Društvo
CIJENE RASTU, GRAĐANI ĆUTE I PLAĆAJU! Prijedor NAJSKUPLJI grad u Srpskoj!

Rast cijena već duže vrijeme potresa tržište Republike Srpske, a osim što idu ka gore, one i variraju od mjesta do mjesta.
Analizirali smo cijene nekoliko istih proizvoda i usluga u Banjaluci, Bijeljini, Prijedoru i Trebinju kako bismo vidjeli za šta su i gdje su građani lani izdvajali najviše para, prenose Nezavisne.
Cijene namirnica
Za hranu su građani najviše izdvajali u Prijedoru, a najmanje u Trebinju.
Tako su svi oni u čijim su se korpama našli kilogram bijelog pšeničnog brašna, kilogram bijelog hljeba, isto toliko junetine s kostima, ali i svinjetina bez kostiju, kao i svježa piletina, te ulje, jabuke i paradajz u Banjaluci za to izdvajali ukupno 44,93 KM, u Bijeljini 47,49 KM, u Prijedoru 48,98 KM, a u Trebinju 44,16 KM.
Pojedinačno gledano, brašno je po cijeni od 1,8 KM bilo najskuplje u Prijedoru, a hljeb sa cijenom od 3,74 KM u Banjaluci. Junetina s kostima po cijeni od 14,49 KM i svinjetina bez kostiju po cijeni od 13,03 KM najskuplje su bile u Bijeljini, dok je svježa piletina sa cijenom od 6,68 KM najskuplje plaćana u Trebinju. Ulje sa cijenom od 3,25 KM bilo je najskuplje u Banjaluci, a Prijedor je dominirao sa cijenama jabuka i paradajza, za šta se trebalo izdvojiti 2,38 KM, odnosno 3,92 KM.
Cijene odjeće
Da bi kupili jaknu, muškarci su u Banjaluci izdvajali 148,40 KM, u Bijeljini 106, 78 KM, u Prijedoru 115,11 KM, a u Trebinju najviše, i to 191,56 KM.
S druge strane, žene u Banjaluci su za kaput iz novčanika morale izvaditi 221,66 KM, u Bijeljini 341,20 KM, dok je u Prijedoru za kaput bilo potrebno dati 181,24 KM. U Trebinju je ženski kaput u prosjeku koštao 284,86 KM. Takođe, muška košulja najskuplja je bila u Banjaluci, i to 84 KM, a najjeftinija u Prijedoru 52,87 KM. Žene su za suknju morale izdvojiti najviše u Trebinju, i to 79,91 KM, a najmanje u Prijedoru 58,88 KM.
Ogrjev i klima-uređaj
Oni koji su se tokom zimskih dana grijali na drva za metar kubni su izdvajali od 100 do 140 KM. Najjeftinija drva su bila u najjužnijem gradu Srpske, i to 100 KM, zatim u Prijedoru 102,38 KM, dok su u Banjaluci bila 114,86 KM i Prijedoru 138,33 KM.
S druge strane, ko se tokom zimskih dana grijao na struju, a ljeti tražio spas od vrućina, za klima-uređaj je morao izdvojiti od 732 do 1.000 KM.
Klima je u najjeftinija bila u Prijedoru, i to 732 KM, u Banjaluci 859 KM, u Bijeljini 891 KM, a u Trebinju 1.001 KM.
Opremanje stana
Ni opremanje stana ili kupovina nekih od potrebnih uređaja i stvari nisu bili jeftini.
Za kupovinu trpezarijskog stola, bračnog kreveta, tepiha, jorgana, frižidera sa zamrzivačem i mašine za veš građani su u Banjaluci trebali da izdvoje 2.636,54 KM, u Bijeljini 2.846,07 KM, u Prijedoru 2.968 KM, a u Trebinju 3.130,71 KM. Trpezarijski sto i bračni krevet bili su najskuplji u Trebinju i za njih su građani morali izdvojiti oko 700, odnosno 1.000 KM. Jorgan, frižider sa zamrzivačem i mašina za veš najskuplji su bili u Prijedoru, a tepih u Bijeljini.
