Društvo
POČELA JE SEZONA SLAVA! Da li je u redu kupiti slavski kolač?

Običaj slavljenja slave jedan je od najljepših u srpskom narodu. Okupljeni dragim ljudima i porodicom, proslavljamo sveca porodice, a kao obavezni dio slave su slavski kolač, žito i vino.
Svaka domaćica bi trebalo da se potrudi da prvo to obezbijedi, pa tek onda spremanje gozbe, ali se u ovo moderno vrijeme sve više žena odlučuje da – naruči slavski kolač. Diplomirani psiholog i teolog Darko Nikolić odgovara na pitanje prije svega koja je “uloga” slavskog kolača, ali i da li je grijeh ukoliko se on ne spremi u domu slavara.
“Slavski kolač simboliše Gospoda Isusa Hrista koji je hleb života, a vino, kojim se slavski kolač i žito preliva, simboliše krv Hristovu koja je tekla iz Njegovih rana. Slavski kolač priprema domaćica dan ranije, a priprema se od čistog pšeničnog brašna u koje se dodaje osvećena vodica, a koju je sveštenik osvetio nekoliko dana pre slave. Ukrašava se ukrasima od testa, ali ono što je najvažnije da bude na slavskom kolaču je da se na njegovom centralnom delu i na četiri strane u znaku krsta utiskuje pečat sa slovima IS HS NI КA, što skraćeno i prevedeno sa grčkog znači Isus Hristos pobeđuje” kaže sagovornik za “Ona”.
Sada kada je objašnjeno kako se pravi i šta je obavezno da se na njemu nađe, pitamo koliko je ispravno ako neka domaćica jednostavno ne želi ili ne umije da ga spremi, pa riješi da ga naruči u pekari ili da ga neko blizak napravi umjesto nje.
“U poslednje vreme, zbog ubrzanog načina života i zauzetosti žena raznim svakodnevnim životnim obavezama, slavski kolači se sve češće naručuje u pekarama ili ih prave njihove majke, prijateljice, neko ko ima više vremena ili pak više iskustva. Suština jeste da se slavski kolač pripremi zajedno sa osveštanom vodicom i tom prilikom se, zajedno sa ukućanima pomolio za napredak, zdravlje i blagostanje. U pekarama sigurno ne pripremaju slavski kolač sa osveštanom vodicom, a opet ako domaćica nema drugu opciju, svakako je bolje i tako jer sama slava i slavska trpeza podrazumevaju slavski kolač kao nešto što je obavezno jer se on prinosi u slavu i čast svetitelja kojeg tog dana proslavljamo” kaže Darko Nikolić.
Potom dodaje:
“Ono što je važno prilikom pripreme slavskog kolača, a kada pričamo o njegovom izgledu, jeste da on treba da bude okruglog oblika. Nekada se nije posebno ukrašavao, a kasnije se počelo sa tim različitim maštovitim detaljima i željom da se još dodaju neki simboli i elementi, koji će pospešiti sreću i napredak porodice i zajednice. Tako su se dodavali detalji poput klasa pšenice, kao simbol plodnosti i dobrog prinosa, figure u obliku goluba ili slavuja, razni cvetovi, burence. Svaki od ovih detalja su imali svoje značenje i simboliku. Verujem da svaka domaćica najviše brine kako će da pripremi slavski kolač, da li će dovoljno da se ispeče, naraste, da li će ukrasi da ispadnu lepi… Ali kao što ste rekli, najvažnije je da slavski kolač umesimo sa ljubavlju i molitvom jer samo tako je taj čin blagosloven i ima pravi smisao.”
Odgovara sagovornik da li je i koliki grijeh ukoliko slavski kolač pripremi neko ko ne živi u domu slavara koji se slavi.
“Slažem se da svaka domaćica treba da slavski kolač i žito pripremi u svom domu, opet onako kako to ona najbolje ume. Bitno je pokazati u toj pripremi ljubav, dobru nameru i želju da se to spremi, da li domaćica samostalno ili uz pomoć majke, svekrve, prijateljice. Mlade domaćice koje su skoro počele da slave slavu ili tek počinju da slave, su izverzirane u korišćenju interneta na kom mogu pronaći veliki broj recepata za pripremu slavskog kolača pa čak i da gledaju postupak kako se on pravi. Ukoliko su i pored ove pomoći u strahu da mogu da pogreše, uvek je dobrodošla pomoć nekog od najbližih, i nije greh da neko pomogne domaćici. Naprotiv, i u toj pomoći možemo prepoznati lepotu zajednice i zajedničkog truda oko obavljanja ove jako važne i blagoslovene radnje.”
Darko Nikolić smatra da nema ničeg lošeg u tome da domaćica ima pomoć.
