćete tamo gdje imate vlast, donijeti zakon koji to stvarno omogućava. Grad Banja Luka bi već sutra sproveo tu zabranu, ali ne može kad mu vaša vlast drži vezane ruke – jasan je Maksić.

Nastavi čitati

Banjaluka

STANIVUKOVIĆ ČESTITAO 99. ROĐENDAN FK „BORAC“: „Danas slavimo istoriju, identitet i duh Banjaluke!“

Kako je poručio, fudbalski klub „Borac“ je simbol trajanja, borbe, zajedništva i pobjede.

Velikih 99 godina ponosa! Danas ne slavimo samo rođendan jednog fudbalskog kluba. Danas slavimo istoriju, identitet i duh Banjaluke!

Poručio je ovo gradonačelnik Draško Stanivuković čestitajući 99. rođendan FK „Borac“.

Kako je poručio, fudbalski klub „Borac“ je simbol trajanja, borbe, zajedništva i pobjede.

-Od 1926. godine pa do danas, Borac je bio i ostao ponos našeg grada. Kroz sve ove decenije, preživio je najteže trenutke, ali i donio najveće radosti generacijama navijača. Naredne godine, kada budemo slavili 100 godina postojanja, to neće biti samo sportski jubilej, već praznik svih Banjalučana – rekao je on.

Iskoristio je priliku da zahvali svima koji su bili dio ove velike i bogate istorije.

-Hvala svima koji su bili dio ove istorije — igračima, trenerima, radnicima kluba, navijačima i svima koji su svojim srcem gradili „Borac“. Živio „Borac“! Živjela Banjaluka! Srećan 99. rođendan – naglasio je Stanivuković.

Nastavi čitati

Aktuelno