Connect with us

Svijet

Koliko još ima “CRVENIH LINIJA” do nuklearnog rata?

Za 1.000 dana i više, koliko rat u Ukrajini traje, predsjednik Rusije Vladimir Putin je neprestano upozoravao zapadne saveznike Kijeva o “potencijalno nuklearnim posljedicama” ukoliko dovedu do eskalacije rata dajući Ukrajini oružje koje je potrebno da se odbrani.

Putinove prijetnje postale su još oštrije ovog mjeseca nakon što je administracija odlazećeg predsjednika SAD Džoa Bajden konačno dala Kijevu odobrenje da koristi američke rakete dugog dometa da gađa ciljeve u Rusiji. Putin je odmah promijenio nuklearnu doktrinu i ispalio novu balističku raketu, koja može da nosi nuklearne bojeve glave na Ukrajinu. Ovu poruku su oni koji podržavaju Ukrajinu shvatili kao jasnu poruku: “Nemojte da me testirate”.

Međutim, skoro tri godine od početka rata, ovakve stvari su ušle u “poznati ritam”. Svaki put kada bi Ukrajina nešto tražila – prvo tenkove, pa borbene avione, pa kasetnu municiju i rakete dugog dometa – njeni saveznici su većali da li da im to daju, strahujući da će doći do eskalacije i isprovocirati Putina da oštro odgovori.

I svaki put, kada bi Zapad konačno prihvatio ukrajinske zahtjeve, one ruske stravične prijetnje se nisu ostvarile. Galamilo bi se jedne ned‌jelje, sljedeće bi sve bilo normalno. Uprkos pojačanim Putinovim pretnjama otkako nova linija pređena, malo je razloga da se vjeruje da će ovaj put biti drugačije, rekli su analitičari za CNN.

Misle da su prozreli Putinovu strategiju

Umjesto toga, oni su rekli da je uznemirena reakcija na nova ovlašćenja data Ukrajini “još jedan primjer uspješne strategije Kremlja da primora Zapad da vidi sukob pod uslovima Rusije”, zbunjujući svaki novi pokušaj Ukrajine da se odupre ruskoj agresiji kao veliku eskalaciju.

Pored ratišta, Kremlj se angažovao u borbi da primora Zapad da se raspravlja iz ruskih premisa, a ne iz sopstvenih, i da “donosi odluke u toj alternativnoj stvarnosti generacije Kremlja koje će omogućiti Rusiji da pobedi u stvarnom svetu”, naveo je Institut za proučavanje rata (ISW), u svom izvještaju u martu.

Katerina Stepanenko, koautor tog izveštaja, rekla je za CNN da je strategija oživljavanje sovjetskog koncepta “refleksivne kontrole”, kojim država nameće lažne izbore svom protivniku, primoravajući protivnika da donosi odluke protiv svojih interesa.

“Uporne zapadne debate i odlaganje vojne pomoći Zapada Ukrajini jasan su primer uspešne refleksivne strategije kontrole Kremlja, koja je Zapad obavezala na samoodvraćanje uprkos rutinskim ruskim eskalacijama rata”, kaže Stepanenko.

Kako piše CNN, ova strategija se mogla vid‌jeti na d‌jelu u četvrtak nakon što je Rusija pokrenula veliki napad na ukrajinsku elektroenergetsku mrežu. Iako je Putin rekao da je napad “odgovor sa naše strane” na odluku Bajdenove administracije o oružju većeg dometa, Rusiji u prošlosti nije bio potreban izgovor za takve napade.

“Nedavne promene politike zapadnih saveznika Ukrajine – koje su usledile nakon što je Rusija uključila oko 11.000 severnokorejskih vojnika u svoje ratne napore – nije eskalacija kako Kremlj pokušava da je uobliči”, kaže Stepanenko.

“Rusija je pokrenula neprovociranu invaziju na Ukrajinu u punom obimu i rutinski je eskalirala rat da bi održala svoju inicijativu na bojnom polju. Odobrenje upotrebe sistema dugog dometa protiv Rusije konačno omogućava Ukrajini da izjednači svoje sposobnosti“, rekla je ona.

Politika besmisla

Bajdenova administracija poslala je američke vojne taktičke raketne sisteme, ili ATACMS, u Ukrajinu ranije ove godine, ali je postavila stroge uslove o tome kako bi mogli da se koriste: mogli bi da budu ispaljeni na ruske ciljeve u okupiranoj Ukrajini, ali ne i na teritoriji Rusije.

Vilijam Alberki, bivši direktor NATO-ovog Centra za kontrolu naoružanja, razoružanja i neproliferacije oružja za masovno uništenje, rekao je da ova politika nema smisla – i da je od velike koristi za Rusiju.

“Obezbeđujući Ukrajini ATACMS, ali samo dozvolivši joj da udari na delove Ukrajine koje je okupirala Rusija, poslali smo Rusiji poruku: ‘Znate šta? Ako samo pređete nekoliko metara preko te granice, sigurni ste kao kuće'”, rekao je Alberki za CNN.

