Connect with us

Zdravlje

BOLEST MODERNOG DOBA! Sve više djece u bolnici zbog “ekranizma”

Zavisnost od interneta, društvenih mreža i video-igara poprima epidemijske razmjere, a koliko je ovaj problem alarmantan, pokazuje podatak da se u Klinici za psihijatriju Univerzitetskog kliničkog centra (UKC) RS liječe djevojčice i dječaci koji pate i od “ekranizma”.

Pošast savremenog doba sve više zabrinjava roditelje i stručnjake koji neprestano upozoravaju na loše strane interneta i modernih tehnologija tvrdeći da je sve više djece u Srpskoj zavisno od mobilnog telefona, zbog čega često izgledaju kao hipnotisana, progovaraju sve kasnije, slaba im je koncentracija, a nerijetko su i agresivna.
O tome šta uzrokuje ovu vrstu zavisnosti i kako prepoznati simptome za “Glas” je govorio ljekar sa Odjeljenja za dječiju i adolescentnu psihijatriju pri Klinici za psihijatriju UKC-a Goran Mijatović.

On kaže da se posljednjih godina u psihoterapijskoj terminologiji sve više pojavljuje izraz “ekranizam”, a veže se za negativan uticaj ekrana na neurokognitivni razvoj kod djece, te posljedično prisutnu emocionalnu i motoričku nerazvijenost, socijalnu otuđenost, nespremnost za suočavanje sa realnošću. “Ekranizam”, kazuje on, često prerasta i u socijalni poremećaj jer djeca zbog prekomjerne upotrebe modernih tehnologija odbijaju interakciju sa okolinom.

– Republika Srpska je, kao i većina zemalja svijeta, zahvaćena ovim novim negativnim uticajem, sve većim razvojem modernih tehnologija te apsolutnom pristupačnošću istih. Najranjivija grupa su upravo djeca i adolescenti koji nisu u stanju da se suprotstave, bivaju uvučeni u imaginarni svijet tehnologije i tu ostaju potpuno gubeći dodir sa realnošću – rekao je Mijatović za “Glas”.

On je istakao da u Klinici za psihijatriju, na Odjeljenju za dječiju i adolescentnu psihijatriju, imaju određen broj pacijenata koji u sklopu poremećaja ponašanja imaju razvijenu i zavisnost od društvenih mreža, kao i interneta u cjelini.
– Među pacijentima koji su hospitalizovani na Odjeljenju dječije psihijatrije su i zavisnici od interneta koji su u ranom uzrastu u potpunosti razvili tu zavisnost. Može se reći da je “ekranizam” bolest modernog doba kojoj je potrebno veoma ozbiljno sistemski pristupati. Trenutno u zdravstvenom sistemu Srpske ne postoji šifra i dijagnoza za zavisnost od interneta, ali iskustva u praksi pokazuju da je potrebno ići u pravcu uvođenja šifre i dijagnoze za zavisnost od interneta, kao i društvenih mreža jer je ekspanzija ovog negativnog uticaja sve veća – naglasio je Mijatović.

Pravovremeno djelovanje, priča ovaj stručnjak, vrlo je važno da bi dijete imalo pravilan rast i razvoj, te savjetuje roditeljima da, čim primijete promjene na djetetu, reaguju postavljanjem granica koje će mališani vremenom usvojiti.

– Međutim, svakodnevna praksa pokazuje da roditelji nisu u stanju djetetu postaviti granice i dijete u tom slučaju uopšte nema predstavu kako i koliko zloupotrebljava telefon i internet uopšte, provodeći i više od pet sati u kontinuitetu za ekranom, postaje frustrirano ukoliko mu se oduzme telefon, prijeti suicidom – navodi Mijatović.

Simptomi koji se jasno uočavaju kod djeteta koje je zavisno od interneta, tvrdi Mijatović, su izmijenjeno ponašanje u odnosu na prethodni period, provođenje sve više vremena za kompjuterom i na internetu, izbjegavanje školskih obaveza i škole uopšte, slabo interesovanje za vanškolske aktivnosti, problemi sa koncentracijom i pamćenjem, nesanica, problemi sa kičmom, vidom, sluhom kao i druge somatske tegobe.

– Za razliku od terapijskih tretmana koji se sprovode kod zavisnika od alkohola ili psihoaktivnih supstanci, gdje je terapijski cilj apstinencija, kod zavisnosti od interneta nije moguće postaviti cilj za apsolutnu apstinenciju. U ovom slučaju se kao metod primjenjuje postepeno smanjenje ukupnog broja sati provedenih na internetu. Kognitivno-bihevioralna terapija može pružiti pomoć kako bi dijete zapravo uopšte shvatilo da se radi o zavisnosti, a rad s terapeutom se uglavnom bazira na korigovanju prisilnih misli i ponašanja u vezi sa internetom – pojašnjava Mijatović i dodaje da je ovaj vid terapije veoma važan jer se pacijent adekvatnije suočava sa neugodnim emocijama.

Goran Mijatović kaže da, osim zavisnosti od interneta, djeca i mladi do 18 godina često postaju zavisnici od alkohola i psihoaktivnih supstanci.

– Kockanje je takođe još jedna od zavisnosti koja postaje sve problematičnija među mladima – naglasio je Mijatović.