“Ukoliko domaćica pored svega pomenutog nema drugu opciju, da sama nije u mogućnosti da pripremi slavski kolač, uvek je bolje da to u njeno ime uradi neko drugi nego da ga samo poruči u pekari, međutim već sam spomenuo da ukoliko ništa od ovoga nije izvodljivo, onda je bolje i poručiti slavski kolač nego biti bez njega. Mnogo veći greh ili da kažemo nepravilnost, bi bilo to da nema slavskog kolača uopšte nego da nam neko pomogne ili to učini u naše ime. Isto je i sa slavskim žitom. Slavsko žito se kuva i prinosi u slavu Božiju, u čast svetitelja koji se slavi, za zdravlje i napredak doma i ukućana, kao i za pokoj duša svih predaka u tom domu.”
Da li je ispravno i da li je moguće da sveštenik slavski kolač presiječe uoči slave?
“Priprema krsne slave započinje najpre osvećenjem vodice od strane sveštenika. Istom tom osvećenom vodicom domaćica uoči slave priprema slavski kolač a krsna slava se slavi na dan svetitelja, nikako ni pre ni posle. Znamo da se u našem narodu slava proslavlja i po nekoliko dana, i to uoči slave, na dan slave, drugi dan slave, pa nekada i više dana od toga. Ali ono što je suština jeste da se dan ranije ili dan kasnije proslavlja drugi svetitelj i naša crkvena tradicija po pitanju krsne slave ne poznaje dan ni posle ni pre nego govori samo o danu slave. S tim u vezi, obred rezanja slavskog kolača i osvećenja slavskog žita se obavlja u crkvi i to na dan slave. U pojedine domove, kada za tim slavari izraze želju, dolazi sveštenik i u domovima slavara osvećuje žito i reže slavski kolač. Još jednom napominjem da se svi obredi obavljaju na dan slave, nikada nešto ranije ili nešto kasnije. Naravno da domaćini mogu dočekivati goste i mimo dana krsne slave, ali sam obred rezanja slavskog kolača i osvećivanja slavskog žita se uvek obavlja na dan slave” daje precizne odgovore Darko Nikolić, a prenosi “Ona”.
Društvo
RODITELJI OBRATITE PAŽNJU! Zašto i kada djeca počinju da lažu

Neslaganje djece sa roditeljima nije nikakva novost, niti je čudno. Štaviše, to je prilično česta pojava. Većina djece, pogotovo tokom puberteta, odnosno čuvenih “kritičnih” godina, smatra da ih niko ne razumije, a nemaju utisak ni da uživaju podršku.
Nažalost, upravo u tom periodu ona, kako bi uradila ono što su namjerila, bez obzira na to što znaju da roditelji to ne odobravaju, počinju da lažu. Dakle, kako bi izbjegli negodovanje ili to da budu spriječeni u svojim namjerama, koriste se nečim čime ne bi trebalo da se koriste ni odrasli, a kamoli djeca.
Brojne studije kažu da, baš kao što sve potiče iz ranog djetinjstva, odatle dolazi i “talenat” za laganje. Ovo se ne odnosi na to kada dijete nekoliko puta slaže, ali se odnosi na to kada laganje pređe u naviku.
Ta navika može da se zadrži, pa da jednostavno prerastemo u lažove.
Najvažnija uloga
U odrastanju djeteta i formiranju njegovog karaktera, roditelji, logično, igraju najvažniju ulogu. Iako mnogi od nas toga nisu svjesni, djeca prihvataju model ponašanja koji imaju pred sobom, odnosno od nas.
Djeci nikada nemojte davati lažna obećanja. Ma koliko vama to bezazleno djelovalo, ona sve to pamte i usvajaju kao model ponašanja. Primjera radi, ukoliko mu obećate da će dobiti igračku ako pojede sve iz tanjira, igračku mu obavezno i kupite.
Kada je taj prelomni trenutak kad počnu da nas lažu i koja djeca imaju veće predispozicije da izrastu u lažove? Stav psihologa je da strogi roditelji često izazivaju kontraefekat i stvaraju lažove od svoje djece. Njihov sistem zabranjivanja se pokazao kao prilično loš. Djeca koja se boje da kažu istinu i pribjegavaju laganju, imaju velike šanse da vremenom postanu sve bolji lažovi i da im to postane praksa u životu kad god treba izbeći nešto loše ili ukloniti krivicu sa sebe.
Roditeljstvo je kompleksno
U određenom periodu je karakteristično za djecu da lažu, ali to su uglavnom nemoguće stvari i vremenom, kako sazrijevaju, to prolazi. Ukoliko vaše dijete uporno laže, čak i za neke ozbiljnije stvari, problem može da bude nešto u porodičnoj svakodnevici što ga na to podstiče.
Roditeljstvo je jako kompleksno. Vaš tretman strogoće i kažnjavanja ga je naučio da ćete vi biti srećniji i zadovoljniji ukoliko čujete ono što želite, a on će istovremeno izbjeći kaznu. Bježanje od realnosti će napraviti pravog malog uvježbanog lažova kojem će to postati svakodnevnica i normalna pojava.
Morate malo da popustite i pokušati da ostvarite prijateljski odnos sa djetetom, tako da se ipak zna ko je roditelj, ali i da ima osećaj da uvijek sve može da vam kaže. I zapamtite, mala djeca su veliki psiholozi.
