Connect with us

Svijet

NORVEŠKA RAZMATRA IZGRADNJU OGRADE na granici sa Rusijom po uzoru na Finsku

Norveška bi mogla da postavi ogradu duž dijela ili cijele granice sa Rusijom čija je ukupna dužina 198 kilometara, kao što je to uradila Finska duž rusko-finske granice, izjavila je norveška ministarka pravde Emili Mel.

Mel je rekla u intervjuu za norveški javni emiter NRK u subotu uveče da granična ograda ne samo što može da djeluje kao odvraćanje, već sadrži senzore koji omogućuju da se otkrije da se ljudi kreću blizu granice.

Ona je istakla da norveška vlada trenutno razmatra nekoliko mjera za jačanje bezbjednosti na granici sa Rusijom na sjeveru Arktika, kao što su postavljanje ograde, povećanje broja graničnog osoblja i pojačavanje nadzora, prenio je AP.

“Ukoliko se bezbjednosna situacija u delikatnoj arktičkoj oblasti pogorša, norveška vlada je spremna da zatvori granicu u kratkom roku”, navela je Mel koja je ovog ljeta posjetila Finsku da bi bila upoznata sa tim kako se postavlja ograda duž cijele finsko-ruske granice čija je dužina 1.340 kilometara.

Finska vlada je zatvorila sve granične prelaze iz Rusije u Finsku krajem 2023. godine nakon što je više od 1.300 migranata iz trećih zemalja bez odgovarajuće dokumentacije ili viza ušlo u tu zemlju za tri mjeseca, samo nekoliko mjeseci nakon što je postala članica NATO-a.

Finska trenutno gradi ograde ukupne dužine do 200 kilometara u odvojenim dijelovima duž granične zone sa Rusijom koja služi kao spoljna granica EU.

Granični prelaz stanica Storskog je jedini zvanični prelaz u Norvešku iz Rusije, a trenutno je okružen 200 metara dugom i 3,5 metara visokom ogradom podignutom 2016. godine nakon što je godinu dana ranije oko 5.000 migranata i tražilaca azila prešlo iz Rusije u Norvešku.

Svijet

OPET PROBLEMI! Nove američke sankcije Kinezima podižu cijene nafte – tržišta uzdrmana!

Cijene nafte porasle su u četvrtak na međunarodnim tržištima prema 67 dolara, budući da su trgovce pred uskršnje praznike zabrinule nove američke sankcije kupcima iranske nafte.

Na londonskom tržištu se barelom nafte nakon podneva trgovalo po 97 centi višoj cijeni nego na jučerašnjem zatvaranju trgovine, od 66,82 dolara. Juče je zaključena trgovina u plusu 1,18 dolara.

Na američkom tržištu barel je danas poskupio za 1,07 dolara, na 63,54 dolara. Juče je zaključeno trgovanje u plusu 1,14 dolara.

Poticaj cijenama bile su u srijedu nove američke sankcije kineskim uvoznicima iranske nafte.

Američko ministarstvo finansija objavilo je da je uvelo sankcije još jednoj kineskoj nezavisnoj rafineriji zbog kupovine iranske nafte u vrijednosti većoj od milijardu dolara.

Washington do sada nije uvodio sankcije nezavisnim kineskim rafinerijama, između ostalog i zašto što uglavnom ne posluju preko američkog finansijskog sistema. Kineske državne kompanije obustavile su kupovinu iranske nafte kako ne bi prekršile sankcije.

SAD su pojačale pritisak na Iran paralelno indirektnim pregovorima s Teheranom o nuklearnom programu.

Cijene nafte rastu i zbog nagovještaja snažne potražnje u SAD.

Zalihe benzina i destilata pale su prošle sedmice za otprilike po dva miliona barela, objavilo je ministarstvo energetike u srijedu. Zalihe nafte porasle su za skromnih 500.000 barela.

Značajniji rast cijena zakočila su strahovanja da bi američko-kineski trgovinski rat koji su pokrenule “recipročne” američke sankcije na kineski uvoz mogao zakočiti ekonomiju i potražnju za energentima.

“Sudbinu svjetske ekonomije u velikoj će mjeri odrediti odgovor na pitanje tome hoće li SAD i Kina ipak postići dogovor i izbjeći dugotrajni trgovinski rat”, objašnjava Alex Hodes iz StoneX-a.

Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) već je blago snizila procjene rasta potražnje u ovoj i idućoj godini, na otprilike 1,3 miliona barela dnevno.

OPEC je odvojeno objavio da je u srijedu barel nafte njegovih članica poskupio 41 cent, na 68,06 dolara, prenosi jutarnji.hr.

Nastavi čitati

Svijet

BOGATAŠ PRIJETI! “Selimo Luj Viton u SAD ako EU ne zaštiti biznis – Brisel kriv za sve!”

