Connect with us

Politika

OGLASILA SE BILJANA PLAVŠIĆ “Srbima je potrebno zajedništvo”

Bivši predsjednik Republike Srpske Biljana Plavšić izjavila je da je srećna što će Republika Srpska uskoro proslaviti 32 godine postojanja i poručila da Srbima treba mudrosti i zajedništva.

– Republika Srpska duže traje nego neki događaji u našoj istoriji. Ima i na čemu da se čestita 9. januar. Da li je sada sve napetije ili se to nama čini, ali imam utisak, da što duže traje, to je sigurnije da će potrajati – rekla je Srni Plavšićeva.

Ona je ocijenila da je aktuelna situacija takva da se ne može ne strepiti za Republiku Srpsku, ali i istakla da je srpski narod navikao na nevolje jer mu je kroz istoriju uvijek bilo teško.

Plavšićeva je ukazala da pokušaji da se Srbija destabilizuje predstavljaju opasnost i za Republiku Srpsku i pozdravila stav predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika o značaju zajedništva Srbije i Republike Srpske.

– Naravno da je redoslijed ovakav za zajedništvo – Srbija, pa Republika Srpska. Naravno Kosovo je jako važno. Ako to dozvolimo priznanje samoproglašenog Kosova, mislim da ćemo nestati – rekla je Plavšićeva.

Ona je ocijenila da je Zapad pokazao bezobzirnost tokom proteklih godina, vršeći pritiske da se “uništava međunarodni Dejtonski sporazum”.

– Ovi Zapadnjaci, toliko su bez ikakvih obzira! Međunarodni dogovori, ako se već usvoje, moraju da se poštuju – rekla je Plavšićeva.

Ona je poručila da je za dobrobit Srba potrebno da imaju “smisao za trajno i solidno”, a da, suprotno od toga – rukovođenje ličnim interesima, ugrožava srpske nacionalne interese i na kraju i ugrožavanje svakog pojedinog pripadnika srpskog naroda.

– Pameti treba i zajedništvo! – poručila je Plavšićeva.

Ona je upozorila da se “sve mijenja u svijetu” i da globalne promjene idu u pravcu toga da “mali nestaju”.

– Ali ja se nadam i Boga molim, da ćemo preživjeti. Ono što je urađeno /stvaranje i očuvanje Republike Srpske/ velika je stvar. Radujmo se 9. januaru! – poručila je Plavšićeva.

Republika Srpska će 9. januara proslaviti Dan Republike i 32 godina postojanja.

Deveti januar se slavi kao Dan Republike Srpske jer je tog datuma 1992. godine nastala pod prvobitnim nazivom Srpska Republika BiH.

Osnovali su je srpski poslanici u tadašnjoj Skupštini BiH nakon što su preglasani u ključnim pitanjima o opstanku Јugoslavije, a pripadnici druga dva naroda krenuli u secesiju mimo volje Srba koji su imali status konstitutivnog naroda.

Politika

DODIK PORUČIO BOŠNJACIMA: Prihvatite legitimno izabrane predstavnike Srba i Hrvata

Bošnjacima poručujem da se prihvate BiH sporazuma i dogovora, napisao je Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske na društvenim mrežama.

“Izdignite se u narod suvereniteta, a ne podaništva. Prihvatite legitimno većinom izabrane predstavnike Srba i Hrvata. Dogovorite se sa nama i Hrvatima i držite se dogovora. Poštujemo Hrvate u BiH, ali poštujte i vi nas. Vaša prava su i naša prava”, poručio je Dodik u objavi na društvenoj mreži “X” u kojoj je objavio dio govora na posebnoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske.

Kako je dodao podržavamo vaše zahtjeve kao konstitutivnog naroda i pravo na jednakost svih.

“Ovdje nije važan broj, važno je pravo”, poručio je Dodik.

Nastavi čitati

Politika

PANDUREVIĆEVA O NON-PEJPERU: “Dodik vozi zemlju u ambis, narod će platiti ceh”

Bez sredstava WBIF, EIB, EBRD, WB, nema ni puteva, auto-puteva, vodovodnih i kanalizacionih mreža, rekonstrukcija u energetici, i mnogo tog drugog.

Poručila je ovo članica Predsjedništva SDS Aleksandra Pandurević, komentarišući informaciju o non-pejperu o BiH, koji su uputile Njemačka i Francuska.

U njemu se, podsjećamo, između ostalog, traže sankcije za predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika.

-To znači da će mnoge domaće firme, koje su izvođači staviti ključ, a za njima i one koje su njihovi dobavljači. To je rezultat zakona koji su donijeti, a ne provode ih. To je rezultat Dodikove politike guranja prsta u oko. Vozi sa sobom u ambis čitavu zemlju i narod. Nažalost, narod će platiti, a ne oni – kategorična je Pandurevićeva.

Nastavi čitati

Politika

Povećane plate poslanicima u Narodnoj skupštini RS, DA LI SU TO I ZASLUŽILI?

Poslanici u Narodnoj skupštini Republike Srpske (NS RS) dobili su povećanje plate od 10 odsto, tako da su njihova primanja koja trenutno iznose i po nekoliko hiljada maraka, sada uvećana za dodatnih više stotina KM.

“Danas je nama narodnim poslanicima Republike Srpske legla plata, tj. poslanički dodatak, koji je uvećan 10 odsto”, rekao je tokom skupštinskog zasjedanja održanog 21. maja ove godine Milan Petrović, poslanik u Klubu SDS-a.

