Connect with us

Svijet

OPASNOST OD NAVIRUĆE AL: Upozorenje jednog od “kumova vještačke inteligencije”

Džefri Hinton, jedan od “kumova vještačke inteligencije (AI)”, napustio je Google, upozoravajući na opasnosti od naviruće AI.

Hinton je britansko-kanadski kognitivni psiholog i kompjuterski naučnik, poznat po svom radu u oblasti vještačke inteligencije, posebno u neuronskim mrežama i dubokom učenju, još od 1980-ih godina.

Njegovo istraživanje pokrenulo je ključne tehnologije u kompjuterskom vidu, prepoznavanju govora i još mnogo čemu. On je nedavno izrazio etičku zabrinutost zbog suviše brzog napretka vještačke inteligencije i njenih rizika po privatnost, poslove i kontrolu.

U intervjuu za američku emisiju “60 minuta”, na pitanje da li čovječanstvo zna šta radi, kada je u pitanju vještačka inteligencija, Hinton je rekao:

“Ne. Mislim da ulazimo u period kada prvi put ikada postoji nešto što je inteligentnije od nas”.

Vi vjerujete da nas vještačka inteligencija razume, pitao ga je novinar.

“Da”, odgovorio je jedan od tvoraca AI.

Vi vjerujete da su roboti inteligentni?

“Da”.

Da li mislite da ovi sistemi stvaraju sopstveno iskustvo i da mogu da donose odluke na osnovu svog iskustva na isti način kao što to čine i ljudi?

“Da”.

Da li su svjesni?

“Mislim da trenutno nemaju mnogo samosvjesti, tako da u tom smislu – još ne”.

Vjerujete li da će AI postati svjesna sebe?

“O, da! Mislim da će steći svijest sa vremenom”.

I tako će ljudska bića biti druga po inteligenciji na ovoj planeti, zaključio je novinar.

“Da. Ali čim postane suviše komplikovano, nećemo više znati šta se dešava u njihovim mozgovima”.

Mislite da nećemo znati kako vještačka inteligencija funkcioniše? Pa mi smo je napravili! Dizajnirali su je ljudi.

“Ne, nismo. Mi smo dizajnirali algoritam za učenje. Ali to je kao da smo dizajnirali princip evolucije…Kada ovaj algoritam za učenje dođe u interakciju sa podacima, stvara komplikovane neurološke mreže koje su dobre za obavljanje nekih stvari. Mi, međutim, ne razumijemo tačno kako oni rade te stvari. Tako da je jedan od načina na koji ovi sistemi mogu da izmaknu kontroli taj što će sami napisati svoj vlastiti kod. A to je nešto oko čega treba ozbiljno da se zabrinemo”, rekao je jedan od tvoraca vještačke inteligencije, prenosi Politika.

Hinton, rođen u Londonu 1947. godine, odrastao je sa fascinacijom da razumije kako mozak funkcioniše. Ova radoznalost ga je navela da istraži oblast vještačkih neuronskih mreža. Osamdesetih godina prošlog vijeka, kada je svijet bio u velikoj mjeri skeptičan prema neuronskim mrežama, Hinton je vidio njihov potencijal. Vjerovao je da ove mreže, napravljene po uzoru na ljudski mozak, mogu da naprave revoluciju u načinu na koji mašine uče i obrađuju informacije.

Hintonov put nije prošao bez prepreka. On je bio jedan od rijetkih glasova koji su se zalagali za potencijal neuronskih mreža.

Na prelazu vijeka došlo je do oživljavanja interesovanja za vještačku inteligenciju, a Hintonov rad je počeo da dobija priznanje koje zaslužuje. Njegovo istraživanje je postavilo temelje za duboko učenje, tehniku koja uključuje obuku neuronskih mreža sa velikim količinama podataka za obavljanje složenih zadataka. Ovaj pristup je bio fundamentalan u omogućavanju vještačkoj inteligenciji da postigne izuzetne podvige, od savladavanja igara kao što je Go do napretka u vožnji u autonomnim vozilima.

Razmišljajući o budućnosti vještačke inteligencije i njenih mogućnosti, Hinton je svojevremeno rekao:

“Ne vidim nikakvu granicu. U principu, mislim da neuronske mreže mogu da urade sve što može i malo dijete”.

Danas je doprinos Džefrija Hintona vještačkoj inteligenciji temelj za mnoge tehnologije koje svakodnevno koristimo. Od prepoznavanja glasa na pametnim telefonima do preporuka u servisima za strimovanje, njegov rad je uticao na širok spektar AI aplikacija. On ne samo da je pomjerio granice onoga što vještačka inteligencija može da postigne, već je i inspirisao generacije istraživača da istraže neiskorišćene potencijale neuronskih mreža. Izgleda da je sada promijenio mišljenje.

