Connect with us

Društvo

ZA ŠTA PLAĆAMO MREŽARINU? Obnova kapaciteta elektromreže u BiH pod oznakom “HITNO”

Snježne padavine koje su prethodnih dana paralisale veći dio BiH pokazale su ogromnu slabost elektroenergetskog sistema, zbog čega struka upozorava da je obnova kapaciteta pod oznakom “hitno”, jer nas, kako kažu, neće zauvijek spasavati “Nikola Tesla”, prsten prenosne mreže iz bivše Jugoslavije.

Epilog, za neke krajeve godinama neviđenih vremenskih neprilika, i dalje je da nisu sanirani brojni kvarovi na prenosnoj i distributivnoj mrežu BiH, pa tako u pojedinim mjestima nema struje već peti dan.

Ekipe na terenu neumorno, često i kroz snijeg od preko dva metra, pokušavaju da se probiju najviše do ugroženih seoskih područja, u kojima su stubovi koji nose elektrodistributivnu mrežu ka potrošačima bukvalno presječeni.
“Konkretno, kvarove je prouzrokovao snijeg. Ali moramo reći da je elektrodistributivna mreža najgora, to je glavni razlog. Ovo što se desilo u Krajini, imali smo da Kotor Varoš nije imao struju sat vremena, Prnjavor devet sati, dio Prijedora dva sata, zatim Kozarska Dubica takođe dva sata i Novi Grad nekoliko puta po dva sata. Dalje, imate praktično kompletno seosko područje u nadležnosti ‘Elektrokrajine’ bez struje. Nisam optimista da će se zbog snijega koji je pokrio taj teren, uspostaviti normalno napajanje čak i do kraja iduće sedmice”, kazao je Srđan Mazalica, direktor Operativnog područja Banjaluka pri “Elektroprenosu BiH”.

Za “Nezavisne novine”, on pojašnjava da je struja na tom području nestajala zbog udara na srednjonaponsku mrežu.

“Najviše se tu radilo o 20 kV mreži. Potpuno je jasno, kada se sve uzme u obzir, da je potrebna rekonstrukcija distributivne mreže koju pokriva ‘Elektrokrajina’”, poručuje Mazalica, koji na pitanje koliko novca bi trebalo za taj poduhvat, kaže:

“Bog dragi zna koliko bi nam novca trebalo za to. Imamo slučaj da Trn (grad Laktaši) ostaje bez struje nekoliko puta dnevno i kad je lijepo vrijeme, a ne samo kad je nevrijeme u pitanju.”

Uz sve navedeno, Mazalica dodaje da se prethodnih dana često čulo kako je “Elektroprenos BiH” krivac za ova dešavanja, što, navodi, nije tačno.

“‘Elektroprenos’ je odgovoran za 110, 220 i 400 kV mrežu. Kod nas je bio minimalan zastoj u odnosu na ovo što se dešava po distribucijama. Kad se pogleda ukupna neisporučena električna energija ovih nekoliko dana i dani koji će biti ispred nas, ‘Elektroprenos’ je odgovoran za dva ili tri odsto”, pojasnio je Mazalica.

Da je BiH, a ne samo “Elektrokrajini”, hitno neophodna ne samo rekonstrukcija postojećih kapaciteta, već izgradnja potpuno novih, saglasan je Edhem Bičakčić, predsjednik Regionalnog ogranka Međunarodnog savjeta za velike električne sisteme (SEERC).

“‘Elektroprenos BiH’ zna da mi odmah treba da izgradimo minimalno deset stanica snage 110 kV, a mislim da oni grade dvije ili tri”, kaže Bičakčić.

Ako bi “Elektroprenos BiH” izgradio to što je minimalno, Bičakćić je uvjeren da bi to automatski natjeralo distribuciju da razvije svoju mrežu.