Ovo znači da će 83 narodna poslanika, koliko ih broji parlament Srpske, dobiti povećanje plate u prosjeku za oko 300 KM, kazao je dalje Petrović, te otkrio koliko će to godišnje koštati Republiku Srpsku.

“Na godišnjem nivou to je minimalno u netu oko 350.000 KM, pa to ide i preko pola miliona maraka”, kazao je poslanik SDS-a tokom rasprave o ukidanju sredstava iz budžeta za sve političke partije u Srpskoj.

Pozivajući se na izlaganja poslanika većine kako će uzimanje novca od partija napraviti uštede u budžetu, Petrović je pitao zašto se onda poslanicima povećava plata.

“Pitajte javnost i građane Srpske da li su saglasni da narodni poslanici danas dobiju uvećanje plate od 10 odsto. Hajde, kad nam je toliko stalo do ovog naroda, do ove Republike Srpske i svega da kažemo mi kao narodni poslanici: ‘Povećajte doktorima, borcima… Nama narodnim poslanicima ne treba tih 10 odsto’. Ja vas gledam kao narodne poslanike, da li ima ijedan od vas da vam je stalo za tih 300 maraka. Ali ne, na to ćutimo. To je moglo da bude asistentima u nastavi za djecu sa posebnim potrebama. Mogli smo uložiti u bolnice. Ali ne, to ide u naše džepove i sa tim smo mi saglasni, a nema novca za druge projekte”, poručio je Petrović tom prilikom.

Tragom informacije da su poslanicima povećane plate, od Narodne skupštine tražili smo tačne podatke o iznosima, ali ih do zaključenja ovog broja “Nezavisnih” nismo dobili.

Zbog toga ovom prilikom ćemo podsjetiti na ono što je poznato odranije…

Kako su “Nezavisne” pisale, u NS RS postoje profesionalni poslanici i oni “obični”.

Poslanici koji u Skupštini imaju status da su u stalnom radnom odnosu (profesionalni) imaju bruto platu oko 4.900 KM, dok po neto obračunu to iznosi nešto više od 3.000 KM.

Poslanički dodatak za one koji nemaju status profesionalnog poslanika iznosio je 2023. godine nešto više od 2.000 KM u neto iznosu.

Ne smijemo zaboraviti i da svi poslanici koji su istovremeno i predsjednici radnih tijela u Narodnoj skupštini RS, a kojih ima 27, mjesečno na platu dobijaju još skoro 300 KM.

Uz sve ovo, većina narodnih poslanika ima i druge poslove, a oni koji su u vladajućoj većini imaju dodatne privilegije u smislu da su direktori javnih preduzeća, ustanova i institucija, ili su najmanje članovi nekih upravnih odbora, što se takođe plaća.

Komunikolog Mladen Bubonjić kaže da plate, nadoknade i sva druga formalna sredstva suštinski ne predstavljaju problem sve dok nema zloupotreba.

Što se tiče visine plata i nadoknada u NS RS, o tome se, kako ističe, može raspravljati, prije svega u kontekstu stanja u društvu.

“Da li je primjereno da političari imaju tolika primanja dok se, s druge strane, organizuju SMS akcije za prikupljanje novca za liječenje djece? U tom kontekstu svakako da nije u redu da imaju tolika primanja dok se drugi bore za život”, navodi Bubonjić za “Nezavisne”.

Vraćajući se na početak svog izlaganja, on dodaje da se u etabliranim društvima suštinski ne postavlja pitanje o nadoknadama parlamentaraca jer oni obavljaju odgovoran posao.

“Kod nas je problem što pored formalne nadoknade za poslanički posao dobar dio njih ima angažman u raznim odborima u javnim preduzećima i organizacijama tako da se njihova mjesečna primanja višestruko uvećaju. Postavlja se pitanje da li je njihov doprinos društvu proporcionalan njihovim primanjima”, kaže Bubonjić.

Novinar Đorđe Vujatović smatra da je povećanje plata skandalozno i neopravdano.

“Više je činjenica za to. NS RS čak i po nekoliko mjeseci ne zasjeda. Imali su tokom zime pauzu koja je trajala skoro tri mjeseca. Onda, nakon zasjedanja u martu imali su pauzu od skoro dva mjeseca, pa će sada tokom ljeta imati pauzu koja traje skoro tri mjeseca. Dakle, mi vidimo da NS u jednoj godini pauzira od sedam do osam mjeseci. Drugo, vidimo u šta se pretvorila Narodna skupština Republike Srpske, koji je kvalitet rasprava, kako se svi kunu u dignitet tog doma, pričaju o svrsishodnosti, a koriste jezik kao sa pijace, uvrede, i zato zaslužuju ne da im se poveća plata, nego da im se oduzmu mandati”, izričit je Vujatović.

I on, poput našeg prethodnog sagovornika, kao dodatni problem izdvaja to što većina narodnih poslanika pored poslaničkih primanja ima druge plate i privilegije.

“Ne shvatam zbog čega oni treba da dobiju povećanje plata i zbog čega bi trebalo da se mjere sa običnim radnicima koji žive od samo jedne plate i koji jedva krpe kraj s krajem”, dodao je Vujatović za “Nezavisne novine”.

Nastavi čitati

Aktuelno