Connect with us

Banjaluka

KRESOJEVIĆ “Privatne predškolske ustanove USAGLASILE MODEL saradnje sa Gradom”

Predstavnici privatnih predškolskih ustanova u Banjaluci usaglasili su prijedlog modela saradnje sa gradom, izražavajući spremnost da potpišu ugovor sa Gradom, kako je najavio Gradski menadžer, Bojan Kresojević.

Ugovor bi značio i smanjenje njihove autonomije s ciljem unapređenja uslova za svu djecu i omogućavanja većem broju porodica pristup kvalitetnom predškolskom obrazovanju.

U saopštenju navode da su “djeca naš prioritet“, a njihov prijedlog usmjeren je na stvaranje jednakih uslova za sve roditelje, uz postepeno prilagođavanje.

Privatne predškolske ustanove predlažu da subvencija bude utvrđena na 80 odsto cijene javnih vrtića, čime bi cijena u privatnim vrtićima ostala ekonomski povoljnija za 20 odsto u odnosu na javne ustanove, dok bi privatne ustanove i dalje snosile veće troškove zbog prostora u kojima realizuju obrazovni rad.

Iako je Gradonačelnik najavio izjednačavanje cijena u narednih šest mjeseci, predstavnici privatnih vrtića svjesni su dodatnih finansijskih usaglašavanja i predlažu postepeno povećanje referentne cijene početkom svake godine, uz praćenje rasta cijena u javnim vrtićima.

Planiraju da se razlika u cijeni smanjuje za pet odsto godišnje, čime bi kroz četiri godine postigli potpuno izjednačavanje cijena, uz period prilagođavanja koji omogućava finansijsku stabilnost.

Privatne predškolske ustanove takođe naglašavaju važnost zadržavanja i motivisanja stručnog kadra, zbog čega će, ukoliko dogovor bude postignut, povećati plate svojim radnicima. Ovim potezom, kako kažu, žele dodatno unaprijediti kvalitet usluge i stvoriti bolje uslove rada, kako bi djeca bila okružena zadovoljnim i posvećenim stručnjacima.

– Naš prijedlog usmjeren je ka najboljem interesu djece, da svako dijete dobije jednaku priliku za boravak u kvalitetnom predškolskom okruženju koje podržava njihov razvoj. Ovim putem doprinosimo zajedničkom cilju – budućnosti u kojoj je svako dijete jednako važno i ima jednak pristup obrazovanju i brizi koje zaslužuje – navode u saopštenju.

Predstavnici privatnih vrtića očekuju da će sastanak sa predstavnicima Grada, zakazan za 12. novembar, označiti kraj devetomjesečne borbe roditelja koji ukazuju na neravnopravan položaj najmlađe i najosjetljivije populacije u Banjoj Luci.

SrpskaCafe

Banjaluka

BANJALUČANI ODALI POČAST U KAMPUSU: 16 bijelih ruža za žrtve pada nadstrešnice

Sa šesnaest stolica, šesnaest bijelih ruža i šesnaest minuta tišine, Banjalučani okupljeni u kampusu odali su počast žrtvama pada nadstrešnice u Novom Sadu.

Prije tišine koja je uslijedila u 11.52, trenutku kada se 1. novembra prošle godine desila tragedija u Novom Sadu, prisutnima su se obratili studenti.

“Sav bol koji je uslijedio nakon 1. novembra, vapaji za istinom i pravdom sve bi bilo uzaludno da nije bilo najvećeg studentskog pokreta u novijoj istoriji. S ovog mjesta mi smo im pružali podršku. U ovoj aleji naučili smo da podignemo glas”, poručili su studenti.

Oni su pročitali imena svih žrtava pada nadstrešnice.

Organizatori su ranije naveli da je ovaj skup miran i solidaran komemorativni skup.

“Solidarnost, empatija i poštovanje su vrijednosti kojima se vodimo”, napisali su studenti.

Dostojanstveno i u duhu zajedništva
Ovo okupljanje najavljeno je ranije na Instagram stranici “bl.studentizastudente”.

“Drage kolege, profesori i sugrađani, pozivamo vas da 1. novembra odamo počast žrtvama pada nadstrešnice u Novom Sadu, dostojanstveno i u duhu zajedništva. Ujedno ćemo se podsjetiti i obilježiti skoro godinu dana studentske borbe u Srbiji za pravednije društvo i bolju budućnost”, naveli su studenti ranije.

