Connect with us

Društvo

Bivši direktor RiTE Ugljevik kritikovao svog nasljednika: Kako je uspio POVEĆATI DUG preduzeća za preko 50 miliona KM?

Čedomir Stojanović, bivši direktor Rudnika i Termoelektrane Ugljevik žestoko kritikovao njegovog nasljednika Diku Cvjetinovića.

“Juče sam se, kao i dobar dio javnosti, našao iznenađenim što direktor Rudnika i Termoelektrane, nakon dvije godine upravljanja Preduzećem, izgovore traži u proizvoljnim ocjenama rada prethodne uprave”- kaže on.

Time master Cvijetinović, veliki direktor još većeg Preduzeća, ispada ne samo neozbiljan, što mu je već postao i manir, nego i jako neodgovoran prema radnicima Preduzeća i građanima Ugljevika koji očekuju rezultate, a ne izgovore- navodi Stojanović.

Direktora Cvijetinovića moram da podsjetim na nekoliko činjenica, sa kojima ga je, iskreno se nadam, upoznao njegov saradnik i partijski kolege Dragiša Vidaković, koji je i tada, kao i danas, obavljao funkciju izvršnog direktora za eksploataciju uglja.

1. U vrijeme Cvijetinoviću mrske “prethodne uprave”, najavljene su direktne investicije u novu rudarsku mehanizaciju vrijedne oko 25 miliona maraka. Koliko je od toga realizovano?
2. Eksproprijacija zemljišta odvijala se prema planu i bez zastoja, što sada nije slučaj.
3. Ja sam skoro četiri godine bio na čelu preduzeća, i nikada tokom tog perioda na depou nije bilo manje od 150.000 tona uglja, čak ni u zimskom periodu. Koliko ga ima danas, nakon dvije godine Cvijetinovićevog menadžerisanja?
4. Magacini su tada bili puni rezervnih dijelova, guma i ostalih potrepština, koje su omogućavale nesmetan rad rudnika i termoelektrane, što danas nije slučaj.
5. U vrijeme prethodne uprave, poštapalice direktora Cvijetinovića, nije se moglo desiti da se nekoliko dana čeka na ponovno pokretanje termoelektrane, jer nema mazuta, kao što je to sada slučaj.

Moglo bi se tu navesti još mnogo stvari, ali dovoljno je da nam direktor Cvijetinović objasni kako je uspio povećati dug preduzeća za preko 50 miliona KM u samo dvije godine, a da pri tome ostane bez osnovnih resursa za rad poput uglja, nafte i mazuta?

Djeluje da je u pitanju do sada neviđeni ekonomski trik ovog visprenog mastera ekonomije, jer su potrebne posebne vještine da se preduzeće dovede u stanje u kojem se trenutno nalazi.

Zato bih poručio direktoru Cvijetinoviću da se konačno okrene rješavanju problema koje je sam stvorio. Vrijeme je da preuzme odgovornost za svoje odluke i pokaže makar minimum menadžerske kompetencije, jer radnici i građani Ugljevika nemaju više strpljenja za izgovore i neuspjehe- upozorava Stojanovi, prenosi Tanjug Srpske.

Društvo

VAŽNO UPOZORENJE ZA RODITELJE: Djecu moramo čuvati više nego ikada – sve više prijetnji na mrežama, AI tehnologije u rukama predatora!

Adriana Basara, potpredsjednica Gradskog odbora PDP-a i predsjednica Savjeta za porodicu Partije demokratskog progresa, uputila je snažno upozorenje svim roditeljima povodom sve ozbiljnijih prijetnji koje vrebaju djecu, posebno tokom ljeta kada su više izložena internetu, društvenim mrežama, ali i fizičkom okruženju poput plaža i bazena.

„Ljeto je vrijeme bezbrižnosti, ali istovremeno i opasnosti koje mnogi roditelji još ne prepoznaju. Napredne AI tehnologije omogućavaju da čak i sasvim bezazlene fotografije djece u kupaćim kostimima postanu oružje u rukama digitalnih predatora“, upozorila je Basara.

