Connect with us

Svijet

PORAŽAVAJUĆE! Samo JEDNA PLASTIČNA FLAŠICA ZA VODU razgrađuje se 450 godina

Jedna flašica za vodu, ukoliko se ne reciklira, ostaje u prirodi 450 godina. Naučnici pokušavaju da pronađu enzime koji će ubrzati proces raspada plastike, kako bi smanjili plastični otpad.

Jedan enzim koji se nalazi u prirodi „jede“ plastiku rekordnom brzinom. To bi moglo da bude rješenje za planine plastičnog otpada širom svijeta.

Jedan tim istraživača je tokom pretraživanja male deponije u Lajpcigu pronašao sedam enzima koji su bili potpuno nepoznati do sada. Njihov zadatak tokom pretrage je bio da pokušaju da pronađu proteine koji bi razgrađivali PET plastiku.

PET je vrsta plastike koja se najviše proizvodi na svijetu, a koja se obično koristi za flaše za piće ili pakovanja za voće i povrće. To je plastika kojoj treba izuzetno dugo vremena da se raspadne u prirodi. Primjera radi, jedna flašica za vodu, ukoliko se ne reciklira, ostaje u prirodi 450 godina. Iz tog razloga naučnici pokušavaju da pronađu enzime koji će ubrzati proces raspada plastike, kako bi smanjili plastični otpad u svijetu i time redukovali katastrofalni uticaj koji plastika ima po živi svijet u prirodi.

Konkretno, nije bilo pretjerano mnogo očekivanja prilikom uzimanja ovih uzoraka, rekao je Kristijan Zonendeker, naučnik koji je predvodio istraživanje. To je bilo tek druga deponija po kojoj su kopali i smatrali su da su enzimi koji razgrađuju PET plastiku rijetki.

Ali jedan od tih enzima, nazvan PHL7 ih je iznenadio. Uspio je da „izjede“ čitav komad plastike za manje od jednog dana. To je dva puta brže od LCC-a, standardnog enzima koji se danas koristi u eksperimentima sa PET plastikom.

Kako bi se uvjerili da njihovo otkriće nije slučajno, naučnici su uporedili mogućnost dva enzima da razgrade PET plastiku. Rezultat je bio isti. Novi enzim je bio daleko brži.

„Mislio sam da ćemo morati da uzimamo uzorke sa stotina lokacija prije nego što naiđemo na neki od ovih enzima. Ali očigledno je da svugdje u prirodi postoje enzimi koji to rade“, rekao je Grejem Hau, koji proučava degradaciju PET plastike na Univerzitetu Kvins u Ontariu, Kanadi, a koji nije bio dio ovog naučnog tima.

Sveprisutnost PET plastike
Iako se PET plastika može reciklirati, ne može se biorazgraditi. Poput nuklearnog otpada, kada se PET plastika stvori, ona nikada ne nestaje. Može se samo preoblikovati u nove proizvode. Na primjer, od recikliranih flaša za vodu može se napraviti torba, ali kvalitet plastike slabi sa svakim ciklusom reciklaže. Većina PET proizvoda se na kraju pretvori u tepihe ili torbe, koje u najvećem broju slučajeva završe na deponiji.

Postoje dva načina da se riješi ovaj problem. Prvi je da se obustavi proizvodnja PET plastike, ali je materijal toliko sveprisutan, da čak i kada bi kompanije prestale da ga proizvode danas, i dalje bi postojali milioni praznih boca ili torbi rasuti po prirodi.

Drugi način je da nađe sistem za razgradnju plastike. Naučnici već decenijama pokušavaju da pronađu enzime koji će to uspjeti. Otkriće LCC-a iz 2012. predstavljalo je veliki pomak, jer je to bio prvi enzim koji je uspio da razgradi plastiku.

Otkrili su da enzim ne pravi razliku između prirodnih i sintetičkih polimera. Umjesto toga, prepoznao je PET plastiku kao prirodnu supstancu i izjedao isto kao i prirodni polimer.

Poboljšanje postojeće tehnologije
Od otkrića LCC-a, naučnici poput Zonendekera su tražili nove enzime koji jedu PET u prirodi. LCC je efikasan, ali ima ograničenja, s obzirom da su mu i dalje potrebni dani da razradi plastiku, a reakcije moraju da se odvijaju na veoma visokim temperaturama.

Drugi naučnici i istraživači pokušavaju da dokuče kako LCC može da bude efikasniji. To trenutno radi kompanija „Karbios” u Francuskoj, koja pravi LCC enzime tako da oni budu brži i efikasniji. Istraživači sa Univerziteta Teksas u Ostinu nedavno su uz pomoć vještačke inteligencije napravili protein koji jede PET za 24 časa.

Kod ovakvih istraživanja se ide od stvari koje su poznate, pri čemu naučnici samo poboljšavaju ono što je već otkriveno. Iako će ovaj tip inženjeringa biti neophodan dok istraživači pokušavaju da stvore optimalni enzim za razgradnju PET-a, Zonendekerov rad pokazuje da je ovo tek vrh ledenog brijega u smislu potencijala enzima koji se pojavljuju u prirodi.

Naučnici smatraju da još nije dostignut maksimum onoga što može da se uradi sa ovim enzimima u odnosu kad je u pitanju razgradnja PET plastike.

