Connect with us

Politika

DRINIĆ “Za trud, našoj Jeci lijepo smo ZA NOVU GODINU upakovali PRIJAVU ZBOG KRIVIČNOG DJELA KLEVETE”

U vrijeme praznične euforije i darivanja, ne smijemo zaboraviti one koji ništa osim izbornog poraza nisu dobili od političke 2024. godine, izjavio je odbornik Nebojša Drinić.

– Na primjer, Jelena Trivić. Za trud, našoj Jeci lijepo smo upakovali prijavu zbog krivičnog djela klevete. Ipak je kriminal omiljena oblast profesorice koja je narod pokušala uvjeriti da od profesorske plate finansira skupe automobile, klevetničke portaloide i desetine kancelarija tzv. Narodnog fronta. Ali, u laži su kratke noge – poručio je Drinić.

Dodao je da u novoj godini Jeleni Trivić želi samo jedno – da konačno proba preboljeti stare rane i bude mentalno stabilna.

– Uzdravlje! – zaključio je Drinić, dodajući simboličnu čašu vina kao poruku. 🍷

Trivić je nakon izbornog poraza postala meta brojnih kritika, a njeni pokušaji da se pozicionira kao “opoziciona snaga” mnogima su, čini se, bili predmet podsmijeha.

Politika

POSTOJI LI SNSD BEZ DODIKA Čovjek – stranka, bez čijeg prisustva je najjača politička partija tek blijeda sjenka

Predsjednik Republike Srpske i lider SNSD, Milorad Dodik, uspješno je operisan prije mjesec dana na jednoj klinici u Beogradu.

Nakon navedene operacije, koja je dovela i do odgađanja Dodikovog pojavljivanja pred Sudom BiH, na političkoj sceni Republike Srpske i BiH došlo je do uočljivog vakuuma zbog Dodikovog nepojavljivanja u javnom životu.

Iako se povremeno, preko društvenih mreža, aktuelni predsjednik Srpske oglasi o najvažnijim političkim temama koje opterećuju život u Republici Srpskoj i BiH, Dodikovo upadljivo odsustvo sa političke scene ponovo je aktuelizovalo pitanje da li SNSD, kao već godinama najjača politička partija u Republici Srpskoj, ima bilo kakve perspektive bez Milorada Dodika na njegovom čelu i šta bi se, na primjer, desilo ako bi, hipotetički, Dodik morao da napusti čelo te stranke.

Politički analitičar Tanja Topić za Srpskainfo, između ostalog, kaže da je SNSD sa Miloradom Dodikom i bez njega na čelu partije, potpuno druga priča.

– SNSD bez Dodika bio bi blijeda kopija stranke i upitno je da li bi isti opstali u jačini i snazi koju imaju kada je tu Dodik – kaže Topićeva za naš portal.

Generalno, kako dodaje, to je problem kako u strankama, tako i u institucijama koje, prema njenim riječima, počivaju na jednom snažnom vođi i većini pristalica koje klimaju glavom, misle po vođinim instrukcijama i nastoje da se istaknu kroz poltronstvo.

Politički analitičar Nebojša Tojagić takođe smatra da stranke koje su zasnovane na harizmi, moći, dominaciji ili čak diktaturi vođe, najčešće traju tek nešto duže od njihovih lidera.

– Ako se vratimo u prošlost, vidjećemo da poslije Tita nije bilo Tita, već da se Komunistička partija raspala brže od države. Nakon ubistva Zorana Đinđića, Demokratska stranka se raspala po svim šavovima poput kule od karata. Slično je bilo i sa Socijalističkom partijom Slobodana Miloševića, koja je bila pred nestankom. Sunovrat radikala nakon odlaska Vojislava Šešelja u Hag je epskih razmjera. Kod nas takve primjere možemo pronaći kod SDS, čiji raspad traje decenijama, ili u skorije vrijeme sa DNS, nakon odlaska Marka Pavića – ističe Tojagić.

SNSD je, htjeli to priznati ili ne, Milorad Dodik lično, smatra on.

– Dodik je Alfa, Beta i Gama SNSD. Njegova je i prva, ali i posljednja. On je svakako izuzetno sposoban političar koji godinama opstaje, onaj koji svojim lukavstvom i pregovaračkim sposobnostima mnoštvo interesnih grupa unutar stranke i dalje uspješno održava na okupu – navodi naš sagovornik.

