Društvo
MNOGI SU IH ZABORAVILI! Ovo su stari slavski običaji

U jeku smo sezone slava, prastarog narodnog običaja proslave zaštitnika doma i ognjišta.
Među Slovenima ova tradicija se u kontinuitetu najbolje i najduže održala kod Srba, gdje smo je uspješno prenijeli kroz Hrišćanstvo do današnjih dana.
Istorijski gledano, slava je hristijanizovani oblik starog slovenskog praznika posvećenog mitskom pretku porodice, odnosno porodičnim precima uopšte. Ona potiče iz kulta predaka, jednog od najvažnijih praslovenskih kultova.
Stari Sloveni, ali Srbi posebno, veoma su držali do porodice i odnosa prema precima, pa je Slava tada (a i danas) održavala tu jaku vezu sa precima i porijeklom. Slavljenjem, porodice su prenosile kulturno naslijeđe sa pokoljenja na pokoljenje i čuvale svijest o sopstvenom porijeklu.
U prilog teorije da krsno ime – slava pripada kultu mrtvih, govori i spremanje koljiva o krsnom imenu koje se upotrebljava u kultu mrtvih.
Kako se čvrsto vjerovalo da pokojnici nastavljaju život poslije smrti, što se ogleda u pogrebnim ritualima popu daća, kada se trećeg, sedmog, dvanaestog i četrdesetog dana poslije smrti pokojnicima na grob odnosi hrana i piće, kao i poslije 6 i 12 mjeseci, uz druge posebne praznike mrtvih, zadušnice, koje se proslavljaju na grobovima i po kućama, otud se i na dan slave predaka kao žrtva umrlima prilaže i hrana i žito, a ova gozba se tako prenela i do današnjih dana u vidu bogate slavske trpeze, obrednog kolača i slavskog žita.
Najstariji pomen slave u našim krajevima potiče iz 1018. godine. Postoji teorija da su Srbi u vrijeme pokrštavanja, negdje krajem 9. vijeka, sam dan masovnog krštenja uzimali kao dan sveca zaštitnika ili je svako pleme usvojilo svog zajedničkog zaštitnika.
Kako je paganski narodni običaj bilo nemoguće iskorijeniti i kod ranih Srba koji su primili hrišćanstvo, mudri srpski arhiepiskop Sveti Sava je u 13. vijeku kanonizovao stare narodne običaje i uputio sveštenstvo da ih nasilno i uzaludno ne progone, nego da im daju hrišćansko obilježje. S druge strane, zabranio je svečarske gozbe sa krvnim žrtvama kod crkve.
U crkvi su tada počele da se vrše službe svetitelju, a gozbe su morale da se obavljaju u kući domaćina koji slavi svog zaštitnika kao krsnu slavu.
I tako je slava stigla u hrišćansko-pravoslavne običaje.
Današnju formu slava konačno je uobličio mitropolit Srbije Mihailo 1862. godine. Danas, pored porodične slave, postoje i crkvene, seoske zavjetine, gradske, slave udruženja i društava, pa čak i stranačke ili zanatlijske slave.
I tako je kroz istoriju hrišćanstva kod Srba, slava ostala naš glavni dokaz o poreklu još od paganskih vremena.
Društvo
PRIPREMITE SE! Elektrodistribucija donijela novu odluku: Evo kako će sada očitavati brojila

Elektrodistribucija Srbije (EDB) od 1. juna odlučila je da rok za očitavanje brojila skrati, pa će se brojila očitavati jednom u tri mjeseca.
Elektrodistribucija Srbije (EDB) od 1. juna počinje sa primjenom člana 197a Zakona o energetici o obračunskom periodu, koji, u skladu sa evropskom praksom, predviđa očitavanje brojila najmanje jednom godišnje. V.d. direktora EDB-a Biljana Komnenić izjavila je da je donijeta odluka da se taj rok skrati, pa će se brojila očitavati jednom u tri mjeseca.
„Na osnovu iskustva, da bi bilo bolje i za korisnike i za nas, donieli smo poslovnu odluku da se taj rok skrati, tako da će EDS brojila očitavati jednom u tri meseca. Zakon predviđa i mogućnost da, ukoliko želi, korisnik sam dostavlja stanje i tako prihvati ulogu samočitača. Korisnici će od 1. do 6. u mesecu, na više načina, moći da pošalju stanje i sami kontrolišu svoju potrošnju električne energije“, rekla je ona.
U saopštenju EDS-a navodi se da je omogućeno slanje stanja brojila putem mobilne aplikacije, imejlom, na sajtu EDS-a, telefonom, kao i na šalterima lokalnih elektrodistribucija.
Iz EDS-a ističu da je uveliko zaživjela aplikacija ED Srbije sa više od 220.000 korisnika na mobilnim telefonima, putem koje se može prijaviti stanje brojila – brzo i jednostavno.
