Connect with us

Svijet

POTOP U BARSELONI! Moglo bi biti gore nego u Valensiji (VIDEO)

Olujne kiše su se u ponedjeljak iz regije Valensije preselile u susjednu Kataloniju, pri čemu je potopljen aerodrom El Prat pokraj Barselone, a stanovnici su upozoreni na “ekstremnu opasnost” od lokalnog nevremena.

Državna meteorološka agencija (AEMET) oglasila je crveno upozorenje zbog obilnih kiša na Barselonu. Prognoziraju obilne padavine duž obale Barselone, a stanovnicima su poručili da budu oprezni i ne putuju “osim ako je to nužno”.
Putevi širom regije blokirani su usljed klizišta i visokih vodostaja, a automobili su zarobljeni na potopljenim ulicama dok očajnički pokušavaju stići kući na sigurno.

Na mobilne telefone stanovnika stiglo je upozorenje od “ekstremnih i neprestanih padavina” na južnoj periferiji katalonske prijestonice. Poručili su stanovnicima da izbjegavaju suve kanale kako ne bi postali žrtve nabujale vode.

Videozapisi iz aerodorma El Prat prikazuju kako voda nadire u zgradu terminala i slijeva se sa stropova, a putnici skidaju cipele i gacaju kroz dvoranu za odlazne letove. Jedan snimak prikazuje avion Iberia Airlinesa kako pluta kroz visoku vodu na poplavljenoj pisti.
Daily Mail takođe piše kako je otkazana nastava na univerzitetima i u školama jer vlasti očajnički pokušavaju ograničiti kretanje stanovnika s ciljem da izbjegnu reprizu prošlosedmične katastrofe u Valensiji.

Tamošnji mediji prikazali su snimke automobila djelimično potopljenih na cesti i poplavne vode koje ulaze u autobuse. Velike količine vode su takođe ušle u dijelove aerodroma El Prat, a više od 60 letova je otkazano, odgođeno ili preusmjereno. Obustavljen je željeznički saobraćaj.

Fokus španskih spasilačkih službi u Valenciji usmjeren je na potragu za nestalim osobama u podzemnim garažama i parkinzima na više spratova.

Strahuje se da su mnogi kupci i radnici ostali zarobljeni na parkingu u trgovačkom centru u Aldaiji na periferiji Valensije, kada je bujica poplavila to područje. Policija je izvijestila da u prvih 50 vozila koja su pregledana na licu mjesta nije bilo žrtava.

U međuvremenu generatori ispumpavaju vodu, a policija uz pomoć dronova pokušava provjeriti stanje na poplavljenom parkingu.

Broj smrtnih slučajeva sada iznosi 217, pri čemu španski ministar unutarnjih poslova odbija iznijeti brojku nestalih.

(Jutarnji list)

Svijet

POŽARI BJESNE ŠIROM GRADA, ODJEKUJU EKSPLOZIJE: Rusi zasuli Kijev dronovima i projektilima (VIDEO)

Jedan dron je pogodio posljednji sprat stambene zgrade u Solomjanskom okrugu na zapadnoj obali Dnjepra.

Rusija je u subotu, u ranim jutarnjim satima, dronovima i projektilima napala glavni ukrajinski grad Kijev, izazvavši požare širom grada, uz najmanje dvoje povrijeđenih, saopštili su gradski zvaničnici. Jedan dron je pogodio posljednji sprat stambene zgrade u Solomjanskom okrugu na zapadnoj obali Dnjepra, rekao je gradonačelnik Vitalij Kličko.

Požari širom Kijeva
Požar je izbio na dva sprata stambene zgrade u Dnjeprovskom okrugu, rekao je načelnik vojne uprave grada Kijeva Timur Tkačenko, dok su dva požara izbila u zapadnom dijelu grada.

Dijelovi dronova su padali u nekoliko naselja. Jedinice protivvazdušne odbrane odgovorile su na napad, rekao je Kličko. Svjedoci su prijavili veliki broj dronova koji su letjeli iznad Kijeva i snažne eksplozije koje su potresla grad, navodi Rojters.

Nastavi čitati

Svijet

CRNI MAJ ZA FRANCUSKU! Građani strepe za finansije, veliki pad poverenja u EKONOMIJU

Raspoloženje potrošača u Francuskoj se pogoršalo u maju, a zabrinutost zbog sopstvene finansijske situacije i budućnosti je u porastu, pokazuju danas objavljeni podaci francuskog Nacionalnog instituta za statistiku i ekonomska istraživanja (Insee).