Dodikov rejting je, dodaje Tojagić, bez obzira na sve i dalje veći od rejtinga SNSD.

– Bez njega (Dodika) SNSD bi se raspao na najsitnije čestice i u par godina postao marginalna politička partija odbačena od svih sadašnjih partnera. Naredni izbori, ako na njih opozicija izađe, vjerovatno su njegovi posljednji izbori na koje bi izašao, sa dosta manjim šansama nego inače – kaže Tojagić.

Da li će uzrok političkog kraja Dodika biti godine, bolest, presuda ili gubitak izbora, dodaje on, manje je bitno.

– Slabljenje Dodika povećaće unutrašnje sukobe i iznošenje prljavog veša u obračunima koji će tek uslijediti. Početak kraja SNSD je blizu. Članstvo neće čekati drugog lidera u borbama za prevlast koje će uslijediti. Članstvo će mahom otići u druge stranke da bi ostali dio vlasti i zadržali približno iste pozicije koje su stekli u SNSD – smatra Tojagić.

Nastavi čitati

Politika

KO ĆE ZAMIJENITI DAKIĆA Direktor “Puteva RS” u zatvoru, a nadležni ćute

Nadzorni odbor “Puteva RS” i Ministarstvo saobraćaja i veza ne preduzimaju nikakve mjere o pitanju toga ko će voditi to javno preduzeće nakon što je uhapšen direktor Milan Dakić, koji će u pritvoru ostati najmanje do 26. januara.

Predsjednik Nadzornog odbora “Puteva RS” Stojan Lazarević već danima ne odgovara na naše pozive, a isto je i sa ministrom saobraćaja i veza RS Nedeljkom Čubrilovićem, tako da ni od Lazarevića niti od Čubrilovića nismo uspjeli dobiti odgovor da li će i šta preduzeti kako bi ovo javno preduzeće nesmetano funkcionisalo.

Lazarević se “Glasu” javio na dan kada je Dakiću određen jednomjesečni pritvor i tada je rekao da će se Vlada, odnosno Ministarstvo saobraćaja i veza oglasiti šta i kako dalje jer je ovo preduzeće pod okriljem njihovog resora. Međutim, od resornog ministra nema ni traga ni glasa već danima.

Prema Statutu “Puteva RS”, javno preduzeće zastupa direktor, a u slučaju njegove spriječenosti jedan od izvršnih direktora. Takođe, u istom dokumentu stoji da direktor može dati posebno pismeno ovlašćenje jednom od izvršnih direktora za zastupanje u konkretnim stvarima.

Prema informacijama kojima raspolažemo, “Putevi RS” za sada funkcionišu nesmetano, ali neka akta na koja potpis treba da stavi samo direktor čekaju na potpisivanje.

Dakić je zajedno sa ministrom bezbjednosti BiH Nenadom Nešićem uhapšen 26. decembra 2024. godine i njima je Sud BiH odredio jednomjesečni pritvor koji prema toj odluci može trajati najduže mjesec od dana lišenja slobode ili do nove odluke Suda. Pritvor im je određen, kako je saopšteno iz Suda BiH, zbog bojazni da će boravkom na slobodi uništiti, sakriti, izmijeniti ili falsifikovati dokaze i tragove važne za krivični postupak, uticati na svjedoke, saučesnike ili prikrivače. Tužilaštvo BiH tereti Dakića da je “izvlačio” novac iz “Puteva RS” kao i Nešić jer su, kako tvrde, neosnovano povećavane fakture sa 400.000 na 500.000 KM.

Na ročištu za određivanje pritvora u Sudu BiH tužilac Bojana Jolović je navela da je praksu koju je sprovodio Nešić na čelu “Puteva RS”, a to je uzimanje procenta, kasnije nastavio i Dakić. Pored Nešića i Dakića jednomjesečni pritvor Sud BiH odredio je i vlasniku firme “Ledžend” Mladenu Lučiću. Oni su smješteni u zatvoru u Vojkovićima.

Pritisak na Nešićeve savjetnike

Zamjenik ministra bezbjednosti BiH Ivica Bošnjak mijenjaće Nenada Nešića zbog njegove trenutne spriječenosti da obavlja ovu dužnost. Međutim, Bošnjak je, kako saznajemo, zatražio mišljenje od ministarstava pravde i finansija i trezora o pitanju statusa Nešićevih savjetnika.

