Connect with us

Društvo

Decenija prepolovila broj studenata: Iz godine u godinu fakulteti u Srpskoj imaju sve manje brucoša

Sve manji broj učenika, masovan odliv stanovništva u inostranstvo kao i pad interesovanja mladih za studije samo su dio razloga što iz godine u godinu fakulteti u Srpskoj imaju sve manje brucoša, a koliko je stanje zabrinjavajuće svjedoči podatak da je za deceniju prepolovljen broj diplomaca i upisanih studenata.

Nova akademska godina na dva javna univerziteta u Srpskoj počela je juče, a amfiteatri ni izbliza nisu puni kao ranije. Pad broja studenata koje bilježe visokoobrazovne ustanove u Srpskoj najbolje se vidi iz podataka Republičkog zavoda za statistiku, prema kojima je u protekloj akademskoj godini bilo ukupno 24.807 studenata što je gotovo duplo manje u odnosu na akademsku 2011/2012. kada je bilo ukupno 46.567 vlasnika indeksa.

Takav trend prati i broj diplomaca pa je tako lani studije završilo 3.585 njih, dok je ta brojka prije deceniju dostigla 7.855.

Univerzitetski profesor i demograf koji se godinama bavi problematikom broja upisanih studenata Stevo Pašalić kaže da su razlozi za ovakvo stanje brojni i višesložni, te da porazna demografija koja je godinama izgovor za loše upisne rezultate nije jedini krivac.

Pad broja studenata iz godine u godinu jeste očekivan shodno broju upisanih osnovaca i srednjoškolaca, to je tipična posljedica demografije, ali veoma mnogo mladih odlazi na studije van granica, pogotovo u Srbiju. Na tamošnjim fakultetima sada ima blizu 6.000 naše djece – priča Pašalić.

Pad je, prema njegovim riječima i posljedica gubitka interesovanja mladih za studiranje, jer im je visoko životni standard u inostranstvu primamljiviji od učenja.

– To je još jedan od ključnih razloga zašto su amfiteatri sve prazniji. Zapad je otvorio granice za radnike i veliki broj srednjoškolaca čim završi školu traži način da ode jer zna da će ovdje imati manju platu čak i ako završi fakultet. Da bi ih motivisali da ostanu ovdje i studiraju neophodna je razvijena ekonomija, da znaju da ih čeka siguran i dobro plaćen posao, povoljni uslovi za rješavanje stambenog pitanja, sigurno mjesto u vrtiću, sve su to uslovi koji se moraju obezbijediti – kategoričan je Pašalić, koji navodi i da bi univerziteti u Srpskoj morali jače da se promovišu u regionu i inostranstvu, navodeći da je vidljivost naših visokoškolskih ustanova odlična na papiru, ali da je u stvarnosti druga priča. Ogromnu razliku u broju upisanih studenata za deceniju, Pašalić objašnjava popularnošću privatnih fakulteta koji su u to vrijeme doživjeli ekspanziju

Prije deset godina imali smo maksimalan broj studenata, a razlog je bila ekspanzija u osnivanju i širenju privatnih univerziteta. Tada su se na studije upisivale i generacije koje su prema starosnoj granici u velikoj mjeri prevazišle godine studija. To je glavni razlog i posljedica te velike cifre koju smo imali – navodi Pašalić.

Nova akademska godina na dva javna univerziteta u Srpskoj počela je juče, a amfiteatri ni izbliza nisu puni kao ranije. Pad broja studenata koje bilježe visokoobrazovne ustanove u Srpskoj najbolje se vidi iz podataka Republičkog zavoda za statistiku, prema kojima je u protekloj akademskoj godini bilo ukupno 24.807 studenata što je gotovo duplo manje u odnosu na akademsku 2011/2012. kada je bilo ukupno 46.567 vlasnika indeksa.

Takav trend prati i broj diplomaca pa je tako lani studije završilo 3.585 njih, dok je ta brojka prije deceniju dostigla 7.855.

KVALITET
Rješenje koje bi moglo zaustaviti strmoglavi pad, prema riječima Steve Pašalića jeste rapidno podizanje kvaliteta u obrazovanju.
– Moramo znati da mi više nemamo kvantitet ni u čemu. Ni u broju stanovnika, niti u broju studenata tako da akcenat mora biti na kvalitetu. Nije problem da imamo manji broj studenata, ali da oni po završetku studija budu visokoobrazovani kadar svuda tražen. S druge strane, društvena zajednica mora dati više prostora najobrazovanijim i najboljima – dodaje Pašalić.

Društvo

RAJANER PRIJETI POVLAČENJEM? Takse iz BiH mogu ukinuti letove!