Francuski milijarder i najbogatiji Evropljanin Bernar Arno upozorio je da bi gigant luksuzne robe LVMH mogao prebaciti proizvodnju u Sjedinjene Države u slučaju trgovinskog rata. “Brisel će biti kriv ako se to dogodi”, rekao je čelnik LVMH-a, u čijem jezgru je brend “Luj Viton”, tokom godišnje skupštine akcionara.

Podsjetimo, američki predsjednik Donald Tramp prošle nedjelje jeobjavio da svima obustavlja carine na 90 dana, osim Kini. EU je odmah pauzirala svoje protivcarine, izrazivši nadu da će u sljedeća tri mjeseca postići dogovor s Vašingtonom.

Arno smatra da je EU ta koja mora preuzeti odgovornost za pronalaženje sporazuma koji štiti njene interese bez podizanja carina.

SAD je glavno tržište za LVMH, pa bi kompanija bila izrazito izložena trgovinskom ratu između Bruxellesa i Washingtona. Arnault je istakao da će, ako dvije strane ne postignu dogovor, više carine natjerati LVMH i druge evropske kompanije da presele poslovanje u Sjedinjene Države.

“Ako Evropa ne bude mogla inteligentno pregovarati, biće posljedica za mnoga preduzeća”, uvjeren je.

Arnault, koji je prisustvovao Trampovoj inauguraciji u januaru, podržao je Trampov plan smanjenja poreza i birokratije koji za cilj ima navesti proizvođače da presele proizvodnju u SAD. Danas je kritikovao EU kao “birokratsku silu koja troši svoje vrijeme izdajući propise koji su nažalost nametnuti svim zemljama članicama i koji kažnjavaju ekonomske sektore”.

Potvrdio je da želi da EU i SAD uspostave “zonu slobodne trgovine”, što je ideja koju je već iznio američki milijarder Elon Musk, prenosi index.hr.

Nastavi čitati

Svijet

“NEMA DRUGIH INSTRUKCIJA OD VRHOVNOG KOMANDANTA”: Prva reakcija Rusije na prijetnje SAD da će se povući iz pregovora

Peskov je istakao da Moskva nije obaviještena o pozivima evropskih zemalja za mir u Ukrajini.

Moratorijum na udare na objekte energetske infrastrukture je istekao, a od ruskog predsjednika Vladimira Putina nije bilo drugih uputstava u vezi sa njegovim poštovanjem, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.

“U ovom trenutku nema drugih instrukcija od vrhovnog komandanta, ruskog predsjednika Vladimira Putina”, rekao je on novinarima, odgovarajući na pitanje o daljim akcijama u vezi sa udarima na energetske objekte.

Prema njegovim riječima, već je postignut određeni napredak u vezi sa privremenim moratorijumom na napade na energetske objekte, ali predstoji još mnogo razgovora.

“Ovo je pitanje koje vjerovatno treba da se postavi u Vašingtonu. Vjerujemo da se određeni napredak već može konstatovati. Taj napredak je vezan za moratorijum, privremeni moratorijum kojeg se pridržavala Rusija, moratorijum na ne gađanje objekata energetske infrastrukture. Prema tome, određeni pomaci su već napravljeni, ali, naravno, predstoji još mnogo teških diskusija”, odgovorio je Peskov na pitanje koliko je po mišljenju Kremlja, vjerovatno da bi SAD mogle da se povuku iz mirovnog procesa u Ukrajini.

On je istakao da se Rusija pridržavala moratorijuma u vezi sa napadima na energetske objekte, što se, kako je naveo, ne može reći za Ukrajinu. Kijev s druge strane, tvrdi da Rusija krši postignut dogovor o ne napadanju energetskih postrojenja. Peskov je istakao da Moskva nije obaviještena o pozivima evropskih zemalja za mir u Ukrajini.

“Nismo čuli ni za kakve pozive na mir iz Evrope u posljednje vrijeme. Naprotiv, ima poziva na dalju militarizaciju, na militarizaciju same Evrope, militarizaciju Ukrajine i tako dalje”, rekao je Peskov.

Kako je naveo, Rusija nastoji da riješi konflikt u Ukrajini uzimajući u obzir svoje interese i otvorena je za dijalog. Peskov je naglasio da se kontakti između Putina i američkog predsjednika Donalda Trampa mogu brzo dogovoriti ako bude potrebno.

“Rusija nastoji da riješi ovaj konflikt, da obezbijedi sopstvene interese i otvorena je za dijalog. Mi nastavljamo ovaj dijalog. Trenutno nema planiranih kontakata za ovu nedjelju, ali, s druge strane, uspostavljeni kanali komunikacije omogućavaju nam da se veoma brzo dogovorimo o takvom razgovoru ako bude potrebno”, rekao je Peskov.

Nastavi čitati

Aktuelno