Region
SVIJET OBILJEŽAVA DAN PRIMIRJA: Kraj Prvog svjetskog rata

U Srbiji i svijetu proslavlja se Dan primirja, u znak sjećanja na 11. novembar 1918. godine, kada su sile Antante potpisale primirje sa Njemačkom i time okončale Prvi svjetski rat. Centralna ceremonija održava se kod Spomen-kosturnice branilaca Beograda u Prvom svjetskom ratu.
U francuskom gradu Kompjenju, u specijalnom vagonu maršala Ferdinanda Foša, 11. novembra 1918. godine u 11.00 potpisano je primirje u Prvom svjetskom ratu, koje je bilo na snazi sve do zaključivanja konačnog mirovnog sporazuma u Versaju 28. juna 1919. godine.
Dan primirja u Prvom svjetskom ratu se kao državni praznik u Srbiji proslavlja od 2012. godine.
U svijetu, obilježava se u isto vrijeme u svim glavnim gradovima država pobjednica, poput Velike Britanije, Francuske, Italije, Rusije, SAD, Novog Zelanda i Belgije.
U do tada najstrašnijem sukobu koji je svijet vidio, prema podacima Konferencije mira u Parizu 1919, Srbija je izgubila 1.247.435 ljudi, odnosno 28 odsto cjelokupnog stanovništva koje je imala po popisu iz 1914. godine. Od tog broja poginulo je ili umrlo od rana i epidemije 402.435 vojnika.
Simbolika Natalijine ramonde
Kao glavni motiv za amblem praznika koristi se cvijet Natalijina ramonda, ugrožena vrsta koja raste na istoku Srbije i na planini Nidže na najvišem vrhu Kajmakčalana, a na kojoj je srpska vojska pod komandom vojvode Živojina Mišića vodila žestoke borbe protiv Bugara kako bi stvorila uslove za proboj Solunskog fronta.
Simbolika cvijeta je višestruka, i zbog staništa, i zbog imena.
Cvijet je nazvan po kraljici Nataliji Obrenović, a poznat je i kao cvijet feniks, jer čak i ako se potpuno osuši, kad se zalije može da oživi, što simbolički ukazuje na vaskrs srpske države iz pepela poslije Prvog svjetskog rata.
U amblemu se pojavljuje i motiv trake Albanske spomenice, koja se nalazi iznad cvijeta.
U Srbiji će nizom ceremonija, polaganjem vijenaca i odavanjem počasti biti obilježen Dan primirja.
Region
VUČIĆ O BORBI PROTIV REZOLUCIJE O SREBRENICI: “Sačuvali smo obraz”

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da diplomatska borba protiv rezolucije o Srebrenici u Generalnoj skupštini nije bila laka, ali da je rezultat bio nevjerovatan uspjeh.
“Pokazali smo zube, borili se, sačuvali obraz ne samo Srbije, već i srpskog naroda. A za njih je to bio, šta god ko govorio, i oni to znaju između sebe, pravi politički fijasko. Jesu li oni izglasali? Jesu. Ali je to u stvarnosti, u realnom životu, bio za njih pravi politički fijasko”, rekao je Vučić.
On je dodao da to pokazuje da su ljudi razumjeli da je riječ o geopolitičkom pitanju, o osveti nekih moćnih zemalja prema jednom malom slobodarskom narodu.
Na pitanje kako je izgledala ta diplomatska borba, objasnio je da je Srbija iz nekoliko obaveštajnih izvora saznala da se sprema donošenje te rezolucije.
Vučić je ocijenio da je tom rezolucijom napravljen nepotreban presedan koji će skupo koštati cijelu svjetsku zajednicu jer će stvoriti primjere genocida i rezolucija da ih svake godine bude “koliko hoćete” i koje neće biti lako odbiti.
Naveo je i da je za Srbiju bilo veoma važno da ni u jednom trenutku nije negirala užasne zločine u Srebrenici, ali da ne želi da joj stavljaju na teret kolektivnu krivicu.
Upitao je i zašto, ako zagovornici rezolucije kažu da je krivica individualna, a ne na narodu, u presudi ili rezoluciji nema nijedno ime da je taj i taj počinio grnocid.
“Nemate nijedno ime, imate već pojedinačne presude koje nisu baš uvek zasnovane na pravnim činjenicama, ali i to nije važno, kažu ostavite po strani”, izjavio je Vučić u intervjuu beogradskom Centru za društvenu stabilnost, koji je organizovan povodom dokumentarnog Filma “Anatomija obmane — Srebrenica” koji je emitovan na Televiziji Prva.
O Svesrpskom saboru je rekao da je važno da se na njemu govorilo o miru, o dobrim odnosima sa svim drugim narodima, da je u usvojenoj Deklaraciji suštinski važan poziv na poštovanje Dejtonskog mirovnog sporazuma.
“Verujem da je to bila dobra ideja u kojoj ćemo uvek koordinisano provoditi naše nacionalne ciljeve ne ugrožavajući mir, međunarodno pravo i bilo koga drugog”, istakao je Vučić.
Za protivnike Deklaracije kaže da je najveći problem što u stvari nemaju odgovor kada je u pitanju Dejtonski mirovni sporazum.
“Jedno od ključnih pitanja je pitanje imovine. I kada ih pitate gde to piše, a oni pošto ne mogu to da pronađu u Dejtonskom sporazumu ili Ustavu BiH, kažu pa to je rekao u nekoj izjavi O’ Brajan. Pa nismo mi potpisivali aranžman i bilo koji sporazum sa njim nego pričamo o ozbiljnim sporazumima koji regulišu budućnost BiH” kaže Vučić, prenosi Srna.
Region
BIVŠI GRADONAČELNIK OPTUŽEN ZBOG KUPOVINE TONE KULENA: Otkriveno zašto je to godinama radio