Cijene u apotekama
Odlazak u apoteku i kupovina antibiotika, sirupa za kašalj, vitamina i sedativa najviše je koštala u Bijeljini, gdje su navedeni proizvodi ukupno koštali 18,38 KM. Isti proizvodi u Prijedoru su koštali 17,82 KM, u Trebinju 17,47 KM, a u Banjaluci 16,02 KM. Za antibiotike su najviše izdvajali građani Bijeljine, i to 4,48 KM, kao i za sirup za kašalj i vitamine, čije su cijene iznosile 10,57, odnosno 1,54 KM. Sedativi su bili najskuplji u Prijedoru i koštali su 3,80 KM.
Cijene u restoranima
Svi koji su poželjeli pojesti picu u Banjaluci za taj užitak morali su izdvojiti 11,37 KM, u Bijeljini 9,27 KM, u Prijedoru 12,45 KM, a u Trebinju 10 KM. Šnicla s prilogom u Banjaluci je bila najskuplja i koštala je 20,11 KM, a zatim u Trebinju 17,01 KM. Niža cijena bila je u Bijeljini i Prijedoru, odnosno 12,99 KM i 14,84 KM. Svi koji su htjeli zasladiti, komad torte u Banjaluci plaćali su 6,12 KM, dok je cijena niža u drugim gradovima. U Bijeljini je 3,72 KM, u Trebinju 3,5 KM, a u Prijedoru 3,16 KM. Pivo je bilo najskuplje u Trebinju, i to 3,27 KM, a zatim u Banjaluci 3,02 KM. U Bijeljini je 2,73 KM, a u Prijedoru 2,5 KM. S druge strane, šoljica kafe bila je najjeftinija u Bijeljini, i to 1,84 KM, dok su najskuplje užitak plaćali Banjalučani po cijeni od 2,32 KM.
Cijene goriva
Tokom 2023. godine prosječna cijena dizela u Banjaluci i Trebinju bila je 2,69 KM. Za fening manje u Prijedoru, a 2,61 KM u Bijeljini. Motorni benzin 95 oktana u Trebinju je koštao 2,67 KM, Bijeljini 2,55 KM, dok je u Banjaluci i Prijedoru 2,6 KM.
BL-portal
Društvo
TRGOVCI IZ FEDERACIJE NEĆE DA RADE NEDJELJOM! U obzir ne dolaze ni vikend ni praznik

Trgovci u Federaciji BiH poručili su juče na proestu u Sarajevu da nisu saglasni da se uvede 16 do 18 radnih nedjelja, kao i da ni pod kojim uslovima ne prihvataju mogućnost rada u dane praznika.
Učesnici protesta nosili su transparente “Ne damo nedjelju”, “Nećemo smjenu, hoćemo mir, ne kupujte nedjeljom, jer to je hir”, “Nedjelja je za odmaranje dan, nije za radni plan”.
Protest je organizovao Sindikat radnika trgovine i uslužnih djelatnosti u FBiH čiji je predsjednik Mersiha Beširović istakla je da je nedjelja neradna za trgovce, kao i da se namjerno zaboravlja i ne pominje praznik.
“Neću pominjati imena, znamo ih, to su oni eksperti koji su govorili da će propasti zemlja, biti krah ekonomija, a mi svi biti na ulici – zbog neradne nedjelje. Kako nije bilo svega toga, onda su iskopali inflaciju kako bi i nju fakturisali neradnoj nedjelji”, istakla je Beširovićeva.
Prema njenim riječima, Sindikat neće dozvoliti da im se iznosi jedan plan, a onda iza zatvorenih vrata, bez predstavnika trgovaca, pravi drugi.
Ona je istakla da je ovo vrijeme protesta uvod u štrajk i bojkot, naglasivši da neće dozvoliti da se radnicima oduzme ono što su čekali 30 godina. Učesnici protesta okrivili su pojedine parlamentarce i ekonomiste da su lobisti velikih tržnih lanaca i da rade protiv interesa radnika.
Okupljene je podržao i federalni ministar trgovine Amir Hasičević koji je poručio da se bez njih neće donijeti nijedna odluka.
Ispred zgrade “Doma sindikata” bili su i mališani sa transparentom “Ne dam mamu nedjeljom”.
Društvo
UPOZORENJE! Stižu pljuskovi i olujni udari vjetra

Promjenljivo vrijeme sa kišom i vjetrom očekuje se narednih dana u Republici Srpskoj.