“Kod nas je ta distribucijska mreža široko rasprostranjena i nije završen prelaz na 20 kV. Znači, odmah treba nastaviti sa prelazom na 20 kV mrežu, ona samo dijelom postoji u BiH. Onda će to stabilizirati sistem u cijelosti uz ovu proizvodnju u svim tačkama. Mi smo naslijedili dobru prenosnu mrežu iz bivše Jugoslavije, to je ovaj prsten ‘Nikola Tesla’, koji nam i dalje omogućava dobre intekonekcije. Međutim, treba graditi nove interkonekcije prema Bajinoj Bašti, pa Banjaluka – Bihać – Lika, kao i veza tamo prema Nikšiću”, rekao je Bičakčić za “Nezavisne“.

On podsjeća da na računima “Elektroprenosa” postoji više od 400 miliona KM neraspoređenih sredstava i da bi i to što prije trebalo aktivirati.

“U Federaciji BiH je nakon rata značajno rekonstruisana distribucijska mreža, ali se onda stalo i desetak godina praktično nije urađeno ništa”, dodao je Bičakčić.

Struka na pitanje kakav je u kompletu elektroenergetski sistem BiH, podsjeća da glavna proizvodnja struje dolazi iz termoelektrana na ugalj, a da je činjenica da je proizvodnja uglja skoro prepolovljena unazad nekoliko godina.

“Ono što su u oba entiteta pogrešno shvatili jeste da će biti dekarbonizacija, ali su zaboravili da će to biti do 2050. godine. Treba živjeti još 25 godina”, dodaje struka.

Banjaluka

Radovi na prelazu kod Gradiške završeni, prva vožnja već u septembru?

Radovi na graničnom prelazu na budućoj brzoj cesti koja bi most na Savi kod Gradiške na auto-putu Banjaluka – Gradiška trebalo da poveže s auto-putem Zagreb – Beograd završeni su, potvrđeno je “Nezavisnim novinama” iz Ministarstva finansija Hrvatske, koje je nadležno za ove radove.

Proteklih sedmica i mjeseci u viša navrata smo pisali kako će otvaranje brze ceste zavisiti ne od toga kada će biti završeni radovi na cesti, nego kada će biti završen granični prelaz, bez kojeg se cesta ne može pustiti u saobraćaj.

Prilikom naše nedavne posjete terenu, ali i u izjavama nadležnih u Hrvatskoj, spominjano je da su radovi na brzoj cesti pri kraju i da će biti završeni do kraja jula, a da se onda čeka da Ministarstvo finansija završi granični prelaz.

Da bi se cijela priča krajnje pojednostavila, može se reći da će otvaranje ceste zavisiti od toga kada će hrvatske institucije izdati potrebne dozvole. Iz nezvaničnih razgovora saznali smo da bi najranije to moglo biti u septembru, ali da se stvari u praksi uvijek mogu zakomplikovati zbog kašnjenja, birokratskih procedura i drugih sličnih problema. Međutim, postoji začkoljica koja se odnosi na ugovor o granicama između Hrvatske i BiH, u kom treba da se upiše novi prelaz, a za sada se ne zna kada će taj posao biti završen, koji je zastao usljed totalne blokade i paralize vlasti na nivou BiH.

Obilaskom terena, ali i iz izjava zvaničnika, moglo se zaključiti da u “Hrvatskim cestama”, koje su investitor na samoj cesti, koju gradi banjalučko preduzeće “Integral inženjering”, smatraju da oni ne mogu završiti uređenje prostora oko kućica dok Ministarstvo finansija, odnosno njihov izvođač radova, ne završi taj posao.

Nastavi čitati

Društvo

KUVAĆEMO SE DO PETKA! RHMZ upozorio: Vrh toplotnog talasa upravo danas!

Republički hidrometeorološki zavod upozorio je da se danas očekuje vrhunac toplotnog talasa i temperatura vazduha do 41 stepen Celzijusov.