Odluka o naplati naknade od tri marke po putniku u odlasku ponovo je na snazi od 1. aprila.

Osim avio-kompanijama koje to plaćaju, takse ne odgovaraju ni aerodromima u Bosni i Hercegovini, jer, kako ističu, ova odluka će im otežati pregovore sa novim kompanijama i o novim destinacijama.

Jedna od avio-kompanija kojoj zasigurno ne odgovara povratak taksi jeste “Rajaner”, koji je upravo zbog njih prije dvije godine ukinuo svoje letove sa tuzlanskog aerodroma.

Sada, kada su takse vraćene, a ova velika avio-kompanija uvela brojne nove letove s Aerodroma Sarajevo, stiglo je i upozorenje Savjetu ministara BiH.

“Ako sarajevski aerodrom želi da nastavi da privlači ulaganja ‘Ryanaira’, uključujući i potencijalno baziranje aviona, mora ostati konkurentan u odnosu na zemlje kao što su Albanija, Mađarska, Italija i Švedska, koje ukidaju vazdušne takse i smanjuju troškove pristupa kako bi obezbijedile rast saobraćaja. ‘Ryanair’ poziva Savjet ministara Bosne i Hercegovine da povuče odluku o ponovnom uvođenju avio-taksi kako bi podržao dalji razvoj avio-saobraćaja i turizma u zemlji i kako bi se njenim građanima omogućio pristup najpovoljnijim avio-kartama u Evropi”, istakla je Alicja Vojcik-Gołebiovska, šefica komunikacija za CEE i Baltik u “Rajaneru”.

Osim iz Sarajeva, “Rajaner” leti još i sa banjalučkog aerodroma i to na šest destinacija, a prema riječima Valentine Kecman, vršioca dužnosti direktora “Aerodroma Republike Srpske”, vraćanje taksi ugroziće dalju ekspanziju linija.

“Ugroziće dalje pregovore za ekspanziju na nove destinacije i uvećanje broja rotacija na trenutnim destinacijama. To je sigurno. Da li će ‘Ryanair’ ostati ili otići sa bh. tržišta, značiće to da li će takse ostati ili će biti novi moratorijum. Mi smo se nadali da ćemo uspjeti da produžimo moratorijum, jer statistika i kalkulacije do kojih smo došli u prethodnih godinu dana jeste da moratorijum od jednu godinu nije od velikog benefita za avio-kompanije iz razloga što im trebaju do tri godine da razrade neku novu destinaciju kako bi ona bila profitabilna za avio-kompaniju. To znači da je godina dana moratorijuma bila beneficija, ali nije dovoljno”, rekla je ona za “Nezavisne novine”.

Kako je dodala, po ovom pitanju u prethodnom periodu su imali niz sastanaka sa Edinom Fortom, ministrom komunikacija i transporta u Savjetu ministara, kao i predstavnicima Direkcije za civilno vazduhoplovstvo BiH.

Prema njenim riječima, aerodromi trenutno pregovaraju sa “Ryanairom” kako bi našli zajednički dogovor.

“Ovo nas zaista jeste dovelo do stagnacije sa pregovorima iz razloga što smo mi imali osnovu za pregovore za nove destinacije. Prethodnih mjeseci ‘Ryanair’ je čekao ishod ove odluke, odnosno da li će biti produžen moratorijum i to je nešto što nas je dovelo do ljetne sezone bez novih destinacija. Izuzetno je teško ispregovarati novu avio-kompaniju, novog low-costera na nekoj destinaciji iz razloga što low-costeri idu na već provjerene države. Kada neki low-coster uđe na teritoriju neke države, onda mnogo lakše idu pregovori”, ističe Kecmanova.

Marko Đuzel, direktor Međunarodnog aerodroma Mostar, kaže da će ova odluka otežati aerodromima u BiH, ali ističe da su oni ipak u malo drugačijem položaju.

“To je najveći problem niskotarifnim kompanijama. Poslije kovida došlo je do trenda da su niskotarifne kompanije, umjesto malih aerodroma, zauzele velike aerodrome, a mali aerodromi uzimaju klasične prevoznike. Vjerovatno će oni koji imaju niskotarifne prevoznike otežati pregovore i zadržavanje letova. Mi imamo klasične prevoznike i nama će to nanijeti minimalnu ili nikakvu štetu”, kaže Đuzel.

Nastavi čitati

Društvo

ANALITIČARI SLUTE UZROKE: Drastično pada broj radnika u FBiH,

Prema podacima Poreske uprave FBiH, broj zaposlenih u Federaciji Bosne i Hercegovine je za tri mjeseca manji za 8.649.

Kako se navodi u ovim podacima, broj zaposlenih smanjen je za 4.589 u januaru, za 1.733 u februaru i za 2.327 u martu.