“Siguran sam da ruski komandanti nisu mogli da se načude svojoj sreći. ‘Hej, ako svoju komandu podignem ovde, dići će me u vazdu, ali ako je postavim samo kilometar dalje biću super? Stvarno? Pa, to je sjajno'”, ironičan je Alberki.

Alberki smatra da je ova politika dovela do ideje da Rusija može da ubije bilo koga bilo gd‌je u Ukrajini.

“Ali, Ukrajina ne može da ubije trupe koje ih zapravo napadaju ako su preko granice, u Rusiji“. Ova ideja je glupost”, rekao je Alberki.

Akcije Ukrajine ostaju u okviru zakona o oružanom sukobu. Kako je ministar spoljnih poslova Poljske Radek Sikorski rekao za CNN u septembru, “žrtva agresije ima pravo da se brani i na teritoriji agresora”.

Pomjeranje crvenih linija

Usred zabrinutih odgovora na prošlonedeljna dešavanja, lako je zaboraviti da je Ukrajina već dugo lansirala domaće bespilotne letjelice na ciljeve izuzetno duboko u Rusiji – i da je već ispalila zapadno oružje na teritoriju koju Kremlj smatra svojom. Odluka da se ispali zapadno oružje malo većeg dometa je razlika u stepenu, a ne u vrsti.

Kijev je više od godinu dana koristio britanske Storm Šedovs za napad na Krim, koji je Rusija okupirala od 2014. Kijevu je mjesecima dozvoljeno da ispaljuje ATACMS na ruske ciljeve u okupiranoj Ukrajini. Po zakonu, Rusija ove teritorije smatra svojim i upozorava na strašne posljedice ako ih Ukrajina gađa zapadnim oružjem.

Od maja, Vašington je takođe dozvolio Kijevu da koristi američke rakete manjeg dometa za gađanje ciljeva u Rusiji preko granice sa sjeveroistočnom ukrajinskom oblasti Harkov. Prije nego što je Džo Bajden dao zeleno svjetlo za tu odluku, Putin je uputio slične nuklearne prijetnje, upozoravajući da bi taj potez mogao da dovede do “ozbiljnih posljedica” za “male i gusto naseljene zemlje”. Nije…

“Iznova i iznova dokazujemo da kada pređete lažnu crvenu liniju – ništa se zaista ne dešava“, rekao je Alberki. Ipak, rekao je da su prijetnje bile dovoljne da spriječe Zapad da Ukrajini da ono što joj je potrebno da se odbrani.

Iako su prijetnje ponovo intenzivirane nakon prošloned‌jeljnih dešavanja, Albukerki je rekao da nema razloga za sumnju da je ovaj put zaista drugačiji. Izgledi za dolazak administracije Donalda Trampa – za koje se dugo pretpostavljalo da je Putinov željeni ishod – znači da je još manje vjerovatno nego obično da će Rusija ispuniti svoje pretnje.

“Rizik da će iznenada učiniti nešto što bi rizikovalo stvarnu intervenciju Sjedinjenih Država ili saveznika u NATO – ili bi suštinski promenilo globalne stavove prema sukobu – relativno je nizak“, rekao je Alberki, prenosi Telegraf.

Svijet

PALA PRESUDA! Pi Didi proglašen krivim!

Američki sud osudio je repera Pi Didija za organizovanje transporta u svrhu prostitucije, zbog čega mu prijeti do 10 godina zatvora, prenosi CNN.

Iako je proglašen krivim za ovu optužbu, nije osuđen za trgovinu ljudima radi seksualne eksploatacije niti za reketiranje.

Prije izricanja presude, Didi se obratio svojoj porodici prisutnoj u sudnici.

Poručio im je: „Ostanite jaki“, a njegova djeca su klimnula glavama u znak podrške.

Takođe se pomolio riječima: „Bože, molim te da čuvaš moju porodicu“, na šta je porodica odgovorila “Amin”, prenosi “Avaz”.

Nastavi čitati

Svijet

POTEZ OČAJNIKA! Zelenski ukinuo državljanstvo mitropolitu Onufriju

Predsjednik Ukrajine Vladimir Zelenski ukinuo je državljanstvo mitropolitu kanonske Ukrajinske pravoslavne crkve Moskovske patrijatšije Onufriju, saopštila je ukrajinska bezbjednosna agencija SBU.

Agencija, navodno, posjeduje dokaz da je mitropolit Onufrij dobio rusko državljanstvo 2002. godine, čime gubi pravo na ukrajinsko državljanstvo.

Zelenski je, navodno, naredio da se mitropolit Onufrij prestane smatrati ukrajinskim državljaninom, ali iz njegovog kabineta još nije objavljen relevantan ukaz, prenosi “Raša tudej”.