Prognozirana temperatura vazduha za danas je od 35 do 41, u višim predjelima od 31 stepen Celzijusov.

Od sutra, pa do petka, 25. jula, temperatura vazduha će biti nešto niža i kretaće se od 32 do 38, u višim predjelima od 25 stepeni Celzijusovih, prenosi Srna.

Prema prognozi meteorologa, osvježenje sa kišom i pljuskovima sa grmljavinom očekuje se tek u petak i subotu, 25. i 26. jula.

Saobraćaj se na većini puteva odvija bez zastoja i posebnih ograničenja, a vozačima se savjetuje da zbog visoke dnevne temperature vazduha duža putovanja planiraju u ranim jutarnjim časovima ili kasno poslije podne, saopšteno je iz Auto-moto saveza Republike Srpske.

Nastavi čitati

Društvo

STRAVIČNO – Neretva kod Metkovića PROGUTALA dvije osobe

Teška nesreća potresla je Metković, dvije muške osobe nestale su u rijeci Neretvi nakon što je došlo do havarije glisera nedaleko od naselja Kula Norinska.

Nezvanično se saznaje da je jedan muškarac pronađen mrtav, dok se za drugim i dalje intenzivno traga, piše Slobodna Dalmacija.

Prolaznici uočili kako gliser viri iz vode, jednog muškarca iz Metkovića pronašli mrtvog, za drugim pokrenuta velika potraga

Na terenu su angažovane sve službe – policija, ronioci, Lučka kapetanija i HGSS, vatrogasci, koji pretražuju rijeku u nadi da će pronaći nestalog.

Okolnosti koje su dovele do ove tragedije, koja je zavila dvije porodice u crno, još uvijek nisu poznate. Policijski uviđaj je u toku i trebao bi rasvijetliti što je tačno prethodilo ovoj kobnoj nesreći.

Što je tačno uzrokovalo nesreću, zasad se ne zna. Je li gliser udario u obalu, plutajuće deblo ili granje, što na Neretvi nije rijetkost, niko sa sigurnošću ne može reći.

Jedino što je zasad utvrđeno u kriminalističkoj obradi jest da je pramac plovila, koji izviruje iz vode, vidno oštećen. Upravo to upućuje na mogući silovit udarac koji je prethodio tragediji, piše Slobodna Dalmacija.

PU dubrovačko-neretvanska je izvijestila da je oko 12 sati PP Metković zaprimila dojavu o nestanku dviju muških osoba, hrvatskih državljana u dobi od 35 i 48 godina.

Na teren su odmah upućene sve službe, odnosno osnovna i pomorska policija s plovilima te ronioci Interventne jedinice policije PU dubrovačko-neretvanske, vatrogasci, djelatnici Ronilačkog kluba ŠREK “Delta 5” Metković, Lučke kapetanije i HGSS-a.

Prijavi nestanka je prethodio pronalazak gotovo u cijelosti potonulog broda u ušću rijeke Norin, vlasništvo jedne od osoba čiji je nestanak prijavljen policiji.

Pretragom rijeke pronađena je jedna preminula muška osoba, dok se za drugom i dalje intenzivno traga.

Prema nezvanićnim informacijama, nesreći je prethodio noćni izlazak. Dvojica muškaraca navodno su se u subotu kasno naveče zabavljala u nekoliko kafića u Metkoviću, gdje su povodom blagdana svetog Ilije i Dana Grada organizovane veselice. Oko četiri sata ujutro napustili su jedan od lokala i odlučili zaploviti prema ušću Neretve – što se pokazalo kobnim, piše Slobodna Dalmacija.

Nezvanično se sazanaje da je s njima krenuo i treći prijatelj, koji se u zadnji čas predomislio, što mu je spasilo život.

Istraga i očevid su u toku, a lokalna zajednica u šoku je zbog tragedije koja je zavila dvije porodice u crno.

 

Nastavi čitati

Aktuelno