USKOK je upravo potvrdio da je podigao optužnicu protiv bivšeg gradonačelnika Županje zbog nezakonitog pogodovanja u aferi s nabavkom ogromnih količina kulena.
Radi se o HDZ-ovom Davoru Miličeviću koji je u februaru ove godine zbog toga bio i priveden. Sada je zajedno s njim optužen i Ilija Jelović, vlasnik mesnice As kojemu je, kako se sumnja, Miličević pogodovao.
Optužnicom je obuhvaćen period od 10. juna 2013. do 3. juna 2021. tijekom kojeg je Miličević, iako prema tvrdnjama USKOK-a to nije smio, donosio odluke o nabavci suhomesnatih proizvoda za potrebe grada upravo od mesnice As u kojoj je, kako je otkriveno, bio tajni ortak, prenosi Index.hr.
Zašto je kupovao kulen
Utvrđeno je da je Miličević bio i jamac te sudužnik Jeloviću i njegovom biznisu u više kredita ukupne vrijednosti 1.251.534,50 kuna i 413.034,86 evra. USKOK vjeruje da je upravo zato, odnosno da mesnici osigura prihode od poslovanja i uredno ispunjenje kreditnih obaveza, naručivao različite suhomesnate proizvode za potrebe reprezentacije Grada Županje i druge namjene te je nalagao njihovo plaćanje na teret Grada Županje.
U osam godina obuhvaćenih optužnicom po Miličevićevom nalogu mesnici As je iz budžeta Grada Županje isplaćeno najmanje 64.426,76 evra.
Region
SITUACIJA U REGIONU IZMIČE KONTORLI: Sjeverna Makedonija proglasila vanrednu situaciju

Vlada Sjeverne Makedonije donijela je odluku o proglašenju krizne situacije u trajanju od 30 dana na cijeloj teritoriji države zbog povećane pojave požara.
Portparolka Vlade Sjeverne Makedonije Marija Miteva je u utorak, na konferenciji za medije, saopštila da je odluka donijeta na osnovu sjednice Upravnog komiteta za koordinaciju i upravljanje kriznim sistemom.
– Ovo na terenu znači da se omogućava integrisani pristup i koordinisano djelovanje svih nadležnih institucija – Vojske, policije, svih protivpožarnih jedinica, Centra za upravljanje krizama, Direkcije za zaštitu i spasavanje i lokalnih samouprava. Biće mobilisani svi resursi, uključujući ljudske, tehničke i logističke, sve s ciljem da se izborimo sa požarima i zaštitimo stanovništvo – rekla je Miteva.
Vlada će, kako je navela, obezbijediti pomoć za sva pogođena područja u cilju spriječavanja većih posledica.
Pozvala je građane na maksimalan oprez i poštovanje svih preporuka i zabrana.
-
Region2 dana ago
TOMPSON BROJI MILIONE, UGOSTITELJI U DEBELOM MINUSU “Domoljublje” se itekako isplati, ali samo pjevaču!
-
Region3 dana ago
STRAVA U PODGORICI! Pakistanac silovao dijete, kćerku svoje partnerke
-
Politika2 dana ago
SENA UZUNOVIĆ UDARILA NA DODIKA! Prijavila ga zbog LAŽNOG PRIJAVLJIVANJA!
-
Društvo3 dana ago
VLADIKA SERGIJE “Ponovo pjevaju pjesme koje su pjevane kada su Srbe vodili na klanje”
-
Region2 dana ago
OČEKUJE SE NAJVEĆA POSJETA U ISTORIJI: Tompson zakazao novi koncert na godišnjicu “Oluje”
-
Društvo2 dana ago
PRIJEDORSKA POLICIJA TRAŽI POMOĆ: Nestao Vladan Bosančić
-
Hronika3 dana ago
JOŠ JEDNA NESREĆA! Zapalio se autobus iz Srpske na putu u Crnoj Gori
-
Svijet3 dana ago
LAVROV “Lavrov: Moskva će Kijevu predati SPISAK DJECE za koju traži da se vrate u Rusiju”