24sedam
Društvo
NA DJELU ZAGAĐENJE ZEMLJIŠTA I PODZEMNIH VODA: Sokolac od proljeća zatrpan tonama smeća (VIDEO)

Odgovorni radnici JKP „Sokolac“, radeći pod veoma teškim uslovima u urbanom dijelu tokom Vaskršnjih praznika, uklonili su veće količine otpada.
Iako je krajem aprila realizovana velika akcija čišćenja i uređenja gradskog naselja, situacija se ponavlja na Romaniji. Sistemskog rješenja nema niti je na vidiku.
Divlje deponije ponovo niču kao pečurke pored putnog pravca prema Sarajevu, Knežini i okolnim selima. Ono što su danas zabilježili i vidjeli slučajni prolaznici i turisti na samo nekoliko lokacija graniči se sa zdravim razumom. Na pojedinim deponijama, mašina odguruje otpad od kontejnera na rub šume, a potom taj isti otpad neodgovorna lica spaljuju na otvorenom.
Sve se ovo dešava u zoni sanitarne zaštite izvorišta Bioštice. Ovo područje je od javnog interesa i ima prioritet u zaštiti izvorišta vode za piće.
Isti oni koji su do juče kritikovali i najmanje sitnice danas ćute kao zaliveni. Sokolac gori, a načelnik se češlja, ne nudeći bilo kakva rješenja za goruće probleme građana. Nažalost, šta smo tražili, to smo i dobili.
@sokolacsrceromanije НА ДЈЕЛУ ЗАГАЂЕЊЕ ЗЕМЉИШТА И ПОДЗЕМНИХ ВОДА: Соколац од прољетос затрпан тонама смећа #sokolac #romanija #smece #voda ♬ original sound – Sokolac-srce Romanije
Društvo
MED ĆE BITI SKUP KAO SUVO ZLATO! Suša odnijela na hiljade košnica

Proizvođači meda širom Srpske, od Trebinja do Banjaluke, suočavaju se sa ozbiljnim gubicima. Do masovnog pomora doveo je niz faktora, a kao jedan od ključnih uzroka je prošlogodišnja suša, izjavio je predsjednik Saveza udruženja pčelara RS Darko Marković.
“Nažalost, precizne podatke još nemamo. Prema našim procjenama, stradalo je između 30 i 50 odsto pčelinjih društava, a ima slučajeva gdje je uništeno i do 90 odsto košnica”, istakao je Marković za “Novosti”.
Zima iza nas bila je kobna za pčelare Udruženja “Roj” iz Istočnog Sarajeva, koje je zabilježilo najveće gubitke od osnivanja 2004. godine.
Kako je izjavio predsjednik udruženja Nemanja Dragičević, čak 62 člana prijavila su gubitak 660 košnica, što je oko 25 odsto svih pčelinjih društava.
“Veliki broj pčelara ostao je bez 25 do 35 društava, dok je jedan član izgubio čak 45 košnica. Direktna šteta se procjenjuje na oko 140.000 KM, ali je indirektna šteta – smanjeni prinos meda, gubitak mladih rojeva i ostalih proizvoda – daleko veća”, istakao je Dragičević.
Ovakvi gubici nisu izolovani slučaj. I pčelari iz drugih dijelova RS suočili su se sa sličnim problemima. U Hercegovini su zabilježeni gubici u rasponu od 20 odsto u Trebinju do čak 35 odsto u Ljubinju.
Pčelarstvo u Srpskoj, kako upozoravaju stručnjaci, suočeno je sa sve ozbiljnijim izazovima – od ekstremnih klimatskih uslova i bolesti koje napadaju pčelinje zajednice, do uvoza patvorenog meda nepoznatog porijekla koji se prodaje po nižim cijenama, čineći domaći proizvod manje konkurentnim.
-
Politika3 dana ago
ĐAJIĆ “NEUMORNO RADIM ZA GRAĐANE”! Da… dijeli jaja, pije rakiju i ne zna gdje je 45 MILIONA KM! (VIDEO)
-
Politika3 dana ago
DODIK ISTIČE “Presuda Suda BiH treba da bude poništena”
-
Politika3 dana ago
ACO STANIŠIĆ (SNSD) POSLANIK I DIRETOR, odnedavno je navodno, i vlasnik 8 malih solarnih elektrana u Nevesinju i 6 fotonaponskih elektrana u Sokocu
-
Politika2 dana ago
CRNADAK “Nećemo biti glineni golubovi za linč na koji poziva režim”
-
Politika3 dana ago
VUKOVIĆ “Vidljiv Dodikov POLITIČKI NERVNI SLOM”
-
Svijet3 dana ago
Zelenski poslao poruku Putinu “SPREMAN SAM”
-
Politika2 dana ago
HELEZ SE PRAVDA “Obmanuli su i mene da će biti u redu i da će to zabraniti”
-
Region2 dana ago
HRVATI ZABRANILI SRPSKIM STUDENTIMA ULAZAK U JASENOVAC! Zurof “To je apsurdno”