– Mandat savjetnika je vezan za mandat ministra. Tek kada ministar ostane bez mandata, onda ostaju i savjetnici. Prema propisima, ministra dužnosti razrješava Parlament BiH i ta odluka se objavljuje u “Službenom glasniku” i tada mogu biti razriješeni i savjetnici. Dakle, oni su usko vezani za mandat ministra. Trenutno je Nešić spriječen da obavlja dužnost i to nema nikakve veze sa mandatom – kazao je “Glasu” savjetnik ministra bezbjednosti Dobrica Kucalović.

Savjetnicima Nešića, navodi on, savjetovano je da uzmu godišnji, ali oni na to nisu pristali.

– Radimo kako smo i do sada. Bošnjak je tražio mišljenje ministarstava pravda i finansija vezano za naš status, ali on tu ništa ne može uraditi – zaključio je Kucalović.

Nastavi čitati

Uncategorized

VEŽE SE ZA POLITIČKU SUDBINU VUČIĆA! Može li Dodik politički preživjeti bez Beograda?

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, koji se zbog zdravstvenih problema i nedavne operacije jednjaka nalazi na bolovanju, marljivo prati politička dešavanja u zemlji i regionu.

Tako je uoči Nove godine poslao poziv studentima u Srbiji da prestanu s blokadama fakulteta u toj zemlji.

“Vi, mladost Srbije, trebate stabilnu i jaku državu. Zato vjerujem da ćete pokazati zrelost i odgovornost, jer dalji nastavak blokada neće nas dovesti bliže rješenju okolnosti koje su dovele do ove tragedije. Naprotiv, takvi postupci biće zloupotrijebljeni od strane onih kojima nije stalo do rješenja, već do politizacije i slabljenja Srbije”, napisao je Dodik na društvenim mrežama.

Inače, o dešavanjima u Srbiji i tamošnjim studentskim protestima proteklih dana oglašavali su se brojni predstavnici vlasti u Srpskoj: Radovan Kovačević, Radovan Višković, Željko Budimir, Srđan Perišić, samo su nekih od predstavnika aktuelne vlasti u Republici Srpskoj i njoj bliskih analitičara koji su studentske proteste u Beogradu, Novom Sadu, Nišu ili Kragujevcu ocjenjivali kao pokušaj „obojene revolucije“ i „hibridnog rata“ protiv vlasti u Srpskoj i Srbiji.

– Evidentno je da prozapadne strukture u Republici Srpskoj, Srbiji i regionu žele da Zapad otvori novo žarište ovdje kako bi te opcije došle na vlast. Podjela PDV se diže na takav nivo da se zovu građani Republike Srpske da izlaze na demonstracije da brane Bijeljinu ili Banjaluku. To su gluposti. Očigledno je da su centri moći, oličeni u CIA, američkim službama, britanskim i francuskim, upetljani duboko u to – izjavio je prije par dana bivši savjetnik predsjednika Republike Srpske, Srđan Perišić.

Da li su aktuelni protesti studenata u Srbiji na bilo koji način povezani s nedavnim protestima u Banjaluci i Bijeljini, a koji su se odnosili na odluku Vlade RS da se umanje prihodi od PDV za navedene gradove u kojima je na vlasti opozicija, pitali smo za mišljenje političkog analitičara iz Beograda, Cvijetina Milivojevića.

On smatra da se predsjednik Srpske i njegovi sljedbenici često, potpuno bespotrebno, vezuju za političku sudbinu Aleksandra Vučića i aktuelne vlasti u Srbiji.

– Vučić je Dodiku izuzetno važan za njegov politički opstanak. Međutim, kada bi se desilo da ga Vučić potpuno pusti niz vodu, Dodik bi mogao politički opstati ukoliko zadrži podršku iz Moskve – kaže Milivojević za Srpskainfo.

On tvrdi da je Vučić, uoči prošlih opštih izbora u Republici Srpskoj i BiH 2022. godine, bio spreman da Dodika “pusti niz vodu”.

– Da nije bilo tadašnjih signala iz Moskve, teško da bi Dodik obezbjedio svoj politički opstanak. Jasno je i da je vlast, prije svega u Srbiji, gadljiva na svaku vrstu kritike i da pokušava od komarca da napravi slona. Takođe je jasno da previše inventivnosti nema ni kod Dodikove propagandne mašinerije koja, manje-više, pogotovo u posljednje dvije godine, bukvalno prati ne samo narativ, nego i kanale i oruđa Vučićeve propagande – ocjenjuje Milivojević.

Nastavi čitati

Aktuelno