U Republici Srpskoj i FBiH sutra će preovladavati oblačno vrijeme uz pljuskove i jak vjetar ponegdje, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda Srpske.
Jutro će biti svježe i preovladavaće umjereno oblačno vrijeme, a na sjeveru i zapadu uz slabu kišu ponegdje.
Prije podne će biti promjenljivo uz sunčane periode i postepeni razvoj oblaka koji će od sredine dana donijeti povremenu kišu i pljuskove sa grmljavinom prvo na sjeveru i zapadu.
U prvom dijelu dana na jugu i istoku biće sunčano. Tokom popodneva pljuskovi će se premještati ka istoku, te će padavine ponegdje biti jače.
Duvaće slab do umjeren vjetar zapadnih smjerova, a pri pljuskovima i jak.
Jutarnja temperatura vazduha od pet do 11, u višim predjelima od dva, a dnevna od 18 do 25, u višim predjelima od 14 stepeni Celzijusovih.
Malo toplije i sunčanije biće u utorak, 20. maja, u prvom dijelu dana, a od podneva se nastavlja promjenljivo vrijeme uz kišu i pljuskove sa grmljavinom koji će se premještati od zapada ka sjeveru i istoku, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Ponegdje će biti i jačih pljuskova, dok će na jugu biti pretežno sunčano.
Jutarnja temperatura vazduha od šest do 12, u višim predjelima od tri, a dnevna od 21 do 27, u višim predjelima od 17 stepeni Celzijusovih.
Slično vrijeme biće i u srijedu, 21. maja, kada će kiša i pljuskovi prvo zahvatiti zapadne i južne predjele, a tokom dana i većinu ostalih krajeva. Moguće su i lokalne nepogode uz jače pljuskove.
Jutarnja temperatura vazduha od devet do 13, u višim predjelima od šest, dnevna od 17 na jugozapadu do 24 na sjeveru, u višim predjelima od 13 stepeni Celzijusovih.
Promjenljivo vrijeme uz smjenu sunčanih i oblačnih perioda sa povremenom slabom kišom i pljuskovima očekuje se u četvrtak, 22. maja, ali će biti malo toplije.
Jutarnja temperatura vazduha od devet do 14, u višim predjelima od sedam, dnevna od 21 do 26, a u višim predjelima od 16 stepeni Celzijusovih.
Društvo
OVO JE POSTALO UOBIČAJENO! Gužve na ovim graničnim prelazima u BiH

Pojačan je saobraćaj na graničnim prelazima Gradiška, Donja Gradina, Brod, Izačić, Velika Kladuša i Orašje na izlazu iz BiH ka Hrvatskoj, saopšteno je iz Auto-moto saveza Republike Srpske.
Na ostalim graničnim prelazima zadržavanja nisu duža od 30 minuta.
Saobraćaj se u Republici Srpskoj odvija po suvim i mjestimično vlažnim kolovozima.
Iz AMS-a skreću pažnju vozačima na moguće odrone na dionicama u usjecima.
-
Svijet2 dana ago
DORUČAK ŠIROM SVIJETA! Upoznajte raznolikost okusa
-
Društvo12 sati ago
“HOROR EKSKURZIJA! Pokvaren autobus “Halilovića”, isti prevoznik NEDAVNO IMAO STRAŠNU SAOBRAĆAJKU U HRVATSKOJ!
-
Politika1 dan ago
GALIJAŠEVIĆ: Helez gradi Hamas i Hezbolah u okviru ORUŽANIH SNAGA BIH
-
Region3 dana ago
SPORNIH 7 MINUTA U SLUČAJU NESTANKA DANKE ILIĆ: Novo saslušanje majke danas
-
Region1 dan ago
VUČIĆ: “Niš je večeras oslobođen, i tako ćemo osloboditi svaki grad u Srbiji”
-
Politika3 dana ago
SNSD I UJEDINJENA SRPSKA PRIZNALI ŠMITA: Vlada Srpske provela odluku OHR-a
-
Banjaluka3 dana ago
GORI KOD INCELA: Vatrogasci na terenu, borba s požarom u toku
-
Svijet3 dana ago
POČELI PREGOVORI UKRAJINE I RUSIJE U ISTAMBULU: Sjeli za sto poslije tri godine