Oni su na takođe napisali “1 godina, 16 žrtava, 0 odgovornih”.

“Svim srcem za Novi Sad. Mi smo tu uz vas! Korupcija ubija, Banjaluka pamti”, napisali su oni.

Mirni i solidarni skupovi
Podsjećamo, u kampusu banjalučkog Univerziteta studenti i građani su se i tokom prošle i ove godine u više navrata okupljali kako bi u miru i tišini odali počast za žrtve pada nadstrešnice u Novom Sadu, ali i dali podršku studentima u Srbiji.

Inače, studenti koji su bili organizatori okupljanja istakli su da su to mirni i solidarni skupovi.

“Mislimo dakle (po)stojimo
Brojni mladi ljudi su tada bili u kampusu s parolama.

“Jablanica – Novi Sad Ista borba drugi grad”, “U toj zemlji ima polja i ruža, al’ sloboda samo toj se zemlji ruga”, “Tišina se daleko čuje” samo su neke od parola koje su se mogle tada vidjeti.

“Odgovornost!!! Studenti uz studente”, “Studenti za studente, đaci za đake”, “Mislimo dakle (po)stojimo”, parole su studenata i građana.

“Izađi na ulicu bolan”, “Mislim. Dakle (po)stojim!”, “Podrška kolegama”, “Na ulicama Beograda i Novog Sada ima i djece ovog grada”, “Sačuvajmo obrazovanje”, samo su neke od poruka sa transparenata.

Nastavi čitati

Banjaluka

STANIVUKOVIĆ: Srbija mora izaći jača i složnija iz novosadske tragedije

Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković oglasio se povodom godišnjice novosadske tragedije, poručivši da Srbija danas tuguje, ali i da iz ove nezapamćene tuge mora izaći složnija i snažnija.

„Srbija je prije tačno godinu dana zanijemila od tuge. NENADOKNADIVI ljudski životi u čiji pomen danas palimo svijeće obavezuju nas na vječno sjećanje i poštovanje“, naveo je Stanivuković.

Dodao je da svaka sredina u kojoj živi srpski narod danas tuguje „smjerno i pokorno“.

„Srbija iz novosadske tragedije nakon godinu dana mora izaći složnija, jača, dostojanstvena u svome bolu. Porodicama nastradalih izražavam iskreno saučešće, a Srbiji, našoj matici, želim dostojanstvo i mir u ovoj nezabilježenoj tuzi koja nas je zadesila“, poručio je gradonačelnik Banjaluke.

Nastavi čitati

Banjaluka

Produžen rok za podnošenje zahtjeva za novčanu pomoć porodiljama u Banjaluci: SADA VAŽI GODINU DANA OD ROĐENJA DJETETA

Ova izmjenu je uvedena kako bi se olakšalo ostvarivanje prava porodiljama

U Pravilniku o dodjeli novčane pomoći prilikom rođenja djeteta izvršena je izmjena, kojom se rok za podnošenje zahtjeva i potrebne dokumentacije produžava sa šest mjeseci na jednu godinu od dana rođenja djeteta.

Kako je istakla ovlašteni potpisnik u Odjeljenju za brigu o porodici i demografiju Adriana Basara gradska administracija je ovu izmjenu uvela kako bi se olakšalo ostvarivanje prava porodiljama, koje iz različitih razloga nisu u mogućnosti da u kraćem roku prikupe potrebnu dokumentaciju.

-Ujedno, dužim rokom izbjeći ćemo dosadašnje brojne situacije u kojima su majke naknadno upućivale molbe za produženje roka za predaju zahtjeva – navela je Basara i dodala da je novi rok sada kao i u Javnom fondu za dječiju zaštitu kod ostvarivanja pronatalitetnih naknada.

Ovom prilikom ukazala je na veliki značaj za porodice i ove mjere podrške, koju je uvela aktuelna gradska administracija, jer kako je kazala – porodica je uvijek u fokusu, a djeca najveće bogatstvo koje imamo.

-Brojnim mjerama koje smo uveli za naše porodice, Grad Banjaluka pokazuje da su nam porodica i djeca u centru pažnje. Nastojimo da putem mjera i brojnih olakšica svakodnevni život porodica učinimo lakšim i da doprinesemo boljim uslovima za odrastanje naših najmlađih – zaključila je Basara.

Nastavi čitati

Aktuelno