Svijet

IZ DANA U DAN MIJENJA PRIČU! Tramp “Zelenski nema adute u pregovorima sa Rusijom”

Američki predsjednik Donald Tramp izjavio je da bez njega neće biti dogovora između Rusije i Ukrajine, te da ukrajinski predsjednik Vladimir Zelenski trenutno nema adute u pregovaračkoj poziciji.

Oduvijek sam govorio da on nema adute. Iskreno, nema nijedan rekao je Tramp za “Foks njuz”.

Tramp je, takođe, istakao da smatra da je rusko rukovodstvo u potpunosti uključeno u pregovore o Ukrajini, s obzirom da su inicirali sastanak u Turskoj

Predsjednik Rusije Vladimir Putin je za pregovaračkim stolom. On je želio ovaj sastanak – rekao je Tramp, reagujući na komentar da ruski lider nije otišao u Tursku i na pitanje da li je to prepreka miru.

Tramp je istakao da bez njega neće biti dogovora, ali da nije planirao da ide u Tursku i nije očekivao da će se sastati sa ruskim predsjednikom.

– Zato moramo da se sastanemo, mislim da ćemo se dogovoriti o tome – rekao je Tramp.

Američki lider, takođe, je rekao da će uvesti nove sankcije Rusiji, ako se ne postigne dogovor o Ukrajini.

Direktni pregovori Rusije i Ukrajine, prvi put u posljednje tri godine, održani su juče i trajali su gotovo dva časa.

Nastavi čitati

Svijet

U AMERICI NEMA MIRA! Teroristički napad u Kalifirniji (FOTO; VIDEO)

Eksplozija u kojoj je poginula jedna osoba ispred klinike za vantelesnu oplodnju u Palm Springsu u Kaliforniji je “namjerni teroristički čin”, saopštio je federalni istražni biro (FBI).

U eksploziji su povrijeđene četiri osobe, a među njima nije osoblje klinike, naveli su gradski zvaničnici.

Zvaničnici su rekli u objavi na Fejsbuku da se eksplozija dogodila u subotu u dijelu grada gde se nalazi nekoliko zdravstvenih ustanova, uključujući Američke reproduktivne centre, lokalnu kliniku za vantelesnu oplodnju, prenio je CBS.

Policija je saopštila da su u eksploziji teško oštećene neke obližnje zgrade.

Vatrogasci su stigli na lice mjesta za minut, rekao je šef vatrogasne službe Palm Springsa Pol Alvarado.

Naveo je da su uspeli da ugase najveći dio požara prije nego što su povukli iz zgrade zbog delimično urušenog krova.

Kako se istraga nastavlja, neki stanovnici su evakuisani iz svojih domova.

U blizini klinike se nalazi istorijska gradska četvrt Filmska kolonija, nekada dom Frenka Sinatre i Kerija Granta.

Nastavi čitati

Svijet

PREDSJEDNIČKI IZBORI U POLJSKOJ! Tusk i njegova koalicija u fokusu

U Poljskoj je u 7.00 počelo glasanje na predsjedničkim izborima, koji se smatraju presudnim za poljskog premijera Donalda Tuska i njegovu proevropsku vladu.

Birališta će biti otvorena do 21.00 časova, a oko 29 miliona ljudi biraće između 13 kandidata koliko se nalazi na glasačkom listiću.

Nacionalna izborna komisija zakazala je za 9.30 časova konferenciju za štampu na kojoj će informisati o izlaznosti iz prvih sati glasanja, prenosi agencija Pap.
Ako nijedan kandidat ne osvoji više od 50 odsto u prvom krugu, 1. juna održaće se drugi krug između dva kandidata sa najviše glasova osvojenih danas, preneo je Rojters.

Nakon osam godina konzervativne vlasti stranke Pravo i pravda (PiS), Tusk je uspio da sastavi široku koaliciju socijaldemokrata, centrista i demohrišćana i vrati Poljsku nazad u proevropski pravac.

Kao i gotovo svi izbori u Poljskoj posljednjih godina, i ovi će se svesti na borbu između Tuskove Građanske platforme (PO) i stranke PiS.

Kandidat PO-a je gradonačelnik Varšave Rafal Tšaskovski koji je na prošlim izborima 2020. godine tijesno izgubio od Andžeja Dude.

Očekuje se da će u prvom krugu osvojiti između 30 i 35 odsto glasova, a u drugom krugu bi mogao imati taman dovoljno da pobijedi Karola Navrockog, za koga se očekuje da će biti drugi sa 20-25 procenata podrške.

Predsjednici u Poljskoj mogu da služe maksimalno dva mandata, a drugi mandat Andžeja Dude završava se 6. avgusta.

Nastavi čitati

Aktuelno