Posebnu prijetnju predstavlja AI CSAM (Child Sexual Abuse Material generisan umjetnom inteligencijom) – lažne, seksualizovane slike djece koje se stvaraju pomoću vještačke inteligencije na osnovu postojećih, sasvim običnih fotografija. Te slike se mogu koristiti za ucjene, prijetnje i psihičko zlostavljanje djece.

“To je nova vrsta predatora – ne mora ni biti u blizini djeteta da bi ga zlostavljao”, naglašava Basara.

Evo konkretnih savjeta za zaštitu djece:

Ne objavljujte slike djece u kupaćim kostimima – naročito ne na javnim nalozima.

Razgovarajte s djecom o rizicima dijeljenja fotografija i privatnih informacija – bez prijetnji i osude.

Provjeravajte s kim su djeca u kontaktu i kako koriste internet, aplikacije i mreže.

Ako sumnjate na pokušaj ucjene ili zlostavljanja, odmah kontaktirajte policiju ili nadležne službe.

„Zloupotreba djece na internetu nije samo pravno pitanje, to je ozbiljna društvena prijetnja. Kao majka i neko ko svakodnevno razgovara s porodicama, apelujem – budimo prisutni, budimo zaštita našoj djeci. Oni nas trebaju više nego ikada“, zaključila je Basara.

Nastavi čitati

Društvo

POMOR RIBE U RIJECI BOSNI: Slučaj preuzela policija

Putem telefona u dežurnu službu Policijske stanice Centar 13. jula u 22:55 sati se obratilo lice A.Č., iz udruženja građana sportskih ribolovaca “Bistro”, te prijavilo da je u mjestu Banlozi, u rijeci Bosni, došlo do pomora ribe, gdje je veća količina ribe plutala na površini rijeke, saopšteno je iz MUP-a ZDK

Izvršen uviđaj

– Izvršen je uviđaj od strane službenika Odsjeka kriminalističke policije Policijske uprave I, koji nastavljaju rad na dokumentovanju krivičnog djela “Ugrožavanje okoliša otpadom”- navedeno je iz MUP-a ZDK.

Članovi Udruženja građana sportsko-ribolovnog društva (UGSR) “Bistro” Zenica kažu da je stanje ribljeg fonda na lokalitetu Vranduka katastrofalno.

– Ovaj čin je doslovno ubio rijeku Bosnu i nanio neprocjenjivu štetu njenom ekosistemu. Nećemo stati dok se odgovorni ne pronađu i ne kazne. Cijeli slučaj ćemo dokumentovati i podići na najviši nivo- poručuju iz UGSR Bistro Zenica, pozivajući mještane Vranduka i sve ribare da snimaju, fotografišu i prikupljaju dokaze koji mogu pomoći u istrazi.

Stanje katastrofalno

– Upozoravamo sve one koji navodnjavaju plastenike ili bašte, ili na bilo koji način koriste vodu iz rijeke Bosne, da odmah prestanu s tim aktivnostima. Trenutno stanje vode je katastrofalno – riba je zatrovana, dezorijentisana, pliva na površini i osamljeno se približava uz obalu nizvodno od Kanala. Procjenjujemo da voda iz rijeke Bosne nije za korištenje ni za kakvu upotrebu- dodaju iz UGRS Bistro Zenica.

Ovo nije prvi put da se na lokalitetu Vranduka, nizvodno od industrijskih pogona u Zenici dešavaju pomori ribljeg fonda, ali ovo je, kako se navodi, jedan od najvećih do sada, prenosi Avaz.

Nastavi čitati

Društvo

Afrička kuga svinja hara Srbijom i Hrvatskom, IMA LI STRAHA U SRPSKOJ?

