Connect with us

Zdravlje

NI SLUČAJNO NE IGNORIŠITE! Ovi signali pokazuju da imate problema sa srcem

Kad je riječ o srčanim bolestima, žene često prijavljuju osjećaj nelagode, a ne direktnu bol – kaže kardiolog Oliver Gutman za časopis Health.

Nelagoda se može opisati kao pritisak ili stezanje u prsima, što se može zamijeniti s probavnim smetnjama ili tjeskobom. Neugoda može trajati nekoliko minuta ili se pojaviti i proći.

Kratkoća daha
Osjećaj neuobičajenog nedostatka daha tokom lakših aktivnosti ili čak dok ste u mirovanju, potencijalno je zabrinjavajući simptom. Kratkoća daha može se dogoditi bez popratne nelagode u prsima, ali upozorava da se srce napreže i zahtijeva hitnu ljekarsku pomoć.

Neobjašnjiv umor
– Uporan umor bez jasnog uzroka koji traje danima ili sedmicama može biti rani pokazatelj problema sa srcem – naglašava dr Činelo Ojukvu.

Mučnina ili probavne smetnje
Neke žene mogu osjetiti gastrointestinalne simptome, poput mučnine, žgaravice ili osjećaja sitosti. Ovi simptomi mogu zavarati jer su često povezani sa želučanim, a ne sa srčanim problemima.

– Žene mogu zamijeniti ove znakove s uobičajenim probavnim problemima, odgađajući posjetu ljekaru – tvrdi doktor.

Bol u neočekivanim područjima
Neugoda u leđima, vratu, čeljusti ili stomaku, naročito ako se pojavi iznenada i bez objašnjenja, može biti povezana sa srčanim bolestima.

Znojenje
– Neobjašnjivo znojenje, naročito ako se pojavi iznenada i popraćeno je drugim simptomima poput nedostatka zraka ili mučnine, može biti znak upozorenja. Žene mogu osjetiti hladno znojenje koje se može zamijeniti s talasima vrućine ili drugim manje zabrinjavajućim problemima – upozorava dr Gutmanz.

Palpitacije
Nepravilan rad srca ili osjećaj ubrzanog rada srca jasan je pokazatelj da nešto nije uredu. Žene mogu imati osjećaj kao da im srce lupa ili titra što može biti alarmantno i ne smije se zanemariti, naročito ako je popraćeno vrtoglavicom ili nedostatkom daha.

– Važno je da žene vjeruju svojim instinktima u vezi sa svojim zdravljem. Ako im je nešto neobično ili se loše osjećaju, ne bi se trebale ustručavati kontaktirati ljekara opšte prakse. Redovni pregledi i otvoreni razgovori o zdravlju srca mogu pomoći u ranom prepoznavanju rizika i poboljšanju ishoda – savjetuje Gutmanz.

Zdravlje

ODLIČNE ZA ZDRAVLJE! Kao trešnje utiču na tijelo?

Iako im cijene rastu iz godine u godinu, teško je odoljeti ukusu ovih slatkih delikatesa, koje su bogate hranljivim materijama i zdravstveno korisnim svojstvima.

Trešnje, iako su uglavnom sastavljene od vode – oko 80 odsto – snabdjevaju tijelo vrijednim hranljivim materijama. Porcija od 100 g sadrži, između ostalog, 16 g ugljenih hidrata i 2 g vlakana. Nizak sadržaj masti – 0,2 g i proteina – 1,06 g, čini ih laganim, ali vrijednim dodatkom ishrani.
Ovo voće je odličan izvor vitamina C – 7 mg na 100 g, ključnog za izgradnju imuniteta i zaštitu ćelija od oksidativnog oštećenja. Pored toga, trešnje obezbjeđuju folnu kiselinu, vitamine A, E i K, kao i minerale poput kalcijuma, gvožđa, kalijuma (222 mg) i joda, čiji je sadržaj impresivnih 330 mg u 100 g voća.
Trešnje su bogate polifenolima i antocijaninima, koji imaju antiinflamatorno dejstvo i djeluju protiv oksidativnog stresa. Studije pokazuju da ovo voće može efikasno da smanji oštećenja kože uzrokovana slobodnim radikalima i takođe ublaži upale. Moguće je da mogu da smanje rizik od razvoja bolesti kao što su hipertenzija i dijabetes tipa 2.