Poslije instalacije aplikacije, bira se svijetloplava ikonica „prijava stanja brojila“, zatim se odabere opština, popune osnovni podaci i pošalju slike stanja brojila.
Detaljno uputstvo dostupno je u aplikaciji, na njihovom sajtu.
Korisnici takođe mogu da na stranici https://elektrodistribucija.rs/prijava_ocitanih_stanja_online prijave stanje i pronađu kontakte za slanje imejlom ili telefonom.
Za one koji nisu vični novim tehnologijama, od 1. juna biće omogućeno prijavljivanje stanja i putem novoformiranog kontakt centra na besplatan broj telefona 0800 360 300.
EDS će svakog mjeseca snabdjevaču slati podatke o očitanoj, dostavljenoj ili procijenjenoj potrošnji električne energije radi izrade računa.
Jednom u tri mjeseca radnici EDS-a očitavaće brojila na terenu, a u periodu između dva očitavanja, ukoliko korisnik ne prijavi stanje, primjenjivaće se tačka 3. iz člana 197a Zakona o energetici, što znači da će se, u kombinaciji sa istorijskim podacima o potrošnji korisnika i uz primjenu algoritma i softverskih modela, raditi procjena potrošnje.
Iz Elektrodistribucije navode da je većina odredbi Zakona o energetici rađena po evropskom modelu – i u regionu i u Evropskoj uniji – te da se, recimo, u Njemačkoj i Češkoj brojila očitavaju jednom godišnje, a negdje tromjesečno ili na pola godine.
Kada je riječ o korisnicima koji imaju ugrađena pametna brojila, njihovo stanje daljinski očitava isključivo EDS – jednom mjesečno.
Do sada je ugrađeno oko 600.000 pametnih brojila, a ugradnja se nastavlja – iz sredstava kredita Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) i Evropske investicione banke (EIB) biće postavljeno još 600.000 pametnih brojila.
Cilj je da do kraja decenije 80 odsto brojila na mreži u Srbiji bude pametno, što je i evropski standard, prenosi Tanjug.
Društvo
Ekstremne VRUĆINE i MALO KIŠE – evo šta nas čeka ovog ljeta!

Dok mnogi planiraju godišnje odmore na moru, u Nacionalnom parku Sjeverni Velebit u Hrvatskoj, tačnije na Zavižanu, pao je snijeg.
Vjetar, grad veličine lješnjaka i jaka kiša u Srbiji. Poplavljene ulice i auto-put epilog su nevremena.
Kakvo vrijeme nas očekuje u narednom periodu, ali i kada možemo planirati godišnji odmor za N1 je govorio Bakir Krajinović, meteorolog iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda BiH.
“Ono što se jučer desilo u cijeloj regiji, rezultat je prolaska hladnog fronta koji je uzrokovao naglu promjenu vremenskih prilika, kako u Hrvatskoj, tako i u Srbiji, pa i u Bosni i Hercegovini. Snijeg na Zavižanu i olujno nevrijeme u Beogradu, upravo su posljedica prolaska te fronte koja je donijela dosta oblažen zrak, ali i hladan zrak na naše prostore. U takvim okolnostima kratko je sve trajalo i već danas atmosfera se stabilizira nad cijelom regijom Jugoistočne Evrope, pa tako i u Bosni i Hercegovini”, navodi on.
Dodaje da je ono što se desilo posljedica te turbulencije u atmosferi koja se javlja već skoro tokom cijelog maj,a a ciklonalna aktivnost koja je nad Starim kontinentom prisutna tokom ovog mjeseca uslovila je da imamo nagle promjene vremenskih prilika i nešto niže vrijednosti temperatura koje su i dalje u granicama prosjeka.
Navodi da, u skladu sa onim što smo imali proteklih pet i deset godina, nekako imamo osjećaj da su temperature daleko niže.
“I ove godine moramo biti spremni najmanje na tri toplotna talasa koje će donijeti visoke temperature zraka u Bosni i Hercegovini. Prognozni modeli ukazuju da će vrijednosti temperatura tokom sva tri ljetna mjeseca biti iznad prosjeka na sjeveru naše zemlje, a to pozitivno odstupanje između 4 i 5 stepeni Celzijusa u ostatku zemlje između 3 i 4 stepena. U takvim okolnostima moramo biti spremni na najmanje tri toplotna talasa sa dosta dugim periodima bez padavina”, navodi Krajinović.
Dodaje da “obzirom da padavinski režim koji očekujemo tokom tri ljetna mjeseca je takav da očekujemo svega nekih sedamdesetak procenata u odnosu na prosječne padavine, svega dva – tri dana može pasti kiše, tako da moramo biti spremni i na duge suše i na toplotne valove koje će donijeti ekstremno visoke temperature zraka kako tokom dana, tako i tokom noći, pa i vidok broj tropskih noći ove godine”.