Vrijednost indikatora koji mjeri sentiment francuskih domaćinstava je pala sa aprilskih 91 poena na 88 poena u maju, što je značajno ispod dugoročnog prosjeka od 100 poena.

Domaćinstva su takođe bila manje sklona velikim kupovinama, a zabrinutost zbog nezaposlenosti je naglo skočila, dostigavši najviši nivo od maja 2015. godine, navodi Figaro, prenosi Tanjug.

Stopa nezaposlenosti u Francuskoj blago je porasla sa 7,3 odsto u posljednja tri mjeseca prošle godine na 7,4 odsto u prvom kvartalu 2025, saopštio je Insee prošle nedjelje.

Ekonomski sentiment na početku godine nije pomogao smanjenju nezaposlenosti u Francuskoj, posebno nakon carina američkog predsjednika Donalda Trampa koje su u velikoj mjeri poremetile globalnu privredu i dovele do gubitka povjerenja među investitorima i kompanijama, naveo je francuski list.

Nastavi čitati

Svijet

NJUJORK I LONDON NEDODIRLJIVI! Ali pravi šok tek dolazi, evo ko je IZBACIO Tokio s vrha!

U vremenu kada svijet puca po šavovima – zbog ratova, kriza i neizvjesnosti – jedan poredak ostaje važniji nego ikad: koji su gradovi najjači, najstabilniji i najpoželjniji za život i rad?

Odgovor donosi nova lista 1.000 najvažnijih svjetskih gradova koju je sastavio tim analitičara iz kompanije Oxford Economics, ocjenjujući ih kroz pet ključnih kategorija: ekonomija, ljudski kapital, kvalitet života, ekologija i upravljanje.

Top 10 gradova svijeta za 2025:
Njujork (SAD)

London (Velika Britanija)

Pariz (Francuska)

San Hoze (SAD)

Sijetl (SAD)

Melburn (Australija)

Sidnej (Australija) [novi ulazak]

Boston (SAD) [novi ulazak]

Tokio (Japan)

San Francisko (SAD)

Zašto baš ovi gradovi?
Njujork i London i dalje drže vrh. Ne samo da su svjetski finansijski centri, već i mjesta gdje se stvaraju ideje, obrazuju najbolji kadrovi i donose ključne odluke. Ovi gradovi su pravi motori planete.

Pariz je ove godine prestigao Silicijumsku dolinu i zasjeo na treće mjesto. Francuska prijestonica ima ogroman BDP i fokus na uslužni sektor. San Hoze i dalje briljira zahvaljujući tehnološkim gigantima poput Apple-a, Google-a i Mete – ali je pao na četvrto mjesto, prenosi Kurir.

Sijetl, dom Amazona, Microsofta i Boinga, ima odličnu kombinaciju tehnologije, avio-industrije i maloprodaje. Zahvaljujući tome, zauzeo je petu poziciju.

Sidnej i Boston – nova imena među elitom
Po prvi put među deset najboljih našli su se Sidnej i Boston. Sidnej je skočio na listi zbog izvanrednog kvaliteta života i poboljšanja ekoloških standarda. Boston, s druge strane, ima jaku ekonomiju, prestižne univerzitete (Harvard, MIT) i sve je popularniji kod globalnih kompanija.

Ko ide gore, a ko pada?
Stručnjaci iz Oxford Economics navode da su se gradovi iz Indije, Indonezije i Velike Britanije značajno popravili ove godine, dok su japanski, kanadski i brazilski gradovi zabilježili pad.

Gradovi budućnosti: Osam arhetipova
Analiza ide korak dalje i grupiše gradove prema njihovim karakteristikama u osam kategorija: globalni lideri, regionalni centri, kulturne prijestonice, održivi gradovi, industrijski centri, naslijeđeni gradovi, rastući megagradovi i zvijezde u usponu.

Svaka grupa ima svoje izazove i prednosti:

Globalni lideri (poput Njujorka i Londona) najbolje mogu da iskoriste potencijal vještačke inteligencije, ali se suočavaju sa sve većom nejednakošću.

Rastući megagradovi (u Aziji i Africi) imaju ogroman potencijal za razvoj ljudskog kapitala, ali se bore sa prebrzom urbanizacijom.

Kako se mjeri atraktivnost jednog grada?

Oxford Economics Global Cities Index uzima u obzir:

Koliko grad doprinosi globalnoj ekonomiji

Koliko je obrazovan i produktivan njegov narod

Kako se u njemu živi – zdravstvo, stanovanje, bezbednost

Koliko brine o okolini

Kako se njime upravlja – transparentnost, efikasnost, stabilnost

Nastavi čitati

Aktuelno