Jedna od najvećih prednosti trešanja je njihov sadržaj vlakana, što pozitivno utiče na digestivni sistem. Redovna konzumacija ovih plodova može da poboljša rad crijeva i spriječi zatvor. Obrok bogat vlaknima takođe pomaže u kontroli tjelesne težine i smanjuje rizik od kardiovaskularnih bolesti.

Podjednako važan sastojak prisutan u trešnjama je jod, esencijalni element za pravilno funkcionisanje štitne žlijezde. Adekvatna količina joda u ishrani doprinosi proizvodnji hormona štitne žlijezde, koji utiču na razvoj i metabolizam tijela. Idealan su dodatak ishrani starijih osoba zato što sadrže kalijum, koji pomaže u regulisanju krvnog pritiska i podržava zdravlje srca. Pored toga, puni su bioaktivnih sastojaka koji mogu da poboljšaju kvalitet sna i smanje rizik od demencije.

Uprkos relativno visokom sadržaju prirodnih šećera (13 g na 100 g), trešnje imaju nizak glikemijski indeks. To znači da dijabetičari mogu da konzumiraju ovo voće, iako u umjerenim količinama, bez rizika od naglih skokova glukoze u krvi, piše Mondo.

Trešnje je najbolje jesti sirove, ubrane direktno sa drveta ili kupljene na lokalnoj pijaci. Mogu da se koriste na mnogo načina u kuhinji. Ovo je voće koje ne samo da oduševljava svojim ukusom, već i pruža tijelu brojne zdravstvene koristi. To je dobar razlog da ih češće jedete tokom ljetnje sezone i uvedete ih u svoju svakodnevnu ishranu.

Nastavi čitati

Zdravlje

OVAJ BOL NIPOŠTO ne smijete ignorisati jer ukazuje na SRČANI UDAR

Brza reakcija i prepoznavanje ranih simptoma srčanog udara mogu bukvalno spasiti život, upozoravaju kardiolozi. Jedan od najvažnijih znakova koje tijelo šalje jeste bol u ruci – najčešće u lijevoj, ali ni bol u desnoj ruci ne treba zanemariti.

Naime, bol koji se javlja u lijevoj ruci jedan je od klasičnih simptoma srčanog udara, jer su nervni putevi srca i ruke međusobno povezani. Međutim, ljekari naglašavaju da kod određenih pacijenata, posebno žena, bol može prenijeti i u desnu ruku, ramena ili čak u leđa. Upravo zbog toga važno je obratiti pažnju i na druge simptome koji mogu ukazivati na srčani udar.

Jedan od rjeđih simptoma koji takođe može ukazivati na problem sa srcem jeste – napad kašlja bez prisustva prehlade ili infekcije.
Stručnjaci upozoravaju da je u takvim situacijama vrijeme presudno. Ako primijetite neki od ovih simptoma kod sebe ili druge osobe, odmah pozovite hitnu pomoć. Ne pokušavajte da „sačekate da prođe“, jer odlaganje može imati kobne posljedice.

Prevencija i redovne kontrole kod ljekara takođe igraju ključnu ulogu u očuvanju zdravlja srca. Zdrav način života, pravilna ishrana, fizička aktivnost i izbjegavanje stresa – najbolji su saveznici u borbi protiv srčanih bolesti, piše Naj žena.

Nastavi čitati

Zdravlje

JELO KOJEM ĆETE SE VRAĆATI! Recept za carsku pitu koja je fantastična za doručak

Sastojci

6 jaja

4 dl kiselog mlijeka
1 čaše (od kiselog mlijeka) oštrog brašna,

1 čaša kukuruznog brašna
2 dl ulja,

1 kesica prašak za pecivo

100 g sira

250 g šunkarice

150 g trapesta

2 crvene paprike

3 kisela krastavčića

susam

Priprema

Šunkaricu i trapist isjeći na kockice, papriku očistiti od sjemenki i petiljki te i nju isjeći na kockice kao i kisele krastavčiće.

U odgovarajućoj posudi sjediniti jaja, ulje kiselo mlijeko, oštro i kukuruzno brašno i prašak za pecivo. Dodati soli po ukusu i dobro izmiješati kako bi se dobila ujednačena smjesa.

U pripremljenu smjesu dodati sir, šunkaricu, trapist, papriku, krastavčiće i polako promiješati varjačom.

Tepsiju nauljiti i posuti brašnom pa sipati u nju pripremljenu smjesu. Odozgo posuti susam. Peći u zagrejanoj rerni na 180 C oko pola sata dok ne porumeni.

Nastavi čitati

Aktuelno