Krajinović ističe da se kod planiranja godišnjeg odmora uvijek mora uzeti u obzir nešto kraća vremenska prognoza, srednjoročna i kratkoročna a, koje su daleko, daleko pouzdanje i korisne za ovakav vid planiranja.
“Svakako da je avgust, ali i juli mjesec kada su najveći izgledi da imamo duge periode bez padavina na Jadranskoj obali i u takvim okolnostima to i jesu mjeseci koji su uvijek srž sezone na Jadranu. Baš zbog toga što nema kiše i što nas je priroda naučila da u tom periodu imamo duge stabilne periode bez padavina uz dosta visoke temperature zraka. I ove godine očekujemo da i juli i august budu mjeseci sa ekstremno visokim temperaturama, ne samo zraka nego i mora, a isto tako očekujemo da duge periode bez padavina obzirom da karakter padavina koje ove godine očekujemo će biti sličan kao i u protekle, a to su pljuskove gdje samo u par dana može se izlučiti ta količina padavina koju očekujemo za te mjesece”, navodi bh. meteorolog.
Društvo
Dodik kod bake Ljeposave (100): izgubila DVA SINA u ratu, treći umro od POSLJEDICA „Nemjerljiva je TUGA MAJKE koja izgubi djecu“

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik istakao je danas u Stričićima kod Banjaluke da je nemjerljiva tuga majki koje su u Odbrambeno-otadžbinskom ratu izgubile djecu, te da je danas želio da bude uz Ljeposavu Savanović, kojoj su u ratu poginula dva sina, a treći umro od posljedica rata.
Dodik je danas baku Ljeposavu posjetio na njen stoti rođendan, navodeći da je ova majka heroj smogla snage da živi dalje, iako je njena tuga prevelika.
“Rat je odnosio mnoge živote, ali kada majka izgubi sinove to je zaista nemjerljiva tuga i to niko ne zna osim njih samih”, rekao je Dodik novinarima.
Dodik je istakao da se uvijek postavlja pitanje da li društvo vraća dovoljno i da li je dalo dovoljno ovim porodicama.
“To će pitanje ostati do kraja za sve nas koji radimo ove poslove. Mi smo se trudili da shodno mogućnostima Repubike budemo prisutni, da vodimo računa o porodicama pojedničano, ali i o udruženjima. Mislim da imamo dobar dijalog sa predstavnicima različitih organizacija poristeklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata”, naglasio je Dodik.
Foto: Srna / Borislav Zdrinja
Foto: Srna / Borislav Zdrinja
Dodik je najavio da će Republika Srpska kroz novoosnovani Memorijalni centar trajno da sačuva svjedočenja o svim stradanjima, kroz koje su prošle srpske porodice u proteklom ratu.
“Zahvaljujem se nosiocima tog projekta, koji će vlast u Republici Srpskoj u cjelini podržati, a ja ću kao predsjednik Republike biti pokrovitelj tih aktivnosti”, rekao je Dodik.
Dodik je istakao da se mora tragati za mogućnostima da ostane zabilježeno to vrijeme, koje jeste tragično, ali je ipak slavno, jer je srpskom narodu podarilo Republiku Srpsku.
“To je vrijeme koje Republici Srpskoj ne dozvoljava da razmišlja o bilo čemu drugom osim o svom statusu i borbi za očuvanje vrijednosti zbog kojih su mnogi poginuli, a među njima i dva sina ove porodice”, naglasio je Dodik, prenosi Srna.
-
Politika2 dana ago
NEŠIĆ PROSLAVIO SLOBODU: Simbolično poručio „Ja unutra, a lopovi vani“ (VIDEO)
-
Politika1 dan ago
EVO ŠTA SE DEŠAVALO NA ZASJEDANJU NATO-a! Govor koji je uzburkao javnost u BiH i regionu
-
Politika2 dana ago
DODIK PORUČIO BOŠNJACIMA: Prihvatite legitimno izabrane predstavnike Srba i Hrvata
-
Politika2 dana ago
TVRDE IZVORI: Dodikovi pokušavaju novac prebaciti u KRIPTOVALUTE?
-
Politika2 dana ago
DODIK ŽESTOKO O NON-PEJPERU “Nisu naučili ništa o BiH za 30 godina – produbljuju krizu!”
-
Region2 dana ago
POLICAJAC TKZ. KOSOVA DAVIO SRPSKOG MATURANTA: Spasili ga profesori i građani (VIDEO)
-
Svijet2 dana ago
UKRAJINSKI GENERAL ZALUŽNI: Kijev treba da odustane od granica iz 2022
-
Region1 dan ago
GRLIĆ RADMAN: Intervencionistički eksperimenti neće donijeti dobro za BiH