“U decembru 2024. godine bilo je 551.452 zaposlenih, a na kraju marta ove godine taj broj je pao na 542.803”, stoji u podacima federalne Poreske uprave.

Federalni mediji pišu da privreda trpi velike posljedice Vlade FBiH o nametima na poslodavce usljed podizanja minimalne plate sa 619 KM na 1.000 KM.

Takođe, efekti ovoga se održavaju na novčani tok, finansijske obaveze kompanija, finansijski rezultat koji će na kraju trpjeti, a što će tek biti poznato kada budu objavljeni izvještaji o poslovanju.

Centralna banka BiH je navela ranije da je enorman rast minimalne plate i nameta privredi rezultirao rastom inflacije.

Tako je inflacija u decembru 2024. godine iznosila 2,2 odsto, dok je u februaru ove skočila na 3,5 odsto.

Ipak, Centralna banka BiH predviđa inflaciju za ovu godinu od 4,2 odsto.

Prema posljednjim podacima Federalnog zavoda za statistiku, ukupna industrijska proizvodnja u FBiH je u februaru 2025. godine u odnosu na prethodnu godinu manja za šest odsto.

Ono na šta su pojedini analitičari upozoravali jeste i uvođenje neradne nedjelje u lokalnim zajednicama, što, kako oni kažu, drastično smanjuje promet trgovina.

Admir Čavalić, ekonomista i predsjednik Odbora za ekonomsku i finansijsku politiku Predstavničkog doma Parlamenta FBiH, koji je ranije upozoravao da će doći do smanjenja broja zaposlenih, kaže da pretpostavlja da je veći broj od navedenog dobio otkaz, ali da su to sve pokrili novozaposleni.

“Mi ne znamo strukturu zaposlenosti. Pretpostavljam da su desetine hiljada radnika dobile otkaze, ali struktura djelatnosti bi pokazala da li je to zbog zabrane rada nedjeljom ili doprinosa. Ukoliko je došlo do drastičnih otkaza u trgovini, onda je jasno da je to zbog zabrane rada nedjeljom. Ako je u sektorima u kojima su tradicionalno niske plate, onda je to zbog povećanja minimalne plate”, objašnjava Čavalić za “Nezavisne novine“.

Prema njegovim riječima, ovo je prvi put nakon pet godina da Federacija BiH u prvom kvartalu ima pad broja zaposlenih.

“Čak i u pandemiji smo imali pad zaposlenih u drugom kvartalu. Ove godine imamo pad i u januaru, i u februaru, i u martu. Neki osnovni razlozi zašto je došlo do toga jesu visoka opterećenja za privredu, zabrana rada nedjeljom, niz nekih pogrešnih odluka kao što je izostanak fiskalne ili bilo kakve druge reforme, te druge geopolitičke krize, kao što je recesija u Njemačkoj”, istakao je Čavalić.

Na pitanje kakve podatke očekuje u narednom periodu, Čavalić odgovara da, ukoliko ne bude još jednog spuštanja stope doprinosa, doći će do daljeg pada zaposlenosti u FBiH.

Nastavi čitati

Društvo

POSKUPLJENJA BEZ KRAJA, KAFA POSTALA LUKSUZ: 200 grama košta kao ručak!

U Srpskoj i Federaciji BiH cijene hrane i ostalih roba neophodnih svakom domaćinstvu ne prestaju da rastu.

Građani su, svakako, najosjetljiviji na poskupljenja osnovnih životnih namirnica koje, htjeli ili ne, moraju da nabavljaju.

Međutim, sekiraju ih i skokovi cijena artikala koji nisu prijeka potreba, ali na koje su navikli, pa ih, makar nauštrb nekih drugih proizvoda, i dalje kupuju.

Među njima je i kafa koju konzumira veliki broj građana, a čija je cijena u proteklom period otišla nebu pod oblake.

Kilogram pržene mljevene kafe trenutno u prosjeku košta 18 KM. U poređenju sa istim periodom prošle godine, kafa je u BiH skuplja za skoro 5 KM?!

U odnosu na period prije 5 godina, kilogram kafe je, bezmalo, poskupio duplo. Naime, prema podacima Agencije za statistiku BIH, kafa je u februaru 2020. koštala 13,3 KM.

U pojedinim radnjama i marketima ovaj proizvod je kudikamo skuplji od prosjeka kojim se bavi statistika.

Tako su korisnici društvenih mreža objavili fotografiju na kojoj se vidi da 200 grama kafe košta nevjerovatnih 8 KM?!

Objava je izazvala veliku pažnju korisnika, koji su šokirani onim što su vidjeli.

Nastavi čitati

Aktuelno