Nova metoda razgradnje za nekoliko godina
I Zonendekerov novi enzim ima ograničenja, prenosi RTS. Iako može da razbije plastična pakovanja, još uvijek ne može da razgradi flaše. PET plastika od koje su ove boce napravljene je rastegnuta i stoga je dodatno hemijski izmijenjena na način koji je drugačiji od običnih plastičnih pakovanja. Njegov tim je već osmislio metodu kojom se slabi PET plastika prije nego što se na njoj primijeni enzim, ali taj eksperiment je još uvijek u toku.

Zonendeker smatra da bi tehnologija koja koristi PHL7 za razgradnju PET plastike u velikim razmjerama mogla da bude spremna za oko četiri godine, što bi bile dobre vijesti kad su u pitanju napori da se zaštiti životna sredina i smanji plastični otpad, prenosi RTCG.

Svijet

SUDAR AUTOBUSA U ATINI! Povrijeđeno 47 ljudi, među njima i DJECA, VOZAČU POZLILO, UDARIO AUTOBUS PUN MLADIH!

​Najmanje 47 osoba je danas povrijeđeno, od kojih tri teže, u sudaru dva autobusa u južnom predgrađu Atine, Vuli, prenijeli su grčki mediji.

Kako se navodi, među povrijeđenima ima i djece, prenio je “Katimerini”.

Povrijeđeni su prebačeni u tri lokalne bolnice, a ministar zdravlja Grčke, Adonis Georgijadis, saopštio je da niko od njih nije životno ugrožen, iako su tri osobe zadobile teže povrede.

Prema prvim informacijama, do sudara je došlo tako što je jedan autobus udario u drugi koji je stajao, nakon što je vozaču pozlilo i nije uspio da na vrijeme zakoči, prenosi Tanjug.

Na lice mjesta stiglo je 11 ambulantnih vozila.

Predsjednik lokalne uprave opštine Vula, Grigoris Konstantelos, izjavio je da su mahom povrijeđeni mladi ljudi koji su krenuli na plažu.

Saobraćajna uprava Atine (OASA) saopštila je da je otvorena interna istraga o okolnostima nezgode, koja se dogodila u blizini plaže u Vuli.

Kako se dodaje, formiran je njihov tim stručnjaka koji će, u saradnji sa nadležnim vlastima, prikupiti sve neophodne informacije.

Iz Saobraćajne uprave Atine takođe je saopšteno da su spremni da pomognu povrijeđenima i njihovim porodicama.

Oba autobusa koja su učestvovala u nesreći puštena su u saobraćaj u oktobru 2024. godine, napominje grčki list

Nastavi čitati

Svijet

TRAMP UDARA NOVIM CARINAMA! Od 1. avgusta haos u svetskoj trgovini, TAKSE I DO 70%! EU, Kina i Japan na čekanju!

Američki predsjednik Donald Tramp najavio je danas da će njegova administracija početi da šalje zvanična obavještenja trgovinskim partnerima o uvođenju novih carina koje će stupiti na snagu 1. avgusta i kretati se u rasponu od 10 do 70 odsto, u zavisnosti od zemlje i kategorije proizvoda.

U obraćanju novinarima, Tramp je naveo će najkasnije do 9. jula verovatno doneti sve odluke o carinama, prenosi Blumberg.

Novi carinski režim dio je ranije najavljenog plana iz aprila, koji je bio privremeno odložen za 90 dana kako bi se otvorio prostor za trgovinske pregovore, prenosi Tanjug.

Taj rok ističe 9. jula, a američki predsjednik je nagovijestio da neće biti dodatnog produženja.

U međuvremenu, Sjedinjene Američke Države su postigle tri trgovinska dogovora – sa Vijetnamom (ozvaničen u sredu), kao i okvirne sporazume sa Kinom i Velikom Britanijom.

Bijela kuća i dalje pregovara o carinama sa ključnim partnerima poput Evropske unije, Japana, Indije i Južne Koreje.

Nastavi čitati

Svijet

PRAG U MRAKU! Masovni nestanak struje paralisao grad, METRO STAO, TRAMVAJI NE RADE, HAOS U JAVNOM PREVOZU!

Delovi Češke, uključujući i delove Praga ostali su danas bez struje, što je dovelo do zastoja u javnom prevozu i železničkom saobraćaju, saopštili su zvaničnici.

Cela mreža metroa u Pragu bila je van funkcije počev od podneva, saopštila je gradska uprava za saobraćaj. Ipak, linije A i C ponovo su uspostavljene nakon oko 15 minuta, dok je linija B počela da radi posle otprilike 30 minuta.

Premijer Petr Fijala rekao je u objavi na mreži X da je nestanak struje zahvatio i druge delove zemlje i da nadležni organi rade na rešavanju problema. Operater elektrodistributivne mreže CEPS priznao je da je došlo do problema u severnim i istočnim delovima Češke.

Većina tramvaja na desnoj obali reke Vltave u Pragu bila je zaustavljena, dok leva obala nije bila pogođena. Neki vozovi u blizini Praga i u drugim regionima nisu mogli da saobraćaju.

Za sada nema izveštaja da je Međunarodni aerodrom Vaclav Havel u Pragu bio pogođen nestankom struje.

Još uvek nije jasno šta je izazvalo problem, ali su zvaničnici isključili mogućnost sajber napada.

Nastavi čitati

Aktuelno