Glas Srpske

Zdravlje

NAJBOLJI NAČINI ZA ZAPOČETI DAN! Ledeno tuširanje, meditacija, doručak i vježbanje

Kako započeti dan često određuje kvalitetu cijelog dana. Uključivanje nekoliko jednostavnih, ali efikasnih jutarnjih rutina može značajno poboljšati vaše raspoloženje, energiju i produktivnost. Evo nekoliko prijedloga kako da započnete svoj dan na najbolji način.

Ledeno tuširanje

Iako možda zvuči neugodno, ledeno tuširanje ima brojne zdravstvene prednosti. Ledena voda može pomoći u buđenju tijela, poboljšanju cirkulacije i jačanju imuniteta. Takođe, istraživanja pokazuju da hladno tuširanje može smanjiti stres i poboljšati raspoloženje. Počnite s toplom vodom i polako smanjujte temperaturu kako biste se navikli na hladnoću. Nakon nekoliko dana, ledeno tuširanje postaće vam lakše i prijatnije.

Meditacija

Nakon osvježavajućeg tuširanja, izdvojite nekoliko minuta za meditaciju. Meditacija pomaže u smirivanju uma, poboljšanju fokusa i smanjenju stresa. Pronađite mirno mjesto, sjednite u udoban položaj i zatvorite oči. Fokusirajte se na disanje, pokušavajući da usmjerite pažnju na svaki udisaj i izdisaj. Početnici mogu početi s meditacijom od pet minuta, postepeno povećavajući trajanje kako postanu iskusniji.

Zdrav doručak

Nakon meditacije, vrijeme je za hranjiv doručak. Doručak je najvažniji obrok u danu jer vam pruža energiju potrebnu za početak dana. Odaberite hranu bogatu proteinima, vlaknima i zdravim mastima kako biste održali stabilan nivo energije. Neki od prijedloga uključuju zobene pahuljice s voćem i orasima, grčki jogurt s medom i sjemenkama ili omlet s povrćem.

Vježbanje

Nakon doručka, posvetite se tjelesnoj aktivnosti. Jutarnje vježbanje pomaže u poboljšanju cirkulacije, povećanju energije i podizanju raspoloženja. Ne morate provoditi sate u teretani; dovoljno je 20-30 minuta aktivnosti kao što su brzo hodanje, trčanje, joga ili osnovne vježbe snage. Vježbanje će vam pomoći da se osjećate budnije i spremnije za suočavanje s dnevnim obavezama.

Početak dana s ledenim tuširanjem, meditacijom, zdravim doručkom i vježbanjem može značajno poboljšati vaše fizičko i mentalno stanje. Ove jednostavne, ali efikasne rutine pomoći će vam da započnete dan puni energije i pozitivnog stava. Isprobajte ove prijedloge i pronađite kombinaciju koja vam najviše odgovara, te uživajte u blagodetima dobro započetog dana.

Banjaluka 24

Nastavi čitati

Zdravlje

RECEPT ZA LIJEK koji izbacuje sve TOKSINE iz crijeva i obnavlja kožu

Ovaj narodni recept je poznat od davnina.

Poseban učinak ima na usporen rad crijeva, nadutost i nadimanje.

Kada je organizam u dobrom stanju, to se odražava i na stanje kože.

Sama mrkva ima puno pozitivnih efekata za organizam zahvaljujući vlaknima, vitaminu A i beta karotenu kojima obiluje, a kada je pomiješate s još nekoliko sastojaka dobićete pravi melem za stomak.

Ovaj lijek je poznat od davnina, a naše bake su ga koristile kod problema sa crijevima i kako bi vratile svježinu koži.

Poseban učinak ima na usporen rad crijeva, nadutost i nadimanje. Ovaj lijek će uspješno riješiti i problem zatvora, a ovako se pravi.

Sastojci:

3 veće mrkve

1 kašičica meda

Prstohvat mljevene paprike

Pola kašičice ulja

Priprema:

Izrendajte mrkvu u posudu pa dodajte i ostale sastojke. Miješajte dok se ne sjedine i lijek je spreman za upotrebu.

Preporučuje se da se mješavina jede umjesto doručka, a potrebno je konzumirati je pola sata nakon buđenja.

Nakon 10 dana redovne primjene, primijetićete poboljšanje i osjećaj lakoće u stomaku.
Glas

Nastavi čitati

Zdravlje

REVOLUCIJA U MEDICINI: Novi lijek se uvlači pravo u ćelije raka i uništava tumor iznutra!

Pacijenti oboljeli od raka krvi u Engleskoj prvi u svijetu mogu da imaju terapiju lijekom belantamab mafadotin, koji je razvijen u Velikoj Britaniji, a koji se uvlači u ćelije kancera i onda ih uništava, nakon što je Nacionalni institut za izvrsnost u zdravstvu i njezi odobrio danas upotrebu tog lijeka.

Ta terapija je nazvana “trojanski konj” zbog toga što se lijek na “prevaru” uvlači u ćelije raka koje ga apsorbuju, a zatim ih uništava iznutra.

Taj pionirski lijek može da zaustavi napredovanje multiplog mijeloma tri puta duže nego standardni tretmani, prenio je Gardijan.

Ciljana terapija se daje kao infuzija svake tri sedmice.

U Engleskoj oko 1.500 pacijenata godišnje oboli od multiplog mijeloma, neizlječivog karcinoma koštane srži.

Nastavi čitati

Aktuelno