Afrička kuga svinja ponovo hara Srbijom i Hrvatskom zbog čega su u tim zemljama eutanazirane stotine svinja. Farmeri u Republici Srpskoj su u strahu, ali se nadaju da neće biti masovnijih pojava ove bolesti.

Mišo Maljčić, predsjednik Udruženja uzgajivača svinja u Republici Srpskoj, ističe da farmeri ne mogu imati miran san ni kada se afrička kuga pojavi na 1.000 kilometara udaljenosti, a pogotovo kada je blizu.

“Divlje svinje za 24 sata mogu preći i po 50 kilometara. Mi smo realno na vratima komšija. Jednostavno, na uzgajivačima i stanovništvu je da po svaku cijenu smanjimo rizik povećanim bezbjednosnim mjerama da se ne bi kuga prenijela i opet napravila štetu”, kaže Maljčić za “Nezavisne novine”.

Stojan Marinković, predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača Republike Srpske, ističe da ne bi trebalo biti problema ako se budu sprovodile sve preventivne i sanitarne mjere.

“Mislim da su inspekcijske i veterinarske službe već preduzele korake oko kontrole provoza i uvoza živih životinja. Na mjere koje su propisane još prije dvije godine kada smo imali te probleme treba da budemo svi bazirani i oko čega svi moramo voditi računa”, kaže Marinković za “Nezavisne novine”.

Kako dodaje, ne očekuje masovniju pojavu afričke kuge u Republici Srpskoj, a ističe i da su farmeri još uvijek u procesu oporavka od kuge koja je poharala farme 2023. godine.

“Ljudi su bili oprezni, dugo vremena je trajala priprema farmi za useljavanje, zatim nabavka novih životinja. Sve je to prolazilo kroz rigorozne mjere i mislim da smo mnogo spremniji sada nego što smo bili u onom momentu kada je došlo do te pojave. Sada, objektivno, sve je na našoj strani da ne bi trebalo da dođe do neke masovne pojave afričke kuge svinja. Možda sporadične, ali masovne ne”, ističe on.

Negoslav Lukić, pomoćnik ministra za veterinarstvo Republike Srpske, istakao je u razgovoru za “Nezavisne novine” da Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske, preduzima sve potrebne preventivne mjere u cilju sprečavanja pojave afričke kuge svinja.

“Upućen je dopis veterinarskoj inspekciji i Ministarstvu unutrašnjih poslova da se sprovodi pojačana kontrola prometa životinja sa posebnim akcentom da životinje u transportu moraju imati identifikacionu markicu i uvjerenje o zdravstvenom stanju životinja kao garant zdravstvenog statusa. Takođe, apelujemo na sve farmere da se sprovode sve biosigurnosne mjere na farmama”, kaže Lukić i dodaje da za sada u Republici Srpskoj nema novih žarišta afričke kuge svinja, dok je u Federaciji BiH potvrđeno jedno žarište u Vitezu.

Zbog svega toga nadležno ministarstvo je donijelo i rješenje 28. juna ove godine kojim se, između ostalog, zabranjuje rad stočnih pijaca.

“Imajući u vidu trenutnu epizootiološku situaciju i pojavu afričke kuge svinja u neposrednom okruženju Hrvatska i Srbija, kao i opasnost od mogućeg širenja bolesti afričke kuge svinja pojačanim prometom svinja u narednom periodu, Ministarstvo je procijenilo da je neophodno zabraniti rad stočnih pijaca, organizovanje sajmova, izložbi i drugih okupljanja životinja na kojima se prodaju ili izlažu svinje, na području Republike Srpske”, navodi se u rješenju Ministarstva, u kome stoji da su mjere na snazi 90 dana.

Inače, prvi slučaj afričke kuge svinja u Republici Srpskoj zabilježen je u Semberiji prije dvije godine, a od tada je eutanazirano oko 50.000 svinja.

Za nadoknadu štete i suzbijanje širenja kuge nadležno ministarstvo je do sada izdvojilo oko 30 miliona maraka.

Nastavi čitati

Aktuelno