Potez Zelenskog je samo jedan u nizu neprijateljskih poteza Kijeva usmjerenih protiv kanonske Ukrajinske pravoslavne crkve Moskovske patrijaršije.

Nastavi čitati

Svijet

NOVI OBRAT! Sad Mask prijeti Trampu! “MAKAR MI TO BILO ZADNJE U ŽIVOTU”

U svijetu politike, Ilon Mask se ne snalazi jednako uspješno kao u biznisu. Iako je, kao rijetko ko dosad, otvoreno zaprijetio Donaldu Trampu i njegovim republikancima, male su šanse da će te prijetnje zaista i provesti u djelo.

Tokom rasprave o ključnom Trampovom zakonu, Mask je na platformi “X” objavio niz komentara, a u jednom je direktno zaprijetio članovima Kongresa porazom na izborima naredne godine. Prijetnja porazom
– Svaki član Kongresa koji je kampanju bazirao na smanjenju državne potrošnje, a zatim odmah glasao za najveće povećanje duga u istoriji, trebao bi se stidjeti! I izgubiće svoju predizbornu trku sljedeće godine, makar mi to bilo zadnje što učinim u životu – poručio je Mask.

Bila je to do sada najjasnija i najdirektnija prijetnja Trampu i njegovoj stranci, posebno značajna jer dolazi od najbogatijeg čovjeka na svijetu, koji je donedavno bio Trampov bliski saveznik.

Kako piše CNN, Tramp se ne mora previše brinuti zbog sukoba s čovjekom kojeg je donedavno nazivao svojim “prvim prijateljem”.

Iako je Mask uspio revolucionirati svemirsku i automobilsku industriju, male su šanse da bi istu stvar mogao učiniti i s Republikanskom strankom.

Zaboravljena epizoda
Njegovo kratkotrajno imenovanje na čelo novoosnovanog Odjela za učinkovitost vlade na početku Trampovog drugog mandata danas se spominje samo kao zaboravljena epizoda.

Mask je, navodi CNN, toliko ogorčen zbog zakona koji dodatno povećava deficit i javni dug, a koji je upravo prošao u Senatu, da sada prijeti političkom odmazdom, kroz finansiranje Trampovih protivnika i osnivanje vlastite političke stranke.

Mask raspolaže ogromnim sredstvima. Njegovo bogatstvo omogućava mu da obilno donira političkim kandidatima i inicijativama koje podržava. Tramp to vrlo dobro zna, jer je u prošloj kampanji imao korist od skoro 300 miliona dolara koje je Mask uložio. Kao vlasnik platforme “X”, Mask ima moć da pokrene kampanje protiv pojedinih političara, pa i protiv samog Trampa.

Put do Marsa?
Mask i dalje ima ključnu ulogu u američkom svemirskom programu. Ako Amerikanci ikada stignu na Mars, to će vjerovatno biti zahvaljujući njemu. Njegov Starlink ima i veliku ulogu u ratu u Ukrajini. Međutim, uprkos tehnološkoj moći, politički uticaj mu i dalje izmiče.

Najveća prepreka Maskovim političkim planovima ostaje činjenica da Tramp i dalje čvrsto kontroliše Republikansku stranku. Već deset godina uspješno eliminiše sve izazivače i održava snažnu vezu s biračima. On je već preoblikovao stranku na način na koji Mask tek pokušava.

Mask se sada sve više približava libertarijanskom krilu stranke, uključujući senatora Renda Pola, koji je takođe glasao protiv zakona.

Međutim, kako podsjeća CNN, štedljivost i budžetska odgovornost se do sada nisu pokazale kao uspješna strategija, što potvrđuju i neuspjeli predsjednički pokušaji Renda Pola.

Alternativa za SAD
Maskova podrška kongresmenu Tomasu Masiju, koji se protivi zakonu i možda će se suočiti s unutarstranačkim izazivačem, mogla bi imati određeni utjecaj u lokalnim okvirima. Ipak, da bi postao ozbiljan politički faktor na nacionalnom nivou, morao bi ubijediti kandidate da se suprotstave političarima koje podržava Tramp, najmoćniji lider jedne američke partije u posljednjih nekoliko decenija.

Mask, pritom, ne krije svoje ambicije.

– Ako ovaj ludi zakon prođe, sutradan se osniva America Party. Ovoj zemlji treba alternativa dvostranačkom jedinstvu, da narod napokon ima glas – napisao je na “X”-u.

Ipak, prema pisanju CNN-a, put prema trećoj političkoj opciji je izuzetno težak. Bilo bi potrebno razbiti duboku emocionalnu i historijsku povezanost miliona birača s dvostranačjem.

Možda će Mask morati sačekati da Tramp ode s političke scene. Budući da je mlađi, njegova prilika možda tek dolazi. Ako birači izgube vjeru u Trampa i njegovo naslijeđe, moglo bi se otvoriti mjesto za “treći put”.

Avaz

Nastavi čitati

Aktuelno